studiranje farmacije u Becu

Started by _sanja_, 09-07-2007, 16:07:38

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

_sanja_

da li neko zna bilo sta vezano za studiranje farmacije u Becu?  svaka informacija mi je dobrodosla! hvala unapred  :cvet

pereca


Darker

Raspitaj se kod dissolved girl :wink:

philoserbiana


_sanja_

pa  mozda je tesko ali ne i nemoguce... ne mogu da verujem da nigde na netu ne mogu da nadjem nista o tome... :(  :help2:

Adonis_Vernalis

Upravo gledam sajt Univerziteta u Becu... Iskopao sam nesto, pa probajte:

http://online.univie.ac.at/inst?name=pharmazie (http://online.univie.ac.at/inst?name=pharmazie)

Darker


philoserbiana

prvo treba savladati jezik,imam neke poznanike koji studiraju medicinu,veterinu i muz.akademiju u Becu.Prvo su najmanje godinu dana ucili jezik...

Adonis_Vernalis

Jezik ne bi trebalo da predstavlja neki problem. I Kinezi daju ni manje ni vise no godinu dana strancima da savladaju jezik, pre nego sto predju na studije onoga za sta su dosli, a nemacki ipak nije kineski  :wink:

_sanja_

ma ja jezik znam solidno, i znam sve kako to ide sa tim kursevima  nemackog... raspitala sam se dosta...ali sve koje poznajem studiraju na TU ili medicinu, eventualno ekonomiju..tako da o studiranju farmacije tamo ne znam nista...zato sam mislila da cu mozda ovde dobiti neku informaciju, ali dobro...hvala u svakom slucaju!

Adonis_Vernalis

Eh, Sanja, znam ja u kom grmu lezi zec, ali, sem par profesora sa Univerzitetu u Becu ja ne poznajem nikoga ko bi ti mogao dati informaciju iz prve ruke. No, adrese imas, sajtove takodje, odaberi studijski program o kojem bi sa nekim mogla da popricas, posalji mejl-dva facama sa druge strane zice i... cekaj odgovor, koji ces sigurno dobiti. Sa njima o mnogo cemu o studiranju farmacije u Becu mozes porazgovarati. Oni zato i postoje, te face s druge strane zice: da daju odgovore na pitanja koje bi im potencijalni studenti mogli postaviti.

castell

Evo registrovala sam se zbog ove teme. Javljam se iz Beca i studiram farmaciju. Mogu ti pomoci oko informacija samo reci sta te zanima. Mozda necu biti bas brza sa odgovorima, jer imam ovih dana ispite, ali cu ti svakako odgovoriti na to sto te interesuje.

Pozdrav za sve u Bg-u. :wave:

Bred

castell, dobrodosla! :cvet
molim te da, cim budes mogla, napises sto detaljnije sve sto moze interesovati i druge studente koji bi posli tvojim stopama tj sve ono sto je tebi trebalo i kroz sta si morala da prodjes da bi studirala u Becu.
Takodje bi nam mnogo znacilo ako bi mogla da se raspitas kakvi su uslovi za rad i nostrifikaciju nasuh diploma tamo.
:cvet

Al-Jasmina

 :16:

i da se dugo i slatko druzimo :cvet

castell

Prvo, pozrdav svima.

Jedini razlog zbog kog se nisam javila ranije jeste da saznam da li jos uvek postoji polaganje prijemnog ispita za farmaciju. Kada sam se ja upisivala toga nije bilo, ali su onda uveli polaganje biologije i neorganske hemije i to se kasnije priznaje kao ispiti. Cula sma da nije naivno, ali opet smatram da sa nasom neorganskom iz Beograda ne bi trebao da bude problem, jer sam primetila kod drugih studenata da i nemaju neku osnovu iz tog predmeta ovde. Ako budem po pitanju toga neto saznala javicu. Trenutno je malo teze posto je raspust.

Ovako, ja sam u Beogradu upisala cetvrtu godinu smer medicinski biohemicar i ostala mi je samo farmacetska usmeni da ocistim trecu godinu, koju nisam zelela da polazem dole, jer ne znam kako bi islo sa priznavanjem ovde, a i ovde je podeljena na tri dela i polaze se posebno tako da je i to olaksanje. Sto se tice ostalih ispita priznali su mi sve sem biohemije i fizicke hemije, a farmaceutima su priznavali i botaniku, premda je i nju lakse poloziti ovde.

Moje iskustvo sa studijama ovde je pozitivno u smislu da i ako ne poznajem jezik polazem ispite bez problema i nekako sam rasterecenija nego u Beogradu. I misljenje moje koleginice koja takodje dolazi iz Beograda je da je u Becu lakse, dok studenti iz Sarajeva kazu da je teze. E, pa sad kako za koga.

Ono sto mi se jedino ovde ne svidja je sto se ne upisujes automatski na vezbe kad upises semestar, nego moras sam da juris za sta si stekao uslov i da konkurises za mesto na tim vezbama. Nekada zna da bude i guzve pa se desi da se ceka na ulazak na vezbe i po dva semestra, ali to se vec zna kako ide, a i ako se polozi veci deo ispita sa visokom ocenom ulazis sigurno i to istog semestra.

Takodje mi se nije svideo ni deo oko priznavanja ispita, jer je trajao oko godinu dana, a na priznavanje mozes da predas tek kad polozis jezik, pa onda dajes ispite, dok cekas, za koje znas da ti nece priznati po iskustvu ostalih nasih studenata. Istina je da je meni to priznavanje trajalo predugo, posto su mi izgubili dokumenta, pa sam morala sve ponovo da predajem, ali su zato sve to ubrzali posle toga i bilo je gotovo za tri nedelje. Poredjenje sa drugim fakultetima je da na stomatologiji i medicini traje priznavanje tri nedelje, a na tehnickom univerzitetu, mozda jedan razgovor sa dekanom i puno vise priznatih ispita.

Ono sto je isto za sve studente jeste da se mora znati nemacki jezik ili imas pravo da ga ucis tri semestra. Meni je uspelo da ga polozim posle drugog i to nisam imala nikakvo predznanje. Kad se to polozi, pri cemu si upisan na univerzitet, upisujes fakultet i krece priznjeavanje ispita i polaganje. Svako ko razmislja o ovom potezu najbolje je da dodje sto pre i da ne gubi vreme dole, jer pored toga sto mi se cini da je lakse, prednost je i u tome jer se bolje nauci jezik i uklopi u citav sistem studiranja.

Troskovi koji te cekaju jesu na pocetku najveci, jer se kurs placa oko 370€, ako to nije poskupelo, ali mislim da nije skuplje od 400€ i sto dok ne polozis jezik nemas prava na rad po zakonu sa prijavom, ali ako znas nekoga moze se naci nesto da se raducka i sa strane. Sto se tice semestra on kosta na Haupt Uni-u, gde je i farmacetski fakutet, 15,..€. Znaci nesto manje od 16€ i nadamo se da ce tako ostati, jer je to cena za zemlje treceg sveta, odnosno nas nerazvijene. Inace, Haupt Uni ili Universität Wien finansira drzava, pa je zato jeftiniji. Na drugim univerzitetima je semestar poskupeo i kosta oko 360€, ali i to je manje nego u Beogradu. Tu cenu placaju i domaci studenti na Haupt Uni-u. Pored troskova koje imas je i zdravstveno osiguranje, koje je obavezno. Ono je oko 23,50€ i to podrazumeva da imas punu zdravstvenu zastitu, a bitno je da ga placas zbog produzenja vize, jer ti uvek traze da pokazes potvdu o placanje. Tu je jos karta za prevoz. Ona kosta za semestar oko 119€, ali se veruj mi isplati, jer im je prevoz super. Kad dodjes na stanicu i vidis da mora da cekas 4-5 min uhvati te muka, a tek 7 min oko ponoci ili kasno vikendom, to ti je da poludis. To je ono sto se mora, a sad stan, ako imas kod koga dobro je, ali ako nemas onda trazis da bude sto jeftinije. Dom se krece od 200-250€, a momak i ja imamo jednoiposoban stan i placamo sa gasom i strujom 350€. Naravno ima i jeftinijih, ali treba imati srece. Ono sto je isto bitno jeste pravo na rad. Znaci, kad polozis nemacki mozes naci nekog dobre volje ko ce ti dati posao i prijaviti te i onda imas pravo da zaradjujes do 333€ mesecno ili da radis samo dva ili tri meseca u godini i da zaradis koliko hoces. Ja radim na pravljenju nekih senvica i naravno kad je potrebno radim i vise od 48 sati, na koliko sam prijavljena mesecno, i naravno zaradim vise i to je obicno ovako leti.

Ono sto je najteze je pocetak, a vremenom ide sve lakse. Za sada posla ima i trazena smo radna snaga, pa se moze i ostati, ali i da ne ostanes, naucis super jezik i dobijes diplomu magistra farmacije koja ti se priznaje skoro svuda.

Ako sam nesto zaboravila vi me podsetite i pitajte. Ja se nisam mnogo razmisljala da dodjem u Bec. Od treutka kada sam saznala za ovu mogucnost do mog odlaska je proteklo oko 3 meseca. Tada sam radila celo leto u jednom kaficu u Beogradu i zaradila novac za skolarinu, ali mi je bilo draze da ga ulozim u odlazak za Bec, ucenje jezika i otvaranje granica prema svetu.

Sve najbolje i puno pozdrava od kolega iz Beca

P.S. Nadam se da nece biti problema oko razumevanja teksta zbog mojih pravopisnih gresaka, jer mi Srpski jezik prakticno nije maternji, pa se gubim u svim tim pravilima. I jos da dodam, ovde je sto se tice jezika puno lakse nego u Srbiju, jer smo mi dole perfekcionisti, a ovde se ljudi oduseve kad vide da se trudis da naucis njihov jezik i ako je to kako govoris daleko od savrsenstva.