Iznajmljivanje stana: Noæna mora

Started by Bred, 12-08-2006, 13:32:18

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Vi¹e od 35.000 studenata poèetkom septembra dolazi iz unutra¹njosti u Beograd i daje veliki novac za stanove.

Najveæi broj njih se za pomoæ u tra¾enju stana obraæa agencijama  za nekretnine. Meðutim, èesto se dogaða da ostanu i bez novca i bez stana. Veæ prva stanarina mo¾e ih ko¹tati vi¹e od 700 evra, a solidan jednosoban stan ko¹ta najmanje 300 evra meseèno.

Vlasnik stana uzeæe isto toliko na raèun depozita, a polovinu prve stanarine student æe dati agenciji za nekretnine jer mu je na¹la stan. To je cena koja se plaæa za takozvanu uslugu po realizaciji. Ako se pretpostavi da æe studenti tra¾iti stanove jeftinije od 250 evra, agencije im nude drugu vrstu usluge.

Slu¾benica jedne agencije:"Za stanove ispod 250 evra? Sklapamo ugovor koji va¾i neogranièeno. Mo¾ete da tra¾ite stan koliko hoæete, nema ogranièenja.

Novinar B92:"Da li meni neko garantuje da æete mi naæi stan kakav je opisan?

Slu¾benica: Kakav je opisan da, ali stan od 35 kvadrata s grejanjem, telefonom, terasom, internetom, liftom? Pa, nema lift, to je stan u privatnoj kuæi. Nisam ni znala kako oglas izgleda.

U oglasu je pisalo da je stan u zgradi s liftom, a ispostavilo se da stan nije u zgradi, veæ u privatnoj kuæi, beu lifta, a uslov za izdavanje bila je stanarina plaæena ¹est meseci unapred, ¹to u oglasu nije nagla¹eno.

To nije jedini sluèaj da ono ¹to je ponuðeno u oglasima nema veze sa stvarno¹æu. Agencije, meðutim, uzimaju 1.500 ili 2.000 dinara da bi stan uop¹te potra¾ile. Marijana Krkiæ ka¾e da su joj u agencijama uzeli dva puta po 1.500 dinara, a da joj stan nisu na¹li. "Po¹alju me da vidim stan kod Vuka, 100 evra, ispostavi se da nema vode, da se raspada, u njemu nema uslova za normalan ¾ivot", prièa Marijana Krkiæ.

De¹ava se i da ruinirane stanove agencije oglase kao idealne. Situacija na terenu je, meðutim, drugaèija. Klijent odlazi razoèaran, a novac ostaje agenciji. Takvi stanovi ne stvaraju problem samo studentima. U nekim agencijama reèeno je da pojedine agencije ogla¹avaju èak i nepostojeæe stanove. Milica Tucoviæ iz agencije Uno ka¾e da te agencije ogla¹avaju nepostojeæe stanove, na dobrim lokacijama, za sme¹ne pare. "Onda su ljudi jednostavno prevareni, ali te kvaziagencije brzo se zatvaraju. Problem je ¹to onda ljudi ne veruju nama", ka¾e ona.

Zakon ne predviða nikakvu kriviènu odgovornost vlasnika agencija dok ne doðe do kriviènog dela prevare. Studentima se zato preporuèuje da izbegnu posredstvo agencija ili da se, zbog cene malih stanova, udru¾e i poku¹aju da iznajme veæi stan
b92

nasty girl

trazenje stana jeste nocna mora...smucio mi se zivot trazeci stan sa vampirom...

samo 10% oglasa u halo oglasima nisu agencije...i to je strasno... :hm :hm

Coolgemini

pre dve godine sam dva puta platio u dve razlicite agencije kad sam bio u strasnoj frci sa stanom i nista nije bilo...prvi put su me slatko iskasirali,stalno su me vracali kao ''dodjite ponovo,nema nista od vase ponude'',a drugi put je bila zesca prevara..taj stan za koji sam se zalepio uopste nije bio za izdavanje,a posle sam i saznao da je bila mahinacija sa vlasnikom da bi se otimale pare...Strasno :!..najgore je sto niko ne kontrolise te agencije,a one masovno pljackaju ljude,pogotovo studente...A drzava povodom toga nista ne preduzima.... :box

Bred

Moj savet je-TRAZITE SAMI! Ako iz oglasa skontate da je agencija u pitanju, predjite na sledeci oglas. Najbolje je ici preko privatne preporuke mada I to nije sigurno. Kada gledate stan , treba da obratite paznju na APSOLUTNO sve! Ciji je stan, koliko je ljudi u stan, ko cirkulise kroz stan, kakva je gazda/gazdarica, da nije senilan/na , prica stvari koje nemaju veze sa stvarnoscu, dal ne postoje nerascisceni unutar porodicni odnosi itd…Skeptican sam prema ljudima koji traze pare unapred… Ne preorucujem stanove bez centralnog grejanja, jer ce zimi da vas oderu od cene…
Treba pitati I kakav je komsiluk ako ste I zgradi jer cete vi u tom stanu biti da biste ucili a ne dzabalebarili, jelte?
Obratite paznju I da li ima vlage u stanu, kako se stan odrzava, dal gazde nisu aljkave…
I NIKAD ne uzimati stan dok ga ne pogledate, prevenstveno ako to radite preko agencije!
Videti kakva je veza sa gradom sto se tice prevoza pogotovo akoje stan u nekoj zabiti…
Koliko sam stanova pogledao, cega sam se sve nagledao I naslusao, mogao bih roman pisati. :roll:


Bred

Izdavanje stanova prilika za prevaru
Kraj avgusta i poèetak septembra idealan je period za rad fantomskih agencija za izdavanje stanova u Beogradu. Kako se bli¾e poèetak fakultetske godine, u memljivim prolazima i ruiniranim kancelarijama nièu agencije i brzo ulaze u unosan posao.

- Na¹la sam u oglasima ba¹ fin stan za izdavanje, po mojoj meri. Centralno grejanje, u zgradi sa liftom, jednosoban u centru grada. Cena, samo 150 evra. Okrenula sam broj i dobila agenciju. Oti¹la sam kod njih, uzeli su mi proviziju od 2.000 dinara i dali mi broj navodnog vlasnika. Taj broj, ni posle èetiri dana neprekidnog zvanja nije dostupan - prièa A. M., studentkinja iz unutra¹njosti koja je proteklih dana bezuspe¹no poku¹avala da pronaðe sme¹taj u Beogradu i postala ¾rtva klasiène prevare.

- U agenciji su mi onda rekli da su oni svoje uradili, i da ako hoæu, doðem za 15 dana, a oni æe mi dati novi spisak sa desetak odgovarajuæih stanova. Odustala sam - nastavak je prièe studentkinje A. M.

Kako smo saznali u nekim beogradskim renomiranim agencijama, kada vidite da se nudi stan u krugu dvojke po maloj ceni, i kada agencije proviziju uzimaju unapred.

- Èim èujete da se provizija uzima unapred ili da se tra¾i neka èlanarina, budite svesni da se 99 odsto radi o prevari. Svaka ozbiljna agencija uzima od klijenata novac tek po gotovom poslu - ka¾e Nada Tomiæ iz agencije „Eurent“ koja veæ godinama uspe¹no posluje.

Za mnoge kojima je sme¹taj u prestonici neophodan, glavni izvor potencijalnih stanova su mali oglasi. Isti ti oglasi, odlièan su izvor zarade za fantomske agencije.

- Kada izaðu novi oglasi, ljudi iz tih agencija okrenu sve one koji izdaju stan i zapi¹u podatke o stanu u sluèajevima kada dobiju samog vlasnika stana, a ne neku drugu agenciju. Naravno, predstave se kao potencijalni klijent. Dobijene podatke lepo sklope, popi¹u, od¹tampaju, napi¹u broj telefona i ponude onda ljudima koji doðu kod njih da se raspitaju za neki stan. Naravno, provizija od 2.000 ili 3.000 dinara se onda podrazumeva - isprièao je za „Blic“ momak iz Kragujevca, koji je ¾eleo da ostane anoniman.

P. Mihailoviæ


--------------------------------------------------------------------------------

pereca

Gazde tanje bud¾elar
J.SUBIN, 4. septembar 2006

POÈETAK ¹kolske godine napuniæe d¾epove mnogim stanodavcima u Beogradu. Od oko 70 hiljada studenata koliko ih je na Univerzitetu u Beogradu, najmanje polovina je iz unutra¹njosti. A, cene stanova - paprene. Za garsonjeru ili jednosoban stan, u krugu "dvojke", roditelji æe morati da izdvoje od 200 do 300 evra. Tek æe treæina akademaca moæi da oèekuje najjeftiniji sme¹taj u "studenjaku". Oni koji budu prinuðeni da "izli¾u" cipele tra¾eæi sme¹taj, prvo æe zakucati na vrata neke od prestonièkih agencija. ©to æe, opet, debelo platiti.
Garsonjera u Beogradu veæ godinama dr¾i "zlatno" mesto po ceni. Ona se u samom centru ne mo¾e naæi ispod 250 evra, podrazumeva se i da lièi na ne¹to. Kada, pak, roditelji ¾ele da u¹tede na sme¹taju svoje dece, onda ih obavezno usele u memljive i vla¾ne suterenske prostorije. Takvi stanovi, prepravljene ve¹ernice ili oronule kuæice ko¹taju oko 200 evra. Nisu bitni ni centralno grejanje, ve¹ ma¹ina ili stari i dotrajali name¹taj.
- Najbolje bi bilo da se studenti udru¾e i iznajme veæi stan, dvosoban ili trosoban - objasnio nam je agent u jednoj beogradskoj agnciji. - Njihvo cene su pale, dok manjim stanovima drastièno raste.
Po neki oglas otkriva i moguænost "besplatnog" stanovanja. Obièno za sobu, student treba da opslu¾uje gazdu. Malo unono3vanja, brisanja pra¹ine, kuvanja kafe, kupovina hleba i mleka.
Da ni¹ta ne prepu¹taju sluèaju, stanodavci tra¾e od buduæih stanara depozit. On je najèe¹æe u visini kirije. Tako obezbeðuju sigurnost ako stanar ode ranije, ne¹to o¹teti ili ne plati raèune.
I dok veæina akademaca ¹parta beogradskim ulicama u nadi da æe pronaæi sme¹taj, najsreæniji meðu njima, bud¾etski studenti, mogu da konkuri¹u za krevet u nekom od studentskih domova. Svoja dokumenta bruco¹i mogu da podnesu do 10. septembra, dok æe useljenje u sobe biti do 10. oktobra. D¾epovi njihovih roditelja biæe ispra¾njeni za nekih 800 dinara, jer toliko ko¹ta dvokrevetna soba u domu "Karaburma". Ne¹to bolji sme¹taj je u Studentskom gradu ili u Domu "Kralj Aleksandar Prvi". Sobe ovde dobijaju stariji studenti, koji meseèno za krevet izdvajaju 1.138 dinara.

ZA NAIVNE
Najslaða zarada mnogim agencijama za nekretnine u Beogradu je uzimanje novca za èlanarinu. Uglavnom bruco¹i, kojima je prestonica novo mesto za ¾ivljenje, najpogodniji su da se upecaju u ovu mre¾u. Naime, èim kroèe kroz vrata agencije, slatkoreèivi agenti im ponude stanove ali prethodno moraju da plate èlanarinu. Ona se kreæe od 1.500 dinara do 2.000. Za te novce studenti dobiju samo od¹tampano na papiru sve stanove koji se izdaju. Na¾alost, mnogi od njih su veæ izdati, jer veæina agencija spisak skine samo sa interneta.

Izvor: www.novosti.co.yu

Vampire 666

posle junske golgote sa trazenjem stana dosao sam do epohalnog otkrica!

Kako naci dobar stan:

1) potrositi tri nedelje zivota i oko 1000 dinara za oglase
2) kupiti sve moguce oglase na trafici i obici sve oglase na netu
3) obici minimalno 20 stanova

Meni se iz 22. puta posrecilo. Nasao sam stan Dedinju za 180 evra...centalno...ADSL...nemam doduse fiksni, ali...
Takodje je jako bitno kakav ti je gazda. Bolje je uzeti i neki za nijansu losiji stan, ali imati ok gazdu...

vladimir

Definitivno je tacno ovo sa gazdom! :>

mirror-girl

svrseno je...necu da studiram..........ustvari hocu,ali necu vise da trazim stan,nosim satorcic pa cu spavati na faxu...i onako uvek kasnim ,taman cu sad biti na vreme uvek!!! :wink:

Bred

haha, mojne tako da mislis, svako je nasao stan/sobu pa ces i ti. tesko i nezahvalno jeste ali takvo je studiranje.  :wink:

AnaCrvena

nemoj bre tako da razmisljas!uvek reci sebi-kad su toliki ljudi preziveli,i ja cu! :wink:
necu da te lazem,trazenje stana jeste agonija.ljudi su skloni da svaku memljivu shupu nazovu garsonjerom i bace u oglase...i gazda ima ludaka totalnih.ali uvek se nesto nadje...
kako god,nikako nemoj stan da ides da gledas sama,obavezno bar jedna drugarica sa tobom!i nikome ne daj nikakve pare unapred!i,naravno,uvek je bolje da imas nekog druga/drugaricu s kojim bi zivela,pa da trazite poseban stan(makar poseban ulaz) nego nekakva soba kod nekakve senilne babe(sto bojler ukljucuje samo nedeljom i za vece praznike  :K )...

mirror-girl

eee,a mene tripuju da je Kumodraz jeziv nocu pa da ne trazim tamo stan,nego na Vozdovcu...Jos moram sama jer iako mi je pola odeljenja iz srednje upisalo farmaciju,svi hoce dom,a sta meni vredi, kad ja niti mogu niti hocu...Ne bih mogla da podnesem vise od jedne osobe u sobi-mene,u suprotnom od ucenja sipak...A gazde ne dolaze u obzir,pogotovo babe da mi drobe...ali sve sto bih ja htela,necec moci tako da cu morati malo da se spustim na zemlju,ali necu bilo gde...Celog zivota sam imala svoje,kad bih mogla moj stan negde da prenesem.....
E pa imam idealno resenje-kamp prikolica-savrseno!!!!I kad se uparkiram na ulaz,nema niko da udje na fax dok se ja ne probudim,a to ume bas da potraje..... :~

AnaCrvena

obzirom na to koliko ces vremena provoditi na faxu,prikolica je mozda i najprikladnija varijanta! :lol:
ali,kazem ti,baba nikako! :run

mirror-girl

eeee,utesi me za prikolicu  :batina
Sutra idem za Bg da pogledam neki stancic,a mrzi me....al sta cu kad moram...

Bred

da, ne preporucujem da devojke idu gore na kumodraz selo, nisam siguran ni da bas svuda ima ulicno osvetljenje ...  :wink: