posao spisak apotekacenovnik lekovakontakt

Author Topic: 展vot sa 7.000 dinara mese鋝o  (Read 5066 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Bred

• The S[h]ef
  • Administrator
  • Doktor daktilografskih nauka
  • Ekser koji se istupi sam sebe bruka
    • Farmacija forum
展vot sa 7.000 dinara mese鋝o
« on: 27-07-2007, 17:54:41 »

Autor: G. Svilar, M. Jankovi, R. Markovi | 27.07.2007 - 08:56

Svaki dan kupuje hleb, mleko i kafu, bez 鋀ga ne mo頡. Zora Borovi (80) iz sela pored Sombora, s penzijom od 6.300 dinara te隕o sastavlja kraj s krajem i tek ponekad mo頡 da priu靖i slatki鈹 i sok. Ipak, kako ka頡, nekako se snalazi, jer joj poma頡 熰rka koja joj nabavlja lekove, sredstva za higijenu i uvek joj ostavi neki dinar.
- Nekako pre養vljavam, ali uvek mislim da ima nekog kome je i gore. Penziju dobijam u dva dela, po 3.150 dinara. 展vim na selu i gajim koko隕e, pa na stolu uvek imam meso i jaja. Ipak nisam nesre熡a zbog male penzije, jer sam do鋀kala penziju i do養vela da imam unuke. Najte頡 mi je to 靖o njima ne mogu vi鈹 da pru養m - pri醀 baka Zora, koja ima dvanaest godina radnog sta靠, ali je zbog problema s nogom oti雍a u invalidsku penziju.
Zora je samo jedna 118.340 penzionera u Srbiji koji mese鋝o primaju manje od 7.587 dinara, to jest manje od 93 evra. Kako 養ve i kako se snalaze, znaju samo oni.

Moraju da rade pod stare dane
Slobodanka Kosti (60) iz Beograda radila je u „Gradskoj 鋱sto熵“ i penzionisala se pre dve godine. Njena penzija je samo 10.000 dinara, a, kako ka頡, ni plata joj nije bila velika - poslednjih godina je mese鋝o primala 6.000 dinara.
- Sre熪m, nisam 養vela od plate, kao 靖o ni sada ne 養vim od penzije. Ve dugo radim privatno, kao ku熡a pomo熡ica. Imam verne mu靖erije, kod nekih 鋱stim ve decenijama. Pla潻m struju i lekove od penzije, a od privatnog posla se hranim. Mu mi je invalid prve kategorije, i zbog astme se penzionisao pre deset godina. Njegova penzija je 15.000 dinara. Ipak, zahvaljuju熵 mom poslu, 養vimo koliko-toliko normalno. Za hranu nam je dnevno potrebno oko 500 dinara, i da nije mog posla, te隕o da bismo pre養veli - ka頡 Slobodanka.
Njena sestra Radmila (64) ima jo manju penziju, samo 7.000 dinara. Svoj radni vek provela je pevaju熵 po restoranima i sre熡a je 靖o uop靖e ima penziju, jer u njenoj profesiji retko koji poslodavac upla獘je doprinose. Kada se penzionisala, morala je da se hrani u narodnoj kuhinji. Sada 養vi u Belgiji kod 熰rke. Radmilin problem je re鈹n, ali mnogi nisu bili te sre熰.

Lo zakon
Glavni razlog zbog kojeg su penzije u Srbiji tako male, prema mi雍jenju Milana Nenadi潻, predsednika Saveza penzionera Vojvodine, nalazi se u 鋀stim izmenama Zakona o penzijama, a naro鋱to u delu kojim se reguli鈹 uskla簨vanje penzija.
- Svaki novi zakon donosio je sve nepovoljnija re鈹nja u indeksaciji penzionerskih primanja. Naro鋱to je te隕o postalo od po鋀tka 2006. kada je napu靖ena takozvana 靶ajcarska formula i od kada na鈴 primanja sve vi鈹 zavise od tro隕ova 養vota, a sve manje od zarada zaposlenih - ka頡 za „Blic“ Nenadi.
Zbog takvih re鈹nja, penzionerske prinadle駐osti sve vi鈹 zaostaju za platama. Tako je prose鋝a penzija u junu iznosila samo 53,2 odsto neto plate, ili 39 odsto bruto zarade. A prema procenama Saveza penzionera, prose鋝e penzije za celu ovu godinu iznosi熰 samo 53 odsto neto plate. Zato 熰, navodi na sagovornik, od 1. januara, shodno slovu zakona, morati da usledi vanredno uskla簨vanje penzija, verovatno za 6,5 do sedam odsto kako bi se one vratile na nivo od 60 odsto prose鋝e plate kako propisuje zakon.
Od slede熰 godine, ta鋝ije od aprila, podse潻 Nenadi, ako se zakon u me繠vremenu ne promeni, sledi jo nepovoljnije uskla簨vanje: samo 12,5 odsto sa zaradama, a 醀k 87,5 odsto sa tro隕ovima 養vota.
- To se mora preduprediti. Mi smo nadle駐e ve upozorili na to da se zakon pod hitno mora promeniti. Kada je formirana nova vlada, bilo je najava da 熰 se na tome raditi. Me繠tim, sada se o tome manje govori. Na tome bi trebalo brzo da po鋝e da se radi, jer se na jesen priprema bud頡t za slede獘 godinu, a u njega treba ukalkulisati i pare za penzije - tvrdi Nenadi. Kako je on objasnio, ne sme ni da pomisli kakva 熰 penzionerska primanja biti od 2009. kada, prema jo va頡熰m zakonu, treba da startuje uskla簨vanje samo sa tro隕ovima 養vota.
Srbija, ocenjuje on, ipak nije toliko siroma雉a da ne mo頡mo obezbediti iole pristojan 養vot za penzionere koji su celog radnog veka izdvajali novac za primanja u starosti.

Najstarijima nema ko da pomogne
Svakom 鋀tvrtom stanovniku u Srbiji koji 養vi sam, a stariji je od 70 godina, nema ko da pomogne u ku熵. To su rezultati istra養vanja koje je sprovela socijalno-humanitarna organizacija „Snaga prijateljstva - Amiti“. Istra養vanje je pokazalo da je taj vid pomo熵 organizovan u manje od polovine op靖ina u Srbiji i dostupan je samo za 4.000 ljudi.
Mnogo starih pre養vljava s manje od 6.500 dinara mese鋝o. Jedna od njih ima 91 godinu. Gotovo je slepa i slabo 鋎je, godinama te隕o hoda. 展vi kao podstanar, u ku熵ci bez kupatila. Nikada se nije udavala, nema dece ni rodbine, ima samo ma鋘u. Kada plati komunalije, mese鋝o joj ostaje 1.000 dinara za hranu. Ka頡 da kuva tri puta nedeljno.
Ona je jedna od 300.000 starih u Srbiji kojima treba pomo drugih da bi mogli da 養vi u svojoj ku熵. Gerontodoma熵ca, koje povremeno obilaze stare, nema dovoljno.

Tu駐a statistika
Broj penzionera  / visina penzije (u dinarima)
186.789  /izme繠 12.000 i 14.000
179.670  /izme繠 14.000 i 18.000
118.340  /manje od 7.587
50.230   /  7.587
89     /izme繠 66.187 i 70.323
9  /vi鈹 od 70.323

blic

Offline pig_am_am

• LuDa gUdA
  • Ultra mega giga forumas
  • **
Odg: 展vot sa 7.000 dinara mese鋝o
« Reply #1 on: 27-07-2007, 19:16:02 »
e... a bice i ljudi koji nece primati nista...

Offline jecapereca

• Atipicni farmaceut
« Reply #2 on: 28-07-2007, 16:26:24 »
Umetnost je preziveti sa 7000 mesecno.
Tuzno ali to je nasa stvarnost.Vecini tih ljudi pomazu deca koliko toliko s'obzirom da i ta deca nemaju neke plate.Medjutim ima i onih koji nemaju nikoga da im pomogne.

Offline dirigent

• Extra forumas
  • *
« Reply #3 on: 30-07-2007, 17:12:24 »
      E ljudi uplacujte privatno osiguranje kod Wienera ili Gravea od penzija i drzavnih doprinosa nece biti nista vec za dvadesetak godina!

Da se ne reklamiram , ali mozete se obavestiti kod mene i mojih prijatelja o tome.

Uzgred povecanje broja privatnih osiguranja su uslov za ulazak u evropsku uniju...

Offline pig_am_am

• LuDa gUdA
  • **
« Reply #4 on: 30-07-2007, 17:40:40 »
e... cekaj da se zaposlimo... ko ce sad misliti o penziji.  :K

Offline dirigent

• Extra forumas
  • *
« Reply #5 on: 30-07-2007, 17:52:30 »
tipican srpski odgovor i vrlo poucan... Bice kasno ... ali vise necu da razglabam o tome.

Offline pig_am_am

• LuDa gUdA
  • **
« Reply #6 on: 30-07-2007, 17:57:52 »
tipican srpski odgovor i vrlo poucan... Bice kasno ... ali vise necu da razglabam o tome.
pa dirigentu!
nikad nista nije kasno. kako ja da uplacujem penziju kad ni fakultet nisam zavrsila? cekaj da platim fakultet. do penzije ko ziv ko mrtav.

Offline Bred

• The S[h]ef
  • Administrator
  • Doktor daktilografskih nauka
  • Ekser koji se istupi sam sebe bruka
    • Farmacija forum
« Reply #7 on: 30-07-2007, 21:20:17 »
ne, ono sto je za mene tragedija jeste da se svakom od nas moze desiti da radimo ko mazge 35-40 god i da nakon svih tih godina spadnemo na to da prezivljavamo sa 7000din. :wall: mislite o tome :wink: i o ovome sto kaze dirigent :wink:

Offline mikele

• Daktilograf pocetnik
« Reply #8 on: 31-07-2007, 10:27:16 »
Приватна осигурања су закон,само што се поставља питање колико нас ће бити у могућности да уплаћује себи то.
Рецимо ако човек ради у државној фирми или у неком јавном предузећу,како може да уплаћује приватно осигурање?И да ли уопште постоји могућност за то јер глупо би било дуплирати осигурање,тј плаћати и држави и приватницима. :hmm
Ако неко зна,нека напише.

Offline pig_am_am

• LuDa gUdA
  • **
« Reply #9 on: 31-07-2007, 10:57:44 »
...ili recimo da ti na to osiguranje ode vise od pola plate?
a inace,ja mislim da mi necemo dobijati ni tih 7000.

ALIMS :: Ministarstvo zdravlja :: Farmaceutska komora :: RFZO :: Farmaceutski fakultet
Sajt info: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: Disclaimer
Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo i zajednicko vlasnistvo vlasnika www.farmaceuti.com sajta i autora tekstova. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je iskljucivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Za sve ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatrazite odobrenje od vlasnika www.farmaceuti.com sajta ili autora teksta. Kompletnu odgovornost za sadrzaj objavljenih tekstova kao i posledice koje mogu nastati usled objavljivanja snose iskljucivo njihovi autori, ciji je pseudonim oznacen pored sadrzaja teksta.
Copyright © 2006-2021 "Farmaceuti.com", all rights reserved - sva prava zadrzana