Posle mesa poskupljuje i mleko...

Млекари траже поскупљење за 50 одстоСамо трошкови сточне хране надмашују откупну цену белог напиткаШабац – Произвођачи млека из читаве Србије договорили су се јуче у Шапцу да од прерађивача затраже повећање откупне цене за готово 50 одсто. Просечна цена сировог млека тренутно износи 14,30 динара по литру, а произвођачи захтевају основно повећање од седам динара. На састанку у овдашњем Заводу за пољопривреду окупили су се представници преко сто удружења, чији чланови дневно испоруче око милион литара млека.
Захтев за повећање цена они су објаснили растом свих трошкова производње. Према калкулацији, коју су сачинили представници из Западнобачког округа, само удео хране у производњи млека износи 13,97 динара по литру. Остали издаци – ветеринарске и зоотехничке услуге, вода, струја, енергенти, осигурање, разни сертификати, дозволе и сагласности коштају још 20,2 динара по литру.
– Од 2002. до 2004. године удео сировог млека у малопродајној цени био је 48 одсто, а сада је пао на свега 33 одсто. У међувремену све друго је драстично поскупело. Кукуруз је донедавно коштао 15 динара, а сада је 20,5 динара по килограму. Из млекарске индустрије се правдају да су им скочили инпути, а заборављају да и непосредни произвођачи плаћају струју и гориво – истакао је Драган Плавшић, секретар удружења сточара из Западнобачког округа.
На скупу се још чуло да је срамота да Шабачка млекара малим произвођачима плаћа 13 динара за литар сировог млека. Поменут је и пример Хрватске, чији су произвођачи направили жесток притисак на владу и присилили је да донесе уредбу о најнижој цени млека. У овој земљи просечна откупна цена сировог млека са премијом од 20 одсто сада је 38 евро-центи, или око 30,70 динара.
– Приликом недавних разговора са државним секретаром за пољопривреду добили смо уверавања да нас ресорно министарство подржава. Међутим, убрзо потом министар се појавио пред медијима и рекао да је нереално и повећање од 30 одсто. Питам како нас то подржавају – навео је Данијел Ковачић, представник сточара из Ђурђина.
Непосредни произвођачи су се договорили да оснују асоцијацију која би окупила сва досадашња удружења да би пред прерађиваче убудуће излазили са јединственим ставом. О свом захтеву за повећање откупне цене сировог млека они ће данас упознати представнике Имлека (Салфорда), који покривају скоро 60 одсто српског тржишта.
М. Мијушковић
-----------------------------------------------------------
Суботичани не мењају ценеСуботичка млекара најавила је да ће, уколико произвођачи млека повећају откупне цене млека, повећати цене својих млечних производа, речено је у тој млекари.
Комерцијални директор Суботичке млекаре Веселин Мирков рекао је да је Суботичка млекара већ 1. августа кориговала цене трећине свог пласмана од један до четири одсто на више, због усклађивања са осталим ценама, пре свега ценама енергената.
Према његовим речима, ако произвођачи млека испровоцирају поскупљења, имплицираће и поскупљење млека и млечних производа Суботичке млекаре.
Произвођачи млека најавили су прошле седмице, одмах након најаве Уније приватних пекара да би хлеб требало да поскупи од половине августа на 35 динара у малопродаји, да ће тражити поскупљење откупне цене млека.
Комерцијални директор Суботичке млекаре истакао је и да „овог тренутка нема званичних ни опипљивих најава да ће бити поскупљења код произвођача млека” и додао да је „питање шта ће они тражити, а шта ће реално и добити”.
(Бета )