posao spisak apotekacenovnik lekovakontakt

Author Topic: 2 pitanja  (Read 792 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Naca

• Padobranac
  • *
2 pitanja
« on: 17-08-2006, 13:59:54 »

Da li moze neko da mi napise formulu za pivampicilin?
Moze li mi neko objasniti pojmove agonisti i antagonisti na primeru morfinana i njegovih antagonista?

Hvala
« Last Edit: 19-08-2006, 14:24:35 by Bred »

Offline BK

• Atipicni farmaceut
Odg: Farmaceutska hemija
« Reply #1 on: 18-08-2006, 13:48:41 »
Za sada samo ovo.  :run
« Last Edit: 18-08-2006, 13:51:44 by BK »

Offline rade

• Redovan clan
  • *
« Reply #2 on: 19-08-2006, 11:24:44 »
Agonisti su supstance (lekovi) koji kada se vežu na određeni receptor na ćeliji daju efekat preko istog procesa aktivacije i prenosa signala preko drugog glasnika (pogledati citologiju ili opštu biohemiju - prenos signala u zidu ćelije i kroz ćeliju).
U primeru morfina je to tako da se vežu za takaozvane mi receptore (lekovi sa visokim afinitetom) i za delta i kapa receptore (lekovi sa niskim afinitetom za receptore). Primer antagonista morfina su kodein i metadon.
 LEK (A - agonist) + R (receptor)
AR (kompleks - zavisi od afiniteta)
AR* efekat preko prenisa signala

Antagonisti ili antagonisti receptora su supstance koje se vežu za isti receptor kao i agonisti i blokiraju na taj način mogućnost delovanja agonista. Antagonisti ponekad i sami imaju veoma slabe efekte slične agonistu. Antagonisti morfina su nalokson i naltrekson i oni se mogu dati kod trovanja morfinom jer na taj način konkurišu za isto mesto na ćeliji tj za iste receptore kao i morfin, pa ga istisnu i blokiraju njegovo dejstvo. Samim tim se i efekat morfina smanji.

Kod morfina postoje i parcijalni antagonizam, kao i kombinovani agonističko-antagonistički efekat, ali o tome na farmaceutkoj nema smisla govoriti. Farmakologija će sve pojasniti otom potom.

Nadam se da je odgovor od pomoći  :~

Offline rade

• Redovan clan
  • *
« Reply #3 on: 19-08-2006, 13:26:37 »
Shema nije dobro ispala. Umesto linija trebale su biti povratne strelice (proces je povratan). Nisam napisao shemu za drugi slucaj:

LEK (B - antagonist) + R (receptor) -> BR (kompleks) --------> bez odgovora

Eto  :wink:

Offline rade

• Redovan clan
  • *
Odg: 2 pitanja
« Reply #4 on: 21-08-2006, 15:45:03 »
Sad sam primetio gresku u kucanju - kodein i metadon su AGONISTI morfina!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Logicno. Deluju preko istig receptora i daju slicne efekte samo je razlika u intenzitetu i zato su AGONISTI.

Sorry  :]

Offline mullala

• Elitni clan
  • **
  • Irony is the new sincerity.
    • Identifikacija Sprasenih Biljnih Droga
Odg: 2 pitanja
« Reply #5 on: 13-09-2006, 08:36:54 »
Ja bih jos dodala da je idealni opioidni analgetik onaj koji ima antagonisticko delovanje na mi receptore (koji su inace zaduzeni za stvaranje zavisnosti ovih lekova) i agonisticko delovanje na kapa receptore (koji su zaduzeni za analgeziju).
Ovakav analgetik ne postoji, a najvise mu se priblizavaju butorfanol i pentazocin.
« Last Edit: 13-09-2006, 09:19:48 by mullala »

ALIMS :: Ministarstvo zdravlja :: Farmaceutska komora :: RFZO :: Farmaceutski fakultet
Sajt info: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: Disclaimer
Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo i zajednicko vlasnistvo vlasnika www.farmaceuti.com sajta i autora tekstova. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je iskljucivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Za sve ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatrazite odobrenje od vlasnika www.farmaceuti.com sajta ili autora teksta. Kompletnu odgovornost za sadrzaj objavljenih tekstova kao i posledice koje mogu nastati usled objavljivanja snose iskljucivo njihovi autori, ciji je pseudonim oznacen pored sadrzaja teksta.
Copyright © 2006-2020 "Farmaceuti.com", all rights reserved - sva prava zadrzana