posao spisak apotekacenovnik lekovakontakt

Author Topic: Napomene vezane za prakticni ispit iz tehnologije  (Read 19167 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline BK

• Atipicni farmaceut
Odg: Napomene vezane za prakticni ispit iz tehnologije
« Reply #15 on: 29-09-2007, 14:19:11 »
Nema pravila, u proslom roku najvise je bilo praskova, ali tu su i supozitorije/vagitorije kojih nije bilo u proslom roku, bar u jednom terminu, niti je bilo sterilnih za izradu

Offline Gocca

• Redovan clan
  • *
« Reply #16 on: 29-09-2007, 14:20:05 »
Svi su zastupljeni podjednako.
Bar koliko sam ja primetila.

Offline Bred

• The S[h]ef
  • Administrator
  • Doktor daktilografskih nauka
  • Ekser koji se istupi sam sebe bruka
    • Farmacija forum
« Reply #17 on: 01-10-2007, 13:53:21 »
Nama je asistentkinja na vezbama pricala npr "e ovo moze da vam dojde na prakticnom" kao i "ovaj rp se cesto javlja na prakticnom" ali nema sanse sad da vam kuckam koji su u pitanju posto su mi praktikumi razdeljeni na razne strane  :ohwell:

Offline Maslacak

• Ultra mega giga forumas
  • **
  • ~ štreber ~
« Reply #18 on: 01-10-2007, 18:39:01 »
Ja sam imala sterilan preparat.
Kapi za oči sa 1% atropin-sulfatom. Ne one oficinalne, već magistralne, sa benzalkonijum-hloridom i izotoničnim rastvorom borne kiseline.
Ovako nešto:
Rp/
Atropini sulfatis 0.1
Benzalconii chloridi 0.001
Acidi borici solutio isotonicae ad 10.0

M.f. oculoguttae
D.S. kapi za oči

Bitno je da se benzalkonijum hlorid potražuje u vidu 1% centezimalnog rastvora (i tako se preračunava), a borna kiselina u vidu 3% rastvora koji je oficinalan (FMII ako se dobro sećam).

Još 3 osobe su samnom u laboratoriji radile sterilne preparate, tako da oni itekako dolaze. Zaista nema nekih pravila.

E sad - ono što je bitno, je da za izradu neće doći preparat tipa: 1/3 vode se stavi u frižider, druga trećina se zagreva, treća bla bla...
Znači, od svih farmaceutskih oblika dolaze uvek recepti koji su jednostavniji, da bi se mogli izraditi relativno brzo.

Evo za šta ja imam kao napomene (ove o kojima je Bred govorio), da dolazi na ispitu:
prvi praktikum (praškovi, rastvori): str 65 recept 5, str 70 recept 11, str 72. recept 13. , str 85 recept 21.
Asistentkinja je za ovo rekla da je ispitni preparat, a nema ga u praktikumu:
Rp/
Acidi borici 0.5
Acidi salycilici 0.5
Aethanoli 50% ad 50.0
M.f. solutio

Takođe znam da su ljudima zapadali od praškova recepti 4 i 5 na strani 41. u 1. praktikumu.

drugi praktikum (emulzije, suspenzije, masti...): str 84 recept 1.
Takođe, često se dobija Cera lanae unguentum u sastavu nekog krema, pa treba obratiti pažnju na to - Cera lanae aquosa se mora izraditi ex-tempore (str 92 recept 1).

To je sve što ja imam. U drugom semestru nam asistentkinja nije govorila o tome, pa za to ne znam :>

EDIT: još ovo samo
A jel se desava da nekad neko padne tokom samog praktocnog?Da li asistenti bas gledaju kako neko pravi preparat ili se jedino moze pasti na samoj diskusiji recepta?

Ja sam radila sterilan preparat, i da, asistentkinja prati izradu (sedi pored tebe u komori), ali preporučujem ti da za sve nedoumice koje eventualno imaš oko izrade PITAŠ asistentkinju PRE nego što se zadužiš i sedneš za komoru, jer će ti pomoći u najvećem broju slučajeva... a ako tokom izrade negde mnogo pogrešiš, tada nema drugog izlaza nego da te obori.
Mene je asistentkinja spasila zato što sam je na vreme pitala, a pala bih ko kruška, carica  :Bog :)

Osim toga, jedna devojka je radila emulziju i kod filtracije u bočicu, asistentkinja je videla da su joj faze potpuno odvojene, to jest da tu uopšte nema emulzije, na šta je devojka provalila da je zaboravila emulgator :K Međutim, nije je oborila, već joj je dozvolila da uradi ponovo, jer je bilo vremena :happy:

Tako da taj praktični uopšte nije tako strašan, samo mirno, staloženo i razumno :) A zavisi i ko vam dežura :>
« Last Edit: 01-10-2007, 18:49:39 by Maslacak »

Offline besno pile

• Elitni clan
  • **
« Reply #19 on: 02-10-2007, 13:07:53 »
evo da dodam.

praktikum: sterilni lekoviti preparati
kod preparata za oci,na ispit dolaze: str 73 recept 1,str 75 recept 2,str 84 recept13,15,str 86 recept 31

Offline jdjeka

• Clan u razvoju
  • **
« Reply #20 on: 04-10-2007, 17:51:49 »
sa prakticnog u oktobru:

1. Rp/
      acidi stearici 0,25
      cetacei 0,75
      oleum paraffini 5,0
      ol. ricini 6,0
      propylenglycoli 5,0
      triaethanolamini 1,0
      aqua purif. ad 50,0

m.f. lotio
      d.s. za ciscenje koze

2. Rp/
      tetracaini chloridi oculoguttae

d.s. kapi za oci

prvi recep se pravi, izradjivala sam ga isto kao sto bih pravila stearinski krem (greje se masna i vodena faza, u vodenu se doda tea pa masna faza) samo sto je ovde u pitanju emulzija. kada budu izasli rezultati videcemo da li je ovo tacno  :K

a drugi je samo za komentarisanje. kapi su oficinalne u f.m.3 u obliku 0,25% 0,5% i 1%
uzela sam najmanju koncentraciju, jer mi nije propisano koju, i u f.m. pise:
sastav:
   tetracaini cloridum 0,2        |0,02
   natrii chloridum 0,17          |0,017
   aqua pro inj ad 100            |ad 10 (zapremina za kapi)
pravi se centizimalni r-or za tetrakain hlorid.

a sad jeno pitanjce na koje vas moooooolim da mi odgovorite:  :help2:
kod preracunavanja izotonicnosti, u tabeli u ph.jug.4 vol.1 pise:
tetracaini chloridum, otop.do 3%    a= 0,16
                     otop.3-5%      a=0,13
                     otop.5-6%      a=0,11
naravno, podaci za "c" nisu navedeni. ja sam uzela podatak za a=0,16 i kada se sve preracuna, dobije se hipotonican rastvor koji se izotonizuje dodavanjem NaCl. da li je trebalo to da se uradi drugacije? da li postoji neki nacin da se preracuna "a" za cistu supstancu?
mi na vezbama nismo ni jedan ovakav primer radili...  :(  :42:

Offline Maslacak

• **
  • ~ štreber ~
« Reply #21 on: 04-10-2007, 18:11:05 »
Pa, ja bih rekla da si dobro uradila. Nema tu šta, ovde je koncentracija tetrakaina 0.2%, a to je definitivno "do 3%" :> Ne postoji nikakvo preračunavanje, tabela je tabela.

Ono što jeste glupavo je da je preparat oficinalan, i sadrži NaCl, a nije izotoničan :hmm Možda si eventualno mogla da pogledaš u Oftalmici postoji li soni ekvivalent za čistu supstancu, ili bar za ovako nisku koncentraciju, ali svejedno, teško da bi mogao da bude TOLIKO veći (koliko izračunah, morao bi biti skoro 3!) da dostigne izotoničost, tako da, opusti se, sigurno da je sve ok :wink:
« Last Edit: 04-10-2007, 18:12:43 by Maslacak »

Offline jdjeka

• Clan u razvoju
  • **
« Reply #22 on: 04-10-2007, 19:03:27 »
 @Maslacak, obradovala si me!!! :cvet :cvet :cvet
 :thanx:

Offline makky

• Ambiciozni clan
« Reply #23 on: 05-10-2007, 11:49:19 »
Najbolja napomena i najveci savet od mene je:
Ucite tehnologiju na vezbama, ispolazite te smesne kolokvijume u toku godine
i izadjite ne prakticni u junu!!!
Prakticni vazi godinu dana, to ce vas i naterati da polozite usmeni u tom periodu.
To je po meni najbolji nacin da se polozi tehnologija, dok ne postane veeeliiiki problem.

Offline Bred

• The S[h]ef
  • Administrator
  • Doktor daktilografskih nauka
  • Ekser koji se istupi sam sebe bruka
    • Farmacija forum
« Reply #24 on: 05-10-2007, 13:14:45 »
Kolokvijumi nisu nimalo smesni!!! :!

Offline makky

• Ambiciozni clan
« Reply #25 on: 05-10-2007, 21:52:41 »
Jesu ako pratis na vezbama, pohvatas sve i logicno razmisljas dok ucis. Stvarno nisu nista posebno.
Tim pre, ako neko smatra da mu je to tesko, bolje da uci u toku godine dok je sve aktuelno.
Ja nikako nisam student koji ide logikom-prvo polazem teske ispite. Ali za ovo stvarno savetujem ono sto sam rekla.
Gradivo nije tesko, vec je mnogo sve detaljno (i to su u pitanju mnogo banalni detalji, a moraju se ispostovati).

Offline BK

• Atipicni farmaceut
« Reply #26 on: 06-10-2007, 01:37:05 »
Ali ko nije polozio farmaceutsku ne moze da izadje na prakticni u junu.

Offline jecapereca

• Atipicni farmaceut
« Reply #27 on: 06-10-2007, 23:01:37 »
Najbolja napomena i najveci savet od mene je:
Ucite tehnologiju na vezbama, ispolazite te smesne kolokvijume u toku godine
i izadjite ne prakticni u junu!!!
Prakticni vazi godinu dana, to ce vas i naterati da polozite usmeni u tom periodu.
To je po meni najbolji nacin da se polozi tehnologija, dok ne postane veeeliiiki problem.
U potpunosti se slazem sa tobom, to je isto i moj savet ljudima koji ce sada da slusaju tehn. dajte je sto pre mislim da je tako najlakse.Ja se sada patim sa tehn, ne mili mi se da je ucim koliko je obimna. 

Offline tarantulica

• **
  • lucky loser ;-)
« Reply #28 on: 07-10-2007, 15:13:54 »
Farmaceutska je najbitnija...
Ja je nisam položila do sada i propalo mi je to što sam bila oslobođena jednog recepta....  :ohwell:

Offline besno pile

• Elitni clan
  • **
« Reply #29 on: 07-10-2007, 15:41:14 »
tarantulice,
prodjoh kroz isto.... :ohwell:

ALIMS :: Ministarstvo zdravlja :: Farmaceutska komora :: RFZO :: Farmaceutski fakultet
Sajt info: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: Disclaimer
Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo i zajednicko vlasnistvo vlasnika www.farmaceuti.com sajta i autora tekstova. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je iskljucivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Za sve ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatrazite odobrenje od vlasnika www.farmaceuti.com sajta ili autora teksta. Kompletnu odgovornost za sadrzaj objavljenih tekstova kao i posledice koje mogu nastati usled objavljivanja snose iskljucivo njihovi autori, ciji je pseudonim oznacen pored sadrzaja teksta.
Copyright © 2006-2021 "Farmaceuti.com", all rights reserved - sva prava zadrzana