Daklem... prekucavam iz svoje sveske sa vežbi...
ODREĐIVANJE SADRŽAJA ETANOLA U SMEŠI ETANOL-VODAKoriste se 2 metode.
1. Direktna metoda pomoću alkoholometraAlkoholometar je staklena cev koja u donjem delu ima termometar (kapilaru sa živom), a u gornjem delu ima jednu od dve skale:
- skala po Tralesu (za očitavanje vol. % etanola u smeši)
- skala po Rihteru (za očitavanje tež. % etanola u smeši)
Postupak:Smeša etanol-voda se prenese u menzuru od 1l. Alkoholometar se pažljivo uroni tako da ne dodiruje zidove suda i sačeka da ispliva na površinu. Posle par minuta, kad se alkoholometar stabilizuje, očita se temperatura, i zapreminski odnosno težinski procenat etanola u smeši (zavisno od skale).
Prema
Ph. Jug. II, Stvarni volumenski i težinski procenti etanola u smeši etanol-voda jesu procenti očitani na temperaturi od 15
0C, odnosno 20
0C po
Ph. Jug IV.
U Ph. Jug. II, nalazi se tabela (trebalo bi tabela 12) koja služi za prevođenje prividnih vol. % (procenata očitanih na sobnoj temperaturi), u stvarne vol. % etanola. Sličnom služi i tabela 11 – prevođenje prividnih tež. %, u stvarne tež %.
2. Indirektna metoda pomoću areometraAreometar u gornjem delu ima termometar, a u donjem skalu za očitavanje gustine. Jedan podeok skale iznosi 0.005.
Postupak:Isto kao kod prethodnog postupka...areometar se uranja u smešu i očitava temperatura i relativna gustina etanola.
Zatim se u
Ph. Jug. II, u tabeli 10, očita faktor korekcije za gustinu etanola, a u tabeli 9, odnos između gustine i tež. i vol. % etanola u smeši na
150C (jer su to "stvarni" procenti po definiciji).
Primer: ako smo očitali rel. gustinu etanola – 0.805, na temperatuti 22
0C
Tabela 10, Ph. Jug II – faktor korekcije je 0.00086
Ako je u sali više od 15
0C, za svaki stepen više se na dobijenu gustinu dodaje faktor korekcije (odnosno oduzima za svaki stepen manje od 15 stepeni).
U prostoriji je bilo 22 => 22-15=7 (za 7 stepeni je više od 15)
gustina je: 0.805 + 7*0.00086 = 0.81102
A zatim u tabeli 9 u Ph. Jug II tražimo najbližu vrednost toj, i očitamo vol. % i tež % etanola.
U ovom slučaju: tež.% = 94.3%, a vol.% = 96.31
(**primer prepisujem iz sveske, nemam pojma koliko su tačne vrednosti, a ph. Jug II nemam, ali bitno je da ukapirate princip)
Jadno je što za ovo "slušamo" ph. Jug. II, al ajde

U ph. Jug. IV (vol 1) u tabeli 14-060 takođe su:
Odnosi relativne gustine, težinskih, i volumenskih procenata etanola u smeši etanol-voda (u ovom slučaju, na 20
0C).
Osim ovoga možete pogledati i nešto modernije, ako imate farmakopeje kući, a verovatno imate

Ph. Jug. IV, volumen 1 - str. 87 (poglavlje 6-040)
Ph. Eur III – str. 137 (2.9.10), i za 2-propanol str. 139 (2.9.11)
Inače se ne bojte da virnete u farmakopeje ako vam nešto nije jasno, pola predavanja je samo prepisano odande

Ne znam zašto pitanje traži i 2-propanol, ali mislim da je ovo sasvim dovoljno za ispit, jer ništa drugo nismo radili. 2-propanol se ispituje u tečnim ekstraktima i tinkturama, a tek od ph. Jug V (tj. ph. Eur. III) se to ispitivanje nalazi u farmakopejama, koliko sam provalila.
Što se homeopatije tiče, postoji nekoliko listova koji su kopirani iz neke knjige...arhiv 2006...mislim da to treba da se uči (i da se tu nalaze odgovori na ona pitanja). Anyway, sutra ću to slikati pa postovati ovde, da ne tražim sad aparat po kući, svi spavaju

Inače nema potrebe da tražite nova predavanja, jer su identična starim, i ni u novim nema konkretnih odgovora na pitanja koja je Bred postavljao, tako da vam je to to – poenta je u povezivanju i snalaženju. Zeznuto bato!
