posao spisak apotekacenovnik lekovakontakt

Author Topic: Uvodni test  (Read 7946 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline suncica

• Clan u razvoju
  • **
Uvodni test
« on: 06-11-2009, 13:43:52 »

Posto je i meni bio uvodni test problem, tj.nepoznanica, ovde bismo mogli za sve koji izlaze prvi put da "ostavimo" pitanja, kako bismo im olaksali.
Evo cega se ja secam
Napisati na latinskom a)0.45% i
                      b)izdati 75 ovakvih doza
Prevesti skracenice i napisati ih u kompletu- pa su sad razne stvari date 3 komada, cini mi se, sve standardno sto inace srecemo u receptima
Preracun za procenat nekog rastvora i posle pitanje vezano za tonicnost.Na taj nas rastvor se doda jos vode i treba da znamo kakav je, dati su poraci za A i C date supstance. to je na zaokruzivanje
Pitanje sta je Na-citrat u rastvorima tipa suspenzija-flokulant(isto na zaokruzivanje)
Onda da se napise kog je tipa  preparat koji ima i vodu i borax i tecni parafin i jos nesto, a za sve su dati procenti, pa treba da se proceni da li je mast ili krem, hidrofilno ili lipofilno...
Nesto vezano za metode sterilizacije...
Trenutno ne mogu da se setim nicega vise...
Srecno

Offline suncica

• Clan u razvoju
  • **
Odg: Uvodni test
« Reply #1 on: 11-11-2009, 16:14:15 »
Jos jednog sam se setila:
        imamo nemerljivu supstancu kod masti za oci, pa sta cemo sa njom,         ponudjeno je tipa da se pravi c.r., triturat sa laktozom, triturat sa podlogom i jos jedno... tacno je ovo za triturat sa podlogom :~

Offline dixy0507

• Pocetnik
  • *
« Reply #2 on: 18-12-2009, 16:22:51 »
Ja sam imala ovo pitanje, nemerljiva kolicina supstance za mast za oci,5mg i ponudjena su bila 2 tacna odgovora:(pored centizimalnog r. i triturata sa laktozom)
a)pravimo 0.5g triturata 1:100
b)0.05g triturata 1:10. Po proracunu je i jedno i drugo tacno, ali meni nisu priznali 1:100, kao, tacno je samo 1:10. (verovatno zato sto se trosi manje podloge za izradu triturata)
E, da, jos jedna caka, bar je meni bila. Preparat sadrzi povidon jod, makrogol 400, makrogol 4000 i vodu i to je MAST, e ne krem....
I, da, sada je poslednje pitanje na testu ponudjeno vise odgovora i treba da se zaokruze tacni.

Offline zooca

• Redovan clan
  • *
« Reply #3 on: 01-02-2010, 15:02:32 »
zna li neko da uradi ovaj zadatak:
5 g glukoze se doda u 95g 0,9 % r. NaCl (A 0,18 C 5). Da li je rastvor hipo,hiper ili izotonican?  :help2: :cvet

Offline bilja_tb

• Redovan clan
  • *
« Reply #4 on: 01-02-2010, 16:16:21 »
5 g glukoze + 95 g rastvora=100g rastvora kocentracije 5% a C za glukozu je 5 sto znaci da je rastvor izotonican.
0,9% rastvor NaCl je izotonican (0,9%-1.2% opseg koncentracija za izotonicnosti Nacl)   pa kad pomesamo ova dva izotonicna rastvora dobicemo izotonican.
princip je samo da ustanovis da li su ta dva rastvora hipo hiper ili izotonicna
izotonicno +izotonicno=izotonicno
hipotonicno+ izotonicno=izotonicno
hipertonicno+izotonicno=hipertonicno
jesam li pomogla :K2:

Offline zooca

• Redovan clan
  • *
« Reply #5 on: 02-02-2010, 09:54:54 »
jesi, hvala puno.. :wave: ja sam samo uporedjivala te 2 koncentracije a nego neko rece da treba i NaCl da se uvrsti u obrazac za racunanje tonicnosti pa me malo pokolebalo to :) hvala :cvet

Offline tixy

• Ambiciozni clan
« Reply #6 on: 03-02-2010, 00:46:58 »
Ne bih se slozila sa odgovorom... Davno bio prakticni,ali me secanje dobro sluzi. Ne mozes tako da posmatras Glu,imala si 95g vec izotonicnog rastvora i dodala si mu 5g Glu,a nisi imala 95g vode. Stoga,dobija se hipertonican rastvor  :wink:

Offline bilja_tb

• Redovan clan
  • *
« Reply #7 on: 03-02-2010, 10:59:18 »
Nisi u pravu iako te secanje dobro sluzi.... treba malo i znanja :>:
u gornjem postu sam dala objasnjenje pa pogledaj ako ti nesto nije jasno objasnicu,a evo i ovako preko formule:

X=0,9*(95+5)/100 - 5 * 0,18 = 0,9-0,9
i kakav rastvor dobijamo?

Offline tixy

• Ambiciozni clan
« Reply #8 on: 03-02-2010, 11:37:03 »
Ma,ja sam sa tehnologijom odavno zavrsila i dobila maksimalnu ocenu koja se moze dobiti :smekerica:,a imala sam slican zadatak na uvodnom testu,ali ne znam da li je bilo 5g,ali je sigurno bio hipertonican rastvor...

Offline andjelina

• Prolaznik
  • **
« Reply #9 on: 03-02-2010, 15:06:39 »
tixy je u pravu! Taj zadatak se radi bez ikakvog racunanja.Dobija se hipertonican rastvor koliko god da dodas glukoze u izotonican rastvor!

Offline bilja_tb

• Redovan clan
  • *
« Reply #10 on: 03-02-2010, 18:25:28 »
5 g glukoze + 95 g rastvora=100g rastvora kocentracije 5% a C za glukozu je 5 sto znaci da je rastvor izotonican.
0,9% rastvor NaCl je izotonican (0,9%-1.2% opseg koncentracija za izotonicnosti Nacl)   pa kad pomesamo ova dva izotonicna rastvora dobicemo izotonican.
princip je samo da ustanovis da li su ta dva rastvora hipo hiper ili izotonicna
izotonicno +izotonicno=izotonicno
hipotonicno+ izotonicno=izotonicno
hipertonicno+izotonicno=hipertonicno
jesam li pomogla :K2:
napravila sam gresku hipotonicno+ izotonicno=hipo
izvinjavam se vi ste upravu jer u zadatku pise 5 g glukoze se doda u 95g 0,9 % r. NaCl, a da je pisalo 5% rastvor glukoze se doda u 0,9% rastvor NaCl onda bi ja bila upravu :>:

Offline milicagm

• Ambiciozni clan
« Reply #11 on: 04-02-2010, 19:08:02 »
Super,samo vi zbunjujte! :wacko:

Offline tixy

• Ambiciozni clan
« Reply #12 on: 10-02-2010, 18:04:22 »
Milice,sta nije jasno?  :wink:

Offline Radisal

• Clan u razvoju
  • **
« Reply #13 on: 15-03-2010, 16:03:57 »
Neka pitanja sa uvodnog testa:
1. napisati na latinskom: a) 7,5%;   b) dopuniti do 100ml
2. prevesti sa latinskog: a) aa ad 50ml; b) s.c.f.  c) ne mogu da se setim
3. izračunati masu podloge za 10 vagitorija mase po 3g, ako je u svakoj po 500mg metronidazola(faktor istiskivanja za metronidazol=1,7)
4. izračinati koliko vode ima u ne znam tačno koliko ml izotonicnog rastvora(dato je u ml, ne mogu da se setim), ako su dati podaci za A i C za nafazolin hidrohlorid, i njegova masa
5. ponuđeno je više odgovora, mislim četiri, pa da se zaokruži šta se koristi kao sredstvo za povećanje viskoziteta
6. nešto za benzalkonijum hlorid u kapima za oči, da li se pravi centezimalni rastvor ili triturat, ponuđeni su odgovori, naravno da se preračuna koliko tog centezimalnog i u kom %
7. isto je bilo nešto da se zaokruži, ne mogu da se setim

Offline Keleraba

• Ambiciozni clan
  • the show must go on
« Reply #14 on: 19-05-2010, 23:59:27 »
kako biste procitali broj 0,25 mg...mene buni zato što su ovde miligrami? ne znam da li to ima neke veze

ALIMS :: Ministarstvo zdravlja :: Farmaceutska komora :: RFZO :: Farmaceutski fakultet
Sajt info: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: Disclaimer
Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo i zajednicko vlasnistvo vlasnika www.farmaceuti.com sajta i autora tekstova. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je iskljucivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Za sve ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatrazite odobrenje od vlasnika www.farmaceuti.com sajta ili autora teksta. Kompletnu odgovornost za sadrzaj objavljenih tekstova kao i posledice koje mogu nastati usled objavljivanja snose iskljucivo njihovi autori, ciji je pseudonim oznacen pored sadrzaja teksta.
Copyright © 2006-2021 "Farmaceuti.com", all rights reserved - sva prava zadrzana