posao spisak apotekacenovnik lekovatekstovikontakt

Author Topic: Учење фармакологије?  (Read 14373 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Jeca

• Elitni clan
  • **
Odg: Учење фармакологије?
« Reply #135 on: 08-04-2009, 11:07:58 »
Za ovo prvo sam pretpostavila da pricam o sinergizmu i antagonizmu...al ajd da proverim.... :)

Biljo legendo...hvala   :~ :love:

Offline Cherry

• Clan u razvoju
  • **
« Reply #136 on: 14-04-2009, 18:20:53 »

Da li moze neko da napise koja je razlika izmedju epiduralne i spinalne anestezije?

Offline Jeca

• Elitni clan
  • **
« Reply #137 on: 14-04-2009, 19:15:27 »
Razlika je u mestu gde se daje i sta ce da anestezira (spinalna ide izmedju ledjnih prsljenova u subarahnoidalni prostor ispod nivoa KM i dolazi do anestezije donjih ekstremiteta, a epiduralna ide izmedju prsljenova iznad dure (cvrstog omotaca) i dovodi do anestezije u urogenitalnog trakta, creva...zavisi gde je das)

Offline ivanabg

• Clan u razvoju
  • **
« Reply #138 on: 15-04-2009, 13:48:31 »
Da li neko zna odgovor na pitanje kod prof. Savica: Lekovi sa antiholinergickim nezeljenim dejstvima?

Offline Kamicak

• Elitni clan
  • **
« Reply #139 on: 15-04-2009, 15:16:15 »
Ivana, pogledaj triciklicne antidepresive, antihistaminike starije generacije, antipsihotike ( ima sigurno jos primera, ali ovi mi prvi padose na pamet ). U pitanju su neselektivni lekovi, koji blokiraju i muskarinske receptore pa se javljaju suvoca usta, zamagljen vid, retencija urina, opstipacija..

Offline JO

• Clan u razvoju
  • **
« Reply #140 on: 17-04-2009, 11:40:30 »
Da li neko zna odgovor na pitanje kod prof. Savica: Lekovi sa antiholinergickim nezeljenim dejstvima?

dizopiramid i propafenon (antiaritmici) takodje imaju ova nezeljena dejstva.

A kakva je razlika izmedju desenzitizacije, tahifilaksije i tolerancije? I koji su mehanizmi nastanka?

Offline AnaCrvena

• Elitni clan
  • **
« Reply #141 on: 17-04-2009, 14:03:08 »
i desenzitizacija i tahifilaksa se odnose na isto gubitak/smanjenje osetljivosti receptora na prisustvo leka, s tim sto se tahifilaksa desava vrlo brzo-sekunde/minuti nakon primene leka,a desenzitizacija nakon dana/nedelja uzimanja... sta sve do toga dovodi -imas dato u r&d,negde na pocetku,ne znam tacno gde,nije mi tu sad knjiga,a ispit bio pre 2 meseca,pa se malo i zaboravilo,ali potrazi u indeksu pa ces lako naci!
a tolerancija je pojam koji oznacava smanjenje efekata leka nakon ponavljanog uzimanja,i potrebu za povecam doze da bi efekat bio zadovoljavajuci,i ja mislim da obuhvata i desenzitizaciju i tahifilaksu... tako sam bar ja to shvatila!

Offline ivanabg

• Clan u razvoju
  • **
« Reply #142 on: 30-04-2009, 15:37:54 »
Da li neko zna kad su konsultacije kod sva tri profesora?

Offline bilja_tb

• Redovan clan
  • *
« Reply #143 on: 30-04-2009, 15:55:42 »
Ponedeljkom od 10,00 – 13,00 h Ugresic
petkom od 11,00 h  Radica
Utorkom od 12,00-14,00 h Savic

Offline rodić

• Elitni clan
  • **
  • rodić
« Reply #144 on: 13-01-2010, 13:37:55 »
e da vam ja kažem nešto važno u vezi učenja ovog ispita,i prolaska na njemu.prvo što vam je bitno je da znate lepo i tečno da ispričate to što znate.to je najvažnije.t.j.da imate dobru interpretaciju.naravno da je bitno da se ne uplašite(a i zašto biste)i da budete sigurni.al ne možete biti sigurni ako to što znate ne znate da prezentujete,onda se zbog toga iznervirate i zaglavite se i zavučete tamo gde ne treba.a i izgubite koncentraciju.to vam čini 30 posto učinka na ispitu.ostalih 70 posto vam je sreća a u nju spada:1.da je profesor raspoložen 2.vaša kombinacija 3.da li ste simpatični u tom trenutku profesoru i 4.koliko ćete imati sreće da baš u tom trenutku imate najbolju koncentraciju.eto,a uz sve to se podrazumeva da ste sve naučili i naravno sa razumevanjem,jer drugačije ne može.tako da kad jednom naučite nemojte da ne izađete,jer će vam se uvek činiti da ne znate dovoljno,a to je normalno.pa ako imate sreće i ako znate lepo da pričate to je onda osmica,devetka,desetka.a ako imate samo znanje,to za takvu ocenu nije dovoljno.al onda budite zadovoljni što imate znanje!pozdrav!
« Last Edit: 13-01-2010, 13:40:58 by rodić »

Offline jellena s

• Ambiciozni clan
« Reply #145 on: 22-06-2010, 15:42:35 »
kako ide terapija maligne hipertenzije?

Offline Bred

• The S[h]ef
  • Administrator
  • Doktor daktilografskih nauka
  • Ekser koji se istupi sam sebe bruka
    • Farmacija forum
« Reply #146 on: 22-06-2010, 18:32:00 »
ccc. pretrazi forum.

Trenutno spuštanje visokog pritiska (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,16675.0.html)
Учење фармакологије? (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,7957.msg232441.html#msg232441)
Januarski rok (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,12192.msg190084.html#msg190084)

Offline jellena s

• Ambiciozni clan
« Reply #147 on: 25-06-2010, 21:47:00 »
zasto coksibi lose deluju na kvs i zasto paracetamol ne deluje antiinflamatorno?

Offline mrsH

• Turista
  • *
« Reply #148 on: 25-06-2010, 23:26:49 »
Paracetamol ne deluje antiinflamatorno zbog inaktivacije peroksidima koji su prisutni u visokim koncetracijama u tkivu koje je zahvaceno inflamacijom (barem tako rece prof Miroslav)

Koksibi lose deluju na kvs zbog inhibicije cox 2 izoforme koja je jedino prisutna u zidu krvnog suda  koji je zahvacen aterosklerozom zbog cega izostaje sinteza prostaciklina koji je antiagregator i vazodilatator (inace u normalnim endotelnim celijama je prisutna cox 1 izoforma ali kada krvni sud zahvati hronicni inflamatorni proces kao sto je ateroskleroza dolazi do expresije samo cox 2 koja je inducibilna forma).Drugo, koksibi ne inhibisu cox1 koji je jedino prisutan u trombocitima tako da se sinteza tromboksana odvija normalno.
Takodje u bubrezima je prisutna konstitutivna izoforma cox2 koja zaduzena za sintezu prostanglandina koji su neophodni za odrzavanje normalne glomerularne perfuzije i njenom inhibicoj smanjuje se protok krvi u glomerulu i dolazi do retencije tecnosti
Nadam se da je pomoglo :)

Offline jellena s

• Ambiciozni clan
« Reply #149 on: 26-06-2010, 10:05:20 »
jeste hvala

ALIMS :: Ministarstvo zdravlja :: Farmaceutska komora :: RFZO :: Farmaceutski fakultet
Sajt info: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: Disclaimer
Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo i zajednicko vlasnistvo vlasnika www.farmaceuti.com sajta i autora tekstova. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je iskljucivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Za sve ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatrazite odobrenje od vlasnika www.farmaceuti.com sajta ili autora teksta. Kompletnu odgovornost za sadrzaj objavljenih tekstova kao i posledice koje mogu nastati usled objavljivanja snose iskljucivo njihovi autori, ciji je pseudonim oznacen pored sadrzaja teksta.
Copyright © 2006-2021 "Farmaceuti.com", all rights reserved - sva prava zadrzana