Lekovito bilje, biljni lekovi i racionalna fitoterapija

Started by Adonis_Vernalis, 20-09-2007, 15:57:05

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Adonis_Vernalis

@ Gocca: Ban Lan Gen. No, misses the point. Nije "racionalna fitoterapija", nego "Tradicionalna kineska medicina". Da je, lecka, otvorim? Mislim, tu temu?

Gocca

Mozda bi bilo zanimljivo da date neki komentar o tradic. kineskoj medicini, ali se plasim da cete se rasplinuti, pa ce racionalna fitoterapija da trpi.
Ali, ja bih svakako volela da cujem nesto o tome.
Mislim da Vi imate relevantne podatke, pa ne bi bilo lose u nekom narednom periodu da je otvorite.

Quote from: Adonis_Vernalis on 27-09-2007, 21:09:21


Izuzev u pojedinim enzimskim sistemima, a mada je TCM (tradicionalna kineska medicina) nastala samo radi Kineza, mi, Kinezi, i Indijci... ljudska smo bica. I svi enzimi koje mi imamo, imaju i drugi (osim nekih, u domenu statisticke greske).

Ako aspirin Kinezu snizava temperaturu i lisava ga bolova, sto neki kineski preparat ne bi delovao na Belca!?



Znaci , nema neke velike razlike u delovanju izmedju lekova namenjenih zutoj rasi i lekova koje koristi bela rasa?

Enea

nema razlike u delovanju.. posroji razlika u kolichini, ili brzini delovanja,  nekih enzima koji ucestvuju u metabolizmu bilo sintetskih, bilo prirodnih lekova..

onda podesavash dozu..

endi

Profesore ja imam konkretno pitanje, a u vezi je sa ©vedskom granèicom (species suedicae modificata). Naime u kutiji se nalaze 2 kesice. Jedna sadr¾i 30 droga (ako smem sebi da dozvolim da prokomentari¹em veoma lepog izgleda), druga sadr¾i neku pra¹kastu supstancu, a na kecici pi¹e ''terijak''.
U uputstvu za pripremanje stoji da se èajna me¹avina prelije sa 0.5l domaæe rakije ili 40% alkohola, da se doda terijak i nakon 15 dana stajanja se koristi.
Koristi se 2-3 puta dnevno po 1-2 kafene ka¹ièice pola sata pre jela u èa¹i èaja ili vode. Èak i deca mogu da koriste.
Pi¹e da èisti organizam, normalizuje varenje, pospe¹uje apetit i jaèa prirodni imunitet organizma.
Pitanja su:
1.   ©ta je to terijak? Nadam se da nema iste sastojke kao onaj o kome smo uèili na etici.
2.    S obzirom da preparat ima visok sadr¾aj alkohola  da li ga mogu konzumirati deca, a i ostali koji æe biti svakodnevno pod dejstvom alkohola (dodu¹e primenjenog kao lek, ali ¹alu na stranu)
3.   Da li mogu preparat da koriste pacijenti koji veæ piju neke lekove?
Unapred hvala na odgovoru.

ambrozija

Postovani profesore,
vrlo sam Vam zahvalna i sa velikom paznjom pratim Vas napor da unapredite nase znanje. Kako sam ja Mb i nisam imala ni botaniku ni farmakognoziju, molim Vas da mi preporucite neku odgovarajucu literaturu iz oblasti fitoterapije. Imam knjigu J. Tucakova ali mi se cini nedovoljnom i potpuno nesavremenom. Hvala Vam!  :cvet   

Adonis_Vernalis

Ambrozija,

za pocetak, bice vam dovoljni udzbenici, najpre iz botanike (Botanika farmaceutika), a zatim i iz farmakognozije. Ostatak cete tek morati da savladate. O tom, potom.

dancho

Po¹tovani profesore, ¹ta bi sa "brojsovim" èajem?

Adonis_Vernalis

Quote from: endi on 20-12-2007, 20:49:04
Profesore ja imam konkretno pitanje, a u vezi je sa ©vedskom granèicom (species suedicae modificata). Naime u kutiji se nalaze 2 kesice. Jedna sadr¾i 30 droga (ako smem sebi da dozvolim da prokomentari¹em veoma lepog izgleda), druga sadr¾i neku pra¹kastu supstancu, a na kecici pi¹e ''terijak''.
U uputstvu za pripremanje stoji da se èajna me¹avina prelije sa 0.5l domaæe rakije ili 40% alkohola, da se doda terijak i nakon 15 dana stajanja se koristi
Koristi se 2-3 puta dnevno po 1-2 kafene ka¹ièice pola sata pre jela u èa¹i èaja ili vode. Èak i deca mogu da koriste.
Pi¹e da èisti organizam, normalizuje varenje, pospe¹uje apetit i jaèa prirodni imunitet organizma.
Pitanja su:
1.   ©ta je to terijak? Nadam se da nema iste sastojke kao onaj o kome smo uèili na etici.
2.    S obzirom da preparat ima visok sadr¾aj alkohola  da li ga mogu konzumirati deca, a i ostali koji æe biti svakodnevno pod dejstvom alkohola (dodu¹e primenjenog kao lek, ali ¹alu na stranu)
3.   Da li mogu preparat da koriste pacijenti koji veæ piju neke lekove?
Unapred hvala na odgovoru.


Terijak nije ono sto smo ucili da jeste na etici, no ona kugla koja se ima ekstrahovati jakom rakijom. Predstavlja uvaljanu smesu sprasenog bilja povezanu viskoznim tecnostima koje sadrzi neko drugo bilje. Prastara receptura - prastari i oblik.

Ne samo zbog alkohola, nego i zbog drugih sastojaka (a narocito onih droga koje sadrze antrahinone) deci svedsku gorcicu (grencica nije grancica, nego gorcica, jer je gorka) ne treba davati.

Kao ni trudnicama, dojiljama, zenama u prvom trimestru... i, onima koje imaju obilna menstrualna krvarenja.

Koje lekove ti hipoteticni pacijenti koriste? Kardiotonicne heterozide? Ili, nesto drugo?

Molim, malo detalja uneti u pitanje da bi se dobio zadovoljavajuci odgovor. :)

galen

ova tema je Adonise super, ali za studente preko forume mislim da ih zbunjuje ili bolje receno malo je prostora da bi se ovako preko foruma razgovaralo...mislim da im je bolje da se organizuju i da im se odrze neka predavanja pogotovo kad imaju Vas da im to fino objasnite....
Sa druge strane dodao bih samo moje iskustvo u lijecenju sa svedskom grencicom ili pervivim....ja sam ga preporucivao djeci kod stomacnih tegoba i imao odlicne rezultate, pogotovo ljeti, kod trovanja stomaka....normalno ide mala doza...moze im se dati i u  cajevima kod prehlada....

Adonis_Vernalis

#24
Galen,

izvinjavam se na zakasnelom odgovoru, ali... delovi foruma odumiru, a drugi ozivljavaju. A neki cas jedno, cas drugo. Trenutno smo svi preokupirani kojekakvim Sporazumima, sto je i logicno. Zato i kasnim sa odgovorom, jer ne vidim aktivnost na temi (ne na prvi pogled).

Da ponovim: ova tema je imala zadatak da zainteresovanim studentima koji studiraju po starom programu pruzi bar delic informacija koje ce neki drugi studenti (po bolonjskom programu) tek dobiti, i to za par godina. Nikog nista tu ne bi trebalo da zbunjuje.

Mala digresija: ona statistika koju pomenuh u okviru teme "Akne", bila je samo zelja da svoja iskustva u brojke pretvorite. Pominjete bakterije. Koje? Imate li dokaz? Pominjete hormone. OK. Ali, koji prave nered? A sta je sa dokazom?

Nemam pretenzije da u sumnju dovodim vase rezultate. Naprotiv, zelim da ih na neki nacin afirmisem. Ali, treba mi dokaz, a to je statistika.

Pre nekoliko godina, prisustvovao sam jednom kongresu u Nemackoj, na kojem su zapazen rad imale dve koleginice iz javne apoteke negde u Nemackoj. Ta apoteka ima tradiciju izrade dermatoloskih preparata. Njih dve su sele, sredile svoje beleske i objavile naucni rad, koji je pokrio sve elemente: od porodicne istorije bolesti svakog od pacijenata (a bilo ih je na stotine), preko statisticke obrade zivotnih navika svakog od njih i svih njih zajedno (jedu cokoladu, ne jedu cokoladu, jedu ovo, jedu ono, rade gde ko radi, pa srednja vrednost plus minus standardna devijacija...), do konkretnih rezultata koji se daju iskazati nekim parametrom koji je svima blizak.

Statistika je vrlo bitna. Ukoliko se ispravno uradi, daje kicmu svakom rezultatu.

Enea

[off]neki od nas i kada su najodmorniji imaju te crne kolutove oko ochiju..
da li cjemo ikada saznati nachin na koji mozemo da ih makar smanjimo..
obloge kamilice, krastavac.. shta josh?
[/off] :ball2:

zerocool

Quote from: Enea on 09-05-2008, 11:43:58
[off]neki od nas i kada su najodmorniji imaju te crne kolutove oko ochiju..
da li cjemo ikada saznati nachin na koji mozemo da ih makar smanjimo..
obloge kamilice, krastavac.. shta josh?
[/off] :ball2:

meni je receno da je to zbog problema sa bubrezima, ali to je rekla majstor sudoku akupunkture, pa ko hoce da veruje :wink:.

Enea

ja verujem!!

i ja sam mislila da je od toga ili problema sa zeludcem!!

uf, sada cju da roljam 5l chaja dnevno!

zerocool

enea i ja verujem, a nakon bockanja mi je bilo mnogo bolje. Ja volim cajeve, ali sam oprezna pri kombinovanju. Trenutno mi je rastavic favorit. Inace, cula sam da je cajeve koji se prelivaju kljucalom vodom, najbolje pripremati u keramickim soljama, a ne u metalnim serpama ili u onoj mrezici sto se potapa.
Adonise da li ste culi za preparate Vision, dobijeni su kriogenom metodom, pa kazu da je zato sacuvano i do 99% biljke. Citala sam knjigu o tim preparatima, odlican su izvor vitamina, a uglavnom su od biljaka kojih ima i kod nas. Kostaju oko 30eura i ruski su

Enea

ja sam od onih kojima uvek treba nekakva potvrda kvaliteta.. nedavno je drugar u kesici filter chaja nashao crva.. baka je u antibiotiku/kapsuli takodje nashla crva, tako shto se cela kapsula kretala na dlanu.. lm, znam da postoji u kapsulama preparat, BChemia koji je sigurno dobio dozvolu ALIMSA.. verovatno josh mnogo njih.. zanima me da li postoji chaj.. nadjoh da JP proizvodi sirup, a ne unosi mi se bash saharoza..
dakle, potvrda o kvalitetu, pouzdani dobavljaci i ostalo.. i oblik: species?




i da li ste nekada jeli puzeve i gde?