Fizièko ka¾njavanje dece utièe na njihovu inteligenciju

Started by Bred, 30-09-2009, 00:33:47

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Autor: Tanjug |

Istra¾ivaè Marej Stros iz amerièke savezne dr¾ave Nju Hemp¹ir proveo je 40 godina u prouèavanju uticaja fizièkog ka¾njavanja dece na njihov mo¾dani razvoj.

Deca koja su redovno fizièki ka¾njavana (batine po zadnjici, ¹amari), manje su inteligentna nego deca koja o svojim gre¹kama i nesta¹lucima razgovaraju sa roditeljima, tvrdi on.
Razgovor sa decom, ukljuèujuæi i onu sasvim malu, utièe na poveæanje mo¾danih konekcija i na kognitivni kapacitet, istièe doktor Stros, a prenose lokalni listovi.
©to roditelj manje pribegava fizièkom ka¾njavanju, to je verbalna komunikacija s detetom potrebnija u njegovom obrazovanju i korigovanju gre¹aka u pona¹anju.
©amari i drugi vidovi batina predstavljaju zastra¹ujuæe i stresne dogaðaje za decu koji za posledicu mogu da imaju kognitivni deficit.
©to su batine prisutnije, to je razvoj mentalne sposobnosi deteta sporiji, zakljuèak je vi¹edecenijskog istra¾ivanja doktora Mareja Strosa.

http://www.blic.rs/slobodnovreme.php?id=113011

frckica-j

Moja mama ima jednu reèenicu: "Djeca se dovode u red rijeèima, a stoka batinom." Nikad u ¾ivotu ni mene ni brata nije istukla, a ne mogu da se sjetim ni nekog jaèeg udarca. I mislim da je odradila super posao. Mada, nekad bih vi¹e voljela da me prebije na mrtvo ime kad zabrljam, nego da me pogleda razoèarano ili povreðeno...

Bred

Hm, ja znam i obrnute primere - roditelji nisu tukli decu vec su sve pokusavali da rese pricom i deca su im se pretvorila u izrode ... Uzas...
Tako da - sve sa merom  :wink:  :K2:

aska

Dete kad se rodi je cist list papira, na roditeljima je da ga ispisu i ako to urade kako valja, nema razloga za batinu  :pljes: :cvet!
nikad nisam dobila batine, kao ni brat, a bila sam poprilican seret kao mala... neki tvrde i sad da sam  :wink:
batinama se nista ne postize, bar ja tako mislim, to je najkraci  put da se trenutno resi problem i da se roditelj ni ne potrudi da shvati dete jer dete sve sto radi radi sa razlogom a dugorocno... katastrofa :nene:

Bred

Jeste, sve bi bilo idealno kad bi postojao neki prirucnik za roditeljstvo koji bi bio univerzalan ali toga nema.

Ubedjen sam da svaki roditelj postupa onako kako misli da je najbolje za svoje dete, a sad sto u vecini slucajeva to i nije najbolje resenje - ipak nismo niti mozemo svi biti psiholozi ...  :wink:

Kamicak


frckica-j

Mislim da smo Aska i ja slièno vaspitavane. Mislim da je razgovor najbitniji. NAjbitnije je djetetu objasniti gdje je pogrije¹io, za¹to to ne valja i slièno, ako treba i zaprijetiti batinama ali stalno "Vo¹titi dijete k'o vola u kupusu" (Æopiæev izraz  :K2: ) e to veæ ne!  :nene:

Bred

Pa ne mozes ni odraslom coveku uvek sve objasniti a kamoli detetu ...  :wink:

frckica-j

E moj Brede, djeca su razumnija od odraslih! Èvrsto stojim iza tih rijeèi!

iwanna 87

daj..Evo mog primera.. meni mama kaze ,, Ivana nemoj.."a ja zainat! Pa,kazem necu vise tek kada dobijem batine! A bila sam djavo,ziva,i sve je moralo da bude po mom i danas je tako,samo sto me niko ne mlati! :))))
Pa,sta mi fali? Zdrava i  prava,a da nisam imala straha od majke,verovatno bih bila razmazeni idiot,koji nista u zivotu nije postagao.. razliciti su tipovi,razlicito vaspitanje,nekom prica pomaze,nekom ne! Meni ne!! :F :batina
sad sam malo razumnija,ali opet.. :)))


aska

ne mozes Brede, u pravu si, ali to je samo zato sto mu kao malom nisu objasnjavali :cvet

evo mog primera- tri dana za redom kasnim kuci i tata tolerise... posle treceg puta, tata pita-cero, kada sam ti ja rekao da se vratis kuci? ja cu, na to- pa tata, ja sam mala i ne znam da gledam na sat  :wink:!
tata sutradan ode i kupi mi sat i kaze- e a cero, sad vise nisi mala, imas sat a i sada cu i da te naucim kako da gledas na sat  :streber:... blagopovisenim tonom, cak ne ni vikom - nikad vise nisam zakasnila kuci...
ah, da, nisam napomenula...tada sam imala 4 godine  :wink:

Bred

Hm, na mene to ne bi delovalo, ja sam vise bio u ovom fazonu ->
Quote from: iwanna 87 on 02-10-2009, 19:30:21
daj..Evo mog primera.. meni mama kaze ,, Ivana nemoj.."a ja zainat! Pa,kazem necu vise tek kada dobijem batine! A bila sam djavo,ziva,i sve je moralo da bude po mom i danas je tako,samo sto me niko ne mlati! :))))
Pa,sta mi fali? Zdrava i  prava,a da nisam imala straha od majke,verovatno bih bila razmazeni idiot,koji nista u zivotu nije postagao.. razliciti su tipovi,razlicito vaspitanje,nekom prica pomaze,nekom ne! Meni ne!! :F :batina
sad sam malo razumnija,ali opet.. :)))
:wink:

an85

Quote from: aska on 02-10-2009, 21:28:05
ne mozes Brede, u pravu si, ali to je samo zato sto mu kao malom nisu objasnjavali :cvet

evo mog primera- tri dana za redom kasnim kuci i tata tolerise... posle treceg puta, tata pita-cero, kada sam ti ja rekao da se vratis kuci? ja cu, na to- pa tata, ja sam mala i ne znam da gledam na sat  :wink:!
tata sutradan ode i kupi mi sat i kaze- e a cero, sad vise nisi mala, imas sat a i sada cu i da te naucim kako da gledas na sat  :streber:... blagopovisenim tonom, cak ne ni vikom - nikad vise nisam zakasnila kuci...
ah, da, nisam napomenula...tada sam imala 4 godine  :wink:

ja bih ga kao mala ubedjivala da nisam zakasnila vec mu sat nije namesten ili sl,nazalost jos uvek se nista nije promenilo :kul:

aska

ovo je bio najblazi primer...  :wink:
ipak ostajem pri svom-sve moze da se objasni ako hoces...
i da, sto se ubedjivanja tice-ovo je bila kraca verzija price! naravno da je bilo ubedjivanja ali  ako vidis da neko ima jace argumente od tebe, onda cvrc!
najbitniji je bio-ako zakasnis sledeci put, mozda se snicla ohladi ili je neko drugi pojede... ja i dan danas padam na hranu, sta cu  :cvet
ali,tek kad budem bila na toj drugoj strani, videcemo  :hm