"Putujmo u Evropu" - po drugi put

Started by Bred, 08-06-2006, 14:45:11

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Izvor: B92 
Beograd -- Dve stotine najboljih studenata zavr¹nih godina univerziteta u Srbiji imaæe priliku ovog leta da za mesec dana obiðu Evropu.

Za besplatnu ©engen vizu i Interrejl kartu potreban je prosek iznad 9, znanje stranog jezika i jaka motivacija, a prednost imaju oni koji nikad nisu bili u inostranstvu.

Strog vizni re¾im i lo¹a finansijska situacija najva¾niji su razlozi za¹to nam je izlazak iz zemlje sve te¾i. Zabrinjavajuæa statistika prema kojoj 70 odsto mladih izmeðu 18 do 25 godina nikad nije ni pre¹lo granicu mo¾da æe se promeniti, a integracija u svet koji nas okru¾uje ubrzati zahvaljujuæi akciji "Putujemo u Evropu".

Pro¹le godine Evropom je krstarilo 100 studenata. Prilika da vide i do¾ive ono o èemu su najèe¹æe gledali samo na televiziji, da se sami snalaze na nepoznatom terenu i da najzad upoznaju svoje vr¹njake i mnogima je potpuno promenilo mi¹ljenje.

Pored Evopskog pokreta u Srbiji, u projektu „Putujemo u Evropu“ uèestvuju Autrijska ambasada i Skup¹tina grada Beograda, a konkurs traje narednih 20 dana.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2006&mm=06&dd=08&nav_category=12&nav_id=200455

pereca

Pa meni se cini da se vize sve lakse dobijaju. Austrijanci su najbolji prema studentima, kada su vize u pitanju. A i Spanci su se dozvali pameti. Bar iz mog nekog iskustva. Preko ZPU-a smo ovog proleca u Spanskoj ambasadi izvadili 900 studentskih viza bez ikakvih problema. Zaista su bili totalno korektni.

Ali ova akcija Grada i Austrijske ambasade je za svaku pohvalu. A primetila sam da se studenti farmacije na ovakvim konkursima visoko rangiraju i ima ih u velikom broju.

Bred


ivilija

AH DAAAAA...SAMO STO POTVRDA O POLOZENIM ISPITIMA NA NASEM FAXU KOSTA 1500 DINDZI,A NA OSTALIM FAKULTETIMA JE ILI ZA DZ ILI KOSTA DO 300 DIN.
PLJACKA!!!!!

Bred

Na¹i akademci u evropskim metropolama
Najbolji studenti putuju u Evropu

Putovanje u evropske prestonice i ove godine postaæe stvarnost za dvesta najboljih studenata u Srbiji. Konkurs za projekat „Putujemo u Evropu 2006“, koji organizuju Evropski pokret u Srbiji i „Euroinicijativa“, otvoren je do 28. juna, a meðu sreænicima koji æe mesec dana putovati po Evropi mogu da se naðu studenti zavr¹nih godina fakulteta i apsolventi sa prosekom preko devet i znanjem jednog stranog jezika. Prednost æe imati studenti koji nikada nisu putovali u zemlje Evropske unije.

Studenti koji budu izabrani dobiæe besplatne vize koje æe obezbediti Ambasada Austrije u Beogradu, dok æe Skup¹tina grada Beograda podeliti 200 besplatnih interrejl karata, za ¹ta je izdvojila pet miliona dinara. Studentima æe sponzori obezbediti i skroman d¾eparac od oko 200 evra, pa æe svi 17. jula iz Beograda u Beè, a zatim mesec dana po Evropi.

Pro¹le godine, u okviru istog projekta koji ima za cilj da se ¹to vi¹e studenata upozna sa EU, evropske metropole posetilo je sto studenata iz Srbije. Sanja Ristiæ iz Jagodine u meðuvremenu je zavr¹ila Fakultet organizacionih nauka. Pro¹le godine je za 26 dana obi¹la Beè, Pariz, San Sebastijan, Lisabon, Barselonu, Nicu i Veneciju, a kako ka¾e, najvi¹e su joj se svideli „mladi ljudi koji samo stave ranac na leða i otputuju negde za vikend“.

- Svidelo mi se i to ¹to ne zna¹ kada prelazi¹ iz jedne dr¾ave u drugu jer nema granica i paso¹ke kontrole - ka¾e Sanja i tvrdi kako je istovremeno razbila iluziju da u Evropi svi savr¹eno govore engleski jezik i da su slu¾benici na ¹alterima besprekorno ljubazni.

Ani Kolariæ iz Beograda ostao je samo jo¹ jedan ispit do zavr¹etka studija svetske knji¾evnosti. Iako je proèitala hiljade stranica knjiga, priznaje da se pla¹ila kako æe se snaæi „tamo u Evropi“. Danas ka¾e da je sve neverovatno jednostavno, da stanovnici EU ne govore engleski kao sa Bi-Bi-Sija i da je èe¹æe morala da se lati papira i olovke i da uz pomoæ crte¾a i mimike dobije potrebnu informaciju.

- Komuniciranje sa ljudima i organizovanje puta uop¹te nije komplikovano, ali da bi to shvatio, mora¹ da izaðe¹ iz Srbije. Mladi iz Evrope su mnogo opu¹teniji i u sve se upuste znatno ranije od nas - ka¾e Ana uz primer da su se tokom puta upoznali sa mladim Kanaðaninom, koji je èetiri godine mlaði od nje, a koji se na slièan put prvi put uputio sa 17 godina.

Ana prièa da je na putu do¾ivela sva¹ta, od obraèuna navijaèa u Ðenovi, preko prilike da mladim Francuzima obja¹njava odnos Srbije i Kosova, do spavanja na klupama na ¾eleznièkih stanica.

- Vizu smo iskoristili do poslednjeg dana, pa nam je na kraju bilo frka da li æemo se bez problema vratiti u Beograd - prièa Ana za „Blic“.

Na kraju, svi imaju ¾elju - da na¹a zemlja nije ovoliko izolovana i da mladi ljudi, a i svi ostali graðani Srbije, mogu èe¹æe da putuju.

Ivana Cvetkoviæ
http://www.blic.co.yu/

ivilija

LJUDI SADA SU MI JAVILI DA SAM USLA U UZI IZBOR I DA DODJEM U PONEDELJAK U SKC SA PASOSEM I SLIKAMA!!!
PUTOVACU PO EVROPI MESEC DANA!!! UUUUUUUUUUUURRRRRRRRAAAAAAAAAAAAAAAA
:loptica :loptica :loptica :loptica :loptica :loptica :loptica :loptica :loptica :loptica :loptica :loptica :loptica :loptica :loptica :V :V :V :V :V :V :V :V :V :V :V :V :V :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

nasty girl

Quote from: ivilija on 01-07-2006, 16:07:13
LJUDI SADA SU MI JAVILI DA SAM USLA U UZI IZBOR I DA DODJEM U PONEDELJAK U SKC SA PASOSEM I SLIKAMA!!!
PUTOVACU PO EVROPI MESEC DANA!!! UUUUUUUUUUUURRRRRRRRAAAAAAAAAAAAAAAA
:loptica :loptica :loptica :loptica :loptica :loptica :loptica :loptica :loptica :loptica :loptica :loptica :loptica :loptica :loptica :V :V :V :V :V :V :V :V :V :V :V :V :V :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:


boli te uvo... :wink: :wink:

lepo se provedi.... :V :V :V :V :V

misli malo na nas pa da dobijemo neku virtuelnu razglednicu... :~ :~

ivilija

Javljacu vam se iz svakog grada obavezno,samo da je vidim vizu u pasosu... :loptica

vladimir

Nek je sa srecom!!! :loptica :loptica :loptica :loptica :loptica

Natasa

Eto koristi i od znanja!!!!
HAVE FUN !!!!!!! :V  :Z

ivilija


pereca

Svaka cast!!  :Z
Srecno i lep provod  :V :V :V :V :V

Bred

Naravno ocekujemo fotke i detaljan izvestaj tj putopis sa tvojim utiscima :)

ivilija

Bila sam danas na skupu i bilo je fenomenalno!!! Lepo je kad se osecas posebno i kao deo necega tako fascinantnog...Jedino sto me je razocaralo a to je da nam ipak ne daju taj dzeparac od 200 evrica(a bilo ga je prosle god. a i ove god. su rekli u novinama da ce ga biti,but...).Tako da ako imate neke predloge koga mogu da pitam za neku malu stipendijicu od oko 100e javite mi se...(npr. neke farm. kuce i sl.).
Pozdrav svima!

Bred

Najbolji studenti putuju Evropom
18. jul 2006. | 07:44 | Izvor: B92 
Beograd -- Dvesta najboljih studenata iz Srbije juèe krenulo na jednomeseèno putovanje Evropom.


©engen (Beta)


Studenti zavr¹nih godina i apsolventi izabrani su na konkursu na kom su uslovi bili proseèna ocena veæa od 9,0 i poznavanje jednog svetskog jezika, a prednost su imali oni koji nisu bili u inostranstvu.

Ambasada Austrije obezbedila je besplatne ¹engenske vize, a sem viza i osiguranja, studenti su dobili besplatne inter-rejl karte za putovanje ¾eleznicama zemalja Evropske unije. Oni æe sutra stiæi u Beè, odakle æe dalje birati koje æe zemlje EU posetiti.

Ksenija Milivojeviæ iz Evropskog pokreta u Srbiji ka¾e da studenti nose bro¹uru "Srdaèno va¹i iz Srbije". "®elja nam je da Srbija bude predstavljena u boljem svetlu jer ono ¹to znaju nije pozitivno", ka¾e ona.

U Evropskom pokretu se saznaje da æe naredne godine konkurs verovatno biti manje rigorozan, pa æe tako mo¾da moæi da konkuri¹u i studenti s proseènom ocenom vi¹om od 8,0. Takoðe se saznaje da æe se organizatori potruditi da obezbede d¾eparac studentima i mesta za 300 umesto 200 studenata.