Uključite se biohemičari!!!!!

Started by kiza, 01-04-2009, 00:09:15

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kiza

       
       Kako mi se čini ceo sajt je posvećen farmaceutskom smeru,a nas biohemičara nigde nema.
  Ovim želim da pozovem biohemičare da otvore nove teme za naš smer,jer ipak nam se predmeti razlikuju!
  Pozdrav svima!

Bred

Kul, a ti da zapocnes sa tim temama, a?

:wink: :>:

kiza

 Pa izapočela sam... Otvorila sam temu medicinske biohemije za biohemičare,jer to je ipak naš predmet!!!!!  :smekerica:

Dica

A Klinicka hemija kao da ne postoji kao predmet??!! To sto je imamo samo mi Mb smera, ne znaci da ne treba da ima svoje poglavlje. A uposte nije naivna za poloziti!!  :djavo

Bred

Na kakvo "poglavlje" konkretno mislis?  :hm

sanjcili

evo ukljucujem se kao diplomirani biohemicar koji sa svojom diplomom moze samo da se dici sto je lepo uramljena i stoji na zidu!u nasoj zemlji prednost u klinickim laboratorijama imaju lekari i tako ce biti i bilo je. smer je cista smejurija( ne mislim da je lako zavrstiti fakultet na ovom odseku ali najveca beda te ceka kad zavrsis!!!).bolje da se otvori nova diskusija na temu 'ukinuti smer za biohemicare', jer na kraju posle pet godina ipak sam upisala razliku za opsti smer i sad opet studiram! a volela sam biohemiju i nisam volela da odem iz zemlje!
pa bred,da li dozvoljavas ovakvu polemiku na forumu ili ces obrisati ovu poruku kao sto to rade u komori biohemicara sa svim dopisima koji se ticu nasih prava!?

Bred

Sto da ne? Nije ni farmaceutima bog zna kako bolje. U istoj smo corbi, da ne kazem neki drugi izraz. Fakultet je izgubio kompas i stihijski upisuje godinama isti broj studenata iako je otvarano trilion istih fakutleta po Srbiji i trziste je dobrim delom zasiceno .

sanjcili

o ne,nisam u fazonu da je onom drugom uvek lakse nego meni!kada zavrsis fakultet sa zvanjem dipl.farmaceut ti mozes da radis posao farmaceuta u bilo kojoj oblasti rada koja treba farmaceuta (ima smisla) bilo da je to apoteka,fabrika lekova ili firma koja ih distribuira, a kada posedujes diplomu dipl.farm.-med.biohemicara sve se svodi na laboratorije drzavnog sektora (jer te u privatnim tretiraju kao radnika na traci,bez slobodnog dana i godisnjeg odmora,uz neki minimalac od plate)gde su vec mesta popunjena vecinom lekarima specijalistima, koji ce uvek prvo pruziti sansu nekom kolegi koji bi isto da specijalizira biohemiju, ili ako u najboljem slucaju imamo nacelnika koji je farmaceut onda on nece moci dok ne doZvoli direktor a direktor je opet lekar i sve u krug....ako imas srece pa i nema nikog od lekara u redu za specijalizaciju iz biohemije e onda ti ministarstvo zdravlja zagorca zivot tako sto raspise vandredni konkurs za mesto biohemicara, uslov konkursa: zavrsen medicinski fakultet!!!sta reci!!!kako???eh, u tome je kvaka!!!o boze, zar je nada majkic mislila da da cemo svi stati u laboratorije klinickog i urgentnog centra!
ja sam generacija '97., od minimum 30 ljudi koje poznajem da su zavrsili biohemiju samo par njih radi u laboratorijama, ostali su se uvukli u neke firme i zauzeli mesta farmaceuta a sad zavrsavaju neke 'specijalisticke' studije koje traju po godinu dana da bi mogli da ostanu kao 'farmaceuti'...zakoni postoje da bi njima moglo da se manipulise! ja ne znam da manipulisem pa sam upisala razliku jer zelim da znam sta mogu sa svojom ( sada vec drugom diplomom) da radim, jer nemam pare koje trebaju za privatnu laboratoriju!
nisam ogorcena,presrecna sam sto cu imati izbor !
mozda sam odmah trebala da otvorim novu temu, mada sam se sad smorila jer ne zelim nikom da kvarim snove, i ja sam sanjala mnogo lepse dok sam studirala,ali sam se probudila tek kad sam se zaposlila!lepo je biti student!

Bred

Reci mi samo odakle si tj da li si iz Bga? I koliko dugo si trazila posao?
Ja znam da biohemicari u unutrasnjosti imaju solidne plate, skoro kao i farmaceuti.
Stanje i kod vas je kao i svuda u drzavi. Raspad sistema.
Fakultet samo stancuje nove kadrove a niko se ne pita ko ce te ljude i zaposliti?! Ili cemo na kraju svi raditi za platu baba sere od 10000din. :face:  :K2:

sanjcili

zivim i radim u pancevu!radim u bolnickoj laboratoriji vec 5 godina na odredjeno vreme, a to znaci da svake godine imas isti stres, da li ce ti produziti ugovor ili nece! to se nikad ne zna bukvalo do poslednjeg dana ugovora! da sam znala pre 5 god da ce biti tako ne bih ni ostajalu tu, ali celo vreme dajem sve od sebe jer radim posao koji volim na mestu gde nas nema i gde fakat jesmo deficit! do 2007. smo cekali normative i kad ih je ministarstvo donelo i kad su trebali da me prime onda je to isto ministarstvo zamrzlo otvaranje novih radnih mesta do dana danasnjeg i svake godine cekam i nista.evo vec ko zna koji ugovor po redu mi istice a jos uvek nista,sa tim izuzetkom da su zimus naprasno raspisali gore pomenuti konkurs i primili ODMAH za stalno dr opste prakse koju sad ja treba da naucim da radi! odbila sam,na najlepsi moguci nacin, ostala sam trudna i otisla na bolovanje! sad imam malu bebu koja ima 10 meseci, i ako dobijem otkaz nema veze, zavrsavam i taj drugi smer i imam najvecu radost zivota, osmeh moje lene!
znam da je uopste situacija u zemlji bezveze,ali da nas cimaju na sve moguce nacine i da si kao akademski gradjanin bas toliko degradiran da cak ni na birou za zaposljavanje nemaju sifru za tvoje zvanje pa to je teska smejurija! kako god okrenes dupe ti pozadi  :F
ostati prirodan nasmejan i tih naveca je mudrost zivota...neko jednom rece, i koliko dod ja pricala ipak cu da ostanem pri ovoj izjavi a vama hvala sto postojite bar da imam gde da kazem ( i napisem) ono sto niko ne zeli da cuje!

Bred

Pazi, otkaz ne mozes dobiti dok god si trudna a verovatno ni dok si na trudnickom, tako da si bezbedna bar narednih godinu dana. Bar mislim.  :wink:
Druga stvar je sto ipak radis u DRZAVNOJ bolnici sto je OGROMAN plus tako da u sustini i treba da budes zadovoljna. Mada vecina nas nikad nije zadovoljna.  :wink:

sanjcili

eh, otkaz mogu dobiti,ali to kao nije otkaz nego prekid radnog odnosa,onog momenta kad mi istekne ugovor,a istice kad se osoba za koju su me vezali vrati na posao ja automatski dobijam 'prekid' ukoliko ne nadju neko drugo resenje.ali meni je vise muka od njihovih nacina da me 'vezu' tako da kako god da bude meni ce biro isplatiti ostatak do kraja porodiljskog s tim sto oni kasne neka 3 meseca sa isplatama ali od ljubavi moze da se zivi, zar ne!?
mislim, kad deca nisu besna ni kuca nije tesna  :~
malo sale nikom nije bilo na odmet! pozdrav

beki95

kako divna tema, mislim razgovor :) rasprsila si mi sve nade u 2 minuta citanja ovih postova, ja znam da je guzva kad zavrsimo,ali da je ovako...
znaci ipak palimo iz zemlje....
pa to sam cula na ispitu iz toxina da je jedna od prof rekla da biohemicari mogu dobro proci samo van zemlje :( nadala sem se da nije tako,ali ti si mi potvrdila
Srecno sa zavrsetkom drugog smera i decom :)

sanjcili

beki95 za samu sebe je najvaznije da zavrsis fax, mozda sam malo gruba u svojim izjavama,ali ne mozemo prestati mastati, ako tu sposobnost izgubimo cemu sve...zato zavrsi i nadajmo se da cemo nesto uspeti da promenimo.kad malo bolje razmilslim bolje da otvorimo temu ujedinite se biohemicari!mislim,najlakse je odustati,zar ne!
moja prica je samo jedno iskustvo koje ne mora biti pravilo, kao pojedinci ne mozemo nista ali ako se garnitura promeni i ako se ujedinimo,pa valjda cemo nesto napraviti jer nas posao nije ni malo naivan i lak samo imamo los imidz!( izuzeci su se izdigli ali masa je masa)