Decu nije dobro preterano hvaliti, ka¾u struènjaci

Started by AquArius, 26-04-2007, 10:42:00

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

AquArius

Djecu nije dobro pretjerano hvaliti, ka¾u struènjaci

Govorite im da su prekrasni, nadareni i posebni, a oni u to doista vjeruju - ipak, na duge staze komplimenti i poticanje mogu ¹koditi va¹oj djeci, ka¾u struènjaci.


Amerièki istra¾ivaèi tvrde da preèeste pohvale stvaraju djecu okrenutu samo sebi koja æe izrasti u sebiènjake i patiti zbog neuspje¹nih veza, nedostatka emotivne topline, nasilno reagirati na kritike, biti nevjerni i nesposobni suosjeæati s drugima.

To je pokazalo istra¾ivanje skupine amerièkih psihologa pod vodstvom profesora Jeana Twengea sa Sveuèili¹ta u San Diegu koji su uz pomoæ upitnika za procjenu narcisoidnosti u 24 godine ispitali vi¹e od 16.000 ¹kolske djece.

Upitnik kojim se ispituje sklonost narcisoidnosti tra¾i od ispitanika da ocijene tvrdnje poput: "mislim da sam poseban" ili "u svijetu bi bilo bolje, kad bih ja vladao".

Dana¹nji uèenici za 30 posto su narcisoidniji od onih 1982., otkrili su znanstvenici.

Djeca su danas vi¹e usredotoèena na sebe nego prija¹nje generacije, za ¹to je kriv "pokret jaèanja samopouzdanja" za koji su se osamdesetih zauzimali roditelji i uèitelji, tvrde znanstvenici.

Internetske stranice poput MySpacea i YouTubea, upozoravaju znanstvenici, potièu ¾elju za "privlaèenjem pozornosti na sebe" i narcisoidnost.

Profesor Twenge, autor knjige "Ja-generacija: Za¹to su dana¹nji mladi Amerikanci samouvjereniji, prodorniji - i jadniji nego ikad prije", tvrdi kako je do¹lo vrijeme da prestanemo djeci govoriti da su posebna i da mogu raditi i postati ¹to god po¾ele, te da im umjesto toga pomognemo da postave realnije ciljeve u ¾ivotu.

No posljedice suprotnoga ekstrema - premalo pohvala, po¹tovanja i poticanja - mogu biti jednako ¹tetne, ako ne i jo¹ ¹tetnije.

Istra¾ivanje je pokazalo da su ljudi s niskim stupnjem samopo¹tovanja skloniji destruktivnom pona¹anju, posebno opijanju, drogiranju, nasilju i kriminalu.

Djeca bez samopo¹tovanja neæe imati ni samopouzdanja potrebnoga za uspjeh u ¾ivotu, ka¾e jedna od autorica studije Shirley Yuen.

"Bit æe stidljivi ili stra¹ljivi jer misle da nisu dovoljno dobri za pre¾ivljavanje u ovom svijetu ili æe biti sebièni i arogantni jer time ¾ele prikriti strah", ka¾e Yuen.

Druga studija, provedena u Hong Kongu, pokazala je da je 30 posto od 845 ispitane djece u dobi od osam do jedanaest godina bilo povrijeðeno i uznemireno zbog negativnih kritika roditelja.

©to, dakle, preostaje roditeljima? Uz previ¹e pohvala, odgojit æe sebiènu djecu, uz premalo pohvala, odgojit æe djecu bez samopouzdanja skloniju drogi i nasilju.

Na kraju se, ka¾u struènjaci, sve svodi na pronala¾enje prave mjere: roditelji moraju izabrati pohvale, ali u tim pohvalama moraju te¾iti kvaliteti, a ne kvantiteti.

"Djeci moramo pomoæi da otkriju i prihvate svoje granice te da pronaðu naèina za razvoj i postavljanje realnih ciljeva. Samopo¹tovanje je dobro, ali potaknuto u krivom smjeru mo¾e biti ¹tetno", ka¾e Leung Li Chi-mei, glavni koordinator za Hongkon¹ke kr¹æanske mre¾e za pomoæ obiteljima.

Kljuèno je, ka¾e Yuen, nauèiti djecu dobronamjernosti i promatranju svijeta iz svih perspektiva. S time se sla¾e i profesor Twenge koji ka¾e da su najveæi problem "jaèanje praznoga samopo¹tovanja i narcisoidnosti te nesposobnost suosjeæanja s drugima".

"Premda je sjajno da djeca imaju visoke ciljeve, roditelji i uèitelji morali bi se pobrinuti za to da oni ipak budu realni", ka¾e Twenge.

"Pomozite im da razviju svoj talent, ali ih pritom nauèite da veæina ljudi ipak neæe postati slavna i bogata. Djecu se mo¾e poticati i na druge naèine, a ne samo tako da im se govori da mogu raditi i biti ¹to god po¾ele", zakljuèio je Twenge.


Izvor : Plivazdravlja (http://www.plivazdravlje.hr/?section=home&cat=w&id=16466&show=1)


Masha

Mera je kljuc svega, ali nju nije uvek lako naci. Decu uvek treba pohvaliti kada urade neku dobru stvar bilo u skoli, bilo van nje. Ne treba ih hvaliti i dizati u zvezde za stvari koje uspesno rade i ostala deca, ali ako urade nesto sto nije karakteristicno za vecinu druge dece, pohvala ne sme izostati. Ne znam da li je losije preceniti sebe ili ne biti svestan svojih kvaliteta?

Bred

Da, ucili smo iz psihologije da je sredina zlatna-ne biti ni previse restriktivan  a previse popustljiv...

Smrda

slazem se sa vama,
ali opet kad bolje pogledam,
bolje da malko vise grdim dete,nego da ga malko vise hvalim...
sta znam...
mislim  da je to u biti individualno,da zavisi od deteta do deteta...
na mene je uvek bolje delovao princip preventinog grdjenja...
nego preventivnog hvaljenja(u tom slucaju se nabedim...i opustim...)
a ukoliko se radi o nesigurnom detetu,verujem da je bolji pristup ovaj gore navedeni..

willie the scot

prema detetu ne treba upucivati direktne kritike ni pohvale...sve indirektno kroz primere uzrocno-posledicne zavisnosti...

Darker


Princ_Magike

I mene stalno hvale...

Jednostavno ne mogu protiv toga...

dovoljno je da se druzim se nekim dva dana... i odmah misli da sam pametnjakoviæ...  :streber: