Èednost na popravci

Started by Bred, 24-09-2008, 20:16:58

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Biti nevina nekoliko puta u ¾ivotu vi¹e nije hir malobrojnih veæ hiru¹ki zahvat kome se u svetu i kod nas godi¹nje podvrgava nekoliko hiljada ¾ena. To je dokaz da nevinost nikada nije izlazila iz mode, ali i da su device mnogo vi¹e na ceni nego ¹to se pretpostavljalo!

Autor: Tamara Skroza
Izvor: Magazin "Grazia"

Kada je jedna od najlep¹ih ¾ena sveta i buduæa srpska snajka Adrijana Lima obznanila da je nevina i da se "èuva za brak", bilo je malo onih koji su joj poverovali. Ipak, ona je ostala dosledna u obja¹njenju da joj je ta èinjenica veoma bitna i da mu¹karac koji je pored nje to mora da razume. ©ta o tome ka¾e njen potencijalni suprug Marko Jariæ (koji neverovatno zraèi otkako je u vezi s njom!?), mo¾emo samo da nagaðamo, jer nikada se nije dao isprovocirati na ovu temu.



Posle vi¹e decenija tokom kojih je nevinost bila tabu tema, ne¹to èega se ¾ena u ti¹ini oslobodi i krene dalje, Limina ispovest uèinila je da devièanstvo opet postane ne¹to o èemu se ozbiljno diskutuje, pa otuda nije daleko od pameti zakljuèak da je èednost stvar koja se, ba¹ kao i neke retro cipele ili ta¹ne, sve èe¹æe izvlaèi iz bakinog ormara.

Jedini problem jeste u tome ¹to, ba¹ poput tih cipela ili ta¹ni, èednost ponekad mora da se nosi kod majstora. Neverujete? Samo èitajte dalje!

Device i mu¾jaci

U vreme Vavilonskog carstva ljudi su verovali da su device zla divlja biæa koje æe, tako nevine, tokom prvog seksualnog iskustva ubiti mu¹karca. Da bi se to spreèilo, devojaèki himen probijao se u posebnom ritualu, a izvodile su ga sve¹tenice hrama boginje ljubavi i rata.

Slièan ritual se vekovima kasnije sprovodio i u Peruu, ali ovog puta na javnom mestu, pred publikom, dok su èast da obave razdevièenje imale majke devojaka. Za razliku od vremena hri¹æanstva, u to doba verovalo se da device u sebi nose duh pramajke, koji se oslobaða tokom prvog seksualnog èina i koji bi mogao ubiti mu¹karca.

Dolazak hri¹æanstva i drugih veæih religija uèinio je da se ova shvatanja potpuno preokrenu: negativni stavovi Crkve prema seksualnosti doprineli su tome da se devièanstvo smatra najsigurnijim znakom èistoæe i nevinosti. Na ovaj ili onaj naèin takav stav odr¾ao se vekovima: prave hri¹æanke u brak bi trebalo da uðu nevine, muslimani veruju u raj u kojem mu¹karce posle smrti èekaju device kojima se svake noæi vraæa nevinost, dok neki mu¹karci u Kini i danas veruju kako seks s devicom leèi svaku bolest.

Takva shvatanja razvila su se vremenom u psiholo¹ke i sociolo¹ke fenomene kojih se èoveèanstvo te¹ko oslobaða – seksolozi smatraju da je pridavanje znaèaja nevinosti uzrokovano time ¹to se mu¹karci pla¹e poreðenja s drugim mu¾jacima, a su¹tinski su u¾asnuti èinjenicom da je neko pre njih posedovao ¾enu s kojom su u vezi.

Iako su moderna vremena (a s njima kontracepcija, feminizam i slobodno poimanje seksualnosti) doprinela tome da nevinost prestane da bude tabu tema, tako je i èinjenica da ta moderna vremena ne sti¾u ba¹ do svih krajeva planete.

U muslimanskom delu sveta nevinost je i dalje uslov svih uslova za udaju, dok je u hri¹æanskom okru¾enju devièanstvo ne¹to ¹to je krajnje po¾eljno.

Pre dve godine u emisiji na jednoj od na¹ih televizija s nacionalnom frekvencijom buduæi mlado¾enja je pred milionskim auditorijumom isprièao kako je, po¹to je prvi put spavao sa svojom devojkom, majci odneo èar¹av kao dokaz da je snajka èedna – prièu su potvrdile i majka i devojka, a pritom osmeh na njihovim licima bio je dokaz zadovoljstva. Imajuæi u vidu da je reè o emisiji koja veæ poslovièno prikazuje sliku "prave Srbije", one sakrivene iza prièe o modernim vremenima, lako je pretpostaviti da se slièna scena dogaða i meðu mnogim drugim parovima na na¹im prostorima.

Nevina, po treæi put

Kada se sve to ima u vidu, moglo bi se reæi da se nevinost ne vraæa u modu, naprosto zato ¹to iz mode nikada nije ni izlazila. Èinjenica da mladi ljudi sve ranije gube nevinost i da mnogi smatraju kako je "skidanje ðane" ili "skidanje mraka" u stvari veliko smaranje i komplikovanje ¾ivota, nije dokaz da, u privatnosti sopstvene postelje buduæi braèni partneri ne dr¾e do devièanstva.

Naprotiv. Sve veæa popularnost himenoplastike, hirur¹ke intervencije tokom koje se himen ponovo sastavlja i devojkama vraæa nevinost, govori u prilog tezi da se mladi ne libe predbraènih seksualnih odnosa, ali da im isto tako nije stran koncept udovoljavanja partneru i tradicionalnim normama. Dr Du¹an M. Protiæ, estetski hirurg koji godi¹nje obavi dvadesetak operacija rekonstrukcije himena navodi da se ¾ene na tu proceduru najèe¹æe odluèuju iz lukrativnih razloga, odnosno da bi svoju nevinost dobro unovèile ili unapred osigurale braèni mir: "Imam pacijentkinju koja ima 19 godina, a kojoj sam veæ tri puta vraæao nevinost.

Pretpostavljam da je ona to dobro unovèila i svojim partnerima prilièno naplatila u¾itak koji im je priu¹tila. S druge strane, imao sam pacijentkinju èiji je verenik oti¹ao u vojsku, znajuæi da mu je devojka nevina. U meðuvremenu, ona ga je prevarila, zatrudnela i abortirala. Samo nekoliko nedelja posle abortusa, do¹la je kod mene na himenoplastiku." Ipak, dr Protiæ napominje da ima ¾ena koje vraæaju nevinost iz zdravstvenih razloga – jedna njegova pacijentkinja izgubila je nevinost s èovekom kojeg nije volela i zbog toga je imala ozbiljne psiholo¹ke smetnje.

Od konca do kuglice

Na¾alost, validna statistika o broju ovih procedura na godi¹njem nivou ne postoji, ni kod nas, a ni u svetu. Prema podacima amerièkog Udru¾enja plastiènih hirurga, koje okuplja 90 odsto tamo¹njih hirurga, tokom 2005. na teritoriji SAD uraðene su 793 operacije, a iduæe godine 1.030.

Te cifre zanemarljive su u poreðenju s brojem drugih estetskih procedura, ali bi istovremeno trebalo imati u vidu da, zbog ¾elje pacijentkinja da ostanu anonimne, rekonstrukcija himena najèe¹æe podrazumeva potpunu tajnost i zaobila¾enje statistike. Primera radi, istovremeno kada su objavljeni podaci o nekoliko stotina operacija u SAD, dr Marko Pelozi, njujor¹ki ginekolog, izjavio je za medije da himenoplastiku obavlja od 1975, da je na poèetku svoje karijere radio proseèno dve ovakve operacije godi¹nje, a da ih sada obavi deset tokom jednog meseca.

To bi znaèilo da je samo dr Pelozi uradio vi¹e himenoplastika nego èitavo Udru¾enje plastiènih hirurga. Slièna je situacija i u Francuskoj, zemlji gde se himenoplastika statistièki i ne pominje, a u kojoj je sve veæi broj muslimanki koje se obraæaju hirurzima kako bi stvorile utisak o svojoj èednosti i ¾ivotu u skladu s verskom tradicijom. ©to se na¹ih prostora tièe, hronièni nedostatak statistike primetan je i u ovom segmentu: razlièiti struènjaci daju razlièite procene, a o eventualnom porastu broja pacijentkinja koje ¾ele da povrate nevinost samo se nagaða. Dr Protiæ smatra da se u Srbiji godi¹nje obavi "nekoliko hiljada operacija":

"Primeæujem porast broja pacijentkinja koje odluèuju da povrate nevinost. To je prosto trend, uzrokovan savremenim naèinom ¾ivota. ®ene su nekada manje odr¾avale seksualne odnose pre braka, pa je bila i manja potreba za hirur¹kim intervencijama. Danas je promiskuitet daleko veæi, a i dalje imate mu¹karce koji dr¾e do nevinosti ili dobro plaæaju za nju."

Inaèe, rekonstrukcija himena je operacija koja se oduvek obavljala, s tim ¹to su u pro¹losti to radile seoske babice, primenom priruènih sredstava. Danas novi himen se pravi od postojeæih ostataka himena, u¹ivanjem koncem koji organizam brzo apsorbuje (konci se ne skidaju). Konac je obièno naèinjen od ve¹taèkih materijala, ali je donedavno bio pravljen od maèjih ili zeèjih creva. Reè je o, kako ka¾e na¹ sagovornik, preciznoj operaciji koja ne utièe na seksualnu osetljivost ¾ene, a istovremeno podrazumeva da æe se tokom prvog sledeæeg seksualnog odnosa dogoditi isto ¹to se dogodilo i prilikom prvobitnog gubitka nevinosti.

®enama koje ne ¾ele da odu pod no¾, a istovremeno hoæe da ubede partnere kako im je prvi put, preostaje samo da primene stare narodne recepte ili nove, veoma inventivne proizvode koji se mogu naæi po seks-¹opovima (u tome su neprevaziðeni tajlandski seks-¹opovi).

Sudeæi po Adrijani Limi i devojkama koje nevinost gube po vi¹e puta, reklo bi se da je nevinost svakako u trendu. Ipak, postoji nada da æe veæina devojaka na vreme shvatiti kako se radi o trendu koji mnogo boli, mnogo ko¹ta i mnogo podseæa na srednji vek. U prevodu: da je jedan od onih koje ba¹ i ne moramo da ispratimo.
Statistika

- U proseku, devojke gube nevinost sa 17,4, a deèaci sa 16,6 godina

- Prema istra¾ivanju obavljenom u Novom Sadu, redovne seksualne odnose ima 26,2 odsto

devojèica uzrasta 16 do 17 godina. Istovremeno, redovne seksualne odnose ima najmanje 22,5 odsto deèaka i 3,5 odsto devojèica uzrasta 11 do 15 godina

- Hirur¹ki povratak nevinosti u Srbiji ko¹ta 500 evra, a u svetu od 1.000 do 3.000 evra

“U Srbiji se godi¹nje obavi nekoliko hiljada himenoplastiènih operacija. Danas je promiskuitet daleko veæi, ali i dalje imate mu¹karce koji dr¾e do nevinosti ili dobro plaæaju za nju“.

b92


Kamicak

Bolidi sto ovo rade imaju problem u glavi , a ne nesto nize  :kul:

frckica-j

Ako je jedini uslov da me mu¹karac voli i cijeni to da li æu imati himen ili ne, za¹to bih ja bila toliki idiot da budem sa njim???  :wall:

KaBoom

Kao ¹to pi¹e, nekome mo¾da smeta da je njegova draga bila sa nekim tipom pre njega... ®eli da bude prvi i jedini za sva vremena... :wink:

bibi

Quote from: KaBoom on 26-09-2008, 03:27:47nekome mo¾da smeta da je njegova draga bila sa nekim tipom pre njega... ®eli da bude prvi i jedini za sva vremena... :wink:

Cist sovinizam..... :box :box :box

A Adrijana je sa 27 godina nevina,ali samo u lakat. :cvet

frckica-j

Quote from: KaBoom on 26-09-2008, 03:27:47
Kao ¹to pi¹e, nekome mo¾da smeta da je njegova draga bila sa nekim tipom pre njega... ®eli da bude prvi i jedini za sva vremena... :wink:

Aha. Ba¹ je prvi ako je ona imala tri himenoplastike. Pita on nju: "Draga jesam li ti prvi? " A ona njemu odgovori: "Naravno dragi. Ne znam za¹to me svi to pitaju?"  :K2:

A ako je krvarenje jedini kritetijum da mu¹karac ocijeni da li je ¾ena nevina ili ne, onda je on ba¹ "pravi, iskusni mu¹akac".

philoserbiana

ne pricajte da se to radi i kod nas  :face:
postoje stvari koje se ne mogu sakriti...
a Andrijana je mozda jos uvek nevina,sta mi znamo...
poznajem devojke koje su jos uvek nevine,a imaju i preko 27 godina...nije stvar u godinama;stvar je u osecanjima,u stavu,u ljubavi,u glavi... :cvet

KaBoom

U, znam i ja jednu drugaricu koja je starija od mene i nevina. Ali ruku na srce, ko bi nju... Mislim, te¹ko da æe se bilo ko okrenuti za njom na ulici i reæi "kakva riba"! :wink:

Moj drug za takve ka¾e - gabor. Jbga, nisu svi savr¹eni kao neki od nas... :K2: ©alim se, daleko od savr¹enstva... Neki bi rekli - ukusi su razlièiti. Ja ka¾em da to obièno ka¾u oni koji nemaju ukusa...

@frckica: A znam da nije prvi, nakon tri himenoplastike. Ali on to ne zna, da je imala himenoplastiku... ©ta ja znam, mu¹karci vole èedne devojke, a ne one koje su obrnule pola grada... Jes da je preterano sad oèekivati od devojke da bude nevina i da se èuvala sve ove godine za tebe, ali mora se priznati da to prija nekako, kad je odluèila TO uraditi ba¹ sa tobom... Ali ja bih radije iskrenu devojku, a ne ona koja poku¹ava da bude ne¹to ¹to nije. ©ta sad, spavala sa nekim? Spavala. Spavao sam i ja (sa nekom, ne nekim) pa ¹ta. Najnormalnija pojava... Èemu sad to prikrivati. Dodu¹e, u nekim zatucanim delovima sveta/Srbije se to tra¾i, a devojke vole da ¹vrljaju kao i mi...

philoserbiana

ne krije se nevinost u himenu,nevinost se krije u ljudskom srcu...

bibi

Quote from: philoserbiana on 29-09-2008, 08:40:36
a Andrijana je mozda jos uvek nevina,sta mi znamo...

Kako moze da se uda za decka(pretpostavljam da ce se udati za Marka),ako ne zna da li joj u "tom" smislu odgovara tj. da li se i u "tome" slazu???

Ne mislim samo na nju,nego i na svaku drugu devojku.Naravno da ne treba momke menjati kao ves,bar ne treba uvek ici do kraja,ali skroz mi je nebulozna ta prica.

A on kao apstinira pored nje,ma vazi.... :gay:

frckica-j

Quote from: philoserbiana on 29-09-2008, 11:21:39
ne krije se nevinost u himenu,nevinost se krije u ljudskom srcu...

Ovo je taèno.
@KaBoom, pretpostavljam da prija mu¹karcu da zna da je on ¾eni prvi. Ali, èednost nije samo u himenu. Neiskusnost se ogleda u svemu: u naèinu na koji nevina djevojka reaguje na poglede, a kamoli na poljupce, dodire, u strahu koji i nesvjesno pokazuje, stidljivosti, u svemu. Jer prvi put je uvijek za ¾enu bum, bez obzira htjele mi to da priznamo ili ne. Toliko prièe o tome, i svjesni i nesvjesno sredina i drugi ljudi od prvog seksa prave tabu temu. I stoga, himen nije nikakav pokazatelj. A èisto dopune teksta radi, ima djevojaka koje ne krvare prvi put, jer himen je opna koja je kod svake ¾ene drugaèija, neke krvare vi¹e, neke manje. Krvarenje zavisi i od stimulacije i svega ostalog. A himen mo¾e da pukne i bez odnosa, usled jakog udara u stomak ili ne¹to slièno. Tako da je Philo u pravu: nevinost je u du¹i, a ne u tijelu.

bozana

Imala sam cimera koji je imao djevojke i morale su da budu nevine.meni je to extremno glupo i strasno me je nervirao.i treba da se stavlja vjestacki himen zbog tipova kao taj moj cimer.mislim koje glupo shvatanje,ako si nevina onda si dobra cura.strasno. :djavo

mirror-girl

Mislim da je nevinost lepa stvar do odredjene granice,smatram da sa dovoljno godina,pameti ljubavi treba izgubiti sa onim ko vredi,ne treba srljati u glupost pa posle kod cika doktora da ubacuje plastiku.Kad jednom izgubis nevinost  nema kajanja ako si iole pametan onda treba da budes ponosan na to sto si je izgubio na pravi nacin... :ljubav:

frckica-j

©to bi se reklo: poslije J nema K....
(Izuzev ako nisi Jelena Karleu¹a ili neko drugi sa istim inicijalima. hahahahahaha)

mirror-girl

pa cak da se i neko kaje,ako je bio dovoljno zreo da stupi u seksualne odnose,onda treba da bude zreo i ako dodje do bilo kakvih posledica...