Mladi biraju ¾ivot u samoæi

Started by Bred, 05-07-2009, 19:55:07

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alhemicarka

Drago mi je sto tako mislis jer je takvih sve manje... Svakoga dana slusam price nafuranih drugarica koje samo znaju na sva zvona da govore koliko su i gde platile svoje firmirane krpice, dok se mnogima od njih roditelji ubijaju od rada kako bi svojoj deci priustili lepu i firmiranu garderobu. Lepo je sto ljudi zele svojoj porodici da obezbede sto bolji i laksi zivot, ali je tuzno sto zaboravljaju da je vaspitanje i ucenje o pravim moralnim vrednostima vaznije od nekih krpica koje su danas in, a sutra vec out. Moja tetka je specijalista ortopedije vilice i pritom je iz najuzeg centra Beograda, ali je ipak dosla da radi u jedno Backo seoce jer sticajem okolnosti nije mogla da se zaposli u Beogradu. Radi na vise mesta, svakoga dana putuje na relaciji Becej-Zabalj-Sombor, a vikendom je u Beogradu. Ona je zlato od zene, ali je nazalost celu sebe dala pogresnoj osobi-svojoj profesiji. Ima sve sto pozeli, ali dzaba joj sve to kad nije srecna. Zalosno je to sto sto svi hoce da budu savremeni, u duhu ovog 21. veka pa jurcaju neprestano za pogresnim stvarima, dok im one prave izmicu ispred nosa. Iz svega sto si napisala shvatila sam da si sjajna osoba spremna na sve da bi tebi i ljudima oko tebe bilo bolje. Ja zivim u Banatu i ponosna sam na to, a s obzirom na to kako Beogradjani gledaju na nas odavde, mogu da zamislim sta me ceka kad upisem fax... Ne stidim se nicega, mada moram priznati da nisam imala prilike da radim seoske poslove jer su mi roditelji prosvetni radnici pa se niko u kuci ne bavi takvim poslovima, ali mislim da je jedan seljak svakako vazan cinilac u zivotu gradskih ljudi i da stoga ljudi odavde ne zasluzuju da se na njih gleda kao na neku degradiranu vrstu!

Bred

Hm, mislim da malo masite poentu, niko ovde ne prica o bahanalisanju nego samo o PRISTOJNOM zivotu dostojnog coveka a to, izmedju ostalog, podrazumeva i da nakon zavrsenog faxa mozes NORMALNO da zivis, i to od svog rada od kojeg treba i decu da izdrzavas i sve ostalo.

Ja ne bih podneo da npr dete treba da mi ide u pocepanim patikama.

Znaci, ne nikako:?:
:wink: :K2:

iwanna 87

Joj,Alhemicarko,hvala ti.. :jub: :jub: Brede,pa na pijaci mogu da kupe i malo jeftinije patikice,ne mora original,kada mu raste nogica!  :love: xexex,zvuciskao moj tata.. Na zalost ,nismo u takvoj situaciji da sa fakultetom mozemo da se izdrzavamo.. Zato sam i rekla,moramo nesto dodatno,takva je situacija.. Ne kazem da moraju svi,svako ima drugu politiku zivota....

alhemicarka

Sve zavisi sta je za koga pristojan zivot. Kad bi svi mislili da porodicu ne treda zasnivati dok ne obezbedis vecu sumu na bankovnom racunu, nas narod bi se podosta proredio... :ohwell:

Adonis_Vernalis

Mereno "velikobratovskim" ili "farmerskim" ar¹inima, sa svojom 41 godinom ¾ivota - ja sam ne mator, nego drevan. Pa ipak, iako sam toliko "drevan", odluèio sam se za ¾ivot u samoæi. Vi¹e mi prija gola samoæa na mom "sala¹u" u Vr¹cu, nego sve blagodeti Prestonice, uz svakodnevno murdarenje, kolapse, psovke, kletve, ovo-ono, ovoono, ja tebi-ti meni, a svima u d.pe, i svi meni u isto mesto, partizani, èetnici, usta¹e, domobrani, Holanðani, Evropa, Mladiæ, kriza, vakcinacija...

I matori biraju ¾ivot u samoæi, ne samo mladi.

Moj sin bi sreæno rastao samnom na mom "sala¹u". No, kad bi mi ga dali u njegovom uzrastu, to bi bio debeli presedan. Ne ¾elim da na svojoj ko¾i testiram elastiènost "novog srpskog pravosuða", pa biram da moj klinja ipak bude Beograðanin. Dok pravda stigne do mog sala¹a, moj sin æe veæ stasati za vojsku, a onda æe za mnogo toga biti upravo - prekasno.

Prièe o debelom kontu na bankovnom raèunu, kao najva¾nijem uslovu za imanje dece, samo su prièe. Da sam manje verovao u iste, moj balavander bi sada imao 15 godina, a ne 4. Ko, zaista, svom detetu mo¾e da obezbedi apsolutno sve ¹to mu pripada i "pripada"? ©ta je ¾ivot dostojan èoveka? Kome sam napravio svoje dete: sebi, ili Dr¾avi, ili Naciji? Pa, sebi, k vrapcu...

iwanna 87

Quote from: alhemicarka on 16-12-2009, 14:44:00
Sve zavisi sta je za koga pristojan zivot. Kad bi svi mislili da porodicu ne treda zasnivati dok ne obezbedis vecu sumu na bankovnom racunu, nas narod bi se podosta proredio... :ohwell:
Apsolutno si u pravu..... dete ce uvek traziti vise.. samo se treba znati sta zelis! :love:

alhemicarka

Mislim da nije bas preporucljivo ziveti u samoci, barem ja to nikad ne bih mogla, ali svako zna sta je najbolje za njega. Da Bred ne bi rekao da smo omasili temu, ne smem vise nista da kazem. :ohwell:

Adonis_Vernalis

Kao neko ko svojom platom izdr¾ava ne samo sebe, veæ i jednog malca sa rastuæim potrebama, tvrdim: dete uvek tra¾i sve vi¹e i vi¹e, jer mu rastu potrebe. Kristalno mi je jasno da æu, veæ za par godina morati da obezbedim i kimono za karate, i èaviæevsko odelce za plivanje, i oxfordovske ud¾benike za engleski, i interaktivne ud¾benike za po ¹koli, i najke za svaki dan, i fancy mobilni, da se dete ne sramoti pred drugarima... No, ne ¾ivim vi¹e samo za sebe, veæ ¾ivim i za njega, pa se delim. Sakrijem od sebe samog, pa u jednu èarapu gurnem sebi, u drugu njemu. Zalogaj manje, evro vi¹e. Evro po evro, iz dana u dan - nakupi se. Tako ovaj roditelj. Tako i mnogi milioni neèijih roditelja.

Da se vratimo na temu: samoæa je, ponekad, preporuèljiva. Onima koji mogu da je podnesu. Nikome ne prijaju hladne papuèe u pustom stanu, kasno uveèe. Nikome ne prija ledena kada, sa tu¹em iz prohladnog bojlera, jer smo jutros ugasili bojler, za ne-daj-bo¾e. Nikome ne prija gorka jutarnja kafa u 5 ujutro, jer se mora putovati. Pa se, ipak, ¾ivi. I radi se, najbolje ¹to se mo¾e.

alhemicarka

Uh, tezak je taj zivot roditelja, ali je u isto vreme i ono najlepse sto svako od nas prizeljkuje, hteli mi to sada da priznamo ili ne.

dirigent

   Svaka cast za jabuke i lopate , ja se slazem u nacelu sa tim u nekim izvarednim okolnostima.Ali opet fakultetski obrazovani ljudi gule klupe i ispite mnoogo godina i strate dosta u to , tako da im i pripadaju bolje placeni i gospodskiji poslovi jer su ih zavredeli mnogim nocima grejuci stolicu i suseci zube nad knjigom dok je mali cigo igro fudbal i sibicario po komsiluku.
   Niko ovde uostalom nije ni rekao da nece da radi i potre guzicu za porodicu i decu, samo ako cu da prodajem kruske na pijaci za to , cemu sam gubio vreme zavrsavajuci skole?

alhemicarka

Pa uceni trgovci na pijaci su mnogo privlacniji... :K2:

iwanna 87

Quote from: alhemicarka on 17-12-2009, 16:49:44
Pa uceni trgovci na pijaci su mnogo privlacniji... :K2:
axaxax!1 :)) mi cemo reci cak i kalorijsku vrednost namirnice,latinski naziv i napisati formulu aktivnog metabolita!  :puca2: :puca2:

alhemicarka

Pa zar takvi nisu zanimljiviji?! Ne znam sto se taj dirigent buni kad bi to bilo bas extra... :wink: Salim se, naravno, nemoj da se neko naljuti.

frckica-j

Posmatrano iz perspektive jedne djevojke iz nekog srednjeg stale¾a. Recimo to ovako: roditelji su mi osobe sa SSS i èitav ¾ivot su se borili da rade i zarade dovoljno da imamo sve ¹to nam treba ali ne ba¹ i "ptièijeg" mlijeka. Na po¹ten naèin, naravno. Mogli su, kao i mnogi, raznoraznim naèinima da doðu do vi¹e novca, ali su izabrali da imaju miran san. Cijena svega-naru¹eno zdravlje.  Ali mamin vjeèiti optimizam je melem na ranu za sve ¾ivotne probleme. Majke su zaista najsna¾nija biæa na planeti. :)):

Kada bih birala, porodica sa vi¹e novca ili ova moja, opet bih izabrala ono ¹to veæ imam. Za¹to? Zato ¹to sam uvijek imala ono ¹to mi je trebalo, ljubavi najvi¹e, ali sam i nauèila da èovjek mora da se bori sa ¾ivotom da bi do¹ao do onoga ¹to ¾eli, dakle nemam komplekse ni vi¹e ni ni¾e vrijednosti. Ako mogu da imam veæu platu i vbolje uslove ¾ivota-super, ako ne mogu, pokriæu se onoliko koliko mogu i nastojati da promijenim situaciju na bolje.

Nauèili su me da se kukanjem ni¹ta ne posti¾e i da nije u ¾ivotu sramota raditi nijedan èasni posao, ako potreba natjera, a jo¹ manje je sramota nositi krpice koje nisu markirane (¹ta onda, najveæim dijelom ove "marke" nisu ba¹ mnogo kvalitetnije od nemarki, a razlike u cijenema su...)- tu sam dakle saglasna sa Ivanom i Alhemièarkom. S druge strane, ¹kolujem se da bih imala koliko-toliko pristojne uslove za rad, koje moj otac kao zanatlija èesto puta nema. I kada pogledam oko sebe, shvatim da je radjanje djece najodgovorniji posao na svijetu-za mene sveti posao. Ne mo¾e se ¾iviti od vazduha i roditeljske ljubavi. To naravno ne podrazumijeva zlatna bebi-kolica i lamburgini kao poklon za 18. rodjendan, ali radjati djecu i ostaviti ih da budu gola i bosa, samo da bih se udala i raðala jer "mi je vrijeme" ili jer je to prirodni poredak stvari-to veæ ne.

alhemicarka

Slazem se sa tobom, ali niko ne kaze da treba slediti posto-poto prirodni poredak stvari.