Citaonica za ljude sa hendikepom

Started by Bred, 29-05-2006, 12:53:45

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

yeca

Adonise, uporedili ste dva TOTALNO razlicita slucaja (ali bliska po temi koju obradjujemo)

Prvi put cujem za tu bolest ali ste me u svakom slucaju zainteresovali da se o njoj i te kako raspitam i saznam sto vise
Drugo, nemogucnost iskazivanja svojih misli, stavova, delanja u obliku reci ne mora da bude prepreka za bavljenje farmacijom jer se usmeno sve moze resiti
Trece, meni je u trecoj godini (9. beogradske gimnazije) predavao istoriju profesor koji je SLEP!!! On je u svakom odeljenju imao 'svoju sekretaricu' kako ih je zvao, koje su upisivale casove, ocene, odvodile ga i dovodile do ucionice, zbornice, nekad i do kuce ako je trebalo a moje odeljenje je mene izabralo da mu budem sekretarica (sto nesto govori i o meni) i ni kakvih problema nikada nije bilo... Cak, prof je bio vrlo inteligentan i svestran i meni je bila milina da pricam sa njim a dotakli smo se svakakvih tema.. tako da sam kontakata sa takvim osobama imala i to vrlo bliskih
A ucenici su ga zvali HOMER, svi znamo zasto ... ali nikad nije manjkalo postovanja prema njemu (osim izuzetaka kojih je bilo mizerno malo)

Tako da cu kao i prethodne moje kolege da pretpostavim da je Karen imala pomoc u vidu nekog asistenta, studenta, pomocnika (kako god se on zvao) koji je mogao da nadomesti njene nedostatke...
Pa kad mogu kod nas asistenti da sede celo predavanje i da klikcu ENTER da bi se slajdovi redjali onda je moglo i ovo da se desi

Ili je izdala knjigu sa nacrtanim ili napisanim stvarima (koje je trebala napisati ili nacrtati u toku svog izlaganja)
Naravno, neko joj je pomogao oko svega toga...

Bred

To sto se rekli je vrlo logicno. Medjutim ne smete smetnuti sa uma da retko ko zeli da trazi bilo ciju pomoc za ono sto sam ne moze da uradi. Ja prvi npr. Pre bih se muvio, muvio ,mucio i mucio nego sto bih i pomislio da pitam bilo koga da mi pomogne. No, to je druga stvar.
Poenta Adonisove pricive jeste da se  i kod nas osobama sa invaliditetom treba i mora obezbediti da mogu potpuno samostalno da funkcionisu i daju svoj maksimum. Samo sto ja ne verujem da bi se bilo sta od toga moglo kod nas uraditi  pre svega zbog finansijkog stanja, a s druge strane mozda bi se mogla traziti i neka donacije da se to sve realizuje...

yeca

Pa to da cete stajati i cekati kad nesto ne mozete da resite, to je vas problem koji morate pod hitno da resite!!!!!!!!!
Kad se nadjete u inostranstvu i ne mozete da nadjete neku ulicu koju trazite a ko za baksuz ne mozete da je nadjete ni na karti (ako ste je uopste kupili) je l' onda sednete na klupu i placete od muke jer se stidite da pitate????

Stariji i pametniji od nas su rekli KO PITA, NE SKITA!

Formula moze da se prenese i na slicne slucajeve

Stvar je malo do drzave, malo do para, malo do naseg mentaliteta i odnosa prema takvim ljudima, malo do uslova u kojim zivimo, malo i do navika...
Ali vec sam pisala o odnosu prema ljudima koji nemaju mogucnost hodanja u Francuskoj i Spaniji (gde im je sve, bukvalno sve prilagodjeno, pa cak i autobusi prvo njima otvaraju vrata i niko drugi ni ne pomislja da udje... itd. o tome u rubrici "citaonica za invalide" ali ja sam sigurna da mi nismo nista manje civilizovani od tih istih Francuza i Spanaca i da ce to kod nas zaziveti samo da se malo navikne svaki pojedinac da i oni cine sastavni deo zajednice... )

Tako da im SVAKAKO treba sve obezbediti sve sto imamo i mi sto normalno vidimo, cujemo, hodamo i ostalo, samo to ne mozemo resiti ni ti bred, ni ja, ni adonis, niko, ali mozemo da apelujemo... Pa ce nas vec neko cuti!!!
Treba da nas bude sto vise, tako cemo biti galsniji

pozz svima

Adonis_Vernalis

Eto, izgleda da mi nije ni potrebna anketa da bih sondirao javno mnjenje... Ali, izuzetno mi je drago da ste reagovali na moju pricicu... Odmah da se razumemo, ona nije izgubila posao...  :happy: Na opste zadovoljstvo, njihov dekan je mudar covek (Amer, a mudar, ko bi to mogao pretpostaviti) i primenio je mehanizme nekih lepih i dobrih tradicija americkih univerziteta... zaista, dodelio joj je studenta iz njene grupe, koji joj je pomagao oko svega... I kolege su joj pomagale, koliko je ko mogao... Nisu je napustili. Prethodno, morala je da prodje kroz ono sto smo vec vidjali po americkim filmovima... usamljeni pojedinac koji mora da uvidi svoje "ogranicenje", koji mora to da "prizna" i da, nakon katarze, malo suza i mnogo prosutih osecanja, uvidi da pripada jednom bratstvu, na koje uvek moze da se osloni... Naravno, vezbe i predavanja su prilagodili njenim "ogranicenjima", ali je ona svojim studentima to itekako nadoknadila na drugi nacin, kao Yecin profesor istorije svojim ucenicima...

Naravno da disleksija i daltonizam nisu iste stvari... ali se mogu ugurati u isti sesir: bitno ogranicavaju ono sto je Yeca nazvala poljem zelja... Ma, ako ce mi nedostatak prilazne rampe od farmacije odbiti dobrog studenta, licno cu ga/je na rukama nositi do vezbaonice, ucionice, amfiteatra, samo da ostane gde jeste... I ne treba mi nikakav projekat, ni pare, ni drzava!

pereca

Quote from: Adonis_Vernalis on 09-06-2006, 08:53:13
Ma, ako ce mi nedostatak prilazne rampe od farmacije odbiti dobrog studenta, licno cu ga/je na rukama nositi do vezbaonice, ucionice, amfiteatra, samo da ostane gde jeste... I ne treba mi nikakav projekat, ni pare, ni drzava!

BRAVO!!!!  :[
Nemam sta da dodam.

yeca

Sve je to lepo dok kuckamo na forumu, no mislim da bi malo teze islo u praksi

Alnus Glutinosa

Mislim da kod nas sve ostaje na nivou dobre volje pojedinaca.Niko se ne trudi da stvarno nesto organizuje za te ljude (vazno da se oni pljuju u skupstini!!!)
Znaci, nema rampe, ja cu da ga nosim, jer je sjajan student. Ma mora, bre, da ima rampe!!

Evo opet primer iz 9e gimnazije: Mi smo imali druga u odeljenju koji je bio nepokretan i da, nosili smo ga svakih 45 minuta od ucionice do ucionice! Niko se nije setio da nam dodeli jednu ucionicu u prizemlju skole i da mi tu imamo 5 dana nedeljno po 6 casova. Ne zaboga, pa srpski moramo da imamo u kabinetu za srpski (koji se od ostalih ucionica razlikuje, zato sto na zidu visi slika Ive Andrica), a matematiku u kabinetu za matematiku. Hello!
Eto kako u nas i najbanalnija stvar ne moze da se sprovede u delo!!

yeca

E jeste bio jedan decko, odn. jedno odeljenje koje je pomagalo svom drugu.. Da, da, videlo se to!!
Pa eto...
A kao DEVETA ELITNA - to propagiraju njeni profesori

vladimir

Elitizam je ne¹to ¹to propagiraju i mnogi na¹i profesori, a zahvaljujuæi ovakvim i mnogim drugim stvarima-mi smo daleko od elite! :ohwell:
Polako, verujem da æe ovakva stvar za¾iveti i kod nas na faksu.Ima sigurno dosta profesora koji ovo èitaju, valjda æe neko od njih pokrenuti inicijativu za ovako ne¹to, a ne samo za stvari poput ometaèa za mobilni i ostalih gluposti koje su manje potrebne od npr. rampe ili ostalih stvari neophodnih ljudima sa hendikepom.

yeca


Adonis_Vernalis

Naravno da nije resenje da ja (ili bilo ko) nosi studenta na rukama levo-desno... Niti je resenje da vi svog obolelog kolegu/koleginicu cucate uzbrdo-nizbrdo... To moze da bude prva pomoc, ali niposto trajno resenje... Resenje je da grad Beograd i Univerzitet naprave shuttle bus koji ce povezivati ceo Univerzitet (kao u Cikagu... postoji shuttle bus koji povezuje ceo kampus - uzgred, kampus UIC je veliki kao opstina Stari grad, aproksimativno - busevi krecu na desetak minuta, idu u krug, imaju pogon na gas, mogu da ga koriste i penzioneri, i crnci, i Kinezi i Arapi... i imaju vrata za ljude sa hendikepom, plus zvucno oglasavanje stanica...), resenje je da se postavi gelender po sredini stepenista na prilazu fakultetu i na svim stepenistima sirim od 2 m, resenje je da se napravi kosa ravan - rampa - na svim stepenicama plus lift gde god je to potrebno (postoje i liftovi koji voze po gelenderima - video sam na Poljoprivrednom univerzitetu u Nitri, Slovacka), resenje je da se WC-i i telefonske govornice prilagode ovim ljudima, resenje je da se vezbe i predavanja osmisle tako da mogu i ljudi sa bilo kakvim hendikepom da ucestvuju... E, a za to mora i osnivac (drzava) da zalegne... U principu, hoce. Ministarstvo nauke i zastite zivotne sredine je prilicno agilno - neverovatno, ali istinito - i mozemo se na njih osloniti. Pored toga, postoje i svakorazni evropski fondovi. Ali, pare mozete da trazite samo ako nudite istovremeno i resenje... Zato sam i apelovao da se vase pametne glave okupe oko jednog zajednickog malog projekta: kako da nasa hacijenda na kraju grada postane lepo i prijatno mesto, skrojeno po meri svakog od nas koji smo prinudjeni da u njoj boravimo i radimo

vladimir

Definitivno.Para svakako ima, samo ih treba oteti na pravi naèin! :lol:

trinity

Upotpunosti se slazem sa vama, ali treba dobro razmisliti sta je najpotrebnije za takve studente.
Meni je najbolji primer prolaz ispod sajma, tamo su napravljene pokretne stepenice za invalidska kolica, koje se uopste ne koriste. Zasto? Zato sto to njima nije neophodno postoje mnogo vaznija mesta gde im trebaju posebni uslovi, a nisu im obezbedjeni. Mislim da bi trebalo da se prvo konsultujemo sa nekom organizacijom studenata sa hendikepom i vidimo sta je to sto je njima najpotrebnije i da od toga krenemo korak po korak. :V

AVENDON

Quote from: trinity on 12-06-2006, 20:49:02
Mislim da bi trebalo da se prvo konsultujemo sa nekom organizacijom studenata sa hendikepom i vidimo sta je to sto je njima najpotrebnije i da od toga krenemo korak po korak.

U potpunosti se slazem!

yeca

Quote from: trinity on 12-06-2006, 20:49:02
Upotpunosti se slazem sa vama, ali treba dobro razmisliti sta je najpotrebnije za takve studente.
Meni je najbolji primer prolaz ispod sajma, tamo su napravljene pokretne stepenice za invalidska kolica, koje se uopste ne koriste. Zasto? Zato sto to njima nije neophodno postoje mnogo vaznija mesta gde im trebaju posebni uslovi, a nisu im obezbedjeni. Mislim da bi trebalo da se prvo konsultujemo sa nekom organizacijom studenata sa hendikepom i vidimo sta je to sto je njima najpotrebnije i da od toga krenemo korak po korak. :V


Pa naravno da ne koriste taj prolaz - kako da dodju do njega???? Autobusa nema, sa jedne strane je reka a sa druge brdo.. mis'im

a trinity je potpuno u pravu!!