Slike preparata iz farmakognozije

Started by Bred, 26-01-2007, 09:37:09

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

frckica-j

Evo ovako, jedan kolega je kod nas slikao sve trajne preparate koje smo imali. Ali sve! Ono ¹to ima na sajtu va¹eg fakulteta i ono ¹to mi imam je stvarno uglavnom jako razlièito. Mo¾da par slika da odgovara. A slike koje je on uslikao su odliène. Imam te slike, ali imam toliko obaveza u zadnje vrijeme da jednostavno ne sti¾em da ih postavim! Ali èvrsto obeæavam da æu ih postaviti najkasnije do kraja decembra tako da æe moæi da pomognu svima za spremanje januarskog roka.

Bred

ajde kovrdzo 'leba ti, od ovih bgradskih farmaceuta nema vajde ...

:K

frckica-j

Hoæu, hoæu, samo malo da se ra¹èisti sva ova frka... :K

zokili777

zokili-lokili je zaglavio u Sarajevu...  :kul:

frckica-j

#19
Reèeno-uèinjeno! Postavih preparate! Pogubila sam oèi buljeæi u ekran,  :molim: ali gotovo je!  :K

Pogledati ovdje. (http://www.farmaceuti.com/forum/topic.15866)

Bred

#20
*Sve fotografije linkovane u ovoj poruci postavljenu su uz odobrenje Doc. Dr Zorana Maksimovica* :wink:


zokili777


Adonis_Vernalis

#22
Posto je, zbog neumerenog downloada autorskim pravima zasticenog materijala (serije, filmovi, e-knjige i slicno) RCUB opomenut, a RCUB opomenuo naseg administratora, pristup ... i vecini poznatih nam Ovaj-Onaj-Share sajtovima je onemogucen sa fakulteta.

No, pokusacu da od kuce poskidam ove arhive. Ne bih voleo da se pod ovim ..../droge.rar nadju fotografije koje je Zoe napravila pre par godina, a za potrebe projekta "Adonisova grupa". Takodje, ne bih voleo da se u preostale dve arhive nadju moje fotografije trajnih preparata i praskova. Pravo vlasnistva nad istima lako cu dokazati posedovanjem negativa, i racuna koje sam morao da platim razvijajuci iste.

Bred

Eeee, te fotke se nalaze i nalazile su se u Rcu, i novom i starom, i te vec imaju studenti i ne samo oni, tako da - gotovo.

:wink:

Nesto od njih su sami studenti radili tj slikali, znam da je to postojalo jos dok sam ja slusao gnoziju.

Ako Vam smeta ovo sto je postavljeno, ja mogu naci ono sto su sami studenti slikali i radili i to postaviti ali to je isto, jedino ako hocete da cepidlacite i dodatno me cimate ...

:wink:

Adonis_Vernalis

#24
Ma, Brede, kad sam ja cepidlacio... Dovoljno si se samoinicijativno iscimao, pa bi bilo suvise od mene da trazim jos i dlaku na jajetu, zar ne?

Sto palo, to propalo, slazem se. Znam dobro sta sam i kada svojevremeno stavio na net, u okviru nekadasnje stranice farmakognozije, a znam i zasto sam to uradio. Takodje, znam i da su te fotke koriscene u nastavi ne samo na nasem fakultetu, vec u nastavi fakulteta sirom veceg dela Balkana, a dobro mi je poznato da su hard-diskovi mnogih racunara u starom rc-u bili puni ne samo ovih fotki, vec i mnogih drugih. Medjutim, to ne znaci da cu cutke preci bas preko svega.

Zao mi je samo sto si bas ti, ionako vec razvucen i bagatelisan materijal, a lako dostupan i na mom institutu (samo treba doci i pitati, pa dobiti CD), resio da objavis i time me naterao da pomislim da su sve moje kolege, koje studentima nikada nisu izasle u susret, a kamoli pomogle da ispit sto brze spreme i sto lakse poloze - imale pravo. Pomalo gorak ukus u ustima budi saznanje da si bas ti ono sto vec svi imaju - frljio kroz prozor. Nije problem u tome sto svi vec imaju ove slike. Problem je u nacinu na koji su postale sasvim javna stvar.

Izvesno sam se i ja iscimao praveci te fotke i postavljajuci ih na nekadasnju stranicu, ali, ko me je uopste lupao po usima da to uradim? Vise necu, casna Titova pionirska rec.

:wink:

Bred

#25
Profesore, ove slike stoje ovde vec 2 godine.
:wink:

Nije namera da ove slike bilo ko zloupotrebi vec je namenjeno STUDENTIMA koji ocigledno iz njima znanog razloga ne zele da dodju do Vas na institutu i uzmu disk nego im je verovatno lakse.

E sad, da li sam ja ili neko drugi u pitanju potpuno je nebitno.

Takodje sam mogao ja ili bilo ko drugi da okacim bilo gde na netu , na totalno anonimnom serveru i da to pusti studentima i ne samo studentima.

Da li bi to bilo vise fer???

Ne.

Da li zelite da ljudi uce i znaju gnoziju ili da se natezemo oko toga ko je koga trebao da pita pritom ne znajuci ni koga sam trebao da pitam, ja ili bilo ko drugi???

Ako Vam bas toliko smeta, skinucu sve i napisati da vi ne dozvoljavate da se to prosledjuje studentima ali to opet nece spreciti da sami studenti preko pm-a dele linkove.

I ako hocete mozemo Vas potpisati na slici svakog preparate koji ste Vi uradili mada ste u sustini to i sami trebali da uradite pre nego sto ste dali studentima upravo da se ovakvi problemi ne bi desavali.

:wink:


Adonis_Vernalis

Brede, nema potrebe da se ljutis, jer se ni ja ne ljutim, mada sam prinudjen da podvijem rep pred taktikom "svrsenog cina", na koju obicno ne pristajem. Propust je moj, a nacinio sam ga davno (priznajem, nisam umeo da napravim watermark na slici). Prema tome, ostavi sve tu kako je i bilo, jer je sam sve to i postavljao da bi koristilo studentima, a ne radnicima Gradskog zelenila. Promenom koncepcije fakultetskog sajta, vise nije bilo prostora za fotografije preparata i praskova, a vise nisam imao vremena da sve to opet sredim i napravim neki svoj sajt, odakle bih dogadjaje lakse pratio i bolje kontrolisao, a slike sluzile svojoj svrsi.

Dvadeset-i-pet po tudjem turu ne boli nista. Medjutim, i jedna po sopstvenom boli mnogo. Podseticu te da si, pre izvesnog vremena, vrlo ogorceno umeo da branis i odbranis ono u sta si jako mnogo vremena, znanja, truda i volje ulozio, zbog cega si se mnogo cega svesno odrekao, u trenutku kada si procenio da je vizija onoga u sta si verovao ugrozena uplivom drugih, a to je upravo ovaj forum. Zasto onda mislis da cu ja samo slegnuti ramenima i utesiti se time sto sam upravo izbegao ostvarenje apokaliptice vizije nekakvog svog rada okacenog na totalno anonimnom serveru, kako ga po svom nahodjenju koriste studenti i ne samo studenti?

Ponavljam: necu zabraniti nista, jer ipak verujem da si ucinio dobro delo. Skinute sa sajta, ne koriste nikome, a ovako ipak od njih ima neke 'asne. No, ako si speman da na praznom linku napises: "profa je zabranio da se ove slike na ovaj nacin prikazuju, pa sam ih skinuo", verujem da bi mogao da budes spreman i da napises: "profa je dozvolio da se ove slike na ovaj nacin prikazuju, pa ih postavljam", jer je razlika u duzini te dve recenice svega dva-tri slova...

Studente nikad nisam zaboravio, i mislim da, jednostavno, nije fer da mi njihovom dobrobiti natrljavas nos. Jer, isuvise mnogo puta sam sopstveni interes, komfor i slobodno vreme (a da to nije u opisu radnog mesta) podredio dobrobiti nekoga ko mi se na ulici ne ume javiti, jer me i ne zna. I ne samo na forumu, vec i u stvarnom zivotu. A da je bio red da se pita - bio je. Da banalizujem: ako se neko zeli posluziti mojim fenom za kosu, obicno me pita, i po pravilu - dajem. Ukoliko nisam tu, a bas mu je jako potreban fen, onda ostavi ceduljce na kojem pise gde mi se fen za kosu nalazi, da ga ne bi posle uzalud trazio. I opet, nema problema. Prevedimo to na srpski: Frckica je pomenula kolegu Jovana Jovica koji se potrudio da fotografise preparate. Verujem i da ga je pitala za dozvolu da sav taj nemali materijal postavi na net. Ako mi ne verujes, pogledaj ovde ---> http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,15866.0.html (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,15866.0.html). Na kraju krajeva, sve nas opominjes da, kada odnekud nesto citiramo na forumu, obavezno navedemo izvor citata. Ili, da obavezno citiramo forum ako se negde drugde pozivamo na njega? Jedino si u ovom slucaju zaboravio na to pravilo net-bontona. Da li zato sto ja nemam, kao Kurir, Blic ili B-92, tim advokata koji ce nas sve efikasno podsetiti na postojanje tog pravila, ili samo zato sto se podrazumeva da ce Adonis, sa apostolskim mirom, blagosiljati svako nepodobije koje socinimo?

Smirimo diskusiju, zakopajmo ratne sekire i izvadimo fleke kojima smo jedan drugog naflekali. Ne zaboravi, preparate sam stavio na net da bi ih studenti koristili... ali, red je red, a to bi administrator jednog velikog foruma morao da zna, jer vec itekako dobro zna.

Pozdrav... i, over and out.

frckica-j

©to se tièe slika koje sam ja postavila a koje je kolega Jovan uslikao, zaista sam tra¾ila odobrenje od njega da ih postavim. Sjeæam se koliko su meni pomogle da spremim ispit pa sam se nadala da bih tako mogla da pomognem drugima jer mi je vi¹e muka da tra¾im sve svoje sveske, knjige i praktikume koje sam posudila. (Ali to je moj problem.) Èinjenica je da je kolega Jovan odmah pristao da mi (tj. nam) pomogne i narezao mi cd iako je te iste slike ostavio u jednoj kopirnici gdje su mogle da se dobiju u ¹tampanoj verziji.  :ok:

Bred

Neeee, niste me razumeli ...
:wink:

Stvarno mi je bilo cudno sto pokrecete ovo pitanje nakon DVE godine, razumete?
:wink:

Drugi problem je sto nisam znao ko je sta radio posto je sve bilo zbrckano, odnosno sve je u jednom folderu i ja tu nisam mogao znati sta je cije a stavljali smo onako kako su nam sami studenti donosili ili su oni sami stavljali.

I dovoljno je da kazem da ima jos slicica da stavljam jer nisam stigao sve da uploadujem a na nekom folderu zapravo  i pise - "Slike praskova sa neta".

U ostalom se apsolutno slazem sa Vama, jesam za postovanje autorski i drugih prava ali sam pre za pomoc svima onima kojima je potrebna pogotovo u ovom ogranicenom delu foruma koji je zatvoren za javnost.  :wink:
Quote from: Adonis_Vernalis on 11-03-2009, 18:11:19

Ponavljam: necu zabraniti nista, jer ipak verujem da si ucinio dobro delo. Skinute sa sajta, ne koriste nikome, a ovako ipak od njih ima neke 'asne. No, ako si speman da na praznom linku napises: "profa je zabranio da se ove slike na ovaj nacin prikazuju, pa sam ih skinuo", verujem da bi mogao da budes spreman i da napises: "profa je dozvolio da se ove slike na ovaj nacin prikazuju, pa ih postavljam", jer je razlika u duzini te dve recenice svega dva-tri slova...


Apsolutno moze, naravno ako se slazete i mislim da je ovo najelegantnije resenje?

:)

Adonis_Vernalis

#29
Pomoc svojim studentima nikada nisam uskracivao, pa necu ni sada. Cak sam pomagao i kineskim studentima, i americkim doktorantima kada bi negde zaglibili. Sto bih vas necega lisavao, samo zato sto mi se 'oce?

QuoteStvarno mi je bilo cudno sto pokrecete ovo pitanje nakon DVE godine, razumete?

Do pre dve godine, sajt fakulteta je bio ziv i zdrav. A do tada, slike su obitavale tu gde im je i bilo mesto, dakle na sajtu. I sve je bilo organizovano, onako kako sam umeo da organizujem, a takodje je bilo jasno i kome te fotke pripadaju. Ako ne mojoj malenkosti, onda bar Farmakognoziji. Napominjem: u vreme kada su postavljane, na Farmakognoziji je bilo samo dva nastavnika: jedan vanredni profesor i jedan docent. Ja sam bio asistent. Da li je potrebno imati dedukcionu moc Serloka Holmsa da bi se shvatilo ko ima snage i volje da se sa svime tim izbori?

Onda je doslo do "piratske revolucije". Studenti su na vezbama, umesto da posmatraju prave trajne preparate i pokusavaju da progutaju vec odavno sazvakan sistem njihove identifikacije, vreme trosili telefonom slikajuci fotografije praskova iz albuma fotografija koje sam, u nedostatku pravih atlasa i praktikuma, ostavio u sali kako bi se nedostatak adekvatnih ucila koliko-toliko nadoknadio. Dara je prevrsila meru kada me je, jednog dana, fotokopirnica zvala da me pita da li mogu da fotokopiraju fotografije slozene u mojim albumima... Neko je, bez pardona, pokupio albume iz vezbaonice i odneo da ih fotokopira. Dosla je nova moda: sa Farmakognozije se, umesto trajnih preparata, na vezbama sada kradu slike.

Onda mi je svega bilo malo dosta.

A onda je stari fakultetski sajt srusen i vaspostavljen je novi, na kojem, tvrdim, nema mesta za sadrzaje kakve je stari imao. Nastao je vakuum. Studenti su ostali bez onoga na sta su navikli, a ja nisam mogao da im to vratim nazad. Kuda su se sve te slike prometale, verovatno nikada necu saznati. Ali, sada su isplivale na povrsinu, barem s moje tacke gledista, a ti si ih obnarodovao... i to je to... Verovatno se ne bih suvise uzbudjivao da su slike na ... okacili nesa_brucos i zezanje. Ali, administrator foruma... ipak, ti nisi bilo ko, i ne mozes se sakrivati iza anonimnosti svoga nadimka.

Da rezimiram: prihvatam najelegantnije resenje. Jos nesto: voleo bih ako bi zeleo da mi pomognes da prakticnu nastavu na mom predmetu podignem za jos jednu stepenicu vise. Moze?