Mikroskopija za ispit

Started by zana, 30-07-2006, 17:59:04

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

zana

zamolicu vas da mi odgovorite na ova pitanja koja me muce:
            vezbala sam farmakognoziju 02\03 a sad treba da polazem prakticni pa me interesuje da li se nesto promenilo, da li treba dodatno nesto da naucim?
            pedpostavljam da ce spiskovi ko je kod kog prof. izaci krajem avgusta, znam da postoje pitanja kod vas i prof. nade a sta je sa prof. silvanom, da li ona  ima pitanja u slucaju da sam kod nje? unapred hvala

Adonis_Vernalis

Zana,

ne treba apsolutno nista da vas muci, jer se gotovo nista sustinski nije promenilo...

Sto se mikroskopije tice, izadjite najpre na predispitne vezbe. Imate pravo na njih, pa iskoristite to pravo, prijavite se kada bude prijavljivanje i dodjite. Tu cete pogledati preparate i praskove, sresti koleginice i kolege sa kojima cete razmeniti iskustva, a moci cete da razgovarate i sa asistentima. Jedan deo gradiva je prikazan na nasem sajtu (http://www.pharmacy.bg.ac.yu/fgnz) u vidu fotografija trajnih preparata i crteza praskova, a dat je i tok sistematske analize monokomponentnog praska. Mislim da je korisno.

Hemijski deo je sadrzan u praktikumu, koji mozete da downloadujete sa iste adrese.

Prakticni ispit sada izgleda ovako: najpre se 45 minuta polaze test iz hemijskog dela (10 pitanja). Odgovori su razliciti. Neka pitanja su formulisana tako da dajete odgovore zaokruzivanjem. Tacnih odgovora moze biti jedan ili vise. Druga pitanja su formulisana tako da odgovor dajete dopunjavajuci recenicu tako da ista bude tacna. Na neka pitanja treba da date potpun odgovor, a tu imate ostavljeno dosta mesta za pisanje. Kada zavrsite hemiju, predate svoj rad i pocinjete da radite mikroskopiju (naredna 3 sata): droga za rezanje, 4 trajna preparata, cajna mesavina od 10 komponenata i tri analize praska (jedan cist, jedan falsifikovan i jedan trokomponentan).

Sto se ispitnih pitanja profesorke Silvane tice, ja nisam siguran da ih je ona menjala. Mislim da hoce, ali za sada nije. Njena pitanja su neko kratko vreme bila ovde na forumu i bilo ih je moguce skinuti, ali su bila prepuna materijalnih i sustinskih gresaka (nije ih ona pregledala i odobrila, vec su ih studenti prikupljali, pa takva kakva su prikupili, stavili su na forum), pa ih je administrator skinuo, na njeno trazenje. Mislim da biste mogli krajem avgusta da profesorku Silvanu potrazite na fakultetu i da je zamolite da vam, ukoliko je u mogucnosti, pomogne tako sto ce vam dati da fotokopirate njena pitanja koja su odobrena i apsolutno ispravna.

malena

Ok narode hvala,znaci da naucim praktikum i nema frke... A jel bi mogli da mi pojasnite i sta treba za mikroskopiju,posto moram da priznam da sam zaboravila sta su nam pricali na vezbama... davno sam ja to slusala...

zoe

За микроскопију ти треба твоја сопствена свешчица у коју си својевремено цртала оно што се под микроскопом могло видети и евентуално хватала белешке уводног предавања. Ако ниси, нађи свеску некога ко јесте. Такође, постоји и неки практикум који је давно изашао из употребе и мислим да није "званичан", али се незванично вероватно може добити на Институту за ФГНЗ и копирати (није неопходно, а може да користи).

Кутијицу са дрогама вероватно чуваш. Разгледај је кад год немаш шта друго да радиш. Посматрај,помириши, грицни па испљуни и тако... :)

И још, у РЦ-у постоји читав један големи фолдер под називом Фармакогнозија који тежи преко 190 MB. Ту има свега и свачега, а понајвише врло корисних фотографија које су се ту нашле са нечијом дозволом или без нечије дозволе....

Maslacak

Neæu da otvaram novu temu za ovo, zato ¹to smo veæ poèeli, a mod bi trebalo da premesti ovih nekoliko postova...

Evo kako test iz makroskopije i mikroskopije izgleda (ako se dobro seæam)...

1. Droga za rezanje
Dobije¹ kutijicu (velièine onih malih plastiènih za senf :)) punu droge...tako da ima¹ saasvim dovoljno uzoraka da prepozna¹ datu drogu i bez seckanja i gledanja pod mikroskopom... veæina ljudi to i ne secka, i to je javna tajna, zato ¹to nema potrebe, ali mo¾e¹ ako hoæe¹, a posebno ako zaista ima¹ problem sa prepoznavanjem.
Pi¹e¹ ime droge, ime vrste, familiju.
Treba makroskopski da opi¹e¹ drogu (ukratko).
Taj presek treba da nacrta¹ i obele¾i¹.
Treba da napi¹e¹ reakcije koje su se desile izmeðu tkiva i jedinjenja iz op¹teg reagensa (skrob plavo, mehanièki elementi ¾uto i kako to veæ ide...).
...mislim da je to to... :hmm (a i dosta je :K)

2. Preparati
Dobija¹ 4 gotova preparata. 2 samo prepoznaje¹ (latinsko ime droge, vrstu, familiju) a 2 treba i da nacrta¹ i obele¾i¹. Asistenti ti ka¾u koje crta¹, a koje ne :)

3. Èajna me¹avina
Deset droga, pome¹anih u jednoj kesici...istrese¹ sve na sto, i polako ih razdvaja¹ jednu po jednu i identifikuje¹. Za svaku ispi¹e¹ ime, biljnu vrstu, familiju, i kratak makroskopski opis. ©to ih vi¹e prepozna¹ u toj sme¹anoj zbrci, to bolje...a poenta je naravno, prepoznati svih 10 :K

4. Pra¹kovi
3 pra¹ka u (odvojenim) kesicama. Jedan je jednokomponentan, drugi dvokomponentan, treæi trokomponentan...ali ne zna¹ koji je kakav, veæ to sama treba da pronaðe¹ pod mikroskopom. Osim toga, dvokomponentni ima falsifikat (a postoje 3 falsifikata koji se daju, to ima¹ nacrtano u svesci sigurno, lako je) :> Poenta je naravno prepoznati koji pra¹ak sadr¾i koje spra¹ene droge. To napi¹e¹, i nacrta¹ karakteristiène komponente koje se prepoznaju u pra¹kovima da pripadaju odreðenoj drogi (mehanièke dlake, likina vlakna, skrobna zrna...).

I eto, samo to! :K

Ne seæam se ¹ta je taèno bilo za prolaz... znam da se droga za rezanje mora prepoznati...e sad, valjda 2/4 preparata, 6/10 droga iz èajne me¹avine... ne znam za pra¹kove... Tokom ispita, asistenti su voljni da pomognu koliko mogu i NIKAKO se ne treba ustruèavati da ih pita¹.
Neka me neko dopuni, a i ispravi ako sam ne¹to pogre¹ila :happy:

malena

Maslacak mnogo mnogo hvala za ove iscrpne informacije to je i ono sto mi je bas trebalo...  :cvet

zoruk

Maslacak je kraljica!

Pomogla si vecem broju ljudi nego sto si svesna  :lol: :pljes:

schonne

jel moze neko malo detaljnije sta treba tacno za prolaz?
da li droga za rezanje mora i da se crta ili samo da se prepozna?