Norveska

Started by maki, 08-03-2011, 20:19:47

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

maki

Ozbiljno se razmisljam da nakon drzavnog izpita odem sa deckom u Norvesku,znam da treba da polazem neki njihov ispit za licencu za rad,da mi treba znanje norveskog,ali me zanima ima li iko iskustva da podeli sa mnom,bilo svoja ili od poznanika?
Unapred hvala.

Bred

http://www.farmakon.rs/rubrike/farmacija-u-svetu/708-zeleni-recept-za-zdravlje-norveka.html?start=1

maki

Da,da,citala sam to. Mene zanima neko iskustvo iz prve/druge ruke,gde spremati norveski,kako se snaci,koji delovi Norveske se preporucuju,prakticne informacije da se olaksa uklapanje u sam sistem..

Sleeping Beauty

Planiram da do kraja godine zapalim u Norvesku, ako sve bude po planu. A mozda ovde i nadjem extra posao, pa i ostanem  :>:
Za sada jedino mogu da ti preporucim skolu norveskog jezika "Saga". Neko je na forumu postavio oglas za individualne casove norveskog, pa pokusaj i tu.

maki

A cekaj,jesi nauc(o)la jezik? Koliko ti je trebalo?

Sleeping Beauty

Racunaj da ti treba nekih 10-12 meseci za ucenje jezika, ako radis i ne ides na intezivni kurs. Svaki nivo traje po 4 meseca. Pocetni je lak, ali kasnije ti treba optimalno oko 3-4 h dnevno za ucenje, vadjenje reci i domaci.

maki

Pa ja sam mislila da je godinu ipo dovoljno..pa to bih uz staz,tako cu imati dovoljno vremena. A ja sam cula neke negativne komentare o Sagi,kao neki predavaci valjaju,neki su losi,sta znam,mozda je to samo propaganda.
Koliko kostaju kursevi?
Jedna devojka je nasla posao odavde u njihovoj apoteci,samo je tamo otisla i polagala za tu licencu i odmah pocela da radi. Ja znam za njeno iskustvo koje je skroz pozitivno.
A jesi se raspitivala koji gradovi su ok,da bas nije previse hladno,citala sam da jug ima malo blazu klimu.



Bred

Pa u kom je gradu ta devojka? Kakva joj je plata, sta sa njom moze da uradi itd?

Imas li te info?  :wink:

Sleeping Beauty

Sto dalje od polara, jer nisam bas ljubitelj zime, ali standard kad ti prija zaboravis na sve klimatske uslove. Gde nadjem posao, tu cu biti pocetak. Meni se svidja Bergen, a mozda izaberem neko mestasce blizu  Osla, recimo Fredrikstand.
Pripremi dzeparac od min. 5000 evrica za pocetak, dok ne pronadjes posao, jer potraga za poslom moze da se oduzi i do 3 meseca.
Prvo sta ti je potrebno jeste prevod svih dokumenata na norveski, pa podnosis zahtev za licencu, a nakon toga trazis posao. Posle isteka odredjenog vremenskog roka polazes norvesko socijalno osiguranje, zdravstvo, propise itd.
Ako odem, detaljno cu opisati sve korake, ali ja jos uvek verujem da ce mi se neko cudo desiti u Srbiji, pa da cu do Noveske skoknuti samo na usavrsavanje jezika.
Vi snakkes!

maki

Sto se tice mojih informacija,za tu devojku znam preko mamine drugarice i to sto sam napisala je jedini info koji imam. Cim stupim u kontakt sa njom,a nadam se da cu u do kraja meseca to uspeti,pisem sve pojedinosti.
Nisi mi rekla za Sagu,kakva su tvoja iskustva,koliko su tecaji,imaju li neki upisni rokovi ili mozes da se upises kad ti volja?

Sleeping Beauty

Potrebno ti je 300 evrica za svaki tecaj. Meni su predavaci OK, ali opet zavisi sta ti ocekujes da dobijes za toliki novac. Mnogi shvataju skolu neozbiljno, ne uce, pa su im onda i predavaci losi.Pogledaj njihov sajt, pa pozovi i pitaj sta te zanima. Biras termin koji ti odgovara, kontaktirace te kada se formira grupa za odgovarajuci termin.

bozana

#11
Auuuu kako su Svajcarci strogi.A ja bas planirala u Svajcarsku.U svakom slucaju mogu se vratiti u svoju nimalo sredjenu Bosnu :K2: http://www.farmakon.rs/rubrike/farmacija-u-svetu/545-stroga-pravila-i-red-u-struci-vajcarska.html

maki

E pa javljam vam info za koji dan. Jedino sto znam je da je posao jos u Srbiji nadjen preko neke agencije(to uzmite sa rezervom,mozda je u pitanju i jedan covek) i da su Norvezani finansirali casove norveskog.
Ali naravno,detaljnije uskoro..

Sleeping Beauty

To je islo preko "Sage" jos pre dve godine. Mozda opet pokrenu nesto, ali ne verujem.

AVENDON

I jeste skupili dokumentaciju za autorizaciju :):streber: