Norveska

Started by maki, 08-03-2011, 20:19:47

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

maki

Zdravo svima! U iscekivanju licence od SAK-a evo i par redova od mene:
Sto se tice dokumentacije,ja sam cula sto prica sa raznih strana,ali sam na kraju odlucila da prevedem-SVE,hehe. Tako da moj spisak i nije bas najkompetentniji: Prevod diplome,suplementa diplomi,plana i programa studija kao i potvrda o izjednacavanju sa bolonjom,zatim diplomski,preporuka mentora posto je bio istrazivacki rad,prevedena potvrda o polozenom drzavnom ispitu,preporuka sefa apoteke,pasos.
Ne mogu vise da se setim,mislim da je to sve. Ono sto je bitno kod popunjavanja aplikacije na sajtu SAK-a jeste da popunjavate onu na norveskom i da odaberete da konkurisete za LISENS,a pozicija RESEPTAR.
Dakle sve to lepo spakujete u kovertu i posaljete postom.
Nakon nekih 15 do mesec dana ocekujte taksu koja vam stize postom. Odete u banku i izvrsite uplatu. Uplata je u krunama,a ako vam u banci kazu da oni to ne mogu i da trazite norvzanima da prebace u eur,vi lepo recite hvala i pravac druga banka. Ovo pisem jer su meni isto to rekli u Intesi a u Erste zavrsili bez problema/ovo nije navijanje za erste nego hejt na banca intesu :)
I to je u principu sve sto je do vas u Srbiji. Ja sam s vremena na vreme pisala SAK-u,prvo sam ih pitala da li su primili uplatu,a sad ih malo smaram vise jer sam dobila posao.
Elem,minimum cekanja je 6meseci za gradjene van EU.
To je sto se tice papirologije.
Sto se tice same pozicije u apoteci,pitala sam ih razlika izmedju reseptara/beachler i provisora/master je samo diploma(i predpostavljam plata :).
Pitajte sta vas jos zanima..
Hilsen.

maki

E da napomenem posto ovde to nisam pisala. Bila sam na razgovoru i ponudili su mi posao.
Tako da je ovim krug zaokruzen i ja samo cekam tu licencu.

Bred

Ok, nesto o  uslovima koje su ti ponudili bez specificnih licnih/privatnih detalja? :)

maki

Jos uvek cekam zvanican ugovor/ponudu na mail,pa o tme vise kad to dobijem.

Bred

#34
Ok, pretpostavljam da je rec o lancu apoteka - da li si mogla da biras mesto gde zelis da radis ili ne?

Koje si nivoe norveskog zavrsila i za koliko vremena?

maki

Prosla sam 2nivoa norveskog kada sam imala prvi intervju u Beogradu krajem novembra,nakon toga sam krenula na treci nivo,ali ga nisam yavrsila do kraja. Drudi razgovor sam imala u januaru. Oba razgovora je organizova Vitus-to je veliki lanac apoteka u Norveskoj.
Na oba razgovora su me pitali gde bih zelela da radim,odnosno koji deo Norveske. Tada je vrlo bitno da se bude precizan i suguran u svoje odluke.
Treci razgovor koji sam imala sad martu u Norveskoj je bio za konkretnu apoteku i razgovarala sam sa upravnikom apoteke i reginalnim menadzerom za tu oblast. Ono sto je u Norveskoj drugacije je to da upravnik odlucuje da li ce i ko biti zaposlen u apoteci.
Meni je odgovaralo to sto nisu imali problem sa tim sto zelim da zavrsim master sto pre jer ce to automatski znaciti da cu imati vecu platu,upravnik je imao vrlo dobar stav po tom pitanju (to je vrlo bitno zato sto master zahteva slobodne dane da i isli na predavanja i sl)
Tako da je vrlo bitno kod ove vrste razgovora da imate jasan stav gde bi ste radili,gde bi ste ziveli,a budete svesni da je norveska klima hladnija. Ja sam bila smestena u Kristiansandu-to je najjuzniji grad i +2 stepena tamo je zbg blizine mora itekako drugacine nego u Beogradu. Tako da budite svesni da je skroz pogresan odgovor ziveo/la bih bilo gde.. Kako kaze reklama..Nije svejedno :)
Eto ukratko..

Bred

Taj razgovor u Norveskoj si imala  na norveskom/engleskom/srpskom?
Oni placaju kartu? Koliko se zadrzavas tad u Norveskoj?
Znas li sta tacno od ispita treba da se polaze kao razlika do mastera?
Jel tajna koju su ti platu ponudili?
Znas li koja je cena stanova? Pretpostvljam da si se za sve detaljno raspitala pa imas sve ove informacije :wink:


maki

Raygovor je bio na norveskom. Kartu i smestaj ze mene i mog decka-koji nije isao na razgovor nego mi samo pravio drustvo su platili oni. Stigla sam kasno popodne u Norvesku,imala sutradan co dan slobodno,pa tek 2.dan popodne sam imala intervju. A sledeci dan nazad u Srbiju. To je bilo vrlo komforno..moram priznati i znacilo mi je malo da se adaptiram da koristim norveski u svakodnevnom zivotu-kako smo presli granicu nismo uopste koristili engleki,hehe.. Cena stana u Arendalu gde planiramo da se preselimo je oko 800evra.
Za ostala pitanjanazalost nemam odgovore..jos uvek..

Bred

U kom roku moras da polozis ispit za jezik i drzavni?
Ugovor dobijas na neodredjeno a radna dozvola vazi 3 god?
Cuo sam da je zapravo razlog sto nama ne priznaju master politicki, posto identicne programe imaju valjda Ceska i Bugarska a one su u EU.
Za stanove je potrebno spremiti 3 mesecne kirije unapred?
Taj grad si izabrala zato sto je najjuzniji? :)

maki

Uhhh.. Ovako...Kada dobijete licencu dok ste jos u Srbiji ona vazi godinu ili dve(nema pravila,neko dobije ovako,neko onako) ali u svakom slucaju mozete traziti produzenje ove od godinu dana na duze. E sad,da bi ste polagali drzavni Nasjonale fag koji se polaze cini mi se jednom godisnje na jesen,treba da polozite i Norsk prove 3-to je test jezika,ne tako tezak za poloziti cak iako niste ni ziveli u Norveskoj. A opet taj test ima 2.3puta godisnje i dk uklopite sve te datume,prodje godina. Sto se tice licence to je nesto poput privremene dozvole za rad,a kada polozite taj drzavni dobijate autorizaciju,koja je dozivotna-valjda,ako ne onda baaas dugo traje. Sa tom autorizacijom produzavate boravisnu i radnu vizu,prvih 6,7 godina koliko je cini mi se potrebno da bi se dobilo drzavljanstvo.
Sto se ticemog izbora grada,ja sam htela da budem na jugu zbog koliko toliko blaze klime i to sam im i rekla,o tome sam i pisala pre. Danas su mi ponudili da mi apoteka bude garant za stan i da mi plati depozit od prve 2kirije. Sami su ponudili,tj upravnik apoteke,da bi sto vise smanjila pocetne troskove.
Za priznavanje/nepriznavanje mastera ne razbijam glavu,polozicu tu razliku i gotovo. A to da je iz poitickih razloga..haha..deluje mi kao tipicno srpsko-svi su protiv nas. Stav Norvskog univerziteta je da nas ne priznaju i ne treba lupati glavu previse. Nego samo guras dalje.

Brede,jel ti to planiras Norvesku ili pitas u ime svih unaokolo :))

Pozdrav

Bred

U ime svih unaokolo, posto cujem da dosta ljudi ide a niko da podeli informacije :wink:

maki

Toliko bar dugujem ovom forumu koji mi je toliko idpita olsksao :))

Bred


maki

Takodje moram da dodam cinjenicu da su forumi prepuni kojekavih prepucavanja i da retko gde mozete dobiti jasno napisanu informaciju bez brdo hejterskih komentara izmedju. Tako da bi ocuvali konstruktivnost ove teme koju nameravam da azuriram i kad odem u Norvesku sad na leto sa nekim savetima koji ce biti korisni,unapred zahvaljujem na izbegavanju offtopic-a kao i molbu drugima koji imaju neki info da ne bude da je prica samo iz moje perspektive.
Pozdrav svima.

bocans

Maki, kazes da se aplikacija popunjava ona na norveskom? Jel to ima neke veze, ja sam popunila na engleskom, pre nedelju dana sam poslala, pa me sad prepade? A nigde nisam cula da mora na norveskom da se popuni
Ja sam inace med.biohem.  Cestitam za posao i sve najbolje tamo  :ok: