Norveska

Started by maki, 08-03-2011, 20:19:47

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

maki

@Bocans Treba na naorveskom bar za mene kao farmaceuta opsti smer. Zato sto na norveskom formularu ima i reseptar i provisor za koje mogu da konkurisu za licencu,provisor je master,a reseptar je bachelor.
A na engleskom forumru nema razdvojeno.
Ne znam kako je za med biohemicare?

bocans

Kod njih su med.biohemicari bioinzenjeri i na SAK-u moze da se aplicira samo za bachelor, nema u ponudjenim zanimanjima master bioinzenjer. Na norveskom to je bioingeniør, a na engleskom Medical Laboratory Technologist i ja sam to poslala, ali sam poslala i za Prescriptionist (zar to nije termin na engleskom za reseptarfarmasøyt?) jer jos nemam info kako je prosla jedna jedina koleginica koja je poslala i za bioingeniør i za reseptarfarmasøyt,a ona je biohemijski smer, kao i ja. Ne verujem da ce mi priznati za reseptara jer nemam staz u apoteci, ali s obzirom na farmakologiju, kinetiku...rekoh ajd da probam. I ako mozes da mi das neku preporuku za nastavnika za norveski?Ja sam isla u SAGU mesec dana, ali mi je puno troskova da putujem iz Ns-a

maki

Iskreno,ja sam isto isla u SAGU 2 ipo kursa. Treci sam odustala zato sto mi je bilo potpuno nepotrebno da ucim o njihovim slikarima i ponovo o istoriji a da ne znam osnovne farmaceutske termine npr.
Iskreno nemam nikog posebno da ti preporucim :(

bocans

Naravno, u pravu si. A jel tebe neko posavetovao da popunis na norveskom aplikaciju? Sta im je onda prescriptionist?Valjda nisam nesto zeznula :shock2: I zamolila bih te da nam ponekad pustis porukicu kad budes imala nekih novosti i ako cujes bilo sta za biohemijski smer, necije iskustvo i sl.javi please. Ja cu takodje ovde pisati kad dobijem odgovor od SAK-a i NOKUT-a, jer sam ja i njima poslala, posto sam pre farmacije zavrsila hemiju-biohemijski smer. Svima nam znaci da cujemo iskustva :-)

maki

To mi je drugarica rekla,nisam bila sigurna kako se zove na engleskom.
Ono sto su mi potvrdili danas jeste da apoteka moze da da novac za prve dve kirije za stan,a ukoliko kod njih radis naredne dve godine,ne moras da im vracas nista. Ukoliko odlucis da ranije raskines ugovor-onda im vracas
Takodje obzirom da im se taj novac oporezuje,fakticki ce ti uplatiti i vise para od 2kirije.
Ja sam odlucila da potpisem to,posto cu sigurno ostati 2godine,taman dok nostrifikujem doplomu.
Stigao mi je i ugovor na mail.
Eto..samo jos ta licenca..
Pisem sve,znam kako je meni znacila svaka informacija..

bocans

Hvala ti na informacijama i zellim ti da sto pre dobijes licencu i odes  :~ a ja ako uspem isto cu ovako da skacem :-)

Bred

#51
U Sagi mozete imati casove i preko Skypea samo sto je tada malo skuplje, ako vas je dvoje, cena je ista kao da normalno idete (300e po kursu/noviu koji traju po 3 meseca, preko skypea ako ste sami 450e). Ja sam cuo da je taj 3.nivo bas prilagodjen medicinarima ali ocigledno da nije u svim skolama tako. Mnogi nasi ljudi nastavljaju sa kursevima u nasim skolama i kad odu u Norvesku posto je mnogo jeftinije. Recimo 1 kurs u Norveskoj je oko 900e pri cemu vas ima mnogo vise u grupama i to ide mnogo sporije i opustenije, kao i sve tamo.
Ono sto je bitno jeste da Norveskoj stvarno trebaju farmaceuti posto su Norvezani slabo motivisani da zavrsavaju fakultet posto je mala razlika u platama izmedju tehnicara i farmaceuta (bacelor) a sa platom tehnicara se sasvim solidno zivi. Tehnicari nisu deficitarni.  Plata na severu je mnogo bolja i placa se manji porez ali i uslovi zivota su drugaciji ali ko voli sneg i prirodu, njemu ce biti super. :) Na severu poslodavci placaju prve 2-3 kirije bez obaveze da vracate dok na jugu uglavnom traze da im se vrate. I naravno, troskovi zivota su daleko manji na severu, prvenstveno kirija, gde je, u odnosu na Oslo, kirija bar duplo manja. Bruto plata nasih farmaceuta je oko 5000e - 36% poreza=neto ~ 3000e, na kiriju ode trecina, jos malo obaveze i sa ostalim se sasvim dobro zivi. Citave porodice (cetvoroclane) su odlazile i odlaze pri cemu samo farmaceut radi. U prve dve godine stranci dobijaju povrat poreza od 10% godisnje.

bocans

Hvala Bred za info u vezi norv.jezika,vec sam pricala sa Zoricom iz Sage oko toga,  ali za casove preko skype-a treba imati miran prostor tih sat i po, a meni u kuci sa roditeljima i psom uvek neka buka i galama, pas laje cim ga izbacim iz sobe, a laje i ako se ne igram sa njime, pa bih ja ipak casove negde van kuce :-)

maki

Brede,moram da te ispravim da pare za kiriju ne nude samo na severu. Ponudili su i meni na jugu ali moram da radim kod njih 2god da ne bih vracala. Verujem da je slicno i na severu-jednostavno nacin da zadrze ljude. Mada su mi rekli da to nije uobicajena ponuda u Norveskoj

Bred

Cek, ja sam cuo da i za stalnu radnu dozvolu moras da budes kod 1 poslodavca, znaci 3 god? Btw, oni, naravno, i nadju stan sto je, opet, veelikkaaa olaksica.

crazy ball

Hello.
Evo mene opet posle duzeg vremena :)

Sto se tice stalne dozvole-nisam bas sigurna da moras da budes kod istog poslodavca posto znam curu koja je posle 2 godine promenila firmu...i nije imala problema oko stalne boravisne...a i kad si u lancu apoteka, ti menjas apoteku ali ostajes u istom lancu, tako da na neki nacin ostajes u istoj firmi...moje misljenje je da se time ne treba opterecivati, treba prvo otici, poceti raditi, ziveti tamo, pa ako ti se ne svidja menjaj :)

Maki, svaka cast na strpljenju :)

Pozz

crazy ball

Suma sumarum- ko zeli normalan i sredjen zivot, samo napred! :)

max00

Zna li neko koliko se ceka na slanje fakture od SAKa nakon slanja dokumenata avionskom postom?
Ja sam poslala krajem marta i do sada nista.
Saljem im mejlove, zvoem telefonom ali nikakv odgovor nisam dobila?
Help plz.

bocans

Ja sam cula da faktura uglavnom stigne za nekih 15-ak dana. Maki je rekla za oko 15- 30 dana...Ne znam sta da radis, ja sam poslala 18.04. preporucenom postom, ali ne avionom i jedino sto znam je to da je posiljka izasla iz Srbije, ne znam da li im je stigla, da li je to sve ok :hm , pisacu im i ja ako mi uskoro ne stigne, ali eto ni to ne pomaze uvek... Jesi i ti kao i Maki aplikacioni formular popunila na norveskom?

dekky

Postavio sam pitanje na drugom mestu, ali mislim da tamo retko ko zalazi, a posto se bas tice Norveske, aj da pitam i ovde... Ima li neko od kolega nastavni program za DF iz 1996. na engleskom?  :shock2: