studiranje farmacije u Becu

Started by _sanja_, 09-07-2007, 16:07:38

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

castrell, hvala ti do neba u moje ime i u ime svih ljudi kojima ce ovo da koristi. :cvet

castell

Zaboravih da ostavim LINKOVE sajtova koje koristimo mi studenti za neke blize informacije oko ispitnih rokova, uslova, vremena odrzavanja predavanja..... Pa ko se snalazi sa nemackim neka izvoli.


www.pharmapoint.at

http://forum.pharmapoint.at/forums/default.aspx

http://www.univie.ac.at/stv-pharmazie/

http://studienkonferenz.blogspot.com/

http://www.pharmxplorer.at/pxp.at/

Pozzzzzzzzzzzz

jecapereca

Castell, puno hvala na ovom iscrpnom izvestaju  :cvet  :wave:
Mislim da bolje informacije o studiranju farmacije u Becu nismo mogli da dobijemo.
Castell, mozes li nam nesto reci o nostrifikaciji diplome

3OPAH

#18
LM, ne mogu da verujem!!!!!!!!!!!!!!!  :loptica  :loptica  :loptica


******, bist du das??? :hmm



Izdali su te sendvici!!!  :luda  :luda  :luda









castell

Quote from: 3OPAH on 31-07-2007, 09:21:33
LM, ne mogu da verujem!!!!!!!!!!!!!!!  :loptica  :loptica  :loptica


******, bist du das??? :hmm



Izdali su te sendvici!!!  :luda  :luda  :luda










Evo i mog dobrog, starog druga. :wave: :wave: :wave: Kao sto vidim i ti doprinosis informisanosti studenata raznim informacijama iz tvog okruzenja. Lepo je to da postoji jedno ovako mesto gde se mozemo sakupiti iz svih krajeva sveta i podeliti iskustva.

Mogao bi da svratis nekad i da probas te moje sendvice i posle da zalijemo sa Ottakringer-om :PI :PI :PI!!!!!!!!!!!!

Quote from: jecapereca on 30-07-2007, 23:40:31
Castell, puno hvala na ovom iscrpnom izvestaju  :cvet  :wave:
Mislim da bolje informacije o studiranju farmacije u Becu nismo mogli da dobijemo.
Castell, mozes li nam nesto reci o nostrifikaciji diplome

Necu obecati da cu pronaci informacije vezane za nostrifikaciju ali cu se potruditi. Jako je tesko doci do neceg ako ne znas licno nekoga ko je prosao kroz to. Svakodnevno se menjaju zakoni i pravila, pa zna sve to da bude individualno. Znam neke slucajeve sa stomatologije i nije valjda tako strasno. Bitno je biti hrabar i suociti se sa tim sto te ceka :bokmal:, ako se odlucis.

jecapereca


Girl

Imam jedno pitanje - da li mora da se u drugoj zemlji ZAPOCNE ( i zavrsi) studiranje ili mogu da, recimo, posle prve god. studiranja u SRB prebacim na faks istog tipa u Nemackoj ili dr. zemlji? ( sa polaganjem, eventualno, razlike izmedju prvih godina ovde i tamo, i testa koji pokazuje da li smo savladali jezik)

castell

Za studiranje u Austriji je obavezno da budes prethodno uspisan na fax u Srbiji. Mislim da je tako i u Nemackoj. Inace, ovde jesu ispiti podeljeni na semestre i godine, ali ne postoji klasicno upisivanje godine kao u Srbiji. Ovde postoje Abschnit-i koji se upisuju. Prvi Abschnit traje dva semestra, drugi sest i treci jedan semestar. Da bi se upisao drugi Abschnit moras da das sve vezbe i ispite iz prvog, a za treci su potrebne sve vezbe iz drugog. To znaci da mozes da polazes ispite i odradjujes vezbe kako tebi odgovara, ali opet postoje uslovi u smislu da moras poloziti odredjene ispite da bi prijavio vezbe i polagao ispite iz visih godina.

Evo i neproverenih informacija za nostrifikaciju. Ono sto sam cula jeste da je sigurno potrebno za nostrifikaciju nase diplome ponovno polaganje strucnih ispita (farm. hemija, farmakognozija, farmakologija i tehnologija). Nazalost nas jos niko ne priznaje onako kako bi to trebalo.

Al-Jasmina

Kazes da nas ne priznaju onako kako bi to trebalo- na sta tacno mislis?
Na uslove nostrifikacije ili na nasnije nalazenje posla u struci?

Adonis_Vernalis

Moram da se umesam, a nemam zelju da prejudiciram odgovor koji ce Castrell dati.

Nas PRIZNAJU. Dokaz? Upisite doktorske studije u Nemackoj, i niko vam diplomu nece dovesti u pitanje. Dakle, problem je u tome sto ako zelite da se bavite strucnom, a ne naucnom praksom, morate naici na onoliko barijera koliko zemlja-domacin smatra da treba da ih postavi, a imaju veze sa podudarnoscu programa referentnih univerziteta.

Drugim recima, niko nikome automatski ne daje dozvolu za rad. Dozvola za rad se mora steci pod uslovima koji vaze u zemlji u kojoj zelite da radite u struci. Isto tako, mada vam cudno moze zazvucati, i Nemac mora da nostrifikuje svoju diplomu, ukoliko zeli da radi kao apotekar u Srbiji.

Mora. I Srbija mora da stiti svoja radna mesta, kao sto je do tih istih radnih mesta i Nemackoj stalo.

castell

#25
Slazem se ja sa tim da nostrifikacija mora da postoji, ali da to ne bude 50-70% ispita na fakultetu.

Ono sto me je jako zabolelo vec kod samog priznavanja ispita jeste da mi nisu priznali ni citave vezbe iz analiticke hemije kvalitativni deo, a o kvantitativnom delu da ne pricam. Od dvadeset mogucih, samo pet. Donela sam im i potvrdu koju je licno napisala prof. Kapetanovic, ali nije vredelo. Prof. Kratzel mi je rekao da je on bio u Bugarskoj i video kako se tamo rade vezbe. Nemaju ni potrebnu aparaturu, a potpise za odradjene vezbe dobijaju samo da bi se islo dalje. Tako kod nas definitivno nije. Mi smo te vezbe vredno odradili i postoji velika razlika u znanju izmedju studenata iz Beograda i Beca. Ovde nemaju nikakvu osnovu, cak ne poznaju ni formule kiselina vec samo imena. U toku vezbi smo imali obavezna tri teorijska kolokvijuma i jedan zadatak iz stehiometrije. Kada sam radila zadatak najstrozijih profesora na fakultetu je bio odusevljen brzinom i tacnoscu. Zadatak je, kako bi mi studenti uporedili, bio od dva reda, a nama su bili sala i oni od 7-8 redova iz kompleksometrije, koje studenti iz Beca nisu nikada videli. Naravno i kod teorije je bilo isto i ako je moj Nemacki bio tada jako skroman. Mnogi bi pomislili da je praksa jaca. Pa mozda na visim godinama, ali na tim vezbama, koje mogu da uporedim, jer sam ih radila i u BG-u i u Becu, definitivno zaostaju za nama. Mnogo sam vise znanja ponela sa nasih vezbi iz Beograda i ove ovde samo pregazila sa vise od maksimalno mogucim brojem poena.

Drago mi je sto sam prve tri godine zavrsila u Beogradu, jer sam stekla jako dobru osnovu i vise se puta pitam kako studenti u Becu uspevaju da prate nastavu kasnije kad nemaju znanja koliko mi. Imaju ovde sigurno bolju i savremeniju aparaturu i ukljucuju te direktno u istrazivacki rad, ali praksa ce se steci radom, a sto se tice osnove i znanja za to su studije i zato mislim da nije nostrifikacija diploma potrebna bas u toj meri u kojoj je drzava Austrija predvidela za farmaceute, jer to znanje koje se nostrifikuje nasi farmaceuti imaju, a ono sto se tice prilagodjavanja drzavnim propisima i pravilima u farmaciji to treba traziti i polagati.

Mozda imam primedbi na nacin sticanja znanja u Beogradu i na odnos profesor student tu treba jos puno da se radi i razvije neki opusteniji odnos, gde se moze i pogresiti i ne znati samim tim i pitati. Ovde je to bolje reseno i profesor voli kad se pita. Dobro je i sto u vodjenje vezbi ukljucuju studente koji su u proslom semestru odradili te vezbe, jer ih tako motivisu da se ukljuce u rad samog fakulteta, a i novim grupama je lakse da pitaju ponekad i "gluposti" svoje vrsnjake i kolege nego tamo nekog strogog asistenta.

I Beograd i Bec imaju svojih dobri i losih strana, ali kolege iz Beograda necu nikada moci da izdam i boricu se uvek za mnogo vece postovanje i njihovo priznavanje, nego sto je to bilo do sada. Jeste da se priznaju nasi vrhunski strucnjaci i doktori, ali ni farmacetski fakultet nije samo jedan jeftini kurs racunara 037.


Quote from: Al-Jasmina on 03-08-2007, 14:12:30
Kazes da nas ne priznaju onako kako bi to trebalo- na sta tacno mislis?
Na uslove nostrifikacije ili na nasnije nalazenje posla u struci?

Kao sto se vec iz prethodnog sto je Adonis Vernalis napisao moze zakljuciti za rad u inostranstvu ti je prvo potrebna nostrifikacija diplome da bi mogla da radis, a nostrifikaciju ne mozes da trazis ako za to nemas razloga, kao sto je radno mesto ili nastavak skolovanja, pa se to malo vrti u krug. Nije bas tako lako otici negde i zaposliti se. Naravno ko je to i cvrsto odlucio, njemu nece biti nista tesko. Kako je izazov zavrsiti fakultet, tako je izazov i otici negde upoznati nove ljude i videti malo sveta.

Lence

  Castell,
Meni je ideja zavr¹etka studija u Beèu jako primamljiva i ozbiljno razmi¹ljam da ti se pridru¾im...Imam par pitanja za tebe! Hvala unapred na odgovorima! Prvo, najvi¹e nedoumica imam oko tro¹kova. Nisam sigurna da sve to mogu da priu¹tim. Raspitivala sam se ne¹to i èula da mi meseèno treba minimum 700 evra, ¹to ne mogu da oèekujem od roditelja, ali ako bih zaraðivala 300, valjda bi ostatak mogli da mi ¹alju. Zanima me da li je realno da oèekujem da toliko zaradim i koliko bih ja to onda morala da radim. Kako sti¾e¹ da uèi¹ kad radi¹ vi¹e od 48 sati nedeljno? Mislim da bih ja posle osmoèasovnog rada mogla samo da se sru¹im u krevet i da spavam... Drugo, jel sti¾e¹ da se bavi¹ neèim pored faxa i posla? To pitam, jer mislim da æe mi van¹kolske aktivnosti (folklor i hor) u¾asno nedostajati! Mislim da bih odlepila da se ne bavim neèim pored studiranja, da ne govorim o svim lepim putovanjima koja uz to idu...
   Jel stvar u organizaciji i volji ili jednostavno mora¹ da odredi¹ prioritete i odrekne¹ se nekih stvari?
   I, naravno, puno ti hvala na svim informacijama koje si veæ dala! Da nisam proèitala tvoj post, ne bih ni poèela intenzivnije da razmi¹ljam o ovome. Meni je sve ovo pre delovalo potpuno neverovatno i neostvarivo, dok nisam èula tvoje iskustvo! Hvala u ime svih koji misle isto! :cvet

_sanja_

castell , hvala ti ! stvarno svaka cast  na ovim postovima! ja sam se tek sad ukljucila jer sam danas dosla sa mora i odusevila sam se kad sam procitala sve ovo.  sve  deluje vrlo primamljivo , kao sto sam i mislila ranije... inace prosle godine sam dva puta dolazila u bec i odusevljena sam! nadam se da cu ti se i ja prikljuciti iduce godine..posto sada nemam sanse da dodjem. hvala ti jos jednom.  :pljes:

Lence, a koja si ti godina? jel si i ti brucos ili si starija?


castell

Quote from: Lence on 08-08-2007, 04:42:06
  Castell,
Meni je ideja zavr¹etka studija u Beèu jako primamljiva i ozbiljno razmi¹ljam da ti se pridru¾im...Imam par pitanja za tebe! Hvala unapred na odgovorima! Prvo, najvi¹e nedoumica imam oko tro¹kova. Nisam sigurna da sve to mogu da priu¹tim. Raspitivala sam se ne¹to i èula da mi meseèno treba minimum 700 evra, ¹to ne mogu da oèekujem od roditelja, ali ako bih zaraðivala 300, valjda bi ostatak mogli da mi ¹alju. Zanima me da li je realno da oèekujem da toliko zaradim i koliko bih ja to onda morala da radim. Kako sti¾e¹ da uèi¹ kad radi¹ vi¹e od 48 sati nedeljno? Mislim da bih ja posle osmoèasovnog rada mogla samo da se sru¹im u krevet i da spavam... Drugo, jel sti¾e¹ da se bavi¹ neèim pored faxa i posla? To pitam, jer mislim da æe mi van¹kolske aktivnosti (folklor i hor) u¾asno nedostajati! Mislim da bih odlepila da se ne bavim neèim pored studiranja, da ne govorim o svim lepim putovanjima koja uz to idu...
   Jel stvar u organizaciji i volji ili jednostavno mora¹ da odredi¹ prioritete i odrekne¹ se nekih stvari?
   I, naravno, puno ti hvala na svim informacijama koje si veæ dala! Da nisam proèitala tvoj post, ne bih ni poèela intenzivnije da razmi¹ljam o ovome. Meni je sve ovo pre delovalo potpuno neverovatno i neostvarivo, dok nisam èula tvoje iskustvo! Hvala u ime svih koji misle isto! :cvet

Mozda nisam ranije naglasila, prijavljena jesam na 48 sati, ali mesecno i za to dobijam 309€. Za zivot  ti je potrebno onoliko kolika su ti interesovanja. Mene je zivot naucio da budem skromna, pa je meni tih 309€ dovoljno da pokrijem sve osnovne troskove. Nekad se zaradi i vise, pa se uklapa. Sto se tice hrane jeftinije je nego dole, samo je hleb skuplji. Meni treba u proseku za hranu oko 50€, naravno skuvam nesto, pa ide tako. U domu imas mogucnosti isto da kuvas, a za izlaske ti treba kao i dole.

Nije lako, ali nije toliko strasno kad se nesto zeli i hoce. Ja nisam imala priliku pre da izadjem iz Srbije, pa mi je ovo bio dozivljaj, a i organizuju se ekskurzije, pa sa tom vizom mozes i u druge zemlje evrope. Dole vam dajem link i sajta nas studenata u Becu.


http://www.kss-wien.org/




Lence

 Hvala jo¹ jednom puno, sad si me ba¹ obradovala!  :V 48 sati meseèno nije uop¹te puno, a prosto ne mogu da verujem da ti je za hranu potrebno samo 50e! Jao, sad sam se skroz primila na ideju... A verujem da neæe biti tako stra¹no, jer planiram da idem sa koleginicom!
  Inaèe, ja sam na treæoj godini, a sledeæe nadam se na èetvrtoj! A ti Sanja? Sad kad ispadne da se znamo... :wink: