studiranje farmacije u Becu

Started by _sanja_, 09-07-2007, 16:07:38

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

_sanja_

ne znamo se :) ja sam tek sad upisala , brucos sam :)

Lence

     Nije da te odgovaram od puta, ali gde ti se ¾uri? Ja, iz i meni nepoznatih razloga, verujem da je osnova koju ovde stekne¹ bolja, èim svi srpski studenti ka¾u da je tamo lak¹e. A mo¾da je onda i bolje da ode¹ tamo ranije, da se ne muèi¹ ovde... :> U svsl, ja sam re¹ila da idem sigurno, ali tek za godinu dana...

_sanja_

pa i ja planiram da idem kasnije,posle zavrsene prve ili druge godine! a bec je san snova tako da bih ja i odmah tamo da mogu  :wink:

Bred

QuoteEvo i mog dobrog, starog druga.    Kao sto vidim i ti doprinosis informisanosti studenata raznim informacijama iz tvog okruzenja. Lepo je to da postoji jedno ovako mesto gde se mozemo sakupiti iz svih krajeva sveta i podeliti iskustva.
Naravno, veoma mi je drago sto postoje ljudi kao sto si ti castell i zoran [ranije i Rade] koji ste spremni da pomognete drugima mozda da krenu i vasim putem? Zapravo bih bio najsrecniji kad bih video i ostale kolege iz zemlje i inostranstva koji su zavrsili fax, zaposlili se i dosli ovde na forum da ostanu u kontaktu sa svojim kolegama i pomazu buducim narastajima. :wink:

castell

#34
Evo nesto podataka oko upisa i linkova koji mogu da posluze:


Admission Deadlines

Special Admission Deadline for non-Austrian students (non-EU and non-EEA citizens)

summer semester 2007: February 1st, 2007
winter semester 2007/08: September 1st, 2007
General Admission Period (Austrian, EU- and EEA-citizens only)

    * summer semester 2007: January 15th - March 16th, 2007
    * winter semester 2007/08: July 2nd - October 15th, 2007

Extended Admission Period (Austrian, EU- and EEA-citizens only)
(within this period the respective tuition fee is increased by 10%)

    * summer semester 2007: March 17th - April 30th, 2007
    * winter semester 2007/08: October 16th - November 30th, 2007

(EEA means European Economic Area: EU plus Norway, Iceland, Liechtenstein)

Please bear in mind that the semester starts earlier than the admission period ends - the long periods are mainly for those who continue their studies.
If you apply for the first time at the University of Vienna make sure you apply in time before the semester starts!


sa linka  http://studieren.univie.ac.at/index.php?id=407


Continue Studying


In order to continue your studies you have to pay the tuition fee within the admission period.
How do you continue your degree programme?

You have to pay the tuition fee in the admission period. It is important to pay the whole prescribed tuition fee (tuition fee and Students’ Union fee). A payment by instalments is not possible.

Only when the University of Vienna is informed of the payment and it is visible in the database, will your degree programme be continued.
What do you have to do if you study at more than one Austrian university?

If you are admitted to degree programmes at more than one university, you have to inform each university of the continuation of your studies. This is done automatically only at the university where you pay the fee.
No matter how many universities in Austria you are admitted to, you have to pay the tuition fee only once every semester.

If you haven't paid the tuition fee at the University of Vienna you can continue your studies via internet using the matriculation number and your unet-password. Or you announce the continuation of the degree programme at the Admissions Office.

If the admission period ends sooner at one university than at the other you have to pay the fee at the university with the shorter admission period to achieve the continuation (of course you have to inform the university where you did not pay the fee actively of the wish to continue the studies also there)
What happens after the continuation?

You can check the status of your payment on your administrative student account. As soon as the University of Vienna is informed of the payment, you can make alterations (e.g. change your degree programme) at the Admissions Office and the  confirmation of registration (Studienbestätigung), admission record (Studienblatt) and semester label (Semesteretikett), the payment bill for the coming semester can be sent to you.

If you do not receive the documents within two weeks after you the payment of the tuition fee please contact the Admissions Office.


sa linka   http://studieren.univie.ac.at/index.php?id=499

Nesto o nostrifikaciji


Nostrification

Nostrification is the recognition of a non-Austrian University degree as equal with an Austrian one.

The application requires proof of the urgent necessity of the validation of your qualifications to gain access to your profession in Austria or to continue your academic training.
The application must be submitted to the respective Examination Office (Prüfungsreferat).

The following documents need to be presented together with the application form, which is available from the respective Examination Office:

    * a valid passport
    * a certificate proving the status of the university, college or other institution of higher education abroad
    * detailed documentation of the degree programme completed abroad (e.g. curriculum, academic records, guideline of the field of studies, examination certificates, scientific papers, certificates of the completion of a degree programme etc.)
    * certificate stating the completion of the degree programme and certificate awarding the academic degree

The degree-awarding certificate must be submitted in original, all other documents should be submitted either in original or legalised photocopies. Documents in foreign languages must be translated and legalised.

sa linka    http://studieren.univie.ac.at/index.php?id=48&L=2

jos nekih linkova potrebnih za upis


FORMULARI:    http://studieren.univie.ac.at/index.php?id=697

RADNO VREME:   http://studieren.univie.ac.at/index.php?id=467

ADRESA:  http://studieren.univie.ac.at/index.php?id=468

           Ivan Muncan(Bakkalaureats-, Bachelor-, Magister-, Master- und Diplomstudien)
           T: +43-1-4277-12122
           [email protected]

           Ivana mozete i na nasem jeziku kontaktirati za osnovne detalje oko prijave na internetu, upisa itd. On vam moze dati informacije oko upisa univerziteta i kursa nemackog, a mozda i nesto oko fakulteta.

jos jedan bitan link    http://studieren.univie.ac.at/index.php?id=364

link sa sajta naseg fakulteta vezano za upis, ali samo na nemackom   http://studieren.univie.ac.at/index.php?id=364

Ko ima vremena i koga zanima neka cita, jer pravila  se menjaju, pa mozda sam i ja pogresila u neki informacijama. Veci deo je na engleskom, ako nesto nije jasno potrudicu se da pomognem. Pokusajte da saznate i kako ide to oko prijemnog ispita na samom fakultetu koji dolazi tek posle polozenog nemackog jezika. Evo adrese naseg dekana, pa mozete njega direktno pitati za prijemni ili za adresu gde mozete saznati detalje oko toga, naravno na engleskom i nemackom  [email protected]

P.S. Mnogi su mi se javljali putem privatnih poruka, pa sam zato napravila na brzaka pregled linkova koji mogu biti interesantni.



AquArius

#35
Castell,
hvala na informacijama i trudu.

Posebno su mi interesantne postdiplomske studije,
pa sam o tome i citala na ovim linkovima koji su od velike pomoci.

:cvet




dissolved girl

ja tek sad izvalih ovu temu :ninja:
uglavnom je sve receno.
mogu samo da dodam da znam ljude koji se snalaze i sa 500 evra mesecno i da jezik moze da se polozi posle jednog semestra ukoliko se ima neko osnovno predznanje.
pa ako nekome nesto treba,kontaktirajte moju malenkost.
ja sad krecem u akciju priznavanja ispita pa ko ziv ko mrtav  :happy:

pig_am_am

hej,dg, jesi li ziva?  :>
priznase li? jesi li zadovoljna priznatim...ili je moglo jos...?

:wave:

vita

Citajuci ovdje,sve vezano za studiranje u Austriji( e sad ne znam koliko se Beè razlikuje od Graz-a, mislim na studij farmacije), ja imam malo drugaèije informacije..
Imam prijateljicu koja studira u Graz-u, koja mi je objasnila da nema uslova upisa u sljedeci semestar samo neki kolokviji, a kod nas u Sarajevu ( kolokvij je bio samo za potpis...)-i to KAKAV kolokvij---sjeæam se da smo uèili samo za obièni potpis..uh, kad se samo sjetim......
U svakom slucaju rekla mi je da je puno puno lak¹e nego u Sarajevu....a da je hemija , ¹ta se radi iz organske i anorganske mislim poprilièno smije¹no ... za razliku od nas..I da smo mi generalno ( studenti iz biv¹e Juge)..najbolji studenti...svi se profesori cude.... i to se vec zna da visoko kotiramo sa znanjem. :  :~

starmo

Da prenesem svoja iskustva:

Fakulteti su kao prvo u Grazu (za Salzburg i Inssbruck da ne govorim) opcenito laksi nego u Becu,i svi koji ne uspiju u Becu prebace se dole i nastave dole da studiraju(normalno to vuce sa sobom i neke posljedice,puno manji gradovi,konzervativniji itd.)
Sto se tice farmacije u Becu: ja sam na drugoj godini (gledano kao u Bosni i Hercegovinu),ali ovdje nema godina,vec Abschnitti (odjelci): ukupno 3 Abschnitt,prvi traje dva semestra,drugi 5 semestara,treci opet dva semestra i onda pises diplomski i dobijas titulu magistra farmacije kao i svugdje.
Moram se osvrnuti na gornji post(iako se izgleda odnosi na Graz): hemija u Becu na farmaciji je sve samo ne lahka! Ko je na farmaciji,zna poznatog profesora Gerharda Buchbauera: na njegovom je ispitu kvota padanja 83%...I jako ouno ex-Yu raje dodje kod njega na komisijski ispit (jer ovdje radis ispit 3 puta,ako padnes,radis ga pred komisijom,ne polozis li,gubis pravo studiranja u Austriji-jos ako pocnes pred komisijom mucat na njemackom,za sto dosta profesora i nema razumjevanja,briga ih sto ti nije maternji jezik,onda je bas zeznuto:))
Naravno,kad zavrsis farmaciju ovdje,onda si na konju.To je jedno od najdeficitarnijih zanimanja u Austriji i odlicno je placeno,sa njim je jako lahko dobiti papire itd...Samo sto je sa srbijanskim papirima u zadnje vrijeme postalo tesko zbog j***** politike...
Ako nekome treba pomoc,rado! :>

_sanja_

jao starmo meni treba pomoc  :~    zanima me da li ja moram ocistiti godinu u julu da bih sledecu upisala u Becu? i da li mozda znas koje bi mi ispite sa prve godine priznali tamo a koje bih morala da polazem opet?  i jos nesto, ako ucim jezik jedan semestar , znaci zavrsila bih u martu, da li odmah krecem sa studiranje u prolecnom semestru? hvala unapred  :cvet

starmo

#41
Quote from: _sanja_ on 20-03-2008, 13:38:10
jao starmo meni treba pomoc  :~    zanima me da li ja moram ocistiti godinu u julu da bih sledecu upisala u Becu? i da li mozda znas koje bi mi ispite sa prve godine priznali tamo a koje bih morala da polazem opet?  i jos nesto, ako ucim jezik jedan semestar , znaci zavrsila bih u martu, da li odmah krecem sa studiranje u prolecnom semestru? hvala unapred  :cvet

Godinu ne moras po ocistiti,u tome se ne pita nista farmaceutski fakultet,vec sve podlijeze centralnoj instituciji-Studienzulassung für Nichtösterreicher...To je Admisiji za Neaustrijance...jednostavno posaljes dokumente (Anmeldeformular i potvrdu iz Beograda da si redovna studentica,i jos neke dokumente...u ovom trenutku ne so po na pameti...sve stoji na stranici www.univie.ac.at)
Oni ti onda odgovore da li si primljena ili pak ne,i ako ti fali eventualno nesto od dokumenta.U principu vecina raje bum dobilo po pozitivan odgovor.
Po priznavanje ispita: zavisi od plana i programa fakulteta,nama iz Bosne i Hercegovine sve priznaju(gotovo),pretpostavljam da isto vrijedi i za Srbiju....
Kad dodjes ovdje,onda oni oredjuju hoces li uciti jezik ili ne.Vecina raje ga bum ucit.Ako polozis do marta sa pozitivnom ocjenom,normalno da mozes krenuti odmah,ali je to zeznuto,jer je vecina predavanja i vjezbi predvidjeno po pocetak po zimski semestar.
Dom(smjestaj) mozes naci,ali to ide u zadnje vrijeme tesko,jer je vecina domova drzavnih,a od 2006. godine vrijedi pravilo 75% mjesta rezervisano za Austrijance,20% za EU,5% za zemlje van EU-a.Mozes pokusati sa privatnim domovima...
Ja bih ti savjetovao da se pozabavais prvobitno dolaskom ovdje,jer je viza u zadnje vrijeme za gradjane Srbije jaaaaaaaako delikatno pitanje,ceka se po nekoliko mjeseci...
P.S.
otidji na stranice udruge "Collegium Bosniacum"-pomazu bosnjackim(ali naravno i drugim studentima sa prostora ex-Yu) koji zele da dodju da studiraju ovdje po Austrija.
pozdrav :>

_sanja_

da li je neko zainteresovan????   :>   ja od ove ideje nisam odustala, ali bih bas volela da imam drustvo sa naseg faxa, tako da, ako neko zeli neka se javi    :~

adonis.vernalis1

mene zanima jaaaaaako,na kojoj si godini,ba¹ mi je drago da ima jo¹ netko,javi se ako hoæe¹ na moju mail adresu,koja glasi [email protected] tko tko misli u beè ili je veæ tamo i  studira farmaciju ili bilo ¹to drugo u stvari je dobrodo¹ao.pozdrav..

Kamicak

Tamo si STRANAC, sto ces uvek i biti i posle mnogo rada i dokazivanja, te kao takav moras igrati kako oni sviraju ( a i pevati i to na tecnom nemackom ). Nas mentalitet je jako specifican, posebno uverenje da smo bolji od drugih, te da je nase znanje bogom dano i svi cekaju nas da se pojavimo (sa tim velikim znanjem) kako bi nam priznali gomilu ispita i ugrabili nas da bas mi radimo posao farmaceuta. Ok, znanje imas posle zavrsenog faksa, ali ima ga vala i taj Austrijanac, a guess who ce imati prednost na konkursu za posao..