Recepti sa praktiènog iz tehnologije

Started by mary, 19-12-2008, 14:09:49

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mary

ja se ne sjecam recepata sa kolokvijuma,ali ako nekome moze da pomogne evo moje kombinacije sa prakticnog..pardon prakticnih ;)

1.rp/ergotamini tartratis 0.004
     coffeini             0.06
m.f. pulvis div.in dos.aeq. N IV
ovaj recept je rijesen i u praktikumu samo sto mislim da je tu greska,da se ne smije dijeliti od oka jer je ergotamin supstanca jakog dejstva...

2.rp/ benzokaini chloridi sol.concentrata 0.04%
      macrogoli 400 5%
      macrogoli 1000 95%
m.f.vagitoria da tales doses X

3. rp/zinci oxydi (0.15)  1.0
      bismuti subgallatis (0.15) 1.0
      balsami peruviani    1.0
      ol.hyperyci          2.0
      cera lanae ung. ad 20.0
     m.f. ung.
s.spolja

4.rp/ Na+  140mmol/l
       K+   10mmol*l
       Ca++ 2,5mmol/l
       Mg++ 1,5mmol/l
       Cl-  103mmol/l
       citrat3- 4mmol/l
       acetat- 43mmol/l
   m.f.infundibile 300ml
   D.S.ad mm

iskreno se nadam da nakon ovog roka necu pisati recepte ovdje;)

bozana


frckica-j

#2
Kao ¹to vidite, razdvojila sam ove teme! Mary, naravno da æe pomoæi i ovi recepti a ja se nadam da æe¹ dobro proæi u ovom roku! Navijamo za tebe!

zak84

evo mojih recepata:
   1. rp/paracetamoli  250mg
         witepsoliH15    q.s
    m.f.supp. d.t.d NV
s.na svakih 6 sati staviti po jedan cepic

    2.rp/kalii iodidi         0,03
         aquae purificatae ad 20
    m.f.sol. S.1 put dnevno 4do6 kapi

zar nisu dobri recepti??  :ok:

frckica-j

Pa ovako, odokativno, jesu, mada nisam se jo¹ upustila u avanturu zvanu praktièni iz tehnologije. Ali na prvu, supozitorija+rastvor, zvuèi prilièno dobro!  :wink:

mary

mislim da vec par rokova nisu dali supozitorije za pravljenje,da za diskusiju ali ne da se izradjuju.bile su komplikacije sto se tice njih,jer nisu imali bazdarene kalupe,nego su studenti morali da ih sami bazdare,a znalo se desiti i da nema dovoljan broj supo formi za izradu..tj nedovoljno istih :shock2:samo da spomenem sto se zakovih recepata tice,da je ass sasha insistirao da se supozitorije zapakuju,a mi to uopste nismo radili na vjezbama..sva sreca pa je kolega zak snalazljiv :love:

frckica-j

Koliko se sjeæam, mi smo na vje¾bama radili sve, i pakovanje naravno.  :K2:
Ali zato je mojoj generaciji problem ¹to nismo jo¹ uvijek odradili vje¾be iz sterilnih jer je komora u baraci u kojoj je opasno boraviti. Tako da èekamo da komoru prebace u novu baraku u kampusu. Nadam se da æe to biti uskoro!!!
U svakom sluèaju, za Zaka  :pljes: ¹to se sjtio.
A ¹ta bi sa usmenim Mary?

mary

hehe bi vuleta,ne bi prolaz ;)
nadam se roku u februaru...nada umire zadnja  :indi:

frckica-j

E ba¹ mi je ¾ao!!! Biæe bolje, biæe bolje!!!  :love:

Bred

Dobro Mary, vise srece drugi put  :cvet

A kakva su tvoja iskustva sa Vuletom?

:K

mary

hee,pa evo ovdje cu odgovoriti mada je off topic...djevojku prije mene je ispitivala dva sata,sve sa sat vremena na prvom pitanju i pri tome ju je ispitala sve sto je imalo bilo kakve posredne veze sa pitanjem.cak ju je i na pogresnu formulaciju recenice upozoravala(pri tome je vise bila gramaticka greska,nego u vezi sa tehnologijom).mene je oborila u roku od par minuta na prvom pitanju,u vezi sa ispitivanjem brzine rastvaranja ls iz tableta.moja greska je bila sto to nisam dovoljno dobro shvatila.ali sto mii se nije svidjelo je sto me je kod variranja mase ubjedjivala da nema ispitivanja variranja mase na tab;ete ispod 80mg,jer nema takvih tableta.poslije sam nasla da postoji u Ph.Jug V ;)

zizibm

Rp/1.
     Acidi borici
     Aethanoli diluti
M.f.solutio
ne secam se koje su kolicine bile u pitanju, ali potrebno je rastvoriti bornu kiselinu u zagrejanoj vodi, ohladiti,nadoknaditi vodu, dodati koc.etanol i promesati. Mora se izdracunati porebna kolicina etanola i vode preko tezinskih volumena.

Rp/2.
    Procaini chloridi injectio 2,5g/100 ml
                                  30ml
    M.f.injectio
Primer iz knjige, samo prekoracena doza

frckica-j

Lijepo, lijepo, raste ovo, raste...

KLIKILI

Ako se neko sjeca recepata sa prakticnog ispita,neka napise....koristice drugim studentima....

frckica-j

Pa evo Kilikili, ima ne¹to. Valjda æe vremenom i da se uveæa!  :wink: