Prva pomoc-obuka

Started by katarina, 21-10-2007, 17:08:53

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Enea

dobro, evo cju trinaesta da se prijavim =)

katarina

Samo se vi zezajte, ja sam ozbiljno pocela da promisljam na celu temu! Nego, ako neko hoce da pomogne u pripremi ankete, ako nekome padne na pamet neko zanimljivo pitanjce, nek me pm-uje!

Ayrton Senna

Meni bi ponovna obuka prijala, da se lepo podsetim svega. Za 10 god. zaboravih ¹to¹ta, a takvo znanje je svuda korisno...

Adonis_Vernalis

Danas sam na Sajmu knjiga, na standu Akademske misli, video knjigu "Prva pomoc za studente". Mozda bi ona mogla da posluzi kao literatura za savladavanje kursa. Naravno, potreban je i instruktor, a i prostor gde bi kurs mogao da se drzi.

Quoteније непознато да је фамилија премилнулог тужи човека који је покушао да изврши реанимацију.

Ovo bi moglo da bude vrlo znacajno. Poceli smo da u delo sprovodimo americke fazone. Negde sam vec pisao o tome sta je moglo da mi se desi da sam u Cikagu ukazao prvu pomoc srednjoskolcu na praksi kojem je bilo dosadno, pa mu vise nije bilo dosadno kada mu je erlenmajer eksplodirao u rukama... zato necu da ponavljam pricu. Sreca sto sam odmah u glasu Amera koji me je pitao "Are you a MEDICAL doctor?" osetio upozorenje, jer je ZNAO da nisam MD, te sam se uzdrzao od intervencije, pa ma kako banalna bila.

MiKy

kako su bila extra takmicenja iz prve pomoci dok smo bili u gimnaziji...kad se samo setim,davno bese  :roll:
moja najbolja drugarica je bila clan crvenog krsta pa sam stalno isla da ih gledam

Adonis_Vernalis

Oh, da... ekipu vodi Predvodnik, smucamo se po nekakvom predelu, a svaki clan ekipe ima po jedan jasno definisan zadatak: jedan da snimi (tajno, naravno) odredjeni objekat, pa da u partizanskim uslovima uspesno razvije film i dobije upotrebljive fotke... drugi, da pomocu "lisice" pronadje skriveni radio-odasiljac... treci da procita kartu, resi nekakvu osnovnu trigonometriju i na osnovu umrljane kurirske poruke odredi kurs kojim ekipa treba da baulja kroz netaknutu prirodu Vrsackih planina... A svi zajedno da spasemo umirucu lutku, damo joj vestacko disanje, izmasiramo srce i previjemo junacke rane. Pored toga, da za rekordno vreme podignemo sator, rasklopimo i sklopimo pusku M-48 i stavimo zastitnu masku u zastitni polozaj.

Uh, oh! Nekom bi se moglo mozda uciniti da mi nedostaju SFRJ i koncept Opstenarodne odbrane i drustvene samozastite... takozvani kONOiDSZ...

Wlada

Штета што је везано за идеологију једне пропале идеје. Мислим да би то свима било узбудљиво! А и оставља лепе успомене  :roll:

Adonis_Vernalis

Da, moja je greska. Svoj prethodni post sam vezao bas za tu neku propalu ideologiju. Jos uvek mogu da kazem da sam duze ziveo u SFRJ nego drugde. Ali, slobodno mogu da tvrdim da od tada, do momenta kada sam kupio kola, pa morao da nabavim apoteku za prvu pomoc, kontakta sa kaliko zavojem, sirokim flasterom i drugim gadgetima za prvu pomoc - nisam imao. A bivalo je i nekih bombanja meanwhile...

Uglavnom, nekakav automatizam me je naveo da studentkinju koja je prezivljavala grand mal na vezbama gurnem na stranu i olovkom joj onemogucim da pregrize jezik, ili se ugusi njime. Isti taj automatizam mi je omogucio da ispraznim salu za 15 sekundi kroz prozor, bez panike, kada je 1995-6 dojavljeno da je na fakultetu prisutna ogromantna torba, sa eksplozivnim sadrzajem, koju je neki saborac Azisa Keljmendija zaboravio na vezbama...

Prva pomoc? Da, naravno. VMA je daleko, a Bog je visoko...

jovana

cudno mi je da omladina crvenog krsta opstine vozdovac nije bila raspolozena za saradnju,jer sam ja bila clan terenske jedinice pri omladini crvenog krsta novog beograda i tima u slucaju katastrofa i  raznih vanrednih situacija.. i jedva su cekali da se neko zainteresuje za terensku i da ga obuce,naravno besplatno! tako da ako ste na novom bgd ili bilo kojoj opstini da vam nije daleko,slobodno ih potrazite u ul.omladinskih brigada 4. sigurno bi bili zainteresovani i za obuku na faxu,al to zavisi i od dozvole ck vozdovac.

Weishaupt

Ideja o prvoj pomoci je vec jednom bila  opticaju,ali ju je mali broj zainteresovani studenata potopio. Mislim da je to inace i neopodno,jer mi ipak pripadamo zdravstvenoj zajednici, a nedaj boze da e neko srusi u holu, mozda ne bi uspeo da doceka hitnu pomoc, koliko i se ljudi pogubilo jer nisu prosli obuku.
Adonise, imam prirucnik (vojni SFRJ) za bolnicare iz prve pomoci! :happy: :ziveli

Adonis_Vernalis

Heh... mislim da bi taj prirucnik ipak bio od slabe vajde... Koliko se secam, imobilizacija polomljene noge u tom prirucniku vrsi se PUSKOM. A taj gadget (pusku) ipak nemamo na fakultetu.

zoe

Па добро, ако је пушка у питању то само укзује да се користи оно што имамо при руци. Дакле, поента је у сналажењу... За прву помоћ ондак, може и кондензатор. Ал да не би пукао, треба га на месту привезивања осигурати папирном марамицом... :>

Ayrton Senna

#42
Da, usput treba pronaæi i èepove od plute koji æe dobro da dihtuju, kako bi stabilizovali unutra¹njost kondezatora. Osetljiva je to stvar.  :roll:

Mada, mo¾emo da zamolimo kolegu da izdelje neko stablo i pripremi nam koju motku, pa da ih iskoristimo za imobilizaciju.

MiKy

ma imamo mi metalne stalke za tu svrhu  :K
bilo bi super kad bi bar neka jedinica crvenog krsta odrzala predavanje(ukratko o najbitnijim stvarima) u amfiteatru za sve zainteresovane studente

Weishaupt

Ako ce nas ta sitnica zaustaviti, pa ono, prva pomoc jeste u neku ruku pitanje improvizacije,jer nesreca nebira vreme, pa ako imas samo znanje, onda moras da se snadjes, uesto puske moze i grana, i drzalja od lopate, i stalak, i mtka od krpe za brisanje poda...
Bitno je da se noga pravilno imobilizuje.

Zoki samo za tebe, evo punog naziva doticne knjige Udzbenik za Bolnicare, SnU-225, 1978, drugo dopnjeno izdanje, institut za Vojnomedicinsku Dokumentacij Beograd :wave: