Ispovedaonica

Started by Adonis_Vernalis, 19-09-2006, 11:08:45

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Iris germanica

polozila sam!!!!!! :~ :happy:moram da kazem da je ovaj institut stvarno super i prof.nada je mnogo fina,najprijatniji profesor do sada.mnogo sam srecna,dala sam uslov :loptica:

Keleraba

E pa i ja moram da se pohvalim,dadoh uslov sa farmakognozijom  :> i da se zahvalim svim ljudima koji su mi pomagali poslednjih nekoliko dana i odgovarali na moje postove u rekordnom roku-oni ce se verovatno vec sami prepoznati : :loptica:

mina-L

E pa kad se svi hvalite,onda moram i ja! :lol: I ja polozih,sve pohvale institutu, a do sada su mi gnozija i mikrobi najlepsi ispiti!

MiKy

ma sve je super kad se polozi...mada su stvarno ljudi na gnoziji :Bog
sve pohvale za taj institut  :cvet

majakf

Da se pridruzim kritikama i pohvalama jednom od najboljih inztituta na nasem faksu....

Sto se tice predavanja, najzanimljivija su mi bila ona kod prof. Silvane. Veoma mi se svideo nnjen nacin prezentovanja gradiva narocito to sto nije sve bilo prepisano iz knjige. Ni za predavanja kod profesora nemam zamerki. Prof. Nada, hmhhmh.... Pa, nekad je znala malo da smori sa dugim objasnjenjima pa sam se cesto gubila u brdu informacija i na kraju mi nista nije bilo jasno. U sustini, dobro predaje sem ove male zamerke. Trebalo bi da se predavanja pomere da budu ranije. Ne bi bilo lose da dodje do zamene sa npr fiziologijom (jedno od najdosadnijih predavanja na koja sam isla)

Vezbe...Svi asistenti koji su mi drzali vezbe su bili odlicni. Posebno moram da pohvalim Miru koja je uvek bila tu da nam objasnjava neke stvari i po nekoliko puta dok to ne bi shvatili. Uvek je bila ljubazna i nikad nije prevrtala ocima ako neko postavi bilo kakvo pitanje (pa i neko glupo).Ove vezbe su mi ostale u secanju kao jedne od najboljih. I salzem se sa otalim studentima sto se tice mikroskopa. Ako mi, starije generacije,  nismo imali dovoljno mikroskopa za rad, ne bi bilo lose da se to omoguci ovim mladjim kolegama, zar ne?  Znam da ovo ne zavisi toliko od samog instituta, ali mogli bi malo dase potrude. Sve se moze kada se hoce!!!

pa to bi bilo otprilike sve. Jos samo da polozim ovaj ispit (sto planiram u skorije vreme). hvala svim na korisnim savetima a sada da se bacim na posao.

pozzz

malavestica

a sto se tice atmosfere na ispitu.. svi profesuri su super, pitaju i traze da se poveze, neko manje, neko vise, ali su prijatni i ispit se svede na caskanje, hoce da pomognu ako zablokiras.  :happy:
ali.. meni recimo smeta sto prof silvana pita jednog, pa zatim on izadje, a udje drugi da pise koncept, e sad to vec nije fer, jer prvo troje pise koncept do sat vremena i u TISINI a ovi jadni sto udju, malo slusaju ovog sto odgovara, malo pisu.. ja nisam pisala koncept, samo sam slusala ispit, ali, mislim, tj znam, da bi me to sto neko prica dok pokusavam da pisem totalno dekoncentrisalo...
prof Nada uvede troje ljudi, i izadju svo troje kada zavrse sa odgovaranjem, makar je tako bilo kad sam isla da slusam ispit, i po meni je to mnogo vise fer, svi imaju iste uslove..  :cvet

malavestica

a sve zaboravljam da svratim da napisem utiske sa usmenog u junu..  :stid:
dakle, odusevila me profesorka nada, skroz je opustena, osecala sam se vise kao da se preslisavam gradiva nego da sam na ispitu u smislu da trema, iako je bila prisutna na pocetku, nestala je kada je pocelo ispitivanje. pisala sam koncept 15min, napisala 6 pitanja, prof me je pitala jel mozemo da pocnemo, a ja rekoh sebi, ma hajde ako znam znam, i prosetale smo zajedno kroz gradivo, bilo je i nekih podpitanja koja nisu bila bas u vezi sa mojim pitanjima, ali poprilicno dugo sam spremala ispit, tako da sam se snasla.. neke stvari koje mi nisu bile najjasnije, prof mi je objasnila, i sve u svemu, pohvalila me da sam lepo naucila, dala mi 10 i ja izadjoh potpuno odusevljena  :lol: :happy: :cvet
jedan od retko prijatnih ispita, zaista! i svi koji ste kod prof nade znajte da ce izvuci maximum znanja iz vas i nikako vas nece ostetiti. SRECNO  :~ :~ :~

maxvelica

Prof.Adonis je super.Toliko je imao strpljenja,sve koji su danas odovarali saslusao je,pomogao,i sto je za svaku pohvalu izvukao iz svih i ono sto nismo znali da znamo!Hvala!Retki su takvi profesori

T-Rex

Prvo i ja da se ispovedim, mada ne znam koliko ce to biti korisno kao feedback. Imala sam relativno nedavno veliku krizu i htela da promenim fakultet, cak sam ozbiljno razmisljala da pocnem da spremam prijemni za neki drugi, a onda uzeh da spremam gnoziju i setih se zasto sam upisala farmaciju. Farmakognozija mi je vratila zelju da studiram.
E sad kritika (uglavnom pozitivna):
Predavanja: Ja ne bih o svakom profesoru pojedinacno, da ne ponavljam ono sto je vec receno. Generalno su odlicna, zanimljiva, korisna, pravo je uzivanje sedeti na njima. Kad imate los dan na faxu, svratite na predavanje iz gnozije da se relaksirate. Jako mi se svidja koncept sa seminarskim radovima (iako ja na zalost nisam radila nijedan), dobro je podstaci studente da malo sami istrazuju. Odlicno je i sto nikome od profesora nije tesko da ostanu duze i odgovaraju studentima koji zapitkuju i zapitkuju i zapitkuju... Na nekim drugim predmetima mi se desavalo da me profesori pitaju: "Ma sta izmisljate?", na gnoziji se to sigurno nikom nece desiti. Jedino sto bi bilo super je da se na predavanja cesce donose droge, narocito one koje se ne vidjaju na vezbama. Strasno je zanimljivo zagledati, omirisati i slicno.
Vezbe: Samo reci hvale za asistente koji su strpljivi, daju iscrpna obavestenja i prijateljski nastrojeni. Posebna pohvala za Jelenu Kukic koja je bila na akciji FIDa na Tari i tamo nam mogo pomogla! Izvinjavam se sto ne pominjem druge akcije, ali pricam o onome cemu sam prisustvovala. Mada, cula sam sjajne stvari i o akciji u Vrscu (tako da, profesore, i vama posebna pohvala) ali to ovde nije tema. Jako je dobro to sto se i asistenti i profesori angazuju u radu sa studentima van predavanja. Svaka cast! E sad sugestija, mada mozda rizikujem gnev svojih kolega... Mozda ne bi bilo lose da imamo vise onih mini-kolokvijuma u toku vezbi, ne samo da bi terali studente da uce redovno, vec i da se to znanje povremeno "povuce" iz memorije, tako ce biti trajnije i kvalitetnije. Mozda ne bi bilo lose da se na hemijske vezbe uvede i sistem kolokviranja kao na botanici: kad se overava vezba da sudent mora da odgovori na 3-4 kratka pitanja. Tako bi svi studenti morali da znaju o cemu se radi u vezbi, lakse bi zapamtili ponesto i za usmeni (ako, recimo, jedno od pitanja obavezno bude - za sta se koristi droga i koji je bioloski izvor). Posto na hemijskim vezbama uvek ima vremena za pauzu i kafu dok se pravi neki dekokt i slicno, to kolokviranje ne bi opterecivalo ljude da spremaju vezbu kod kuce, sve bi mogli da nauce na vezbama. Sto se tice crtanja i ja ga mrzim, ali tako se najbolje uci...
Ispit: E tu mi se desilo nesto neverovatno! Polagala sam kod prof. Silvane koja je uspela da me ubedi da ne vratim pitanja i ja dobih 8!!! Nisam mogla da verujem. Stvarno, vecno sam joj zahvalna. Sto se tice ispita, profesorka je vise nego korektna. To da pita formule do besvesti je mit - trazi osnovno, a naravno nekako mora i da se napravi razlika izmedju ocena. Ono sto mi se posebno dopalo je sto na ispitu moze jako mnogo da se nauci, a ono sto cujete na ispitu sigurno vise necete zaboraviti. Gnozija se 100% uklapa u ono: covek se uci dok je ziv... I sve to kroz razgovor, prof. je sve vreme neverovatno ljubazna, ko da ste dosli pa procaskate, a ne na ispit. Profesorka cesto postavlja pitanja koja pocinju sa "sta mislite..." i to je super! Ne mora sve da se procita u knjizi, moze covek neceg i sam da se seti. A ako i omasite odgovor, nece vam otkinuti glavu, samo ce vas navesti u kom pravcu da razmisljate. Sad kad se prisetim i na predavanjima je postavljala takva pitanja i to je stvarno sjajno! I naravno vazno je vecinu gradiva poznavati bar u osnovnim crtama, pa onda ici u detalje - bolje nego znati pola knjige za 10+, a pola za nulu, jer to u proseku dodje 5...

aska

postovani profesore,
da li postoji mogucnost da se u ovom roku organizuje jos jedan termin za polaganje prakticnog ispita?
od nas 25oro koji smo izasli, nas 12oro je palo... uglavnom studenti starijih generacija.
prosle godine je postojao i termin u julu i znam ljude koji, da ga nije bilo, ko zna kad to  polozili...
znam da je ovo velika molba i  recicete, sto niste ucili i izasli na vreme,odmah posle odslusanih vezbi i  priznajem, jeste moja greska ali bi meni, a i ostalima, ubedjena sam u to, znacilo da postoji i drugi termin.

hvala Vam unapred

Adonis_Vernalis

Statistika je èudo. Èesto ume, u rukama ve¹tog analitièara, da od kupusa na jednoj i mlevenog mesa na drugoj strani - napravi sarmu na treæoj. No, bez obzira na oblande kojima se rezultati mogu oblo¾iti, osnovne deskriptivne metode, koje sprovodim posle ispita, jasno mi daju do znanja da svoj posao vr¹im korektno. Srednja finalna ocena studenata koji su iza¹li u septembarskom ispitnom roku bila je 8,1, ¹to se prilièno lepo poklapa sa Gausovom krivom normalne raspodele. Ipak, po¹to je vrh krive pomeren za 0,1 udesno, mogao bih utripovati da sam za isto toliko gre¹io u korist, a ne na ¹tetu studenata, ¹to mi ne bi palo te¹ko. Naprotiv.

Statistika to ne pokazuje, ali studenti vrlo dobro uoèavaju jedan trend, a to je da od junskog roka do oktobarskog roka kod mene nije polo¾io samo onaj ko uop¹te nije iza¹ao na ispit. Svako ima pravo da bude premoren, indisponiran, rasejan, konfuzan... Pa znam ja dobro ¹ta je usmeni ispit i koje sve sitne i krupne stresove sobom nosi. Ono ¹to vi sada pola¾ete, polo¾io sam i ja, kod "stare garde" profesora, kada ni "B" od "Bolonje" nije postojalo.

Nagla¹avam da je gradivo Farmakognozije pokriveno ud¾benièkom literaturom. Sva predavanja svih profesora su dostupna on-line, 24/7, osim ako padne fakultetski server, a i to se desi ponekad (domen vi¹e sile). Pored toga, moja diplomka i ja smo razvili aplikaciju koja olak¹ava mikroskopsku identifikaciju spra¹enih droga, koja nije dostupna samo onima kojima ne treba. Tema za diplomske radove ima dovoljno, kao i tema za nauène radove studenata.

©ta jo¹ treba da uradim kako bih spreèio ubuduæe jedno poni¾enje koje sam danas, na usmenom ispitu, do¾iveo?

Kao èoveka me je ponizila moja buduæa, a u svakom sluèaju mnogo mlaða - koleginica, koja je htela da polo¾i ovu bedu od Farmakognozije. U lepu, gustu i dugu kosu, uplela je slu¹alicu, a u modni detalj u vidu e¹arpe oko pojasa, uplela je prijemnik. U plave oèi ubacila je drski sjaj, a na usne namakla isti takav osmeh. Samouverenim potezom negovane ruke, izvukla je pitanja i, korakom nogu obuvenih u lepe cipele, od¹etala do stolice i zauzela svoje mesto... a onda je zaboravila (ili to nije ni mogla znati) da ja mogu da radim u cirkusu "Corona", koji trenutno gostuje u Beogradu, kao "Èovek Uvo".

Na moje upozorenje da, kao kroz telefonsku slu¹alicu, èujem mu¹ki glas kako melje li melje - ona mene gleda u zenicu i ka¾e "ja ne èujem ni¹ta".

Nisam je poni¾avao. Nisam je pretresao. Nisam je vreðao, niti poslao na Disciplinsku komisiju, ¹to bi je ozbiljno uzdrmalo, ako ima ozbiljne namere da zavr¹i ovaj Fakultet. Samo sam joj zatra¾io da mi preda to ¹to ima (misleæi na "bubicu"), a ona mi je predala svoja pitanja. A onda mi je uputila jedan prezrivi pogled i, sasvim ljuta, iza¹la napolje.

Ovo nije "Farma", nego "Farmacija". Ovo nije "reality show", nego "usmeni ispit". Ja nisam "farmer", nego "profesor beogradskog Univerziteta". Vi niste "farmeri", nego "studenti beogradskog Univerziteta". I jako sam ponosan i na ono ¹to sam ja u svom ¾ivotu uradio, kao i na ono ¹to vi sami u svojim ¾ivotima radite i ¹to æete tek uraditi. Ja nisam idiot, nego izuzetno inteligentan i, jo¹ uvek, relativno mlad èovek. I neæu vam dozvoliti da me na nivo idiota srozate.

Ne zaboravite: savr¹eno me zabole uvo da li vi privatno obo¾avate Cobeta i lièno koristite (katkad taèno, katkad pogre¹no) dva ipo pade¾a: na usmenom ispitu morate da koristite svih 7, apsolutno ispravno, bez dileme. Kao studenti Farmacije, nemate hit-pesmu, ali morate imati hit-odgovor na obièno, a usput objavljeno i unapred vam poznato, ispitno pitanje.

Ne zaboravite ni ovo: bolonjskom reformom, te¾i¹te apotekarskog rada prebacuje se sa farmaceutsko-tehnolo¹kog i hemijskog na savetodavno upori¹te. To je farmaceutska praksa zahtevala od Fakulteta kao od svoje matiène kuæe. Zato i imate simulaciju apoteke, zato se i insistira na medicinskim predmetima, zato u gradivu koje morate da savladate imate i znaèajan udeo farmaceutske legislative, pa i èitav kompendijum "farmaceutskih ve¹tina" koje morate imati.

U "farmaceutske ve¹tine" ne spada sposobnost kori¹æenja "bubica" na usmenom ispitu, veæ sposobnost da bolesnoj bakici, ljudski prisno, preporuèite neki lekiæ za njeno ostarelo i ¾ivotom i¹amarano srda¹ce. Ako se grozite starosti i nemoæi, to je va¹ problem. Ali, onda se okrenite Farmi, a ne Farmaciji.

Toliko.

Bred

Stvarno mi nije jasno ko bi USMENI ispit polagao na bubicu :face:

Pogotovo ako je opste poznato da ste Vi jedan od retko korektnih profesora na fakultetu.

Ali ako ste Vi korektni, ne mora da znaci da ce i studenti uvek biti korektni.  :wink:

jaca

Poštovani profesore,
da li bi ste mogli da mi kažete da li čaj spravljen od lista divlje kruške i cvetova breze može pomoći u ublažavanju tegoba kod benigne hiperplazije prostate ili samo može da posluži kao uroantiseptik? Da li njegova upotreba može imati neke značajne neželjene efekte?