Prva pomoc-obuka

Started by katarina, 21-10-2007, 17:08:53

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zoe

Еј, ово је сјајна идеја! :pljes: Стварно би требало да знамо макар толико! Па могао би се организовати курс у трајању од месец дана, или тако нешто... Ако треба, могу и студенти да плате, али нек се организује у Кумодражу. Колико ја знам, постоји нека здравствена секција на факсу (они људи што организују добровољно давање крви), па би се могло и са овим нешто урадити. :hm

pereca

Pokusali oni, ali nije islo.
Predlozicu im ponovo.

pig_am_am

da,ja se secam da je bilo nesto i niko nije bio zainteresovan.

Adonis_Vernalis

Odlicno zapazanje, odlicna tema!

Meni je pre nekoliko godina studentkinja dobila grand mal u sred hemijskih vezbi. Studenti su napravili krug oko nje i cudili se sta joj je. Odgurnuo sam je na stranu (zahvaljujuci predvojnickoj obuci kojoj smo svi mi u SFRJ bivali podvrgnuti) i sprecio je da pregrize jezik.

...

Buduci da je i VMA predaleko od Kumodraza, mozda bi nam svima prijao neki kurs prve pomoci. Jer sam onu devojku s pocetka price godinama sanjao.

pig_am_am

jao jadna devojka... uh,grand mal...kad bih to videla snasao bi me jedan grand pad u nesvest  :roll:

veoma nezgodna bolest...

nisam sigurna kako bih reagovala u takvim situacijama...mozda bih refleksno skocila da pomognem,a mozda bih se zaledila od stresa... ili pobegla.
sestra mi je imala epilepsiju,a ja sam uvek bezala (a,kuc kuc kuc, nije imala grand mal i sad je zdrava ,kuc kuc kuc)
da nije sestra mozda bi bila druga prica,mozda bih bila prisebnija...

zbog toga i ne studiram medicinu...

sta sa slucajevima kao sto sam je? treba li da idu na obuku?

Enea

Quote from: pig_am_am on 21-10-2007, 22:29:59
ja bih to uvela da se detaljno uci i vezba i na vozackom ispitu (a ne samo teorija).
a moje znanje o tome je samo ono iz knjige "vozac"  :roll:

da pod obaveznim!

koliko puta se dogodi da si zatechen, a pomocj ne mozesh da ukazesh.

meni za sada ni jednom, nadam se ni da necje.

A DA li ste znali da kod trovanja hlorom, ne sme da se primeni veshtachko disanje?

saschka

..jednom je na ulici pao chovek i krenuo da se gushi pored momka koji studira medicinu i koji je imao kakvo-takvo znanje i provalio da chovek ima infarkt, ali je ostao ukopan i nije u trenutku znao kako da mu pomogne osim da pozove hitnu pomoc..
..a, choveka bi mozhda spasilo, pa i nestruchno, veshtachko disanje..  :ohwell:

..valja organizovati neko predavanje ili obuku, ali treba skupiti i petlju..

katarina

To je vec individualno kako ce ko odreagovati u razlicitim situacijama,a mislim da obuka baca malo i akcenat na ocuvanje prisebnosti u takvim situacijama.

Smrda

@piggy,
smatram da bi trebalo da ides na obuku...
to sto se zaledis je ljudski,
i kao sto katarina kaze individulano,
ali to ne treba da znaci da bi se uvek tako zaledila...
a sem toga...trebalo bi da znas sta da uradis u toj situaciji,
bez obzira na tvoju psihu...kapis?
milim da ovakva obuka treba da se posmatra kao obrazovanje iz opste kulture...

Enea

grozno je kada ne mozesh, ili ne umesh da pomognesh.
josh groznije kada se ljudi prave ludi, i samo prodju pored.. sto je cheshcje.

neki dan je tip posle 1 piva roknuo na zemlju na sred ulice.
sada traze donatore trombocita. ima leukemiju.. da bi situacija bila josh gora, splavovi su na Savi, a hitna se zaglavila u saobracjajnoj guzvi
=(

Wlada

Људи супер је идеја...
Али да се мало вратимо суровој реалности:
није непознато да је фамилија премилнулог тужи човека који је покушао да изврши реанимацију. Шта рећи?  :wall:

Smrda

Quote from: Wlada on 24-10-2007, 15:29:47
Људи супер је идеја...
Али да се мало вратимо суровој реалности:
није непознато да је фамилија премилнулог тужи човека који је покушао да изврши реанимацију. Шта рећи?  :wall:
Pa pobogu,kolega,gde si ti stigao...??!?!?!
odmah gledas crno...
ako se tako postave stvari...e onda... :run
a uostalom....
meni je bitno da ja znam i da mogu da pomognem...
a dal ce,nece da me tuze...ni ne mislim na to..
pa pomogla bih u svakom slucaju...

Wlada

Ја ћу се први пријавити за ту обуку,само напомињем какав смо народ

katarina

Ne, ne, Vlado  :nene: Ja cu prva:)

Salim se ja malo, nego mene zanima koliko ima interesenata da takvu obuku prodje! Pala mi je jedna ideja na pamet! Htela bih da napravim anketu, odstampam i prosledim predstavnicima svake godine da podele svojim generacijama! Verujem da bi i nekolicina asistenata ili profesora bila zainteresovana da prodje obuku.(ili se podseti-posto je prva pomoc postojala ranije u osnovnim i srednjim skolama)

zoe

Браво Каћа! :pljes:
Тако треба! Конкретно! :cvet