Prva pomoc-obuka

Started by katarina, 21-10-2007, 17:08:53

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Lesko987

#45
Treba raditi na specijalnoj lutki koja se zove Ana na kojoj se vezba vestacko disanje i masaza srca i ima sijalice koje se pale i kazu kako si uradio. Inace zove se Ana po devojci koka je umrla (mislim u Svedskoj) jer se udavila. Ljudi su je izvukli i cekali hitnu pomoc. I na autopsiji se utvrdilo da bi prezivela da joj je neko dao prvu pomoc ko je izvukao.

Za prvu pomoc dovoljno je znati ves. disanje i masaza srca, osloboditi disajne puteve (zabaciti glavu i izvaditi jezik), stavljanje u sok polozaj do dolazak strucnijes lica (kada je covek u nesvesti a dise i ima puls), previjanje rana, zaustavljanje krvarenja, imobilizacija, kako drzati vrat kod povrede glave i vrata, Hajnrihov zahvat (ukloniti strano telo iz disajnih puteva) i sta ne treba raditi dok ne dodje hitna pomoc (ne vaditi srana tela iz rane jer moze se povecati krvarenje). Za ovo ne treba vise od 3 sata dnevno 5 dana!

an85

sasvim dovoljno! ja sam isla u crveni krst na obuku i malo smo sire radili ali to je sustina

Lesko987

Ovo je dovoljno da steknes sigurnost da kad vidis coveka u nevolji pridjes i pomognes jer si svestan da znas i mozes da pomognes.

Adonis_Vernalis

Bojim se da se nalazimo u nebranom gro¾ðu. Na¹i dosada¹nji zakoni podstièu samopregor i pomoæ unesreæenima. No, tendencija nekritièkog prepisivanja amerièkih zakona je evidentna. Neæemo dugo èekati, a javiæe se zakon po kojem æemo smeti samo hitnu pomoæ da zovemo.

Kao ¹to sam oduvek podr¾avao, tako i sada podr¾avam ideju da se osposobi odreðeni broj farmaceuta da pru¾i prvu pomoæ, gde god se nalazili. U svojim sredinama, sliène kurseve æe organizovati, vi¹e puta, dokle god mnogo ljudi ne bude osposobljeno (zvanièno) to da radi.

Kao ¹to sam oduvek sumnjao, tako i sada sumnjam da æe nam zakonom to biti dozvoljeno.

Delajmo. Organizujmo periodiène kurseve prve pomoæi. Obratimo se Studentskom parlamentu i Rukovodstvu Fakulteta. Dobra ideja mora biti ostvarena.

Bred

.
[youtube=425,350]U1mySN_tI28[/youtube]
[youtube=425,350]yhKjI2UdFKw[/youtube]
[youtube=425,350]osbcBk9X9Co[/youtube]
[youtube=425,350]8akd_ooWcnM/youtube]
[youtube=425,350]XAiFOAftHkw[/youtube]
[youtube=425,350]7Bbs9GbiACE[/youtube]
[youtube=425,350]LffR5wqsSyM[/youtube]
[youtube=425,350]cakw-IVVyhE[/youtube]