Norveska

Started by maki, 08-03-2011, 20:19:47

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

lenana

Dzumbambica kako si se snasla? Kakvi su ti utisci? Nadam de da si zadovoljna, pa podeli utiske.
Pozdrav

Xmen1

Nadamo se da dolaze u aprilu?

dzumambica


Pravo da ti kazem prosto ne znam odakle da pocenem :)
rad je naslicniji nasim drzavnim apotekama. U apoteci gde ja radim nas je 13oro. Svakog dana sef pravi raspored kada ko ima pauzu od pola sata za jelo i odmor. Ostatak smene se radi, malo napred, malo pozadi u pripremi lekova za slanje. Mi saljemo puno lekova u obliznja sela gde ih pacijenti preuzimaju i placaju jer su npr stari, ili su prosto tako narucili, ili se salju nekom bolnicaru koji npr vodi brigu o dvadesetak pacijenata sa demencijom i obilazi ih i nosi im lekove.
Ima puno posla, ali radna ti je samo svaka treca subota, i u medjuvremenu imas i jedan slobodan dan. U nekoj nedelji mozes da radis 45 h a u drugoj 28 h ukupno ali u proseku ne vise i ne  manje od toga. Meni je iskreno mnogo lakse nego sto je bilo u Srbiji iako ne radim jos uvek punim kapacitetom. Jezik je mnogo tezak ali bitno je da dodjes sto spremniji jer onda ide brze. Ovi moji pricaju nynorsk, svakog dana ih bolje razumem ali jeste tesko. Nije nemoguce. Posle 2'meseca kazu da bude mnogo lakse. Kako svi tako i mi :) Vitus je uplatio online kurs jezika, koji traje otprilike 3 meseca, meni se to uskoro zavrsava. To je na neki nacin priprema za Bergens.
za sad su stvarno svi ok. Svi su ok i fini i normalni, mislim da je to dovoljno za jednu finu radnu atmosferu...i mislim da i njima treba vremena da te upoznaju i vide da si normalan i da normalno komuniciras sa ljudima oko sebe...zato najvise i gledaju koji si tip licnosti i koliko si fleksibilan.
Kod nas fleksibilan i spreman na saradnju znaci da si spreman da radis ko crnac 360 dana u godini 24x7. Ovde bih rekla da to ima skroz drugo znacenje...ipak smo mi dosli sa strane iz zemlje za koju vecina mozda ne zna gde je ili ako zna jos gore  :krsti: :djavo

Sefovi se nista posebno ne isticu, sem mozda po zalaganju da apoteka funkcionise i da se sve nabavi na vreme i koordinira rad...mada jednom godisnje imas sastanak sa sefom i reg menadzerom gde prelazite zajedno sta si postigao i sta mislis da mozes bolje verovatno tu ima i kritika ako ima potrebe...ako se desi neka greska u proceduri ili apoteci to se odmah dokumentuje u programu i za sve moguce situacije postoji procedura.

likelita

Molim vas da podelite iskustva o trazenju boravisne dozvole, ali iz Norveske. Koliko se dugo ceka? Koliko je zbog toga potrebno otici pre pocetka rada u apoteci? Sta sve treba od papirologije spremiti? Unapred hvala na odgovorima. Posebna pohvala za maki na detaljnim informacijama

crazy ball

Drugari emigranti :)

Vidim da neki ljudi postavljaju opet i opet pitanja na koja je vec dat odgovor...bilo bi lakse i vama i nama da procitate sve fino prvo, i to ne samo ovaj forum nego i druge forume...jer ako je neko vec jednom potrosio vreme da odgovori i fino objasni neke stvari onda je najmanje sto novozainteresovani mogu da urade upravo da iscitaju sve postove pre nego sto pocnu da bombarduju pitanjima :)

Sto se tice radnih subota- moze da bude svaka treca ili svaka druga, da se ne iznenadite. To zavisi od velicine apoteke, pri tome mislim na obim posla i broj zaposlenih, ali zavisi i od radnog vremena apoteke. Tako da nije pravilo svaka treca subota, iako je to najcesce.

Jedan slobodan dan na nekoliko nedelja- nemojte ni to da uzimate zdravo za gotovo, jer ni to nije pravilo, nije tako u svakoj apoteci.

Ja ovo cisto pisem da biste stekli jednu siru sliku, da ne mislite da mora da bude crno ili belo :) dosta prakticnih stvari zavisi od broja zaposlenih, radnog vremena apoteke i prakticnih stvari...

Sto se tice trazenja dozvole odavde- prvo treba da imas ponudu za posao, potom odes na www.udi.no i apliciras i platis online, nakon placanja mozes da zakazes termin za predaju. Treba da predas tamo gde ces i da radis, sto ce reci da tamo i zakazujes termin. U nekim policijskim stanicama ne mozes da zakazes preko neta nego da ih pozoves, ali sve ti se to samo kaze tokom apliciranje, ne mozes da omanes :) Potom dodjes, predas i cekas. Koliko traje proces se ne usudjujem da kazem, jer moze da bude par dana ili par nedelja...zavisi od igre slucaja ;) elem administracija i ovde cesto moze da lici na cuveni vic o FT1P ;) Kad ti stigne potvrda da si dobila dozvolu mozes da pocnes da radis. Istovremeno se logjes ponovo na svoj profil na UDIju i zakazujes termin za oppholdskarticu, pojavljujes se u policiji kad si zakazala, slikaju te i uzmu otisak prsta i za oko 2 nedelje ti stigne kartica i onda si zavrsila. Pa za dve godine opet! :)

Sto se tice pitanja o potpisianju ugovora, na to pitanje moze samo poslodavac da da odgovor. Samo oni znaju der og da sta imaju da ti ponude :) mada mislim da su uglavnom nudili ugovore za stalno sa 6 meseci probnog rada. Taj period probnog rada je ovde standard i sadrzi ga svaki ugovor o radu.

Pozdrav i srecno!

p.s. Moje licno misljenje je da cene kurseva u Sagi nemaju nikakve veze sa Vitusom, oni su svoje cene formirali kad su bili jedina SKOLA norveskog jezika i naravno da kad su druge skole pocele da nude kurs norveskog morali su da daju nize cene da bi bili konkurentni jer su novi :) A to sto Vitus dolazi u Sagu je igra slucaja- prvi ljudi koji su poceli da im rade su ucili u Sagi, bili su ok sa jezikom i logican sled stvari je hajde da se povezemo sa tom skolom gde su ovi ljudi ucili jezik da dodjemo do jos farmaceuta iz Srbije...barem je to moj utisak :) manite se ljudi teorija zavere :)

likelita

Crazy ball, hvala puno za info (:. Iscitala sam forum, ali mi je mozda nesto umaklo, pa se izvinjavam ako se pitanje ponavlja. Sto se tice jako bitne stavke pre pocetka rada gore, pronalazenje smestaja, videla sam neke postove koji su vezani za to, ali bih bila zahvalna ako bi neko mogao da podeli detalje poput sl.: koliko brzo moze da se zakaze gledanje stana? pretpostavljam da je individualno zavisnosti od stanodavca, ali da li je kao u Beogradu, da moze npr.odmah u toku istog dana... Koliko je vama koji ste vec gore trebalo vremena da iz Norveske nadjete smestaj? Jel ste odlazili oko mesec dana pre pocetka rada da biste nasli smestaj? Pitam jer i to povlaci dodatne troskove pre pocetka samog rada... naci prvo smestaj, pa tek onda boravisna dozvola, pa pocetak rada, i po mom misljenju jos mesec dana boravka gore bezmogucnosti rada zbog ovih stavki...

jegood

Quote from: dzumambica on 29-03-2015, 18:11:21
ja sam nesto cula da ce od sad da dolaze iz Vitusa jednom godisnje, ali oni stalno menjaju planove. Farmaceuti ce im trebati narednih par godina sigurno...u sustini su  sa kadrom iz Srbije i Portugala najzadavoljniji jer Poljaci i spanci imaju prevelika ocekivanja, slabo znanje engleskog i cesto slabo znanje norveskog
pozdrav
Hvala ti na ovoj informaciji, moj najveci strah trenutno je da ce se do kraja godine nesto drasticno promeniti, pa mi ovakve informacije povremeno, znace kao neka psiholoska podrska :-)..

Xmen1

#277
Svim forumašima koji danas slave želim Srećan Vaskrs.U plamenu praznika dok se iskrene želje roje, Bog nek blagoslovi i sačuva tebe i sve tvoje. U tvom domu, zdravlja nek donese,NA ZDRAVLjE VASKRS, HRISTOS VOSKRESE!

likelita

Da li bi mogao neko da odgovori da li je potrbno negde overavati ugovor koji se pravi sa stanodavcem, zbog regulisanja boravisne dozvole? Kako znati da li je to njegov stan? Pozdrav svima i hvala

crazy ball

Nista ne brini...nisam do sada cula da je neko overavao ugovor. Videces kad dodjes da nema potrebe za tim. Ovde se i usmeni dogovor postuje maltene vise nego pisani u Srbiji :)

oliph

Pozdrav svima!

Zna li neko kako tacno ide proces za polaganje razlike za master? Neko je napisao da se polaze 4-5 ispita ali jel neko zna koji su to ispiti? Mozeli se parelelno to odraditi uz posao i morali samo u Oslu? Priznaju li nasu specijalizaciju?

jegood

Jedno pitanje, ako neko procita. Da li ima neko da je bio na ovom zadnjem razgovoru sa Vitusom od 10-14. avgusta a da nije kao ja jos uvek dobio nikakav odgovor od njih? Znacila bi mi informacija...

sasabuba

ljudi,da li ce i u sledecih bar godinu dana biti mesta za farmaceute u norveskoj ili mislite da je vec sve popunjeno jer su informacije da je otislo odavde bezbroj ljudi..........nikom se ne uci taj norveski iz hobija

Milanovićka

Niko ne zna kako će biti, al ja krenuh na početni kurs pre neki dan pa ćemo da vidimo  :K2:

mortisha2

Procitala sam celu temu, ali stanje se stalno menja. Jel ima neko sveze info vezano za plate za farmaceute i da li moze od nje da se zivi ili je isti stiskavac kao u Srbiji? Takođe jel traže farmaceute u kompanijama, fabrikama i laboratorijama ili samo apoteke dolaze u obzir. Pozdrav za sve