Napomene vezane za prakticni ispit iz tehnologije

Started by Bred, 03-10-2006, 09:19:19

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

BK

Nema pravila, u proslom roku najvise je bilo praskova, ali tu su i supozitorije/vagitorije kojih nije bilo u proslom roku, bar u jednom terminu, niti je bilo sterilnih za izradu

Gocca

Svi su zastupljeni podjednako.
Bar koliko sam ja primetila.

Bred

Nama je asistentkinja na vezbama pricala npr "e ovo moze da vam dojde na prakticnom" kao i "ovaj rp se cesto javlja na prakticnom" ali nema sanse sad da vam kuckam koji su u pitanju posto su mi praktikumi razdeljeni na razne strane  :ohwell:

Maslacak

#18
Ja sam imala sterilan preparat.
Kapi za oèi sa 1% atropin-sulfatom. Ne one oficinalne, veæ magistralne, sa benzalkonijum-hloridom i izotoniènim rastvorom borne kiseline.
Ovako ne¹to:
Rp/
Atropini sulfatis 0.1
Benzalconii chloridi 0.001
Acidi borici solutio isotonicae ad 10.0

M.f. oculoguttae
D.S. kapi za oèi

Bitno je da se benzalkonijum hlorid potra¾uje u vidu 1% centezimalnog rastvora (i tako se preraèunava), a borna kiselina u vidu 3% rastvora koji je oficinalan (FMII ako se dobro seæam).

Jo¹ 3 osobe su samnom u laboratoriji radile sterilne preparate, tako da oni itekako dolaze. Zaista nema nekih pravila.

E sad - ono ¹to je bitno, je da za izradu neæe doæi preparat tipa: 1/3 vode se stavi u fri¾ider, druga treæina se zagreva, treæa bla bla...
Znaèi, od svih farmaceutskih oblika dolaze uvek recepti koji su jednostavniji, da bi se mogli izraditi relativno brzo.

Evo za ¹ta ja imam kao napomene (ove o kojima je Bred govorio), da dolazi na ispitu:
prvi praktikum (pra¹kovi, rastvori): str 65 recept 5, str 70 recept 11, str 72. recept 13. , str 85 recept 21.
Asistentkinja je za ovo rekla da je ispitni preparat, a nema ga u praktikumu:
Rp/
Acidi borici 0.5
Acidi salycilici 0.5
Aethanoli 50% ad 50.0
M.f. solutio

Takoðe znam da su ljudima zapadali od pra¹kova recepti 4 i 5 na strani 41. u 1. praktikumu.

drugi praktikum (emulzije, suspenzije, masti...): str 84 recept 1.
Takoðe, èesto se dobija Cera lanae unguentum u sastavu nekog krema, pa treba obratiti pa¾nju na to - Cera lanae aquosa se mora izraditi ex-tempore (str 92 recept 1).

To je sve ¹to ja imam. U drugom semestru nam asistentkinja nije govorila o tome, pa za to ne znam :>

EDIT: jo¹ ovo samo
Quote from: ciciban on 21-09-2007, 17:55:31
A jel se desava da nekad neko padne tokom samog praktocnog?Da li asistenti bas gledaju kako neko pravi preparat ili se jedino moze pasti na samoj diskusiji recepta?

Ja sam radila sterilan preparat, i da, asistentkinja prati izradu (sedi pored tebe u komori), ali preporuèujem ti da za sve nedoumice koje eventualno ima¹ oko izrade PITA© asistentkinju PRE nego ¹to se zadu¾i¹ i sedne¹ za komoru, jer æe ti pomoæi u najveæem broju sluèajeva... a ako tokom izrade negde mnogo pogre¹i¹, tada nema drugog izlaza nego da te obori.
Mene je asistentkinja spasila zato ¹to sam je na vreme pitala, a pala bih ko kru¹ka, carica  :Bog :)

Osim toga, jedna devojka je radila emulziju i kod filtracije u boèicu, asistentkinja je videla da su joj faze potpuno odvojene, to jest da tu uop¹te nema emulzije, na ¹ta je devojka provalila da je zaboravila emulgator :K Meðutim, nije je oborila, veæ joj je dozvolila da uradi ponovo, jer je bilo vremena :happy:

Tako da taj praktièni uop¹te nije tako stra¹an, samo mirno, stalo¾eno i razumno :) A zavisi i ko vam de¾ura :>

besno pile

evo da dodam.

praktikum: sterilni lekoviti preparati
kod preparata za oci,na ispit dolaze: str 73 recept 1,str 75 recept 2,str 84 recept13,15,str 86 recept 31

jdjeka

sa prakticnog u oktobru:

1. Rp/
      acidi stearici 0,25
      cetacei 0,75
      oleum paraffini 5,0
      ol. ricini 6,0
      propylenglycoli 5,0
      triaethanolamini 1,0
      aqua purif. ad 50,0

      m.f. lotio
      d.s. za ciscenje koze

2. Rp/
      tetracaini chloridi oculoguttae
     
      d.s. kapi za oci


prvi recep se pravi, izradjivala sam ga isto kao sto bih pravila stearinski krem (greje se masna i vodena faza, u vodenu se doda tea pa masna faza) samo sto je ovde u pitanju emulzija. kada budu izasli rezultati videcemo da li je ovo tacno  :K

a drugi je samo za komentarisanje. kapi su oficinalne u f.m.3 u obliku 0,25% 0,5% i 1%
uzela sam najmanju koncentraciju, jer mi nije propisano koju, i u f.m. pise:
sastav:
   tetracaini cloridum 0,2        |0,02
   natrii chloridum 0,17          |0,017
   aqua pro inj ad 100            |ad 10 (zapremina za kapi)
pravi se centizimalni r-or za tetrakain hlorid.

a sad jeno pitanjce na koje vas moooooolim da mi odgovorite:  :help2:
kod preracunavanja izotonicnosti, u tabeli u ph.jug.4 vol.1 pise:
tetracaini chloridum, otop.do 3%    a= 0,16
                     otop.3-5%      a=0,13
                     otop.5-6%      a=0,11
naravno, podaci za "c" nisu navedeni. ja sam uzela podatak za a=0,16 i kada se sve preracuna, dobije se hipotonican rastvor koji se izotonizuje dodavanjem NaCl. da li je trebalo to da se uradi drugacije? da li postoji neki nacin da se preracuna "a" za cistu supstancu?
mi na vezbama nismo ni jedan ovakav primer radili...  :(  :42:



     

Maslacak

#21
Pa, ja bih rekla da si dobro uradila. Nema tu ¹ta, ovde je koncentracija tetrakaina 0.2%, a to je definitivno "do 3%" :> Ne postoji nikakvo preraèunavanje, tabela je tabela.

Ono ¹to jeste glupavo je da je preparat oficinalan, i sadr¾i NaCl, a nije izotonièan :hmm Mo¾da si eventualno mogla da pogleda¹ u Oftalmici postoji li soni ekvivalent za èistu supstancu, ili bar za ovako nisku koncentraciju, ali svejedno, te¹ko da bi mogao da bude TOLIKO veæi (koliko izraèunah, morao bi biti skoro 3!) da dostigne izotonièost, tako da, opusti se, sigurno da je sve ok :wink:

jdjeka


makky

Najbolja napomena i najveci savet od mene je:
Ucite tehnologiju na vezbama, ispolazite te smesne kolokvijume u toku godine
i izadjite ne prakticni u junu!!!
Prakticni vazi godinu dana, to ce vas i naterati da polozite usmeni u tom periodu.
To je po meni najbolji nacin da se polozi tehnologija, dok ne postane veeeliiiki problem.

Bred


makky

Jesu ako pratis na vezbama, pohvatas sve i logicno razmisljas dok ucis. Stvarno nisu nista posebno.
Tim pre, ako neko smatra da mu je to tesko, bolje da uci u toku godine dok je sve aktuelno.
Ja nikako nisam student koji ide logikom-prvo polazem teske ispite. Ali za ovo stvarno savetujem ono sto sam rekla.
Gradivo nije tesko, vec je mnogo sve detaljno (i to su u pitanju mnogo banalni detalji, a moraju se ispostovati).

BK

Ali ko nije polozio farmaceutsku ne moze da izadje na prakticni u junu.

jecapereca

Quote from: makky on 05-10-2007, 10:49:19
Najbolja napomena i najveci savet od mene je:
Ucite tehnologiju na vezbama, ispolazite te smesne kolokvijume u toku godine
i izadjite ne prakticni u junu!!!
Prakticni vazi godinu dana, to ce vas i naterati da polozite usmeni u tom periodu.
To je po meni najbolji nacin da se polozi tehnologija, dok ne postane veeeliiiki problem.
U potpunosti se slazem sa tobom, to je isto i moj savet ljudima koji ce sada da slusaju tehn. dajte je sto pre mislim da je tako najlakse.Ja se sada patim sa tehn, ne mili mi se da je ucim koliko je obimna. 

tarantulica

Farmaceutska je najbitnija...
Ja je nisam polo¾ila do sada i propalo mi je to ¹to sam bila osloboðena jednog recepta....  :ohwell:

besno pile