Primer testa za prijemni iz matematike

Started by Bred, 05-06-2006, 20:52:06

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

stephen

Quote from: jecka1991 on 29-01-2010, 09:08:41
Jao ne mogu da verujem, izvini stephen  :K2: Ja sam ovih dana bila zarobljena u Korenima i u 4 dela Vremena smrti jer me profesor odredio da napisem referat koji cu citati jedno 5 casova  :krsti: Znamo ko ce biti kriv ako nista ne upisem :batina

Nego, ja stvarno imam problema sa ovim stepenovanjem i korenovanjem i to me strasno demoralisalo, moram da zamolim nekog da mi pomogne :shock2:

Kazi oko cega imas problem pa da razjasnimo.
Ako zelis mogu ti izvuci formule i trikove koji se cesto upotrebljavaju u toku vikenda  :streber:

jecka1991

Jznam formule za kvadrat binoma, razliku kvadrata, zbir i razliku kubova i kub binoma ako na to mislis... :streber: Ali sam se zaprepastila kad sam videla da mogu da provalim jedno 20 od 50 zadataka  :wacko: Probacu da nadjem svesku iz druge godine da se podsetim... Ali molim tebe i alhemicarku jedan dan kada budete imali vremena da mi malo pokazete, sigurno ima neka fora sa ovim korenovanjem... Nego me jos vise brine to sto mi je alhemicarka pokazala onaj sistem da ja posle nisam uspela da uradim sledeci zadatak  koji glasi
x+y+z=a
x2+y2+z2=3/2a2
x3+y3+z3=a3

koliko je x*y*z
:help3: :help3: :help3:
Ja sam probala da dignem na kub ovu prvu jednacinu a ove dve na kvadrat a sta sad da radiiim?

alhemicarka

Na mene mozes uvek da racunas, to sam ti vec rekla i molim te nemoj odmah da se demoralises jer je normalno da ne mozemo znati da uradimo zadatak odmah iz prve kad nismo imale prilike da ranije sretnemo takav tip zadatka. Samo pomisli na to da kad dodje prvi ispit, shvaticemo koliko je prijemni bio lak. :wink: Sto se tice ovog zadatka, jos nisam probala da ga resim jer sam i to poglavlje vezano za stepenovanje i korenovanje radila iz stare zbirke, a tamo takvog zadatka nema. Danas imam jako puno obaveza i ne verujem da cu stici da se pozabavim tim zadatkom, ali sutra cu ti ga sigurno poslati. :streber: Vazi?  

jecka1991

Jooj hvala ti na lepim recima, sad se bolje osecam, manje glupo..Vazi, i ja se sad za vikend bacam na bios i sociologiju, tako da cucemo se  :cvet

stephen

Quote from: jecka1991 on 29-01-2010, 19:54:38
Jznam formule za kvadrat binoma, razliku kvadrata, zbir i razliku kubova i kub binoma ako na to mislis... :streber: Ali sam se zaprepastila kad sam videla da mogu da provalim jedno 20 od 50 zadataka  :wacko: Probacu da nadjem svesku iz druge godine da se podsetim... Ali molim tebe i alhemicarku jedan dan kada budete imali vremena da mi malo pokazete, sigurno ima neka fora sa ovim korenovanjem... Nego me jos vise brine to sto mi je alhemicarka pokazala onaj sistem da ja posle nisam uspela da uradim sledeci zadatak  koji glasi
x+y+z=a
x2+y2+z2=3/2a2
x3+y3+z3=a3

koliko je x*y*z
:help3: :help3: :help3:
Ja sam probala da dignem na kub ovu prvu jednacinu a ove dve na kvadrat a sta sad da radiiim?

Uff opet glup zadatak bez poente, aj videcu sutra kako mogu da pomognem.

Kod korenovanja imas par caka koje cu ti pokazati sad neki dan kad budem imao vremena.

stephen

Recimo da probas ovako, vrati se na onaj zadatak koji sam ti uradio pre neki dan sa cetvrtim stepenom pa iskumbinuj nesto odatle, ja mislim da je fazon isti jer dobijem nesto veoma smisleno.

jecka1991

Ma vratila sam se, ali dobijem x4+y4+z4-a to u ovom slucaju ne mozes da odredis+mislim 2xyza (ne znam dok ne pogledam u svesku).. Mislim da ovde treba da se iskoristi x3+y3+z3...

stephen

Uradio sam ga ja jos sinoc nego me je sestra isterala iz sobe pa nisam stigo da ga otkucam  :batina

Dakle, zadatak se radi na slicnom principu kao i prethodni. Da ne bih kucao ceo zadatak opisacu ti postupak a ti ga zavrsi.
Da bismo dobili nekako ovaj x*y*z jedina logicna solucija je (x+y+z)3. Medjutim tu ces dobiti jedan deo izraza koji je veoma glup i za koje nije ocigledan zbir. Onda da bi nasla koliko iznosi taj glup zbir tj da bi ga se otarasila mozes da iskoristis jos jednu caku, a to je da pomnozis:
(x+y+z)*(x2+y2+z2) cije vrednosti opet imas ...

Cini mi se da sam dobio -a3/4 kao resenje, tako mi se cini ...

jecka1991

Ja sam isla na foru (x+y+z)(x+y+z)2 sto je ekvivalentno (x+y+z)3 :K2:  Takticki skroz pogresno   :K2: HVALA :Bog

stephen


jecka1991

Joj ove trigonometrija i analiticka su mi napravile par sedih hahaha  :>:


Bred

Davno bese, nemam vise te primere ....