Kolokvijum iz kinetike?

Started by spadalo, 16-11-2006, 09:47:00

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

mikele

Css max i min se nikada ne trazi(trebalo bi da je tako),a to nam je dato da bi se izracunalo tau.Css min je 15,a Css max je 25 =mg\ml i to je to

Bred

a zasto je onda dat podatak o toksicnoj koncentraciji? to me buni...

salexandar16

Suvisan je. Njegova uloga i jeste da zbuni.

Bred

ti suvisni podaci i jesu najvise zbunjujuci :roll:

mikele

Te suvisne podatke ces cesto da sreces u kinetici,ali kada se naviknes ,onda nece vise da te bude.
Nama je asistenkinja bas napomenula da im je to jedna od glavnih fora,da ti daju mali milion podataka i da te slude nacisto.

zezilija

svakoj grupi,koliko sam ja zakljucila,zapada neki od ovih 6 kom. "za vezbanje".nama su danas  bili konkretno,jos,oni sa izracunavanjem Kr i Knr.formule bi stvarno trebalo da se drze u malom prstu..

mullala

#36
Quote from: Bred on 09-01-2007, 14:35:19
tau=1.44t1/2*ln[Cssmax/Cssmin] jel to problem?
Samo da vam kazem da ta cak i ne mora da se pamti. Moze da se izvede na licu mesta.
Ima onih koje nisu tako logicne... :|
Kao na primer sve one ZA DVOPROSTORNI!  :roll:

Bred

Katastrofa. Ne razumem smisao owog predmeta
Jel owaj 2.zadatak danas sa kolokwijuma pod a-da li cpo izracunawmo kao D/Vd a onda ubacujemo u standardnu formulu za Cpt? I moze li mi neko reci da li je klirens kreatinina isto sto i ukupni klirens? :roll:

cvjetic

mene ubise ove formule!!!!!! .grins. .grins. .grins. .grins. .grins. .grins. .grins.

Bred

i mene, jedva cekam da ga , hm, otarasim piiiiiiiiiiiiiiiiiiiii [cenzurisane psovke] :K

mikele

Ma samo da dobijem jednu sesticu,ne mogu vise da se smaram sa ovim formulama.Meni je po nekad zanimljivo da uradim po koji zadatak,od uvek sam voleo da radim tekstualne zadatke gde covek treba da ukljuci kefalo,ali mrzim kada to trebam da radim pod prisilom  .grins. .grins. .grins.

Bred

pa nije ovde neko kefalo potrebno posebno, jednostavno nismo dobili dovoljno informacija na vezbama ili ja nisam dovoljno slusao i naucio :K Ja pitah gore ume li ko da mi kaze da li je klirens kreatinina isto sto i totalni klirens?!

mikele

Nije to isto.Klirens kreatinina se uzima kao parametar za procenu rada bubrega.Totalni klirens je ociscenje hipoteticke zapremine plazme od leka u jedinici vremena i to metabolizmom i svim putevima izlucivanja(bubreg,jetra,pluca,koza,mleko,feces).A klirens kreatinina je kod normalnog rada bubrega 120ml\min i uporedjivanjem klirensa kreatinina kod pacijenata sa 120 vrsi se procena rada bubrega,tj moze se odrediti Kr.
Valjda je tako,nije ni meni bas najjasnije.Ako gresim neka me neko ispravi.

Ajvi

#43
Quote from: zezilija on 09-01-2007, 16:55:22
svakoj grupi,koliko sam ja zakljucila,zapada neki od ovih 6 kom. "za vezbanje".nama su danas  bili konkretno,jos,oni sa izracunavanjem Kr i Knr.formule bi stvarno trebalo da se drze u malom prstu..

Da,da, zezilija, tu si skroz u pravu.. Ovo sam i ja skapirala.. Da su ti "zadatci za vezbanje" vazni, treba ih proraditi!! Ne samo pogledati (kao npr.ja), vec uzeti papir i olovku u ruke..   :V

Quote from: mikele on 10-01-2007, 10:48:32
Klirens kreatinina se uzima kao parametar za procenu rada bubrega.Totalni klirens je ociscenje hipoteticke zapremine plazme od leka u jedinici vremena i to metabolizmom i svim putevima izlucivanja(bubreg,jetra,pluca,koza,mleko,feces).A klirens kreatinina je kod normalnog rada bubrega 120ml\min i uporedjivanjem klirensa kreatinina kod pacijenata sa 120 vrsi se procena rada bubrega,tj moze se odrediti Kr.
Valjda je tako,nije ni meni bas najjasnije.Ako gresim neka me neko ispravi.
U pravu si, ne gresis..  :wink: Jos da dodam da je asis. bila skroz ok na kolokvijumu, da mi je skroz ljubazno prisla i rekla za 120 ml/min, jer je to vazno za pretvaranje jedinica kad poredite sa CLkr.  :~

Quote from: Bred on 09-01-2007, 23:10:01
Jel owaj 2.zadatak danas sa kolokwijuma pod a-da li cpo izracunawmo kao D/Vd a onda ubacujemo u standardnu formulu za Cpt? :roll:
Ne, ne, ne.. Ja sam radila sledece (danas sam dodala i da je tau poznato! a bilo je dato i na kolokvijumu, al' mi se cini u pisanoj formi, ne kao br.): racunala sam Ro, prema formuli Ro=D/τ, a onda sam sve potrebne parametre ubacila u formulu koja vazi dok infuzija jos traje, znas vec:
Cpt=Ro/(βVd)•(1-e–βti ), odakle racunam ti kao nepoznato...   :~

Bred

ok, sad mi je jasno ajvi. :)
jel CLkr pretstavlja klirens kreatinina koji ima konstantnu vrednost (pitam zbog 4. zadatk au ajvinoj kombinaciji za kolokvijum)?