Zadaci za vezbanje

Started by zezilija, 07-01-2007, 18:59:37

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

prozac

E jel zna neko da mi objasni kako se odreduje rezidualna kriva u zadacima :wall: i da li smo mi to radili uopste...posto se ja toga ne secam sa vezbi,a to bejase davno?

Anka

To i mene interesuje ?
Konsultacije na faksu su u petak 27.02. u 9 h ...jel zna neko dal te konsultacije drzi profesorka ili asistenti?

Bred


zooca

Jel zna neko da li se beta racuna iz merenih ili ekstrapolisanih koncentracija?

AnaCrvena

iz merenih,rekla bih uvek.. to je konstanta brzine eliminacije,znaci uvek gledas da to budu neke konc koje su pri kraju,jer sto vreme vise odmice,sve si sigurnija da je samo eliminacija u toku (a da su procesi raspodele,resorpcije...gotovi i vise se ne mesaju),pa su tako te vrednosti najrealnije...
iz ovih ekstapolisanih se racunaju druge konstante-bas za resorpciju,raspodelu... ja sam tako ukapirala.bilo bi kul da neko potvrdi ili ispravi ako treba :)

Jeca

I ja isto tako mislim...

Drugari, molim vas ako neko ima uradjene zadatke tipa ponovljenih doza, pa ono posle 5 doze da se racuna 4 sat ili da je preskocio neku dozu...ima ih i radili smo na vezbama, da okaci ili da mi da primer kako se rade...

Nemam resenja, pa nisam sigurna da li razumem kako se radi to sa preskakanjem doze itd...

Btw. kakvi zadaci dolaze na ispitu? Odakle da ih radim?  :run

AnaCrvena

evo na primeru zadatka:
imas beta=0.2h-1 ; Vd=10l ; lek se primenjuje i.v. bolus na 6h  D=100mg
treba da se izracuna konc 4h posle 6. doze-znaci u  34. satu...
uzimas da je konc u 30.satu (u vreme davanja 6.doze) ustvari Cssmax... pa izracunas Cssmax=Cpo/(1-e na -beta*tau) ( :) kako god se ovo pise pomocu tastature )
Cpo=D/Vd=10mg/l
dobices da je Cssmax=14,31mg/l
tu koncentraciju sad uzimas kao da je pocetna(jer to i jeste vreme primene nove doze),i trazis konc posle 4h od nje...
C34=14.31*e na - 0.2*4=6.43mg/l
nadam se da sam uspela da objasnim :) pomaze da se koristis grafikom,gledaj sliku,ili sama crtaj,lakse se ukapira.
a kad zaboravi da uzme 5. dozu,a opet ti treba konc u 34. satu od prve doze:
sad uzimas da je konc u 18.satu Cssmax (to je vreme primene 4. doze),to si vec izracunala Cssmax=14.31mg/l
5.dozu nije dobio,pa sad konc 12h opada,i u 30. satu je:
C30=14.31*e na -0.2*12=1,3mg/l (to je preostalo od 4.doze)
u 30. satu ce dobiti novu dozu,pa ovome sto je prostalo treba dodati jos jedno Cpo,i ukupna konc u 30. satu C30=11,30mg/l,a 4h posle toga
c34=11,30*e na -0,2*4=5,08mg/l

to bi bio princip,nadam se da je uspelo,i ja sam pocela da se gubim :))) a,da,i to sam sve na vezbama belezila,nisam sama izmislila,pa je provereno!

anamarija

mislim da takvi zadaci ne dolaze, do sada je bilo samo malte ne ubacis u formulu i cao.

AnaCrvena

jos bolje! nije ni ovo tesko-kad je sveska s resenjem ispred mene! :))) ali treba se setiti takvih stvari na ispitu :)

gaga2

Sta dolazi na ispit od zadataka iz oblasti koje smo radili na vezbama?Sutra mi je ispit pa bi mi znacilo ako neko zna,jer presla sam ih al ima bas nekih ludih zadataka sa tabelama i silnim izracunavanjima....

Jovana Bg-Bl

Jel moze neko da nakaci ovde te zadatke za vezbanje...ako ih uopste jos ima?
Koji zadaci dolaze na pismenom?

Nea

Ovo su zadaci za vezbanje sa sajta fakulteta, isti zadaci se koliko mogu da primetim vrte vec godinama.

malena

Jel moze neko da mi uradi ovaj zadatak?
Izrac. dozu leka VD=2.4l/kg t1/2=6 koju je potrebno dati pacijentu tm=74 infuzijom brzine R0=30mg/min da bi conc bila 2mikrog/ml

dekky

Prvo izrazis velicine u odgovarajucim jedinicama i izracunas koef. brzine eliminacije:
Vd = 177.6 L, Ro = 1800 mg/h, Cpt = 2 mg/L, beta = 0.693 / t1/2 = 0.1155 1/h

Koristeci formulu za infuziju (ona pre postizanja ss) izracunas vreme trajanja infuzije:
ti = 0.2h

I kada pomnozis vreme trajanja infuzije sa njenom brzinom dobijas dozu leka:
D = Ro * ti = 360 mg

malena

 Ok hvala...  :love: Negde sam ocigledno gresila u postavci jer dobijem neke glupe brojeve...  :K2: