Pitanja kod prof. Ugresica

Started by mmilica, 06-05-2007, 18:07:43

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

jupije

kombinacija od danas:

1.ergot alkaloidi
2.nikotin
3.indikacije za benzodiazepine
4.hormoni neurohipofize
5.sulfonamidi
6.zamenici plazme

malena

jel mogu utisci i kombinacije od danas?

misika82

Da li neko ima ideju sta treba reci kod Ugresica kao odgovor na pitanja: Terapija hitnih hipertenzivnih stanja Funkcije endotela?

Pitam zato sto sam na konsultacijama kod prof. Alexandre (koja mi je bila sudjena u vise rokova) pitala za hipertenzivna stanja i ona je rekla da teba dati lekove intravenski i time me bacila u nedoumicu.
Poz

malena

1.antitusici
2.tetraciklini
3.serotoninski receptori i lekovi
4.diuretici u th hipertenzije
5.klinicka ispitivanja
6.oralni hipoglikemici

sistemski antimikotici,
opioidni agonisti, antagonisti,
infarkt miokarda,
agonisti, antagonisti i parc agonisti,
karakteristike maligne celije,
NSAIL i njihov efekat na hipertenziju

malena

‎1.medijatori u CNS-u 2.nikotin 3.sulfonamidi 4.zamenici plazme 5.hormoni neurohipofize 6.indikacije za benzodiazepine
‎1.antitusici2.tetraciklini3.klinicka ispitivanja 4. 5HT Rc 5.Oralni antidijabetici 6.diuretici uhipertenziji
1.uticaj NSAIL na KVS 2.terapija influence 3.neuron,neuroglija,krvno-mozdana barijera 4.akcioni potencijal celija srca 5.inhibitori protonske pumpe 6.cefalosporini
‎1.agonisti, antagonisti , parcijalni agonisti 2.atropin 3. H1 antihistaminici 4. th infarkta miokarda 5. antiemetici 6. karakteristike maligne celije
‎1.sistemske gljivicne infekcije 2. insulin 3. kardiotonici 4. L dopa 5. lokalni anestetici 6. opioidni agonisti i antagonisti
tolerancija i zavisnost,funkcionalna organizacija CNS-a,makrolidi,antiaritmici 3.grupe,enzimi i transporteri kao mesta dejstva lekova,ergot alkaloidi. Onda komb. sa NSAIL kod kvs-a...
Fibrinolitici,fe u anemiji,aminoglikozidi,rc vezani za G-protein,vit D i Ca u osteoporozi,ACE inh.

misika82

Moja dobitna kombinacija (vec je ispisala malena, ali da dodam sta me pitao):

1. Sistemske gljivicne infekcije
2. Insulin (podpitanje: reci najjednostavnije sta insulin radi glukozi? Transportuje je u celije tj. aktivira nosace za transport glukoze u celiju).
3. Kardiotonici (sem sto povecavaju snagu srcane kontrakcije, sta rade srcanoj celiji? Odgovor bi trebao da bude: skracuju put kontrakcije srcane celije tj. srcana celija je kraca i treba joj manje energije da se kontrahuje).
4. L-DOPA
5. Lokalni anestetici
6. Opioidni agonisti i antagonisti

Srecno svima!

misika82

Bila sam na konsultacijama kod profesora i na pitanje Terapija teskih hipertenzivnih stanja mi je dao odgovor: to su stanja povisenog pritiska koja ugrozavaju zivot pacijenta. Kod ovih stanja je dijastolni pritisak iznad 140mm Hg (ova informacija postoji u bosku u vezi maligne hipertenzije), a sistolni ide i preko 210mm Hg (moze biti cak i 250mm Hg). U ova stanja spada i maligna hipertenzija. Cilj terapije je sniziti dijastolni pritisak na 110mm Hg, a sistolni na 180mm Hg, jer bi naglim snizavanjem krvnog pritiska ugrozili vitalne ograne pacijenta.
U terapiji se koristi nifedipin sublingvalno u kucnim uslovima, a po hospitalizaciji se daje Na-nitroprusid u obliku iv.infuzije i furosemid (Lasix) iv. Nakon toga, kada se postigao cilj snizenja na relativno normalan pritisak, nastavlja se sa oralnom primenom antihipertenziva (ACEI, Ca-blokatori itd.).

misika82

Kod pitanja Funkcije endotela treba znati ono sto postoji u R&D u vezi endotela tj. nabrojati sta se oslobadja iz endotela (Pg, endotelin, NO...) i na osnovu njihovih dejstava na organizam se, u stvari, i odgovori na funkcije endotela.


malena

1.rc koji sadrze jonski kanal
2.nikotin
3.hormoni stitne zlezde
4.antiaritmici II grupe
5.nd benzodiazepina
6.antagonisti H2 rc

marmelada

Jel bio neko danas na ispitu kod profesora da odgovara ili da slusa,da prenese utiske ili koja su pitanja bila?

riska

Moze li neko da napise pitanja koja su bila u junskom roku?

maki86

JUN 2012 prva: 1. kriterijumi za podelu beta bl? (gde nam je pored astme bitna kardioselektivnost) druga kombinacija: 1. antitusici 2. tetraciklini 3. 5HT 4. diuretici - tu je pitao kako deluju antihipertenzivno, i zasto se bas diuretici kombinuju sa ostalim antihiper, pri cemu naglasio da hipovolemija nema znacaj kod dugotrajne Th.
treci: 1. Putevi bola: pitao vrata za bol gde se nalaze, i tu je oborio.
cetvrta kombinacija: 1.opioidni antagonisti i agonisti - trodon kao podpitanje 2. psihostimulansi 3. inhib. agregacije trombocita 4. oralni antidijabetici 5. hormoni adenohipofize 6. kalcitonin i PTH u th osteoporoze