Pitanja kod prof. Ugresica

Started by mmilica, 06-05-2007, 18:07:43

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

BK

1. organski nitrati
2. relaxantni lekovi
3. zamenici za plazmu
4. H 2 blokatori
5. nezeljene reakcije aspirina

Anka

ljudi jel isao neko da slusa ispit kod prof. Ugresica , ona ima gomilu podpitanja koje vrti ..pa ako je neko pisao koja su to podpitanja neka postavi ovde  :D

Bred

Iscitaj CELU temu  :1 :F :K2:

+ Ucenje farmakologije (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,7957.0.html)
ima i tu nesto  :wink:

Anka

kod prof. Ugresica ima pitanje Relaxantni lekovi ...to se odnosi na sta tacno ???

Anka

moja kombinacija....
1. sta je maligna bolest? ( osnovne 4 razlike imadju maligne i benigne celije)
2. Balansirana anestezija 
3. Lekovi protiv gljivica
4. Antihipertenzivi sa centralnim delovanjem ( alfa metil dopa-mehanizam delovanja)
5. Trovanja organofosfatima ( koji antidoti i doze obavezno)

jdjeka

Moja kombinacija se nalazi na prethodnoj strani pa je necu ponavljati. Polozila sam i mogu reci da mi je bilo super iako sam u pocetku bila nesrecna sto sam ispala kod njega! Primetila sam da je profesor najvise obarao u ovom roku na pitanjima koja nemamo odakle konkretno da ucimo: NT u CNS-u (projekcioni i difuzni putevi, interneuroni (GABA, gde se nelazi, koliko), NORA i Ser (neuroni ovih NT imaju difuzni put, odakle krecu putevi i gde se projektuju, koliko ih ima u odnosu na druge), Ach, mozda jos nesto, niko nije stigao duze da odgovara ovo pitanje), simpatikus (osim uopstene price bitno mu je gde su koji receptori najvise zastupljeni, koji sistem inervise), parasimpatikus (opet receptori, inervacija), kateholamini (naravno, gde su receptori), nikotin (isto receptori :) mislim da je tu zeleo da mu se prica i o relaxsansima). Preporucujem slusanje ispita ili makar nadjite nekog ko je slusao ispit i to zapisao da biste videli potpitanja, jer profesoru je za naka pitanja bitno mozda bas ono sto niste upamtili. Voli da se crta, pa crtajte sve sto mozete (put bola kod morfina, oko, jonske kanale, grafike kod elektrofiziologije srca, nefron, crtez kod antiemetika koji imate u skripti sa srcima, bolje receno bilo koji grafik ili crtez iz te skripte zelece da nacrtate). Naucite doze za dete, kriterijum za podelu beta-blokatora (podela po selektivnosti za receptor, unutrasnjoj aktivnosti (blokatori, parcijalni agonisti), po lokalnom anestetickom efektu (stabilizacija membrane kao antiarimici koji deluju na 0 fazu) i farmakokinetici (lipo i hidrosolubilnost), zatim benzodiazepine (crtanje gaba-rcp, SVE terapikske indikacije!!! i objasnjenje sna: REM, NON-REM, kad ih koristimo kao hipnotike, tj kod kakve nesanice, da li kod starijih osoba). Nadjite njegovu skrptu (onu kucanu) i obavezno se njome rukovodite. Ja sam ucila skriptu sa srcima, ono sto tu nema iz Varagica (vitamini, vitK i vitB12, folna i Fe (tj anemija), hormoni (estrogeni, gestageni, oralni kontraceptivi, androgeni i njihovi antagonisti, zatim gonadorelin, oxitocin (i ostali koji dovode do kontrkcije uterusa) i uterotonici- hormone uciti obavezno i iz njegove skripte, zatim stitna zlezda (+kalcitonin i parathormon), giht, antitusici i expektoransi, relaksansi, metilksantini, trovanje metalima i insekticidima i antidoti, opsta i mozda jos nesto, ne mogu svega da se setim), pomagala se Rangom ukoliko mi nesto nije bilo jasno, zvala sve moguce (i nemoguce  :K2:  ) da mi nesto objasne, daju neki savet i na kraju sam procitala njegovu skriptu i odatle dodala ono sto nema ili upamtila ono sto se razlikuje od skripte sa srcima, a nema toga mnogo. Citajte i sve ono sto ima na netu, npr o malignoj hipertenziji (Na-nitroprusid, furosemid, u kucnim uslovima nifedipin), a i o drugim pitanjima. Sve moze da dodje, ocekuje da se razume a ne samo nabuba farmakologija.
Nadam se da ce ovo nekome biti od pomoci. Zelim vam svima puno srece na ovom ispitu  :cvet

Bred

pa da, ko izlazi kod njega onu njegovu skriptu sazvakati  i minimum 2-3 meseca pre nego sto mislite da izadjete treba da krenete da slusate ispit ...  :wink:

makica

Ima li negde da se kupi ta njegova kucana skripta? :H
Cula sam za nju, ali niko u mojoj okolini je nema...

Enea

Quote from: Bred on 26-12-2008, 19:42:50
pa da, ko izlazi kod njega onu njegovu skriptu sazvakati  i minimum 2-3 meseca pre nego sto mislite da izadjete treba da krenete da slusate ispit ...  :wink:
Brede nemoj shvatati ovo kao kontru upucenu tebi.
Mozete me mrzeti sada, na vama je,
ja mislim da treba zabraniti slushanje ispita.

Enea

Duzna sam obrazlozenje za prethodni post.
Kada 10 ljudi ostane da pise koncept, i kada jos deset, dvadest udje da slusha ispit, u prostoriji ne moze da se dise. Kancelarije su manje od tri sa tri.
Na vama je da naucite, i ostanete da odgovarate.
Dakle ispit se slusa zbog podpitanja profesora. Koliko puta morate da odslusate ispit da biste makar polovinu gradiva pokrili? Profesori mogu da pitaju nesto sto nigde niste procitali, sto nikada niste culi da su pitali. Na vama je da razmisljate.

I ipak nemojte me zbog ovoga mrzeti.

Pozdrav

kaja

Ja se slazem.Stvarno je neprijatno kada se nagura 20 ljudi u onako mali prostor.
Em ti je frka ,treba da se skoncentrises, em te jos i slusaju.
To sve mi izgleda kao neka predstava. Svi cekaju da profesor nadje da student nesto ne zna, a da oni kao nauce.

Kamicak

Zato su svaka rec i iskustvo kolega sa ispita zlata vredni!  :wink:

AnaCrvena

stvarno je tacno da su kancelarije premale...tesno je ovima koji pisu koncept,a neke od kolega koje slusaju znaju da budu prilicno nekolegijalni,shushkaju, shapucu... mislim,isla sam i ja da slusam,kazu svi dobro je,znaci,pa kud svi turci tu i mali mujo...i znaci mi u toj meri samo da znam sta me ceka-kakav je prostor,koncepcija i sl...daleko od toga da cu ici mesecima,jer se sigurno ne moze sve pokriti i nema to ni smisla ni svrhe,jer dosta mogu kod kuce da naucim umesto sto satima i satima slusam druge...
prof radica je pitala u vezbaonici i to i nije tako lose jer imas onaj centralni sto gde se pise koncept i okolo dovoljno udaljene stolice tako da niko nikom ne smeta i ne chuchi nad glavom...
dakle,ni bih se posebno potresla i da nema slusanja...
s druge strane,bilo mi je to slusanje veliki bauk dok nisam polozila farmaceutsku-ja stvarno na ispitima imam veliku koncentraciju (ne primecujem svet oko sebe),tako da slushache nisam ni primetila tokom svog "izlaganja"  :K2:

jdjeka

Ja sam isla da slusam jedan dan, moje 3 drugarice su slusale po jedan rok, ali razliciti, jer su sve u razlicito vreme polagale. Meni je to bilo od velike pomoci, iako naravno ni tada nije bilo pokriveno ni pola gradiva, ali profesor uglavnom poklanja paznju odredjenim pitanjima na ispitu. Mozemo ici linijom manjeg otpora, ali ne moramo! Moze se poloziti i bez slusanja. A slazem se da je kancelarija premala i da je vrlo nezgodno pisati koncept (odnosi se na one koji sa pisanjem krenu kad je vec pocelo odgovaranje), a sto se samog odgovaranja tice, meni "publika" nije bila problem :) ali razumem one kojima to smeta.
:love:

kaja

Ja mislim da znaci slusati ispit, ali stvarno je bezveze da bude onoliko ljudi u onako malom prostoru( kod prof.Savica i prof.Ugresica).Kada sam ja isla ljudi su i stajali  :roll: