Odgovori na nova pitanja i razresenje nedoumica...

Started by Jeca, 29-08-2007, 09:38:21

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Jeca

E pa ja sam napisala jednom polarimetriju i odgovore na IR i taman da posaljem kad mi zakuca komp i caaaaao....posle nisam imala zivaca...

Sad cu da krenem, pa dokle stignem, a vi ljudi pomazite i ispravljajte...a srecom pa je jos neko napisao IR :)

POLARIMETRIJA:
9. Obj. znacaj razdvajanja enantiomernih lekova?

Zbog razlicitog farmakodinamskog delovanja (hinin i hinidin npr), razlicite fiziol.aktivnosti (jedan je aktivan, drugi je nepozeljan), razl. inteziteta  dejstva i razlicite rastvorljivosti

10. Obj. razdvajanje enantiomera na donor-akcept hiralnim stac.fazama?
Da bi doslo do efikasne separacije enantiomera, potrebno je da postoje bar tri interakcije (pi-pi, interakcija dipola i H veze) uzorak-stac.faza od kojih jedna mora biti setereoselktivna.  Dve moraju biti privlacne dok treca moze biti privlacna ili odbojna. Jedan od enant. se jace vezuje gradeci dijastereoizomerni komplex.

Obj. razdvajanje na ciklodekstinskim?
takve hiralne stac. faze se dobijaju vezivanjem ciklodextina za silika gel. Ciklodextrini su derivati glukopiranoze povezani 1,4-glikozidnim vezama u prsten.
U prostoru te faze imaju oblike zaobljene kupe sa hidrofobnom supljinom i hidrofilnim rubovima. MOlekuli uzorka sa hidrofobnom supljinom grade inkluzione komplexe a sa hidrofilnim rubovima H veze. Koliki ce biti afinitet mnolekula prema supljini zavisi od njegove velicine i broja prisutnih funkc. grupa. Separacija enantiomera uslovljena je prisustvom aromaticnog prstena u blizini hiralnog centra molekula. Svi supstituenti na hiralnom C moraju stupati u interakcije sa sekund i terc. grupama na rubu supljine.

Sto se tice IR spektra...ja sam rekla da jedino po funkc. grupama moze da se odgovori koji ce biti gde  aps. maximumi i to je to...  :cvet

A ja nemam nista iz te cvrsto tecne i nemam pojma gde da procitam..

Anka

jeco za IR imas odgovore za spektre u farmaceutskoj hemiji jedino nema spekta za penicilin.....a to mi treba :wall:

Jeca


pa jedino da improvizujemo...ako negde neko ne nadje kako je objasnjeno.... karboksilna kiselina, keto grupa vezana u sklopu amidske ili keto grupa na C7 itd...

Jedino za opticku cistocu sam za sad nasla u wikipediji  :stid:
Optièka èistoæa predstavlja koliènik specifiène rotacije date sme¹e enantiomera i specifiène rotacije èistog enantiomera

Bred

Quote from: cvjetic on 29-09-2007, 18:03:52
i Brede,mislim da je koleginica Naomy zasluzila bar da joj se udvostruce postovi,s obzirom koliko je pisala na svakoj temi u analitici! :cvet
no frx, samo za te extra postove se svako sam prijavljuje, mozda ona ne zeli?  :wink:

Naomy

Quote from: Bred on 01-10-2007, 12:30:02
Quote from: cvjetic on 29-09-2007, 18:03:52
i Brede,mislim da je koleginica Naomy zasluzila bar da joj se udvostruce postovi,s obzirom koliko je pisala na svakoj temi u analitici! :cvet
no frx, samo za te extra postove se svako sam prijavljuje, mozda ona ne zeli?  :wink:

I ne zelim! Ako sam nekome pomogla, drago mi je, titula na forumu me ne interesuje.
Hvala za nominaciju u svakom slucaju :cvet

cvjetic

naomy, :pljes:
odavno nisam cula ovako nesto...i koleginici stvarno svaka cast na pomoci,vise je od pomoci,ovo je kolegijalnost!! :Bog

Anka

ajte koleginice evo nedoumice za mene,pa pomagajte

11. kod gradjenja kompleksa sulfonamida sa bakrom ,ko ucestvuje? kiseonik i kiseo H iz N ili sumpor i kiseo H iz N?
15.opisati postupak za odredjivanje tacke topljenja kod sulfonamida pa Ph.Eur.?  :help2:

cvjetic

11.kiseonik(koordinativna) i azot(kovalentna)

15.Evropska ph. propisuje da se Tt odredjuje preko degradacionih produkata.Degradacija se vrsi na 270 stepeni C.Vrsi se acetilovanje u prisustvu c.H2SO4,zatim se vrsi neutralizacija sa NaOH.Acetilovani derivati se extrahuju i zatim se etar ili toluen upare.Dobijaju se kristalici acetilovanih derivata koji imaju razlicite Tt u zavisnosti od polaznog sulfonamida.

Anka

hvala,hvala....imam jos jedno pitanje ...tj.dva  :>
8.navesti 3 kvalitativne r-je hloramfenikola?
11.navesti 3 kvantitativne r-ije hloramfenikola?
ja imam neke r-ije al mi se poklapaju odgovori pa nisam bas najsigurnija  :stid:

cvjetic

8.-reakcija gradjenja diazonijum soli
-r-ja u kojoj nastaje pseudonitro kiselina
-r-ja nastajanja shifovih baza

11.-r-ja u kojoj nastaje pseudonitro kiselina
-diazo r-ja
-gradjenje komplexa sa Fe 3+  (hidroxamska kiselina)

Anka

evo odgovora NA PITANJA iz t-c ekstrakcije :smekerica: od devojke koja je isla na predavanja( nisam ja :stid:) ...pisacu samo redni broj pitanja i odgovor tako da znate....
16. tri najznacajnije primene t-c ekstrakcije :
   -preciscavanje uzorka
   -prekoncentracija rastvora sa malom konc. analita
   -prethodna priprema uzorka za HPLC,GC,RIA,UV/VIS
17.tri forme sorbensa:
   -u formi kertridza
   -u formi diska
   -u formi sprica
19.dva koncepta izolovanja analita:
   -eluiranje-propusti se analit, a interferirajuce supstance se vezuju za sorbens
   -zadrzavanje-analita na sorbensu a interferirajuce supstance se ispiraju i nakon toga isperemo analit pogodnim rastvaracem
21.meh.razdvajanja:
  meh. razdvajanja su hromatografski procesi, kada se aplikuje smesa supstanci zavisno od afiniteta prema sorbensu dolazi do njegovog razdvajanja , komponente razlicito putuju pa se tako i razdvajaju.
22. pet vrsta sorbensa:
   -silicijum-dioksid + C18 UV
   -silicijum-dioksid + C8  UV
   -silicijum-dioksid + cijanopropil
   -silicijum-dioksid + cijanopropildiol
   - fali nam jedan  :hmm
23.sorbens normalnih faza
  Vrsi se ekstrakcija polarnih komponeneti,sorbens je polarni i sadrzi polarne grupe vezane za silika gel ( cijanopropil,aminopropil,diol)...supstance se zadrzavaju na ovom sorbensu usled interakcija DIPOL-DIPOL i H-VEZA, a eluiranje
analita se vrsi sa manje polarnim rastvaracem MeOH...
24.sorbens obrnutih faza:
   Vrsi se ekstrakcija nepolarnih komponenti,sorbens je nepolaran i sadrzi nepolarne grupe vezane za silika gel ( oktadecil,oktil)..supstance tj. analit se zadrzava na sornensu isled retencije VdV sile i polarne interakcije kao 2' od slobodnih grupa ,eluiranje analita se vrsi nepolarnim rastvaracem...
25.jonski izmenjivaci:
   -sulfonske kis.-jaki katjonski
   -karbonske kis.-slabi katjonski
   -4'N grupa-jaki anjonski
   -1'2'3' NH2 gupa-slabi anjonski
mehanizam razdvajanja-izmena jona sa sorbensa i analita
jaki izmenjivaci-pokriven je siri interval pH
slabi izmenjivaci-samo jedna pH jedinica
ispiranje: rastvorima H+ ili OH-, H+ je jon prerade
u molekulskom obliku pa se ispira polarnim rastvaracem
28.slicnosti sa HPLC:
  -retencija i selektivnost ne zavise od velicine cestica
  -efikasnost zavisi od velicine cestica i geometrije kolone
   Razlike sa HPLC:
  -duze traje nego HPLC
  -pikovi su razvuceniji,HPLC ima ostrije pikove
  -velicina cestica 40-80 nim, HPLC 5 pm
  -duzina kolone manja od 1 cm, HPLC 5-30 cm
  -selektivnost veca od 4, HPLC oko 1.
29.postupak izvodjenja
  a) kondicioniranje sorbensa da se postigne pogodna geometrija lanaca u nosacu sto se izvodi pogodnim rastvaracem
  b) adsorpcija uzorka ( u zavisnosti od konc. analita -zadrzavanje ili eluiranje)
  c) ispiranje kolone- 1 ili vise koraka ( uklanjamo interferirajuce supstance ali ne i analit)
  d) eluiranje uzoraka sa kolone

eto ljudi ako nadjete jos nesto iz t-c ekstrakcije ili vidite gresku kod mene slobodno prijavite
SRECNO SUTRA SVIMA KOJI IZLAZE ....navijam za vas  :~ a posle cemo da  :ziveli

Anka

imam par pitanja iz neorganskog dela:
9.jel Al gradi komleks sa 1 molekulom EDTA i to 2 koord.veze sa N i 4 koval.veze sa 4 O istog EDTA ili je drugacije?
13.Objasniti ispitivanje ALCl3 na kvalitet antacida? zar AlCl3 nije adstrigens  :hmm
18.Objasnite rekciju borne kis. sa etanolom?
42.Koja su to 2 oficinalna oblika vode?
49.Navesti 3 nacina identifikacije joda?
51.Napisati sve rekcije identifikacije koje daje tinktura joda? koja je za etanol i jel treba?

   HVALA  :lol2:

Bred

a sta ti nije jasno u 42.pitanju?? Aqua destillata i redestilata[bidestilata]

Jeca

9. pogledaj u knjizi kako edta gradi komplex sa trovalentnim jonom, isto tako je i sa aluminijumom...da ne bi sada lupala..

18. sa etanolom gradi onaj estar ciji je plamen zelene boje..