akreditacija za niski farmaceutski

Started by bambi, 16-11-2007, 23:06:41

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

najthefer

Pozdrav svima. Vidim da se raspravlja o kreditaciji. Imam drugaricu u Nisu koja studira farmaciju. Njihov fakultet je u prvom krugu dobio akreditaciju. Veoma su dobri. Jeste da su im skolarine vece od nasih, ali na ustrb toga imaju veoma savremene i opremljene vezbaone. Jesu u zgradi medicinskog fakulteta, ali to im omogucava samo bolji pristup savremenim aparatima i tehnikama sa klinika medicine  koje su inace zastupljene u medicinskim ispitima. Iz razgovora sa njom saznala sam da su npr. prof. iz tehnologije sa VMA. Jedna je upravnik instituta za farmaciju na VMA, a druga na institutu za ispitivanje kvaliteta lekova. Jedna od asistentkinja je bila student generacije u Beogradu, a druga je imala prosek 9.95. Rade iz istih praktikuma kao i mi. Ispit je identican. Farmakologija je teza nego nasa zbog samih ispitivaca. Cesto posecuju VMA i nas fakultet. Farmakognozija je ista kao nasa. Dosta toga se podudara. Jako mi je drago da se na taj nacin razvijaju i oni na jugu. Zamislite samo koliko ima dobrih kolega koji ne mogu da upisu fakultet u Beogradu samo zbog loseg finansijskog stanja. Budimo ljudi. Pruzimo ruku svim kolegama i medjusobno saradjujmo. Samo tako bicemo ponosni na ono sto jesmo. Neka im nas fakultet i mi (beogradski studenti) budemo predvodnici. Znam da svi mi to mozemo. Pozdrav svim kolegama. Vidimo se.

KaBoom

Po mojim informacijama, svi su akreditovani sem NS farmacije, koja jo¹ nije ni podnela zahtev za tako ne¹to. Mislim da je na¹a farmacija najni¾a, najslabija za sada. Nije akreditovana, nemamo ni jednog profesora farmaceuta (sem istorije farmacije) i tako... Ni¹, koji je otvoren posle na¹eg, a po ugledu na na¹ odsek nas je odavno pre¹i¹ao. Svaka èast svima! Tako se to radi! Èak mislim da je akreditovan i privatni u NS, koji je otvoren ove godine. Ali nisam siguran, na njihovom sajtu ni¹ta nisam na¹ao...

Pozdrav iz NS. Kako da se prebacim u NI ili BG?

Adonis_Vernalis

Lako, KaBoom-e. Samo izrazi zelju, i eto tebe u NI, ili u KG.

A ako pozelis vratiti se u NS, kada zavrsis NI ili KG, ili BG-fakultet, onda se opet obrati Forumu. Neko ce te se vec setiti, i u svojoj apoteci zaposliti te.

Mhm. Sve najbolje.

bambi

briga vas za sve ! spremate ispite ! jurite uslov... na zavodu za zaposlavanje u nisu imate prijavljenih 20 nezaposlenih farmaceuta! mislite o tome !

Bred

Quote from: bambi on 05-07-2009, 13:42:49
... na zavodu za zaposlavanje u nisu imate prijavljenih 20 nezaposlenih farmaceuta! mislite o tome !

U jbt, jesi sigurna?

Znaci nije samo u Bgu zeznuta situacija ...

Strasno ... :face:

Lesko987

#50
Ima nezaposljenih 20 farmaceutskih tehnicara. I vidim da su se ljudi iz bg da su se ucutali kada su videli da je medicinski fakultet dobio akreditaciju za 60 studenata farmacije. Glavni problem je sto bg ima 7 puta vise studenata a dobija 20 puta vise para od Nisa. Treba dobije proporcijalno broju studenata. Treba da profesori medjusobno saradjuju i razmenjuju podatke to znaci da i profesori iz bg saslusaju i mozda nesto nauce dobro. A vidim da se ceni nemacka farmacija mogu da kazem da je profesor farm. hemije doktorirao u Nemackoj mislim u Dizeldorfu i radio je tamo oko 6 godina i drzao vezbe. Ako vas interesuje to je docent Andrija Smelcerovic. Diploma je ista to je magistar farmacije. A imamo sada i doktorske studije akreditovane. A to sto smo u okviru medicinskog faxa sta fali to sto smo u istoj zgradi kad se zna cija je cija prostorija i to je samo plus jer nam je klinicki centar preko ulice i stalno se srecemo i bolje saradjujemo jer smo povezani. Zajedno radimo u vivarijumu i sada gradimo novi deo zgrade gde ce biti nove laboratorije. Sve sto je najthefer rekla sve je apsolutno tacno i mogu sve da potvrdim i branim svojom cascu.

Problem sto su svi kivni na bg je sto sve uzimaju za sebe. Na primer u Nisu se 90-tih odrzavao maraton sve dok neko iz bg nije rekao da niko ne sme da organizuje maraton osim bg i da samo u Nisu moze biti polumaraton. Zatim uskoro je svetska proslava Milanskog edikta i cara Konstantina i treba da proslava u Srbiji bude odrzana u Mediani u njegovoj vili u Nisu dge je i rodjen ali sada traze ljudi iz bg da se proslava prebaci u bg. A vidim i da se digla buka sto se vrhovni sud premesta iz bg i treba kao i sto bi ministarstvo poljoprivrede trebalo da bude negde u Vojvodini onda minist. za KiM na Kosovu ili barem u gradu blizu granice itd. Pogledajte druge zemlje npr. u SAD da li je centar mode, umetnosti, glume, ekonomije, berze, automobilske industrije u Vasingtonu pa onda kada bi i to u Srbiji uradili ne bi imali problem u bg da vam svi zivi dolaze i uzimaju posao

iwanna 87

Joj,ljudi,vreme ce pokazati,ne treba da se bojimo ni z asta.. Treba samo da brinemo,da dobro usavrsimo svoje znjajne.da se ne brukamo!
A sto se tice NiS-a,svaka cast!!  :pljes:
Samo opusteno,bez prevelike frke i ako si dobar srucnjak,pozrtvovan,nacices posao.. Koliko ima apoteka,kaad odem u WC,ocekujem da ce neko da me pita,kakav imate kasalj?? :))

mickic

Moram da se ukljucim ,mada ne u diskusiju jer sam se dosta dugo borila da se malo promeni misljenje o niskom farmaceutskom fakultetu ,pa mi se smucilo da vise o tome mislim i izjasnjavam se.

A drago mi je sto se polako menjaju stvari ,bar ovde na forumu ima dosta ljudi koji imaju poz.stav o NS i NI. Treba da se medjusobno podrzavamo i saradjujemo. Ali, da ne pametujem mnogo , vec je dosta super postova ovde,pa cu samo da dodam po nesto:))

Ono sto je mozda zanimljivo i mozda dovoljan argument da je fakultet priznat, jeste da je moguce upisati doktorske studije i u inostranstvu. Ja sam vec 5.mesec u Holandiji, na PhDju, a zavrsila sam farmaciju u Nisu. Radim na fakultetu, ide radni staz, osiguanje,plata i sve sto uz to ide. tako da, sve je moguce.
Znam devojku koja je u BGu zavrsila pre par godina i isto je u Holandiji zavrsila doktorat,sada radi . Otvoreni su za nase studente i nije im vazno iz kog su grada, dok god je diploma validna.  :>:
Medjutim, ono sto se razlikuje je sam sistem skolovanja i nivo samostalnosti i prakse koji su oni dobili jos za vreme bachelor-a, a mislim da mi ne uspemo da steknemo za vreme studija. Ne znam da li je to problem samo sa niskim fakultetom ili je generalno kod nas takva situacija. Ali znam da smo se mi dosta oslanjali jedni na druge, na asistente, dok ovde jos u trecoj god.dobijes svoj bachelor projekat, budzet kojim raspolazes, i na tebi je da ga odradis. Da ne pricam o master-u.
tek sada vidim da bih iz korena menjala sve ono sto smo ucili i radili ,mada znam da ne moze da se poredi niti da se bude mnogo kritican,  zbog finansijske situacije koja je dijametralno razlicita izmedju Srbije i zapada:) i zbog mnogo toga drugog.. 

ja i dalje mislim da je mnogo toga pogresno odradjeno sto se tice mog faksa ,ali,opet smo prva generacija, pa ,mozda nije ni moglo drugacije. A samo od nas zavisi kojim cemo putem da krenemo i koji nivo znanja mozemo i zelimo da imamo, gde god zavrsili faks.

pa, ljudi, take it easy :) Mozda je bolje da usmerimo paznju na to kako da iz svakog fakulteta izvucemo maximum ili menjamo ono sto vidimo da ne valja, knjige, profesore ( :djavo) , nacine, sad nas bar ima dosta pa smo mozda vise u mogucnosti da uticemo na sistem.. a mozda lupetam  :krsti: :a :)





Bred

Kakvo je stanje u Holandiji sto se tice posla za farmaceute?

Zasto si odustala od Kanade?  :wink: :love:

mickic

hey hey Bred :)

odustala sam od Kanade, jer je trebalo, bar po nekim informacijama koje sam uspela da prikupim, min.2-3 godine opasnog ucenja zbog nostrifikacija diplome. A onda mi je ovo naislo kao prilika-pa nisam mogla da je propustim :)

Sto se posla tice, nije ni ovde sjajno, ali sa PhD-jem je drugacije. Ja mislim da jedino tako mozes da radis ako ne znas holandski.  Mnooogo novca i truda ulazu u nauku i studente, tako da je to stvarno super resenje. Primas platu koja je neuporediva sa nasim platama i ide ti radni staz.

U apoteci ili industriji/bolnici ,moras da nostrifijujes diplomu i da znas jezik... a ako to neko uspe- onda su uslovi za rad odlicni :))



Bred

A kako se tebi cini jel holandski tezak jezik?

iwanna 87

a kako se uopste  zavrasava tamo?? :cvet

mickic

Holandski nije mnogo tezak, slican je nemackom, tako da ako imas osnovu iz nemackog, lakse ide:) Ali je izgovor odvratan, ako stvarno zelis da znas jezik, mislim da je logoped pravo resenje :) Za njih je nemacki "mekan"  :shock2:  strasno  :wall:

Ivana , pokusas da nadjes online konkurs, i apliciras. Tako su moje kolege uradile. Ja sam bila na razmeni u Groningenu i pronasla profesora koji je zaduzen za PhD studente,pa sam preko njega konkurisala.. ako te bilo sta zanima, slobodno salji por. , ne znam da li idemo u off topic ako nastavimo ovde :)
:cvet

Bred

Ma slobodno pisi, rastavicu ja poruke kada se stvori celina.  :wink:

iwanna 87

Pa,ja bih volela da za to konkurisem,ali ne znam koji sve uslovi treba da se ispune,da bi se uspelo?? :roll: