Sta se radi na prakticnom i eventualni problemi

Started by Alnus Glutinosa, 16-05-2006, 13:33:42

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zmajic

A sto se tice krvnog pritiska?! Kome merimo, ako izvucemo tu vezbu?! Jeste da tu moze da se odprilike ubaci izmerena vrednost, ali ako oni opet mere.... Malo je nezgodno za ljude koji nisu radili to na vezbama, a nemaju aparat kod kuce! a005

mina-L

Ma krvni pritisak je jedna od laksih vezbi,polako ispustas vazduh,cim cujes prve otkucaje-gornji,kad ti se otkucaji gube-donji,nema sanse da pogresis!Ja se nesto ne secam da su na ispitu oni proveravali tj iznova merili!

Al-Jasmina

Pazi to je i onako relativna metoda...
Ako si gluvarda imaces pritisak mrtvog coveka- 30/20 :>

Ta vezba je najjednostavnija i najzahvalnija :>

zmajic

Znam ja da je lagana vezba, ali ima ljudi koji u zivotu nisu merili. Meni jije toliki problem da izmerim, mada ne bi volela da mi oni proveravaju.
Hvala u svakom slucaju.... :cvet

Al-Jasmina

Nece proveravati,
proverice tvoje teorijsko znanje
ponekim pitanjem..
E ta dopunska pitanja su jedan od TRI najbitnija momenta

_da tacno uradite vezbu
_da tacno zapisete postupak i teoriju
_da znate te neke "koskice" koje to i nisu ako zaista razumete ono sto ucite :cvet

zmajic

Thanks Al-Jasmin  :cvet
Sve u svemu ne treba puno vremena da se sprema

Nea

Imam par nedoumica vezanih za prakticni iz fiziologije. Sad, mozda pitanja i nece biti bas preterano pametna, ali nikada  mi se nije bas desilo da u potpunosti zaboravim sta smo sve tacno radili na vezbama kao sto je to slucaj sa fiziologijom, a prakticni se blizi pa mi nije bas svejedno:

Dakle:
1.   Odredjivanje koncentracije hemoglobina metoidom po Shaliju-
iz ove vezbe me interesuje koje vrednosti u poslednjoj formuli koristimo za ovcju krv, tj koja je normalna vrednost za ovcju krv u g/l , a koja u Shalijevim stepenima, i kakav rezultat vezbe ocekujemo.
2.   Teichmanijeva proba- pominje se defibrisana krv – ako bi neko mogao da mi objasni ovaj pojam i kako da nacrtam kristale.
3.   U vezbama u kojima nam treba prokuvana pljuvacka – da li smo je dobijali zagrevanjem u epruveti nad spiritusnom lampom? To mi je potpuno isparilo iz glave.
4.   Da li moramo da znamo nazive reakcija kod dokaznih reakcija zuci?
5.   Kod spirometrije koliko se ja secam odredjivali smo kapacitet pluca sabiranjem one merene tri vrednosti, a zatim smo to proveravali i nekim izracunavanjem preko neke formule koje ne mogu da se setim. Takodje mislim da smo kod ove vezbe radili i nesto sto bi se zvalo maksimalno moguci izdisaj i na taj nacin proveravali tu vrednost.
6.    I na kraju, ono za mene najgore... nikako ne mogu da se setim na koji nacin smo pripremali tacno tu plocicu za brojanje celija krvi kod brojanja eritrocita i leukocita.
Pod kojim uvelicanjima se broje... neko mi je pomenuo da postoji neka ralika u uvelicanju izmedju brojanja leukocita i brojanja eritrocita.

Eto ako neko zna bar poneki odgovor na ova moja pitanja... neka napise... bila bih veoma zahvalna.

Poz.

zoe

1. за овчју крв у белешкама своје другарице супер савесног студента имам дописано да је 115 g/l нормална вредност концентрације хемоглобина и да се узима вредност 70 за Салијеве степене. (за случај да ово добијем на испиту, не бих се либила да приупитам асистента, за сваки случај)

2. дефибринисана крв би ваљда била она у којој не може доћи до коагулације јер нема фибриногена односно, фибрина, а кристали су високопризматичног облика (квадар) и мрке су боје

3. и мени се чини да се део пљувачке загрева у епрувети на шпиритусној лампи, па се онда додаје раствору скроба.

4. нема много назива, па научи, од вишка глава само тренутно боли :>

5. на три начина изражаваш витални капацитет:
а) формула: висина пута 20 за жене, или пута 25 за мушкарце
б) сабираш респираторни волумен, резервни инспираторни и резервни експираторни
в) дуваш одједном цео витални

6. еритроцити:
Крв се увуче у меланжер до ознаке 0.5 или 1.0, пажљиво се обрише кап крви са врха меланжера и из чашице се увуче Хајемов раствор до ознаке 101. То онда мућкаш, прве 2-3 капи одбациш на комадић вате. На комору ставиш покровну љуспицу и онда на ивицу љуспице канеш кап разблажене крви која ће се због капиларне силе подлити испод целе површине љуспице.
Микроскоп: на увећању од 10х, нађеш централни квадрат, он је издељен на 16 "мањих", а сваки од тих 16 је издељен на 16 "најмањих". Да би видела један "мањи", пребациш објектив на 40х. Пребројаваш еритроците у 4-5 "мањих" квадрата, дијагонално поређаних у централном квадрату (заправо довољно је бројати их у 4, јер толико има квадрата у дијагонали).
Онда то што си избројала поделиш са бројем "најмањих" квадрата (4 х 16 = 64) и то је средња вредност броја еритроцита у "најмањем" квадрату.
Даље, формулу знаш...

леукоцити
Постављање на комору је исто. Мелажер за леукоците има 10 пута мању запремину, користи се други реагенс (обавезно након додатка реагенса мућкати минут-два, да би сирћетна хемолизирала еритроците, да не би и њих којим случајем пребројала са леукоцитима).
Микроскоп: дакле, цела комора има укупно 9 поља. За еритроците смо гледали централни тј. пети, а за леукоците се посматра један од периферних (дакле, први, трећи, седми или девети). Бројање се врши на целом великом квадрату под малим увећањем. Тај број се уврсти у формулу и то је то....


Ето, ако има још које питањце, или ако је шта нејасно (или можда погрешно, а надам се да није) од овде написаног, вичите, па да се испомажемо...

Nea

Eh da! Kada radimo vezby Teichmanijevi kristali u upitstvu pise osusiti krv pa je posle isitniti, e sada nisam sigurna za taj deo osusiti krv- je to radimo nad lampom ili cekam da se osusi?

I da- kada pravimo rastvor skroba u toploj vodi posto se u takvoj rastvara- kako grejemo tu vodu...

zoe

Добијемо осушену кап крви на плочици, а ми је иситнимо и даље све што треба...

Скроб... вероватно ћемо добити неко грејно тело :>, да л' решо, да л' пламеник, а можда и само ону шпиритусну лампу. Загрејеш воду и додаш је скробу. Ја не бих грејала хладну воду у којој је скроб, јер би нам се скроб сав улепио...

Al-Jasmina

 :cvet Jos nesto, nosite upaljace i nadajte se dobroj spiritusnoj lampi, mene je moja urnisala  :ohwell:

Jos nesto,
pazite na redosled dodavanja ajde da uopstim - sastojaka u epruvete...Dobijete samo onoliko koliko vam je nuzno, a ne dodatne za prenos  :roll: (ja, biser...umalo napravih sebi problem) a onda mi je jedna pukla nad lampom  :ohwell:

Nea

Evo da ispricam moje iskustvo sa ispita.

Danas sam polozila. Imala sam vezbu tripsin- tripsinogen. Nista nije problematicno, bilo je potrebno samo da se ceka pola sata dok se epruvete greju u vodenom kupatilu. Posle toga treba uraditi biuretsku reakciju. E sada, meni biuretska reakcija nije uspela i prakticni rezultati nisu bili dobri. Ja sam asistenkinji rekla da mi rezultati vezbe nisu u skladu sa ocekivanim rezultatima. Ona me je samo pitala: " Dobro , a koji su to  ocekivani rezultati?" Onda sam ispricala sta je i zasto trebalo da se desi u epruvetama i to je bilo to. Ona mi epruvete nije ni pogledala.
Inace, bilo je cini mi se malo problematicnije sa onima koji su radili vezbe sa krvlju, zbog toga sto krv nije bila dobra. Devojka koja je imala da broji eritrocite nije to mogla prakticno ni da uradi nego je samo ispricala teorijski i polozila.
Sve u svemu- ohrabrujuce.

Eto toliko od mene.

pig_am_am

o boze...pa mi smo sami sebi vadili krv za brojanje er  :>
obicnoje bilo,ko je pao taj prakticni-pao je na brojanju er :>

shmizla

Ja sam danas polozila, i imala sam to brojanje eritrocita... (baksuz)
Meni je sve bilo ok, i da napravim taj rastvor krvi u melanzeru, i da stavim krv na plocicu, ma sve, dok nisam trebala da nadjem te kvadrate na kojima se broji... E tu je vec bio problem, jer se ja toga sa vezbi ni ne secam kako je izgledalo, ne secam se ni kada smo to radili, a ocekivala sam da ce ti kvadrati biti mnogo uocljiviji..tako da umalo danas nisam odustala, trazila sam ih jedno 15 minuta i besnela, a onda sam ih jedva uocila... I bilo je brdo eritrocita, samo u onom jednom oko 300... ali onda je sve bilo ok, trebalo je samo prebrojati... a nisam se tupson setila da prvo pogledam komoru bez krvi, da vidim kako to izgleda, i gde je, pa tek onda da stavljam krv...

Bred

Pa pobogu, oni nas bas na vezbama opominju da obratimo paznju na tu vezbu brojanja eritrocita, ne znam kako vam nisu skrenuli paznju? ili si ti bila nepazljiva na vezbama?  :wink: :K