Usmeni ispit kod prof. Mirjane Djukic

Started by HoochieMan, 17-11-2006, 13:23:38

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

HoochieMan

Novi ispitivac je doc Mirjana Djuric. Danas sam imao ispit kod nje, i pao sam, tacnije vratio pitanja. Kolege koje su odgovarae nisu sjajno prosle, ima samo jedan prolaz, ostalo palo.
O cemu se radi... Ona je veoma zahtevna, za moje kriterijume previse. Nakon ispita, razgovarao sam sa njom punih 30 ako ne i vise minuta, iz cistog razloga jer je ona bila zainteresovana da cuje moju stranu price, ili uopste studentsku stranu price, kao i da pokusa da predstavi svoje vidjenje situacije vezane za ispit, kriterijum i zavod za toksikologiju uopste. Veoma je retko da neko ima zelju da kominicira na studentom na nasem fakultetu, narocito sa toliko volje. Njeno glediste je sledece- toksikologija kakvu mi ucimo i kakvu sam ja spremio, zrela je za djubre. Metode koje se uce vise nicemu ne sluze, dok sa druge strane bitne stvari, mehanizmi dejstva toksina (ne u smisli "on napada jetru", vec sta se tacno desava cak i na molekularnom nivou) kojih naravno u Mokranjcu nema (nisu bili poznati pedesetih godina), a koji su nam ako se ikada realno budemo bavili toksikologijom zaista neophodni, potpuno zapostavljeni. Koliko mogu da zakljucim, ona je deo novog pravca na institutu, koji pokusava sa malo priblizi toksikologiju nase farmacije evropskoj, makar i u skromnoj meri, i da jednom za svagda raskine sa Mokranjcem i ostavi ga iza sebe kao deo istorije. Koontraargument je da je ispit sad neuporedivo komplikovaniji nego sto je bio jos u proslom roku (pocinje da ispituje jos neko- zaboravio sam ime ,i zastupa slican stav),da i dalje nema udzbenika, tako da smo ostali na jednom izvoru- PREDAVANJIMA SA INTERNETA. Sva pitanja- sad ih je 4, bila su iz njenih predavanja na internetu. Znaci ako ste kod Vesne- sve po starom- opsta, metali, sve isto sto je vazilo do sada, ali ako upadnete kod jedne od pripadnica "novog talasa"- net net i samo net, zaboravite na dokazne reakcije i slicne stvari, i spremajte toksine sa njenih predavaja na netu.

Izvinjavam se na opsirnosti, hteo sam da podelim sustinu razgovora sa vama, i moje misljenje, mojih 5 centi je da zaista drzim fige da se na ovom fakultetu dese neke promene, sada jeste da je to preko nasih ledja (opet), ali razlozi koje Djuricka sledi su krajnje razumni sa dalekoseznim dobrim efektima. Dakle- nije neprijatna, pristupacna je, preterano zahtevna i trazi svoja predavanja sa neta.

bambi

lepo je to da neko trazi svoja predavanja sa neta ali budi fer pa izbaci kompletnu materiju !!! Uvodni deo je dobar tj.prvo pitanje . specijalna toks je tako malo obradjena da nema sanse da se to koristi.klinicka  toks je napucana sa sve grafikonima , neprevedenim tabelama .dato je u tezama ne znas odakle udara .U odnosu na Mokranjca ima manje . Moj savet,koji naravno ne morate da poslusate, je da lepo uzmete Jokanovica i kao Maksim po diviziji krenete u jos jednu rovovsku bitku . VI koji imate kod novih samo nadjite Jokanovica.Skidam kapu svakom ko je ovo NAUCIO , shvatio i povezao za 3 nedelje !  :cvet

pharmaceut

Vidim utihnula ova tema za decembar,ali molim nekoga da mi prenese svoje utiske sa ispita kod Djukicke.Moze i kombinacija.

johnnz

ja sam polagao u novembru kod Djukicke imao sam 4 pitanja:hepatotoxicnost,olovo,plasticne mase i etilen glikol...otprilike njena predavanja sa neta,takva su pitanja bila svima kad sam ja odgovarao...neurotoksicnost,mehanizmi toxicnosti,hloral hidrat,azotovi oxidi,metanol...to je sve cega mogu da se setim,znam da niko nije imao 4.grupu otrova......znaci katastrofa:pita jako detaljno,trazi pricu da joj pricas,pogleda koncept pa te pita ono sto nema u konceptu,obavezno nauci ono sa neta...uostalom na prethodnoj strani je lepo objasnjeno sta i kako kod nje...ovako je kao prijatna ali bas su joj kriterijumi visoki ili je moja skripta katastrofa...bice da je ovo prvo...polago sam prvi i pao tako da neam pojma kako izgleda kad neko polozi kod nje....to je to...pozdrav...

johnnz

ej da kod Djukicke je bilo i pitanje INSEKTICIDI...znaci o svakoj grupi po nesto,ali sa akcentom na organofosfatne ili organohlorne ne mogu tacno da se setim...

pharmaceut

Hvala Johnnz.Koliko Djukicka obraca paznju na analitiku?Smorili su me toksini.Bljak

johnnz

Koliko sam skontao Djukicka ne pridaje vaznost analitici ali terorise sa mehanizmima delovanja otrova tj. kako deluje,sta se desava u organizmu,ali u detalje,ono da imas pricu...npr mene je pitala kako nastaje masna degenercija hepatocita,blagi uzas,nesto b-oxidacija masnih kiselina,pa kako slobodni radikali deluju u detalje..ja sam nesto znao tj. nabadao i vadio iz malog mozga ono uopsteno,kratko,nisam imao neku pricu, ali to nije bilo dovoljno,nisam znao da bas to treba...nekako sam stekao utisak da sam trebao da ponovim celu biohemiju..ali opet kazem nism slusao kako druge ispituje jer sam bio prvi...tako ljudi da znate,da vam ono sa neta bude br 1 ma koliko nista ne kontali nastrebajte to jer su se oni istripovali na te fajlove kao da su knjigu napisali...

tinka

Da li neko ima informacije o tome kako protice ispit kod M. Djuric u decembarskom roku? Neko je ranije pomenuo da nije bilo pitanja iz 4. grupe... Jel' to slucaj ili pravilo? Sa predavanjima sa interneta ispit je postao uzasno komplikovan... Bubacenje i nista vise. :roll:

tinka

Posle ispita kod M.Djukic mogu reci ono sto su mnogi pre mene vec rekli: Najvaznije (ili mozda jedino vazno) jeste ono sa neta). Pitanja su s obzirom na to potpuno predvidiva: pesticidi - organohlorni insekticidi, pesticidi - organofosfati, etilenglikol, propilenglikol, hepatotoksicnost, nefrotoksicnost, HCN, H2S, toksikodinamija, toksikokinetika, mehanizmi toksicnosti, podela otrova i faktori toksicnosti.... Sto se ispitivanja tice, bitan je koncept koji ce profesorka pregledati i ukoliko nesto fali ili nije dobro pitace. Nema glupih pitanja i zavlacenja, vrlo korektno. Ja sam ucila koristeci ono sa neta i zato sam polozila bez problema, mada sam imala problem tokom ucenja jer je dosta opsirno, mnogo toga nije do kraja objasnjeno (mislim na neke seme i hem. r-je) pa dok sam sve to raspetljala... Bilo mi je potrebno i vreme i strpljenje... Pozdrav za sve koji su polagali u sredu, nadam se da ste dobro prosli!

vukmir

Da li neko zna neka pitanja ili jos bolje kombinacije koje dolaze kod prof. Mirjane Djukic? To pitam za kumu,a meni treba jos neka kombinacija koja dolazi kod Dragane.Zapravo sta voli iz opste?

pharmagozza

Da li neko zna kako pita Mirjana Djukic? Sta trazi?

alfie

Literatura,skripte,predavanja na internetu,ma ceo ispit je ziva sramota!!!
Dokle samo?
Ja sam kod Djukiæke... Budi Bog s' nama....
Savet: Ko god dobije nju bolje da ni ne uèi i èeka sledeæi rok....

benefit

alfie, 100% se slazem sa tobom.
Inace, nije ni ta Djukicka bas toliki bauk, polaze se i kod nje, cuo sam da je vazno da se napise dobar koncept i da u principu to najvise gleda. Srecno!

Jex

Ima li jos neko neko pitanje koje dolazi kod Djukicke? Pita li ona alkaloide? Koliko detaljno pita analitiku ( ili je dovoljno samo da se nabroje metode)?

ivana

#14
Ja ucim alkaloide iz Mokranjca i sa neta, mada tu ima malo. Mislim da Dragana pita analitiku i to ono iz praktikuma ali ne  sve otrove( znam da pita za CO, CN). Ona bas voli ekotox, to je i predavala, i mislim da svakoga pita nesto odatle.
Mislim da kod Djukicke nije toliko bitna analitika, ona gusi sa mehanizmima toxicnosti, do detalja