Учење фармакологије?

Started by Nina, 25-06-2007, 20:36:39

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Jeca

Za ovo prvo sam pretpostavila da pricam o sinergizmu i antagonizmu...al ajd da proverim.... :)


Biljo legendo...hvala   :~ :love:

Cherry


Da li moze neko da napise koja je razlika izmedju epiduralne i spinalne anestezije?

Jeca

Razlika je u mestu gde se daje i sta ce da anestezira (spinalna ide izmedju ledjnih prsljenova u subarahnoidalni prostor ispod nivoa KM i dolazi do anestezije donjih ekstremiteta, a epiduralna ide izmedju prsljenova iznad dure (cvrstog omotaca) i dovodi do anestezije u urogenitalnog trakta, creva...zavisi gde je das)

ivanabg

Da li neko zna odgovor na pitanje kod prof. Savica: Lekovi sa antiholinergickim nezeljenim dejstvima?

Kamicak

Ivana, pogledaj triciklicne antidepresive, antihistaminike starije generacije, antipsihotike ( ima sigurno jos primera, ali ovi mi prvi padose na pamet ). U pitanju su neselektivni lekovi, koji blokiraju i muskarinske receptore pa se javljaju suvoca usta, zamagljen vid, retencija urina, opstipacija..

JO

Quote from: ivanabg on 15-04-2009, 12:48:31
Da li neko zna odgovor na pitanje kod prof. Savica: Lekovi sa antiholinergickim nezeljenim dejstvima?


dizopiramid i propafenon (antiaritmici) takodje imaju ova nezeljena dejstva.

A kakva je razlika izmedju desenzitizacije, tahifilaksije i tolerancije? I koji su mehanizmi nastanka?

AnaCrvena

i desenzitizacija i tahifilaksa se odnose na isto gubitak/smanjenje osetljivosti receptora na prisustvo leka, s tim sto se tahifilaksa desava vrlo brzo-sekunde/minuti nakon primene leka,a desenzitizacija nakon dana/nedelja uzimanja... sta sve do toga dovodi -imas dato u r&d,negde na pocetku,ne znam tacno gde,nije mi tu sad knjiga,a ispit bio pre 2 meseca,pa se malo i zaboravilo,ali potrazi u indeksu pa ces lako naci!
a tolerancija je pojam koji oznacava smanjenje efekata leka nakon ponavljanog uzimanja,i potrebu za povecam doze da bi efekat bio zadovoljavajuci,i ja mislim da obuhvata i desenzitizaciju i tahifilaksu... tako sam bar ja to shvatila!

ivanabg

Da li neko zna kad su konsultacije kod sva tri profesora?

bilja_tb

Ponedeljkom od 10,00 – 13,00 h Ugresic
petkom od 11,00 h  Radica
Utorkom od 12,00-14,00 h Savic

rodiæ

#144
e da vam ja ka¾em ne¹to va¾no u vezi uèenja ovog ispita,i prolaska na njemu.prvo ¹to vam je bitno je da znate lepo i teèno da isprièate to ¹to znate.to je najva¾nije.t.j.da imate dobru interpretaciju.naravno da je bitno da se ne upla¹ite(a i za¹to biste)i da budete sigurni.al ne mo¾ete biti sigurni ako to ¹to znate ne znate da prezentujete,onda se zbog toga iznervirate i zaglavite se i zavuèete tamo gde ne treba.a i izgubite koncentraciju.to vam èini 30 posto uèinka na ispitu.ostalih 70 posto vam je sreæa a u nju spada:1.da je profesor raspolo¾en 2.va¹a kombinacija 3.da li ste simpatièni u tom trenutku profesoru i 4.koliko æete imati sreæe da ba¹ u tom trenutku imate najbolju koncentraciju.eto,a uz sve to se podrazumeva da ste sve nauèili i naravno sa razumevanjem,jer drugaèije ne mo¾e.tako da kad jednom nauèite nemojte da ne izaðete,jer æe vam se uvek èiniti da ne znate dovoljno,a to je normalno.pa ako imate sreæe i ako znate lepo da prièate to je onda osmica,devetka,desetka.a ako imate samo znanje,to za takvu ocenu nije dovoljno.al onda budite zadovoljni ¹to imate znanje!pozdrav!

jellena s

kako ide terapija maligne hipertenzije?

Bred

ccc. pretrazi forum.

Trenutno spu¹tanje visokog pritiska (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,16675.0.html)
Учење фармакологије? (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,7957.msg232441.html#msg232441)
Januarski rok (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,12192.msg190084.html#msg190084)

jellena s

zasto coksibi lose deluju na kvs i zasto paracetamol ne deluje antiinflamatorno?

mrsH

Paracetamol ne deluje antiinflamatorno zbog inaktivacije peroksidima koji su prisutni u visokim koncetracijama u tkivu koje je zahvaceno inflamacijom (barem tako rece prof Miroslav)

Koksibi lose deluju na kvs zbog inhibicije cox 2 izoforme koja je jedino prisutna u zidu krvnog suda  koji je zahvacen aterosklerozom zbog cega izostaje sinteza prostaciklina koji je antiagregator i vazodilatator (inace u normalnim endotelnim celijama je prisutna cox 1 izoforma ali kada krvni sud zahvati hronicni inflamatorni proces kao sto je ateroskleroza dolazi do expresije samo cox 2 koja je inducibilna forma).Drugo, koksibi ne inhibisu cox1 koji je jedino prisutan u trombocitima tako da se sinteza tromboksana odvija normalno.
Takodje u bubrezima je prisutna konstitutivna izoforma cox2 koja zaduzena za sintezu prostanglandina koji su neophodni za odrzavanje normalne glomerularne perfuzije i njenom inhibicoj smanjuje se protok krvi u glomerulu i dolazi do retencije tecnosti
Nadam se da je pomoglo :)

jellena s