Farmaceutski Zivot u Srbiji

Started by ogi84, 20-09-2008, 03:04:46

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Adonis_Vernalis

Upravo tako. Hvala, Brede.

Ja sam u USA poslednji put bio 2001. Od tada je proslo 7 godina... Koliko znam, mnogo toga se promenilo, ali nagore. No, kolega je tamo, na licu mesta, pa bi, smatram, mogao (ako hoce, naravno) da nam dobaci insajderski pogled na svoj Univerzitet.

Nocni zivot je uvek bio lep, o da. Ali, ne dovoljan da bi emigrirao.

Enea

Quote from: ogi84 on 21-09-2008, 16:01:52
Najbolje bi bilo da izaberes bilo jedan farmaceutski fakultet i posaljes im E-mail. Svaki faks ima svoje zahteve, a i bolje je da ti neko kaze iz prve ruke kakva je situacija, nego da ti ja kazem sta je moj drug reko sto je njegov drug reko.
U pravu si.
Moguce da cu to i uraditi.
:pst

Imas nekakve slike laboratorija, dvorista faxa?

ogi84

Quote from: Adonis_Vernalis on 22-09-2008, 22:49:59
Upravo tako. Hvala, Brede.

Ja sam u USA poslednji put bio 2001. Od tada je proslo 7 godina... Koliko znam, mnogo toga se promenilo, ali nagore. No, kolega je tamo, na licu mesta, pa bi, smatram, mogao (ako hoce, naravno) da nam dobaci insajderski pogled na svoj Univerzitet.

Nocni zivot je uvek bio lep, o da. Ali, ne dovoljan da bi emigrirao.

Profesija se menja iz godine u godinu, ali po mom misljenju ide nabolje. Farmaceuti dobijaju sve vise slobode i odgovornosti i njihova uloga u medicini se prosiruje iz godine u godinu. Postoji veliki broj opcija za "novopecene" PharmD-jevce, kao sto su Nuklearna Farmacija, Pedijatrija, Onkologija, Nefrologija (Nephrology-ne znam da li se tako kaze na srpskom), pedijatarska onkologija, rad u industriji, istrazivanje, akademski posao...

Postoji mogucnost (u fazi razmatranja vlade), da se profesiji doda nova grana, a to je prosto savetovanje starijih pacijenata i pravljenje terapeutskih rezima za njih. Ovde je sve veci broj starijih ljudi koji uzimaju gomilu lekova, a vecina njih ni ne zna zasto, kako i kada treba da se uzmu. To dovodi do komplikacija koje interakcije izmedju lekova i stila zivota mogu da dovedu. Ova grana meni nije mnogo privlacna, ali je veoma isplativa (oko 1-3$ /min - ovo i dalje nije pouzdana info), tako da ce privuci ljude koji su gladni para.

Farmaceuti su veoma aktivni u bolnicama i cine veoma vazan deo tima koji odredjuju terapije pacientima.Danas, vecina doziranja i izbor lekova je posao farmaceuta a ne doktora, za razliku od proslih vremena kada se doktorova odluka nikad nije dovodila u pitanje. Doktori i nisu neki eksperti sto se tice lekova (mada misle da jesu), tako da farmaceuti to savrseno dopunjavaju. Neke Americke drzave cak su odobrile zakon da farmaceuti mogu da pisu recepte za lekove.

Skola koju ja pohadjam je veoma dobra po mom misljenju a i po misljenju eksperata koji rangiraju skole svake godine (#3 istrazivanje, #17 academics). Nastava je usmerena prema praksi vise, dok su zadrzani isti predmeti kao pre. Hemija se uzima svaki semestar, kao i farmakologija i kinetika. Laboratorija se odrzava jednom nedeljno (par sati). Hteo bih da napomenem da 95% studenata radi 10+ sati dok su u skoli tako da svi imamo priliku da primenimo to znanje dok smo jos u skoli i da se priviknemo na uslove koji su u stvarnom svetu.

Sto se tice emigracije, to je stvar licnog ukusa. Ja ne planiram da ostanem u Kansasu, ali ne verujem  ni da cu se vratiti u Evropu. Novca ima, ali opet su tu iste muke kao i u evropi jer postoje mnogo veci troskovi.


ogi84

Quote from: Enea on 23-09-2008, 14:37:21
Quote from: ogi84 on 21-09-2008, 16:01:52
Najbolje bi bilo da izaberes bilo jedan farmaceutski fakultet i posaljes im E-mail. Svaki faks ima svoje zahteve, a i bolje je da ti neko kaze iz prve ruke kakva je situacija, nego da ti ja kazem sta je moj drug reko sto je njegov drug reko.


U pravu si.
Moguce da cu to i uraditi.
:pst

Imas nekakve slike laboratorija, dvorista faxa?

http://www.pharm.ku.edu/

Mi se nalazimo na glavnom kampusu, sa ostalim studentima. Veliki broj Farmaceutskih fakulteta je uglavnom odvojena od ostatka univerziteta i grupirana sa ostalim studentima u medicinskom polju ( medicinski studenti, med. sestre, Respiratory therapy, stomatologija, fiziotarapija). Uglavnom to je skup od jedne ogromne bolnice koja povezuje sve skole. Moja skola i nije nesto posebna materijalno, svi casovi su u jednoj ucionici i imamo dve laboratorije koje su dobre po mom misljenju.(zapravo, upravo se gradi nova zgrada koja ce biti samo za farmaciju). Mada to ne bi trebalo da bude merilo kakva je skola  i akademski program.

MoonHelen

U jeee! Skamenila sam se od njihove plate. Koliko brojeva....  :T A cula sam da hrana i takve stvari uopste nisu mnogo skuplje nego ovde. Samo su koledzi jako skupi  :streber: