Posle studiranja-staziranje, kako najbolje i najlakse

Started by nena, 26-10-2007, 19:14:49

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Maslacak

Mislim da se sta¾ zapravo odnosi samo na rad u apoteci.
Dakle, nije potreban ni za rad u industriji.

Ali nisam sigurna da sam u pravu :>

zvezdica

Slazem se, ali je moguce da ce u buducnosti za sve te poslove biti neophodan zavrsen staz (kao neka vrsta licence), pa zasto onda ne zavrsiti to sto pre, kada ste jos svezi izasli sa faxa, kad ste i uveliko naviknuti na besparicu; a ne kad se vec "ugnezdite" u nekoj dobroj firmi...Mislim da je tada sve komplikovanije...

Maslacak


Lady Jane

Ja sam se opredelila za staz u drzavnoj apoteci. Radim u AU Novi Sad. Potpisala sam ugovor na godinu dana koji ne zabranjuje da se istovremeno radi bilo sta drugo, posto smo mi svi primljeni kao volonteri. Rekli su mi da necu dobiti ni dinara za tih godinu dana (posto je u pitanju volontiranje), ali zapravo dobijam 19000 mesecno. Verovatno to kazu ljudima da bi sami odustali, prilicna je guzva za staziranje...
Za sada sam odradila 6 meseci i 20 dana "klasicne apoteke". Radila sam u apoteci "Liman" u mom komsiluku, to je velika i prometna apoteka i osim lekova drzi i pomagala. Npr. diskove i kese za stome.(Mala digresija.. Ko ne zna sta je stoma (a nisam ni ja znala do drugog dana na poslu) - to je, jednostavno receno, kada nekome odseku bolestan deo creva i zdrav kraj izvuku na povrsinu stomaka. Oko rupe se zalepi disk, na disk se zakaci kesa. E, drugi dan na poslu dolazi meni sveze operisan lik da pokupi kese i diskove i ne zna sta mu tacno treba. I kaze on meni: "Evo, sad cu ja pokazati, pa mi vi dajte odgovarajuce." I onda se lepo skine da mi pokaze... Mozete da zamislite moju facu u tom trenutku...).
Za ovaj posao sa pacijentima za recepturom vam je bitno par stvari:
- ne dozvolite da pacijent skonta da ste na stazu (velike su sanse da ce vas urnisati, samo ako pokazete imalo nesigurnosti, dosta kolega pacijenti uspeju da rasplacu u prva tri meseca)
- NIKAD ne govorite da nesto ne znate; ako niste sigurni u nesto ili pojma nemate o tome, recite "Samo trenutak" i saznajte od starijeg kolege ili iz knjige to sto vam treba
- recept: 1) proverite u zaglavlju za koga je lek, tj. koliko taj ima godina (ima JMBG na receptu)
           2) proverite adresu (ovo obavezno, da biste posle mogli da ga nadjete ako se nesto desi)
           3) procitate koji je lek prepisan i to uporedite sa sifrom dijagnoze i sifrom leka, proverite doziranje ( ovo je u pocetku malo komplikovano, posle dosta sifri naucite napamet, imate kompjuter, neki su recepti stampani... zavisi gde radite). Ako se nesto ne slaze, popricate sa pacijentom da utvrdite da li je u pitanju slucajna greska lekara (cesto se desava, imala sam npr. stampani recept sa doziranjem 2x5, a trebalo je 2x0,5)
- gledajte tri puta sta izdajete, kad uzmete kutiju, kad je stavite na recept, kad je pakujete ( UVEK napisite na receptu sta ste izdali - greske se desavaju koliko god da gledate u recept i u kutiju i desavaju se svima, bez obzira na to koliko dugo rade taj posao - zato je bitno da imate ime, prezime i adresu pacijenta i jasno vidljiv pecat lekara)
- izbrojte kusur pred pacijentom

Hm, ako se setim jos necega u vezi sa ovim, napisacu. Koga zanima jos nesto neka pita...

E, posle tih 6 m. i 20 d. sam presla na izradu magistralnih lekova i u ovoj apoteci cu ostati mesec dana. Ovo je pravi odmor, sedim pozadi u laboratoriji i pravim sta mi se svidja, ne moram da se natezem sa penzionerima :)
Sutra imam jos da zavrsim 100 praskica za bebe. Dobijete izvestaj lekara sa terapijom i onda od gotovih tableta napravite praskice sa potrebnom dozom i to pakujete u papirne kapsule. Ovo rade samo farmaceuti.

Posle ovoga prelazim u trecu apoteku gde cu mesec dana praviti sterilne preparate. Pa onda mesec dana kontrole lekova (ovo sam vec radila na praksi, kao vezbe iz analitike) i dva meseca u bolnickoj. Poslednjih 10 dana je socijalna ne znam sta i pojma nemam kako to izgleda. O tome svemu naknadno.

Eto, nadam se da ce vam ovo bar malo koristiti. I pitajte sta vas zanima.



AquArius

Lady Jane,
hvala ti puno na svakoj informaciji.

Imam pitanje - da li je moguce da se staz u NSu i BGu razlikuju, ako nista drugo, a ono u duzini trajanja. Recimo ovde, moj staz traje 3+3 meseca+20 dana. Prva tri su magistrala, sledeca tri su farmakologija (citaj receptura), a 20 ode na apoteku koja prodaje i pomagala. (Gvirnucu u svoj ugovor volontera, pa cu kucnuti na koliko sam potpisala ..  :K).

Elem, ovo o cemu ti pricas, bilo je aktuelno onda kad je staz u BGu trajao godinu dana, bar tako se meni cini. Ja sam mislila da je staz svuda isti (a ne racunam stazersku platu).

Takodje, od skoro, staz se radi u jednoj apoteci (ranije je bilo tri meseca u jednoj, pa u narednoj tri).

Takodje, novac je i vise od duplo manji, ali glavno opravdanje je - pa to je BG, velika je navala stazera. .. Ne znam koliko pije vodu, svi smo ko ovce, kako nam daju, tako i jeste.

Eto, imam razna pitanja, ali i price.
Pisacemo se jos.

:happy:

Lady Jane

Pa, ne bi me cudilo da se staz razlikuje po trajanju, u ovoj drzavi je skoro sve proizvoljno. A sto se para tice - sto je manje mesto, veca je plata.
Neke kolege su otisle da rade staz u privatnim apotekama zbog para, ali sad nisu zadovoljni, jer se sve svodi na uvaljivanje kojecega da bi se povecao promet. Prodaju Zoloft bez recepta klincima i tako...
Meni je drago sto sam se opredelila za ovu varijantu, mislim da treba proci kroz sve, pa onda znas sta ti se svidja, a sta ne.

Bred

sta je zoloft?  :wink: :K
btw, sto se tice detaljne provere toga sta tacno izdajete, u farmaciji generalno vazi pravilo tzv trojne kontrole (tri puta pregledate sta ste uzeli, konkretno se misli na stojnici pri izradi preparata ali moze da se primeni i na recepte i gotove lekove) i znam neke mo je kolege iz srednje medicinske koje su obarali na maturskom ako stvarno 3x ne provere tj pogledaju dobro sta su uzeli iz ormarica gde stoje stojnice.
kako lekari nemaju prava na greske, tako ni mi sebi greske ne smemo da dozvolimo.  :wink:

joe13

Zoloft(akt.supst. je sertralin)-antidepresiv

Bred

dakle, neko ko moze da mi zvanicno potvrdi koliko traje obavezan staz kod nas [u bgu]?
6 ili 12 meseci?
kruze razne price a ljudi u dilemi.  :wink:

Masha

Brede, mislim da je AquA, a odradjuje staz u BG-u, napisala da njoj staz traje 3+3 meseca + 20 dana. Prva 3 su magistrala, sledeca 3 farmakologija, a 20 dana ode na apoteku koja prodaje i pomagala. Procitaj njen post, mozda pomogne  :cvet

AquArius

Bas tako, u Beogradu staz traje - 3 meseca magistrala, 3 meseca receptura, i 20 dana laboratorije, apoteka za pomagala i jos nesto.

Dalje, do punih godinu dana, kad se polaze drzavni, moras jos proci bolnicku apoteku i Agenciju za lekove.
To su obilasci i predavanja, nekoliko puta u toku nekog odredjenog vremena, ne postoji radno vreme ili slicno, vec je to u funkciji edukacije i informisanja, kao i sakupljanja potpisa u stazerskoj knjizici.


Bred


Maslacak

Da li u periodu izmeðu tih 6 meseci sta¾a i godinu dana do dr¾avnog ispita (uz te obilaske), zvanièno mo¾e da se zaposli negde? :)

AquArius

Mozes naravno. Samo moras pronaci vreme za ta predavanja i obilazak laboratorija, tokom tog rada, da bi tvoj staz bio kompletan, jer ne bi imalo smisla da zapocnes, pa da batalis.

Mozes se i zaposliti i tokom staza u apoteci, ali pitanje je koliko fizicki mozes da izdrzis, ili koliko tvoj poslodavac ima razumevanja za obaveze staza.


Maslacak

A ha, hvala :happy:
Zanimalo me je samo sa tog zakonskog stanovi¹ta, ja sam mislila da po zakonu ne mo¾e istovremeno da se radi i sta¾ira :>