Pitanja i odgovori

Started by Enea, 04-01-2007, 18:36:42

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Enea

koliko ml vode apsorbuje 10g lanolina?

Bred


Enea

nadam se da me ne zezash brede..jer to vodeni broj ili adeps lanae cum aqua?

Bred

Ne zezam, to je vodeni broj.

SUNCE

apsorbuje duplo vise vode,sto znaci 20ml...imas u praktikumu iz tehnologije i to jeste vodeni broj...

Enea

20ml nije isto sto i 18ml
...

mene bred BAS ne voli...

Bred

Mislim da je 18ml tacnije ali se zaokruzeje na 20ml. meni je asistentkinja iz kozmetologije rekla da je svejedno 18 ili 20ml :wink:
enea, nema razloga da te ne volim :cvet

_d.0.t_

@Bred
jel' ti znash shta za farmaceuta znachi greshka od 2 ml?
jeste da je u pitanju voda, ali izdaj ti potroshachu kremu punu grudvica.

to ti je kao da gekona zaokruzhish na krokodila.
ne ide.

Bred


Enea

@bred

ta dva grama su 10% kremice od 20g,
a 10%nije malo..
ko sto rece d.o.t.bice pina grudvica..

elem,taj kolokvijum nije tezak?

ivana

Po PhYugV 10g bezvodnog lanolina moze da emulguje 20ml vode i nastaje emulzija tipa V/U

Ajvi

Evo sta sam sve slusala o lipozomima na usmenom kod prof. Vulete:
Pre svega treba opisati gradju lipozoma, tu se prof. dotakla lecitina, kao amfifilnog fosfolipida. Poenta je bila sto se devojka koja je odgovarala zbunila i rekal da su fofsolipidne gradje, umesto samo lipidne!

Gde se sve koriste (indikacije)? Za izbeljivanje koze, kao nosaci za antioxidanse, zastita od UV zracenja, zastita od izduvnih gasova, kod smanjenog sadrzaja vlage koze, bora, hiperpigmentacija.. (to je sve prof. rekla:)

Lipozomi   - ne mogu se lako oprati sa koze, lecitin stvara tanak film, nevidljiv, ne masti kozu, kompatibilni su sa kozom..
           - stite supsatnce i povecavaju im stabilnost
           - osetljivi su na povisene temperature (do 40C)
           - inkorporiraju se u podloge, daju preparate tipa gela, emulzione preparate (tu moramo paziti na emulgator koji dodajemo, oni imaju afinitet ka lipozomima, napadaju ih, cepaju, tako njihov sadrzaj moze da iscuri, treba dodati nejonske emulgatore!)

Sta se sve moze inkorporirati u njih? UV filteri koji su lipofilni, biljni ekstrakti..
Sta sve omogucavaju, prednosti?  Produzen kontakt sa kozom, bolja bioraspolozivost, poboljsanje barijerne funkcije koze..

Zatim, da se rade ispitivanja o tome kakva je penetracija u kozu, da nasa koza ipak pretstavlja barijeru za lipozome i da je vrlo diskutabilno koliko oni mogu da prodju ovu barijeru, zapravo je ne prolaze, na sta se prof. odusevila! (a ja sam zivela u zabludi da prolaze u dublje slojeve, smrc) Poenta je sigurno u tome da danas imamo finije nanodisperzne sisteme koa sto su: nanoemulzije, nanosomi.. (o ovome vise u Prirucniku iz kozmetologije, str. 31)

Eto, i za Goccu, i za sve ostale kolege i koleginice kojima ce ovo znaciti..
Nadam se da nista nije pogresno interpretirano, proverite jos jednom sve..

I jos moram da dodam da je prof. odlicna, jako strpljiva, fina, uvek hoce da pomogne, svasta zanimljivo isprica i doda, a ne uzme za zlo i ne smanji ocenu, ispit se pretvori u finu diskusiju. Obavezno izadjite kod nje!

majce

samponi "2u1"su sampon i balzam,a "3u1"sampon,balzam i ucvrscivac

Ajvi

Da dopunim majce, onako kako je receno na predavanju:
treca komponenta sluzi za oblikovanje kose     :cvet  :)):

BK

Da li neko ima Vitamine u kozmetickim proizvodima, to je iz Arhiva za farmaciju, napisale prof Vuleta i Vasiljevic...fali mi deo od vitamina A do Vitamina E, to su dve strane pa ako neko moze da slika ili skenira. Hvala unapred