Pitanja i odgovori

Started by Enea, 04-01-2007, 18:36:42

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Da li je tacno da moraju da se crtaju skice uredjaja iz ind.farmacije?
Predavanja tj slajdovi nisu dovoljni? Vidim da ima 2-3 slajda za nesto sto je u knjizi na 5-10 strana?
Koliko detaljno treba raditi knjigu posto je cini mi se bas detaljna i opsirna?

Bred

Quote from: Ajvi on 28-09-2007, 22:37:18
Evo sta sam sve slusala o lipozomima na usmenom kod prof. Vulete:
Pre svega treba opisati gradju lipozoma, tu se prof. dotakla lecitina, kao amfifilnog fosfolipida. Poenta je bila sto se devojka koja je odgovarala zbunila i rekal da su fofsolipidne gradje, umesto samo lipidne!

Gde se sve koriste (indikacije)? Za izbeljivanje koze, kao nosaci za antioxidanse, zastita od UV zracenja, zastita od izduvnih gasova, kod smanjenog sadrzaja vlage koze, bora, hiperpigmentacija.. (to je sve prof. rekla:)

Lipozomi   - ne mogu se lako oprati sa koze, lecitin stvara tanak film, nevidljiv, ne masti kozu, kompatibilni su sa kozom..
           - stite supsatnce i povecavaju im stabilnost
           - osetljivi su na povisene temperature (do 40C)
           - inkorporiraju se u podloge, daju preparate tipa gela, emulzione preparate (tu moramo paziti na emulgator koji dodajemo, oni imaju afinitet ka lipozomima, napadaju ih, cepaju, tako njihov sadrzaj moze da iscuri, treba dodati nejonske emulgatore!)

Sta se sve moze inkorporirati u njih? UV filteri koji su lipofilni, biljni ekstrakti..
Sta sve omogucavaju, prednosti?  Produzen kontakt sa kozom, bolja bioraspolozivost, poboljsanje barijerne funkcije koze..

Zatim, da se rade ispitivanja o tome kakva je penetracija u kozu, da nasa koza ipak pretstavlja barijeru za lipozome i da je vrlo diskutabilno koliko oni mogu da prodju ovu barijeru, zapravo je ne prolaze, na sta se prof. odusevila! (a ja sam zivela u zabludi da prolaze u dublje slojeve, smrc) Poenta je sigurno u tome da danas imamo finije nanodisperzne sisteme koa sto su: nanoemulzije, nanosomi.. (o ovome vise u Prirucniku iz kozmetologije, str. 31)

Eto, i za Goccu, i za sve ostale kolege i koleginice kojima ce ovo znaciti..
Nadam se da nista nije pogresno interpretirano, proverite jos jednom sve..

I jos moram da dodam da je prof. odlicna, jako strpljiva, fina, uvek hoce da pomogne, svasta zanimljivo isprica i doda, a ne uzme za zlo i ne smanji ocenu, ispit se pretvori u finu diskusiju. Obavezno izadjite kod nje!

Lipozomi kao mikrocestice sfericnog oblika izradjene su od FOSFOLIPIDA , koji obrazuju dvoslojnu membranu, koja okruzuje vodeno jezgro koje je u unutrasnjosti liposoma. Hidrosolubilne supstance (vitamin C) mogu se inkapsulirati u vodeno jezgro liposoma, a u membrani mogu biti vitamini A, E , kao i drugi lipofilni sastojci.
Mehanizam delovanja liposoma na kozu nije do kraja razjasnjen. Smatra se da fosfolipidi iz membrane liposoma stvaraju na kozi film koji j elipofilan, ali ne stvara osecaj masnoce i ne vidi se nakon mazanja. Oni smanjuju susenje koze jer usporavaju odavanje vode i tako duze vreme vlaze kozu, povecavajuci njenu elasticnost i mekocu.

Izvor: Arhiv za farmaciju 5 2001.god-Vuleta Gordana, Vasiljevic Dragana-Vitamini u kozmetickim proizvodima

Harry

Zna li neko sta treba da se prica na ova pitanja
2)   Savremena formulacija emulzija tipa U/V
12)   Biljna i mineralna ulja u kozmetičkim preparatima  <-koliko treba biti opsiran, sta treba spomenuti??
15)   Aloe vera gel i ekstrakt    <-ja ovo imam samo na jednoj foliji i mislim da je to malo
21)   Etarska ulja, mentol, bisabolol, alantoin   <-isto kao za prethodno

22.   Formulacija kozmetickih kremova sa (hidrisolubilnim) biljnim extraktima   <-sta ovde treba?
19.   Sintetske masne materije     <- i ovde?

MiKy

kolika je dozvoljena pH vrednost za kreme po pravilniku?

Gocca

- mleka i kreme za ciscenje 3.5-9.0
-kozm. proizvodi koji ostaju duze na kozi 3.5-8.0
-kozm. proizvodi koji se odstranjuju sa koze/kose 3.0-12.0
-proizvodi koji ostaju duze na kozi, a neutralisu prethodno upotrebljene proizvode 2.5-12.5

Eto to sam ja pronasla na folijama.  :>

Gocca

#20
@Harry,
sto se tice pitanja o sintetskim materijama pogledaj praktikum iz polucvrstih (Vuleta) i stranu 46 ili 47 (zavisi koja je godina stampanja). To je sve sto sam ja pronasla.

Aloa gel, mentol, bisabolol,... to ti je-sto ti je. Ja sam isla na fax , do kopirnice, misleci da cu pronaci neku folijicu koja ce mi ulepsati dan, ali ... Nista!
Za pitanja (2)Savremena formulacija emulzija tipa U/V i
(12)Biljna i mineralna ulja u kozmetièkim preparatima  , mislim da odgovor sam sklapas, a pitanje (22)Formulacija kozmetickih kremova sa (hidrisolubilnim) biljnim extraktima je jedan veeeliki znak pitanja. Ne znam kakve veze formulacija ima sa tim extraktima? Da li se zahteva neki odredjeni emulgator? Je l' bitno da li je u/v ili v/u? (pitanje je mozda glupo,ali...) Da li je bitna vrsta podloge?

Zna li neko?

BK

jedino sto sam nasla kao hidrosolubilni biljni extrakt je extrakt cvasti kamilice pripremljen sa propilenglikolom (on se mesa sa vodom =pa mozda to misle, etanolom, acetonom) deluje antiinflamatorno i antisepticno.Ali nema neka posebna izrada.

Bred

Evo o silikonima sto sam nasao iz beleski koleginice Ajvi:
-mogu da zadrze, cuvaju vodu, zastite kozu, sprece odavanje
-svojom crvstinom stite ili daju cvrstinu
-prepokrivaju ostecenje
-deluju anitbakterijski, uopste ne prihvataju mikroorganizme na svoju povrsinu
-mogu da budu lagani ili "cvrsti" u zavisnosti od toga kako je gradjen njihov molekul
-daju glatkocu i mekocu
-lako se rasprostiru
-veoma dobro stite od sunca
-lagani osecaj, svezina, osecaj cistoce
dobri su za anitperspiranse, dezodoranse, za ciscenje koze
-dobri adhezivi, lubrikanti
stabilnost: inertni, ne stupjau u rje sa drugim jedinjenjima, cisti, ne stvaraju neprijatne mirise
-hidrofobni(a i hidrofobni mogu da apsorbuju vodu u zavosnosti od molekule)
-fenomenalni izolatori (od elektricne struje)

Gocca

#23
Vredni ljudi, sta imate o Carbomer-u?
Tog pitanja nema u kombinacijama koje su date na forumu, ali ja ga imam u kombinacijama koje mi je dala drugarica koja je skoro polozila Kozm. (Primena Carbomer-a u kozm.preparatima)
Fora je u tome sto je ona bas to pitanje i odgovarala, ali je njen odgovor bio nedovoljan. Ne zato sto nije ucila, vec zato sto o tome u predavanjima postoje 4 recenice. Profesorka je rekla da u novim predavanjima postoji vise o tome.
Ima li ko to?
HVALA!

BK

Quote from: Harry on 21-11-2007, 13:12:46
Jos sam zapamtio da hijaluronska kiselina NE PRODIRE u kozu iako se koristi u anti age preparatima.
Ja se secam sa vezbi, za bilo koju supstancu asistentkinja je rekla:"AKO UOPSTE PRODJE KROZ KOZU"

MilanaR

moze li mi neko pomoci i reci nesto o lenger mesalici i kapilarnoj homogenizaciji pod povisenim pritiskom

Bred

o lenger mesalici imas u knjizi iz industrijske farmacije :wink:

MilanaR

u tome i jeste problem,knjiga ja stotinama kilometara daleko od mene.ipak hvala na odgovoru

Bred

i moja.  :K
ako neko ima kod sebe, nek pomogne koleginici.  :wink:

jecapereca

Potrebna mi je pomoc za pitanje samponi protiv peruti.Nemam bas nista o ovom pitanju pa bih molila da me prosvetlite   :K
Sta sve spada u KAM?