Uticaj Rh faktora na trudnocu...

Started by Masha, 23-03-2007, 17:36:17

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Masha

Kroz trudnocu, negativni Rh faktor moze stvoriti probleme. Organizam Rh negativne majke stvara antitiela protiv Rh pozitinih krvnih zrnaca cak i onih koje pripadaju vlastitom detetu. To se zove Rh osetljivost.
Veæina Rh negativnih majki rodi prvo dete bez problema, iako majka mo¾e posle porodjaja postati "osetljiva" na Rh pozitivnu krv koja ulazi u njen krvotok, pa u sledecoj trudnoci mo¾e doci do Rh osetljivosti.
Antitiela majke prolaze kroz placentu i napadaju crvena krvna zrnca fetusa, ¹to mo¾e  prouzrokovati smanjenje istih i dovesti i do smrti fetusa. To se zove hemolitièka bolest. Srecom, Rh osetljivost moze se spreciti lekom koji se zove Rh imunoglobulin (RhIg, ili Rhogam).
Ovo se sve javlja u slucaju da je majka Rh negativna, a otac Rh pozitivan. Ako su oba roditelja Rh negativna nema opasnosti.

Bojana 153


Maslacak

Quote from: Bojana 153 on 23-03-2007, 16:24:43
Zamolila bih nekoga ko je siguran da zna da mi kaze kako utice negativan Rh faktor na abortiranje?

Ovo sve sto je masha rekla je tacno, samo da dodam da sa abortiranjem (posto si to pitala) nema nikakve posebne price - u slucaju sumnje da je dete Rh+, trudnica pre abortusa mora primi Rhogam, i to je to.
I ja sam cula svakave bajke kako je tad abortus "zaj***n" i ostalo...glupost, danas to sve vise nije nikakav problem...

Masha

Ja sam se raspitivala o tome prosto zato sto ja imam negativan Rh faktor i zaista ne treba paniciti. Dobro je znati svoj Rh faktor i Rh faktor oca beba da bi se od starta znalo sta treba ciniti u slucaju da izvucete "dobitnu" kombinaciju - i +  :wink:

Jelenaa

Rhogam se daje u roku od 72 h od svakog porodjaja ili prekida trudnoce

Masha

Rhogam bi, Rh negativnim trudnicama, trebalo dati oko 28. nedelje trudnoce i posle porodjaja u roku koji je Jelenaa navela. Desava se da se nakon porodjaja odmah utvrdi koji Rh faktor ima beba, pa ako on bude negativan, kao kod mame, onda se Rhogam i ne daje.

Jelenaa

Ne treba zaboraviti i da se trudnice jednom mesecno kontrolisu na anti-D antitela u zavodu za transfuziju. I kao rezime, ne treba se paniciti ako ste Rh- ali o tome vodite racuna da se ne zaboravi Rogham

rodiæ

slu¹aj,za abortus neznam,al za porodjaj otprilike znam.ako je ¾ena rh+,a mu¹karac rh-,dete mo¾e naslediti od oca rh- faktor  i kod majke(rh+) se mogu javiti antitela na dete.pogotovo je opasno kod drugog deteta.tp mora da se proverava.a ako su oboje rh- onda nema problema za dete.

Darker


rodiæ

#9
nije obrnuto,tako je,proèitaj na internetu,pa æe¹ videti


ili ako je majka rh-,a otac rh+,beba mo¾e biti rh+.i nije problem ako majka tokom trudnoæe ne primi transfuziju krvi sa rh+.ali i tokom porodjaja mo¾e doæi do krvarenja i me¹anja krvi tj.ulaska bebine krvi u krvotok majke,pa se kod nje stvaraju antitela koja ostaju i mogu biti problem u drugoj trudnoæi.treba znaèi paziti koji su rh faktori oba roditelja,a ako je ova situacija treba pratiti titar antitela tokom trudnoæe

Jelenaa

Bitna je samo majka (da li je Rh + ili -)otac nije vazan

rodiæ

kako nije bitan?pa ako je majka rh-,a otac rh+,bitan je zbog toga ¹to dete mo¾e biti rh+(zbog oca).tako da je bitan rh majke i deteta,ali od oca isto dete mo¾e naslediti rh faktor.

Masha

U nasledjivanju su naravno bitni i mama i tata. Ali, potencijalni problem moze nastati ako Rh negativna mama nosi Rh pozitivnu bebu sto se naziva Rh inkompatibilnost. Rh negativna mama nema Rh antigen dok beba ima i kada dodje do mesanja krvi imuni sistem majke pocne da proizvodi Rh antitela. Da se ne bih ponavljala sve pise u prvom postu.

Maslacak

Quote from: rodiæ on 26-03-2007, 10:57:38
ako je ¾ena rh+,a mu¹karac rh-,dete mo¾e naslediti od oca rh- faktor  i kod majke(rh+) se mogu javiti antitela na dete.

evo da i ja kazem direktno i jasno: ovo nije tacno.
Ako je dete Rh-, a mama Rh+, to nije nikakav problem. Zato sto Rh- znaci upravo da u krvi nedostaje taj Rh antigen. Samim tim, ako antigen nedostaje - na sta ce da se stvore antitela?
Antitela se stvaraju samo u slucaju kada bebina krv ima taj antigen, a mamina ne, i prepoznaje ih samim tim kao strana tela (dakle: mama Rh-, beba Rh+).
Masha je sve to lepo, jasno i tacno rekla.

Darker

To poku¹avam da ka¾em, ali mi ne daju...
Kao i obièno, hvala maslaèak:-D