Bromatologija

Started by Bred, 16-05-2006, 09:01:10

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Bred

II kolokvijum iz broma

1.   Sadrzaj belancevina brasna dredjuje se na osnovu...
2.   Sud u kome se odredjuje vlaga naziva se ______________ i on se u susnicu stavlja a) otvoren  b) zatvoren
3.   Kako se utvrdjuje kraj ekstrakcije masnih konsstituenata brasna u metodi po Soxletu?
4.   Princip odredjivanja celuloze u brasni je: ?
5.   Vrednosti jodnog i saponifikacionog broja masti i ulja sluze za ....
6.   Po cemu se razlikuju kiselinksi broj i kiselinksi stepen masti i ulja?
7.   Opisati i obrazloziti postupak merenja uzorka za odredjivanje jodnog broja
8.   Koji oblik halogena se koristi pri odredjivanju jodnog broja i zasto?
9.   Sta se odredjuje formol titracijom
10.   Kod merenja relativne gustine mleka korekcija za temperaturu vrsi se korigovanjem : a) broja laktodenzitometrijskih stepeni
b) vrednosti relativne gustine

11.   Na kojoj koncentraciji se zaustavlja stvaranje mlecne kiseline u mleku i zasto?
12.   Metil oranz je :
U kiseloj sredini obojen....
U baznoj sredini obojen.....

13.   Izraziti tvrdocu vode u mg/l CaCO3 ako ona iznosi 10 engleskih stepeni
14.   Indikator za odredjivanje Ca2+ u vodi za pice je
a)   EDTA
b)   Eriohrom crno T
c)   Mureksid
d)   Fenolftalein


15.   Kako se odredjuje  sadrzaj KMno4 u 1 ml rastvora iste supostance u metodi odredjivanja utroska KMnO4 u vodi za pice 
16.   Sta sadrzi REAKTIV za odredjivanje nitrita u mesu?
17.   Dodatak konzervansa svezem mesu je po nasem pravilniku
a)   dozvoljen
b)   zabranjen

18.   Hemijskom reakcijom prikazite projavuu boje n aindikatorskoj hartiji u slucaju pozitivne reakcije pri dokazivanju sulfita u mesnim preradjevinama
19.   Sadrzaj joda u kuhinjskoj soli treba da iznosi 5-15 mg/kg izrazeno kao ____________
20.   Cime se uklanja visak broma iz reakcione smese u metodi odredjivanja joda u kuhinjskoj soli?



 



Bred

Zadaci sa pisemnog ispita iz bromatologije

1.   Izracunati procenat belancevina u brasnu akoje za r-ju sa konc. H2SO4 odmereno 10g brasna. Za titraciju viska HCl posle destilacije NH3 utroseno je 25ml 0.1M NaOH a za slepu probu 50ml istog rastvora. Mr (N2) =28 a faktor za preracunavanje sadrzaja belancevina je 6.25
2.   Izracunati jodni broj masti ako se odmeri 0.32g uzorka, izvrsi adicija joda, a visak joda titrira sa 12.6 ml rastvora Na2S2O3 KONCENTRACIJE 0.1 M. Za tiraciju slepe probe utrosi se 34ml istog rastvora Na2S2O3. Mr (J2)=253.8
3.   Koje azotno jedinjenje moze da zaostane u vodi nakon hlorisanja vode za pice hloraminom?



1.   Izracunati kolicinu Ca u vodi za pice (iyrayeno kao mg CaO na 1L vode_ ako se za titraciju 50 ml vode utrosi 9.8 ml 0.01M rastvora kompleksona III. Mr (CaO)=56
2.   Odrediti % mekinja u uzorku brasna ako je 1g brasna tretiran reagensom za celulozu i procedjen kroz guc mase 43.9892g. Masa guca sa celulozom je 43,9992g
3.   U kakvoj pH sredini slabi jonski izmenjivaci mogu da vrse izmenu jona?


1.   U psenicnom brasnu odrdjibvane su masti metodom po Soxletu
Za odredjivanje je odmereno 10g brasna. Masa praznog balona je 32.548g a sa ekstrahovanim mastima je 32.876g. Izracunati % masti u datom uzorku brasna
2.   Izracunati kolicinu Ca u vodi za pice i izraziti rezultate u nemackim stepenima ako se za titraciju 50ml vode utorsi 9.8 ml 0.01M rastvora kompleksona III. Mr (CaO)= 56
3.   Prema vazecim propisima ispravna vida zapice ne sme da ima vrednost utroska KmnO4 veci od
a)   12 mg/l
b)   10 mg/l
c)   100 mg/l


1.   Ako ste na laktodenzitometru ocitali vrednost od 30.5 laktometarskih stepeni na 18C , kolika je relativna gustina datog mleka?
2.   Izracunati procenat glukoze u dzemu ako je za r-ju sa jodjm odmereno 0,25g uzorka. Za titraciju preostalog joda u analizi trosi se 16.5 ml 0.2M Ma2S2O3 , a za titraciju slepe probe 20 ml isotg rastvora. Mr glukoze je 180.
3.   Da li su u Pravilniku o kvalitetu masti i ulja vrednosti za kiselost izrazene kao :
a)   kiselinski stepen
b)   kiselinski broj
c)   % oleinske kiseline

Bred

Upravo dolazim sa kolokvijuma. Menjali su test. sad je smao na zaokruzivanje i MNOGO tezi . Zaokruzuje se 1 ili vise tacnih odgovora sto je tragedija jer nije preciziran broj tacnih!!! Takodje , neki odgovori su samo parcijalno tacni npr odredjivanje pepela u brasnu se vrsi zarenjem ali ne na 450 vec na 850 C. DObra vest je da se popravni kolokvijum moze raditi i pre prakticnog a koncept prakticnog ce ostati isti s tim da ce svi zadaci i pitanja biti promenjeni, tako rece asistenkinja
Inace rezultati ovog kolokvijuma  ce biti sutra ili u ponedeljak

Nina

ИнÑ,ересује ме како сад изгледа испиÑ, из брома, да ли се нешÑ,о мењало у последљиÑ... годину дана...
Ð"а ли Ñ,реба да се уче оне разне Ñ,,ормуле за писмени или не, како је било...
Хвала!!! :>

Nina

знам да сам досадна али ме инÑ,ересује ово шÑ,о је на сајÑ,у Ñ,,акулÑ,еÑ,а, за шÑ,а Ñ,о Ñ,реба? http://www.pharmacy.bg.ac.yu/predmeti/bromatologija/

xxx

   potpuno se slazem sa Bredom...danasnji kolokvijum je i po meni bio katastrofa...pitanja nisu nimalo naivna..ne znam samo kako ce promeniti zadatke za prakticni,kada nista novo ne mogu da izmisle...mislim da blefiraju,ustvari nadam se,jer ipak je prakticni blizu,ne bi bilo fer sa njihove strane...

Bred

Rezultati kolokvijuma ce biti posle 12h

Nina

Moze li mi neko odgovoriti, za prakticni ispit, da li se uce konzerve, onaj deo o hektolitarskoj masi psenice
i odgovor na ovo pitanje ''Koje azotno jedinjenje moze da zaostane u vodi nakon hlorisanja vode za pice hloraminom?''

Hvala

Bred

Mislim da se konzerve uce posto je na kolokvijumu bilo pitanje o bombazi

Nina

Quote from: Bred on 05-06-2006, 20:59:37
Mislim da se konzerve uce posto je na kolokvijumu bilo pitanje o bombazi

To je verovatno ono pitanje sa vrstama bombaze, mnogo su dosadne te konzerve...

Bred

Jesu, asto je najgore ja se ne secam da su uoste o tome pricali na vezbama :roll:

Nina

Quote from: Bred on 05-06-2006, 21:54:11
Jesu, asto je najgore ja se ne secam da su uoste o tome pricali na vezbama :roll:

Nisu predavali. Ja cu nauciti odgovor na to pitanje i dosta od mene. :happy:

Bred

Sad dolazim sa prakticnog i duboko sam razocaran
Prvo, bilo je pitanje kolika je idealna vrednost za slepu probu pri odredjivanju jodida u slepoj probi? Dakle, bacio sam se u rebus a pitanje je bilo caka, odgovor je 0ml
Drugo, na vezbama je receno da ne ucimo obrasce iz praktikuma, au prvom zadatku kod odredjivanja KMnO4  na ISPITU i to pred sam KRAJ ISPITA nam je receno da treba da s eprimeni obrazac iz praktikuma ne da seide peske i korak po korak?! S-T-R-A-S-N-O :!

Rezultati su u ponedeljak, 12.6 u 12h

SUNCE

Nama su izricito naglasili da moramo pesaka!I to bas na prakticnom!!!!:)

Enea

o,ispit je bio grozan..

uzas sa onim pitanjima na zaokruzivanje..da ti sve a uradi nista!

i sve ostalo,fuj!

jbla ih bolonjska sve za redom!