PrAkTiCni

Started by MiKy, 10-05-2007, 09:26:45

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Maslacak

#120
ciciban...
ako si prozivala mene, èisto da pojasnim:
Ja sam praktièni iz broma u junu spremala 3 dana pred ispit. Od toga, prvi dan mi je bio deèko, koji ¾ivi u Novom Sadu, tako da sam uèila samo pre podne, pa je zato na kraju bilo 2.5 dana. Nemam razloga da la¾em. Nisam dobila 10, nego 9. Inaèe nikad ne govorim da sam ne¹to spremala kraæe nego ¹to jesam - ko me zna, zna i to. Osim toga, u ¾ivotu nisam rekla da "jako malo uèim", jer ja zapravo uèim ko konj. Mo¾da je problem samim tim i moja kondicija u uèenju jer mi treba manje vremena u odnosu na nekog ko inaèe manje uèi. Nemam pojma.

A ako bi toliko pazili ¹ta pi¹emo... èemu onda forum? Gde je onda tu objektivnost, ako neko ne¹to ne sme da ka¾e zbog asistenata?
Mnogo bi bolje i efikasnije bilo kada bi se asistentkinje nama prikljuèile, pomogle nam oko nedoumica, kao i da naðemo zajednièko re¹enje za ovo ¹to je praktièni ljudima postao problematièan i nejasan, dvosmislen. Asistenti ne bi trebalo da su nam neprijatelji, i ne bi trebalo da radimo jedni protiv drugih, veæ zajedno.

Bred

Quote from: ciciban on 21-09-2007, 17:22:37
Asistentkinje koje naravno gle cuda znaju da se registruju na ovaj forum i umeju da citaju dodju i procitaju izjave tipa PRAKTICNI SAM SPREMALA 2,5DANA I DOBILA SAM 10 i onda naravno pomisle to je njima prelako,a i naravno niko nece da ga tako obezvredjuju i onda u septembru TRES samo tri desetke, a vecina ljudi na granici padanja...
Ovo je veoma ruzno , umesto da se ovaj forum koristi kao dobrobit da se studentima pomogne on se zloupotrebljava od strane pojednih asistenata i profesora za spijuiniranje i voajerisanje studenata sto nikako nije u redu i naravno postoji nacin da se tome stane na put.

Maslacak

#122
Naravno da je ru¾no.
Posebno ako informacije koje tako dobiju koriste protiv nas.

Sa druge strane, reakcije na ispit u junu su bile zaista burne, velika veæina ljudi se ¾alila da se ide u detalje i da je nejasno, dvosmisleno...
neobièno mi je da to nisu primetile, i popravile, veæ da su samo obratile pa¾nju na mene jednu kojoj dotièni ispit nije predstavljao problem, i da su eto, samo zbog mene, uèinile ispit jo¹ te¾im.

igrackica

Maslacak, spremala si kolokvijume pre toga, sigurno si to studiozno i tokom godine odradila, jer kako si sama rekla sve redovno ucis, a ostatak sveta su kampanjci, zbog toga tvojih 2 ipo dana nisu realno vreme, zaista! Nego ljudi se uhvatili za ta dva ipo dana, nisu sagledali celokupnu situaciju...
Mada, moram reci da te jedna asistentkinja citirala, i to bas meni se obracajuci sada u septembru! "Za ovom vam je trebalo tacno 2 ipo dana, da ste malo bolje razmislili na testu i jos malo se potrudili bila bi ovo lepa devetkica!" E, pa stvarno nije u redu! Da ne pricam o tome da sam na kraju lakse polozila usmeni! Nekako te tamo pitaju BROMATOLOGIJU, a ne da bajas u pasulj sta je pisac hteo reci i da li je hlor aditiv.
A ta njihova ocena vrhunskim studentima pravi problem na usmenom! Sada posle celog ispita jos vise sam besna zbog tog prakticnog!
Ljudi, ako mislite da polozite prakticni idite kod Bojane na konsultacije, ona je zaista sjajna!

Maslacak

O Bo¾e, citirala me je?!  :shock
Haos od ¹pijuna¾e.
...ispadoh ja kriva...  a005

Ja sam na oba kolokvijuma tokom godine dobila 7. Nisam studiozno spremala to, uèila sam farmaceutsku :K Ali svakako da je pomoglo to ¹to sam praktièni polagala u junu te godine kad sam odradila i ve¾be, jer je lak¹e uèiti ne¹to kad se seæa¹ kako si to radio na ve¾bama.

A samo sam rekla istinu. Nisam rekla da generalno treba 2.5 dana, nego sam rekla da sam ja spremala 2.5 dana. Je l' ja ne smem ovde da pi¹em, zato ¹to sam dobar student? Pa nisam valjda jedini dobar student, mogu i ja nekom da poslu¾im kao merilo, zar ne?

Meðutim, asistentkinje su te koje bi trebalo, ako veæ èitaju, da obrate pa¾nju, na ono ¹to veæina govori.

Problem zaista jeste to ¹to se ta ocena gleda na usmenom, a na praktiènom nije lako dobiti dobru. Usmeni je na kraju mnogima ispao lak¹i, a ne mogu izvuæi veæu ocenu zbog tog praktiènog koji bi trebalo da bude lak (i profesori ga tako posmatraju) jer se uèi 50ak strana. Mora to da se re¹i. Za poèetak: konsultacije obavezno!

willie the scot

bad asistentkinje! bad asistentkinje! :K

pa sto se hvalite da spremate ispit za 2 dana...ovaj forum bi trebao da bude za kukumavcenje kako nam je fakultet tezak :>

asistentkinjama- samo recite precizno iz cega da se uci prakticni. nemojte da govorite da je dovoljna radna sveska kad nije. toliko.

inace, uvek ponavljam,... najbolji asistenti, najopusteniji institut...bromatologija. pozdrav za aleksandru i bojanu ko god od njih dve cita ovo. :>

Masha

#126
Quote from: malabu on 23-09-2007, 09:35:43
Bravo ciciban!!! Svaka cast! Sama asistentkinja je rekla da oni stalno citaju forum i da to sto ljudi pisu oni, vrlo, uzimaju u obzir, tako da treba malo da se povede racuna o cemu se pise i na koji nacin. Pa, nisu krivi oni sto to citaju, kad im je na izvol'te.......
Pa ako sve vrlo uzimaju u obzir onda ce i sada vrlo uzeti u obzir sve ovo sto su ljudi pisali posle septembarskog roka, dakle, videce da je mnogim ljudima bilo tesko i pored toga sto su ucili mnogo vise od 2.5 dana pa ce dati laksi pismeni. Mada, napad je uvek bio najbolja odbrana tako da, umesto da vam asistenti objasne zasto su pitanja bila dvosmislena, oni su vas uputili na koleginicu koja je rekla da je ispit spremila za toliko i toliko sto je njima bilo za nevericu. I uostalom, samo je Maslacak rekla da je ispit spremila za 2.5 dana i lepo objasnila zasto jos tada u junu, naravno, uvek treba imati u vidu necije predznanje, a vecina je i tada rekla da test nije bio lak, ali, gle, oni se uhvate bas za jedan post jednog studenta. Ma, vrlo vode racuna sta se ovde pise.

MiKy

bezveze je sto neki ljudi forum koriste za licnu promociju i dokazivanje...i to skriveni a pomalo zaborave na to...maslacak svaka tebi cast ali nemoj u buduce svasta da pises,malo razmisli pre neko sto se `zakuckas` :cvet
a asistentkinje ce valjda sve iscitati i naci sredinu  :roll:

qwertz

Maslacak, ljudi koji te prozivaju uglavnom znaju mnogo korisnijih informacija na faxu koje cuvaju samo za sebe! To sto ti pises u svojim postovima moze biti opste korisno u spremanju kolokvijuma, a i prakticnog! Cak sta vise, objavljivanjem pitanja iz juna si im sigurno pomogla, a nikako odmogla! Prema tome ne treba reagovati na ovakve postove! Samo opusteno! Mozes da odgovoris npr. . . . ovako  :plez   :plez   :plez  I da u mom slucaju se ocena sa prakticnog nije gledala!

igrackica

Ni u mom, dobila sam mnogo vise :)
Sve zavisi od profesora, raspolozenja, znanja...
Generalno, moze se dobiti najvisa ocena, ako zablistate. (Slusala sam devojku koja je sa 7 na prakticnom dobila 10)

kiza

#130
 Poshto vas to uvek zanima,evo potrudila sam se da se setim svih pitanja sa praktichnog,koji je bio danas!

  Zadaci:
1. Izrachunati jodni broj masti ako se odmeri 0,32g uzorka,izvrshi adicija joda,a vishak joda titrira sa 12,6 ml Na2S2O3,koncentracije 0,1M.Za titraciju slepe probe utroshi se 34 ml istog rastvora Na2S2O3.Mr(J2)=253,8.
     -obavezno je napisati i reakcije za zadatke!!!!!

2. Odrediti tvrdocu vode i izraziti je u nemachkim stepenima,ako se za titraciju 50ml uzorka utroshi 14,43 ml,0,0099 M rastvora kompleksonaIII. Mr(CaO)=56

      -ako nekog interesuje mogu vam napisati i reshenja zadataka!!!!


     Pitanja:

1. Koji se indikator koristi za odredjivanje kalcijuma u vodi:
   a) EDTA
   b) erio hrom crno T
   c) mureksid 
   d)
   e)nishta od ponudjenog
2.  Shta se koristi za ekstrakciju masti?
   a) hloroform
   b) voda
   c) alkohol
   d) alkoholni rastvor KOH
   e) nishta od ponudjenog
3.  Ko ima veci jodni broj?
   a) masti
   b) ulja
4.  Odredjivanje belanchevina se vrshi na osnovu:
   a) kolichine slobodnih aminokiselina
   b) na osnovu kolichine nitratnog azota
   c) na osnovu kolichine nitritnog azota
   d) na osnovu ukupne kolichine azota
   e) nishta od ponudjenog
5.  Mineralne materije se odredjuju :
   a) u sushnici na 105 stepeni
   b) u vegeglasu
   c) u tiglu
   d) zarenjem u peci za zarenje na 850 stepeni
   e) nishta od ponudjenog nije tachno
6.  Istovremeno se u vodi za pice mogu naci:
   a)karbonati i bikarbonati
   b) karbonati i hidroksidi
   c) bikarbonati i hidroksidi
   d)
   e) nishta nije tachno
7.  Odredjivanje hlorida:
   a) odredjuju se titracijom sa kalijum-hromatom
   b) koncentracija u vodi ne sme biti veca od 0,5g
   c) odredjuju se na osnovu razlike ukupne tvrdoce vode i kolichine magnezijuma
   d)
   e) nishta od ponudjenog
8.  Odredjivanje jodida:
   a) oksidacijom sa bromnom vodom
   b) voda je slepa proba
   c) slepa proba je 20% NaCl
   d)
   e) nishta od navedenog
9.  Odredjivanje ukupne kiselosti:
   a) direktnom titracijom sa NaOH
   b) propushtanjem kroz stub anjonskog izmenjivacha
   c) uz indikator fenolftalein
   d) uz indikator metil-oranz
   e) nishta od navedenog
10.  Sorbitol je:
   a) veshtachki zasladjivach
   b) nerastvoran u vodi
   c) E100
   d) odredjuje se propushtanjem uzorka kroz stub katjonskog izmenjivacha
11.  Vitamin C:
   a) oksidaciono sredstvo
   b) redukciono sredstvo
   c) odredjuje se titracijom u neutralnoj sredini
   d) moze biti aditiv u tachno drfinisanoj kolichini
   e) nishta od ponudjenog
12.  Ugljeni-hidrati:
   a) odredjivanje se vrshi zbog procene energetske vrednosti hrane
   b) zbog procene nutritivne vrednosti
   c) odredjuju se titracijom sa Luff-ovim rastvorom u kiseloj sredini
   d)
   e) nishta od ponudjenog
13.  Napisati reakcijama postupak odredjivanja peroksidnog broja!
14.  Napisati reakcijama odredjivanje sorbitola!

  Eto to vam je otprilike to.Nisam mogla da se setim bash shta je sve dato od ponudjenih odgovora,ali vam to mogu sutra dopuniti kad budem ishla da vidim rezultate.
  U principu sad nije bilo toliko teshko kao u septembru,ali opet mora da se sve nauchi napamet,jer mnogo zbunjuju ponudjeni odgovori,pa i ono shto znash,zaokruzish pogreshno!

igrackica

#131
Pa ga uporedite sa septembarskim testom!
Hvala Bogu, setili su se da daju normalan test!

zerocool

#132
E i ja sam bila ova grupa.
Bilo je lakse nego u septembru,ali tako je i trebalo da bude jer ipak ljudi jure uslov.
Ipak ne moze se reci da je bio lak jer su svi opet imali utisak da ne znaju kako su uradili,tj da je za prolad dovolno,ali nesto vise ko zna.
Bitno je da je i to proslo

mina-L

Jel moze da se na prakticnom udje uz licnu kartu posto necu stici da podignem index? :cvet

anica_maja

moze mala pomoc 
Izracunati procenat glukoze u dzemu ako je za r-ju sa jodom odmereno 0,25g uzorka. Za titraciju preostalog joda u analizi trosi se 16.5 ml 0.2M Ma2S2O3 , a za titraciju slepe probe 20 ml isotg rastvora. Mr glukoze je 180.
na kojoj se r-ji zasniva odredjivanje?
sa HJO4? jel moze neko da napise r-ju i koji je odnos glukoza : J2