PrAkTiCni

Started by MiKy, 10-05-2007, 09:26:45

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

tarantulica

Maslachkice :cvet:

Drugachije mishljenje nije loshe mishljenje...

Lena

Da li su na ispitu dolazili samo zadaci iz praktikuma? Kod mene u praktikumu ima zadataka samo iz nekih oblasti a na ispitu sam imala peh da dobijem ba¹ ono ¹to nisam imala odakle da prove¾bam.





yeca

Ne, ne, samo su dolazili zadaci iz praktikuma!

Jeca

Zadaci su sastavljeni na osnovu vezbi koje smo radili...dat je rezultat do koga smo mi dolazili na vezbama experimentalno, sa svim podacima koji su nam potrebni da bi izracunali i izrazili ono zbog cega i radimo ceo taj postupak.... znaci ako znas postupak, znaces i da uradis zadatak. Nisu to zadaci kao sto su npr.bili iz neorganske hemije ona zbirka (gde mi ovo pade na pamet? :hmm), znaci samo praktikum

Quoteiz mog dosadasnjeg dugog iskustva na ovom faxu-ako VECINA studenata kaze da je nesto bilo ili jeste tesko[pri tom podrazumevam da su svi jednako pametni i inteligenti, sto nasi studenti svakako jesu] i umeju dobro da procene sta im je i kako prezentovano na vezbama a kakav su ispit dobili-onda i JESTE bilo tesko. Izuzetaka ce uvek biti. I pozitivnih i negativnih

Lepo receno.....potpuno se slazem!  :~

Poenta cele ove diskusije i jeste da se pripreme ljudi na ono sto ih ceka na bromima, kao i na bilo kom drugom predmetu gde se uvode neke novine....nije vise opusteno kao sto je bilo i verujem da svi koji to tako shvate ce nauciti vrlo lako, obratice paznju na detalje i da zavrsimo sa tim... :wink:

A ovih poslednjih par postova me je podsetilo malo na ono o cemu pricate u temi "klasicni farmaceut" kad vam kazu za nesto sto se obicno sprema 10ak dana da je taj neko naucio za 2 dana laganiiiiica iitd....da ne bude offtopic  :run

Verujem da niko nije imao nameru na FORUMU da velica sam sebe, jer (HEJ!) valjda je i napravljen forum da bi se pomagali medjusobno i upravo pokazali da ne postoje samo studenti - klasicni farmaceuti :cvet


Lena

Quote from: Jeca on 13-06-2007, 13:47:23
... znaci ako znas postupak, znaces i da uradis zadatak.

A reakcije?

Ja sam na ispitu dobila odreðivanje proteina za ¹ta ne umem da napi¹em reakciju :stid: (u mom praktikumu je nema, radili smo taj zadatak nekad na ve¾bama, u svesci ali sam svesku zaturila a praktièni sam spremala na prepad pa sam se nadala da me neæe ba¹ to zakaèiti).

Maslacak

Lena, ja bih rekla da tebi trebaju nove radne sveske - tj. praktikumi.
Sada¹nji praktièni ispit obuhvata gradivo iskljuèivo iz tih novih praktikuma, odatle je teorija, reakcije, a odatle su i zadaci, odnosno primeri izraèunavanja.
Mi èak nismo ni radili zadatke na ve¾bama, veæ postoje primeri izraèunavanja posle svake ve¾be i odatle treba da se spremaju zadaci.
Postoje i reakcije kod odreðivanja proteina.
Za kad ti trebaju ti praktikumi?
Doturiæu ti svoje rado :)

MiKy

kako boduju zadatak ako ne napises reakcije?
ja sam za odredjivanje KMnO4 ispisala ali nisam dobro izracunala a drugi zadatak sam dobro uradila ali nisam napisala reakciju...kakva li ce mi biti sudbina? :roll:

yeca

Bojim se da to samo one znaju  :roll:
Ceo zadatak nosi 3 poena, e sad kako æe da ga dele i da l' æe...  :help:

MiKy

uhhh,ti bromi mi ispadose najvece cimanje...

tarantulica

Zato shto smo svi pristupili bromima kao naj naj najlakshem ispitu...
Tako je bilo i sa etikom, kad je doshla nova profesorka...  :roll:

Lena

Quote from: Maslacak on 13-06-2007, 15:35:55

Za kad ti trebaju ti praktikumi?
Doturiæu ti svoje rado :)

Za septembar ali ako ti nije problem bilo bi dobro da ih dobijem sad po¹to dolazim u BG za koji dan da prijavim ispite i onda verovatno neæu svraæati dok ne poène septembarski rok. Javiæu ti se na pp. Hvala!


yeca

E ljudi stvarno, je l' zna neko odgovor na pitanje:
Kako se odredjuje sadr¾aj KMnO4 u 1ml istog rastvora metodom kojom se odredjuje utro¹ak KMnO4 u vodi za piæe??
:)):

Maslacak

#87
To odreðivanje KMnO4 je mnogo zeznuto...
to kad sam uèila, morala sam doobro da se udubim da bih skontala ¹ta su taèno to radili.

Elem... na ve¾bama smo odreðivali preko tablica. Ti ima¹ neki rastvor KMnO4 poznate koncentracije (u ovom sluèaju 0.002M). Meðutim, uvek je potrebno kod kori¹æenja tog rastvora za titraciju, odrediti taènu kolièinu KMnO4 u tom rastvoru...odnosno broj mg u ml tog rastvora. Mislim da je to - prvo, zato ¹to je KMnO4 nestabilan kad stoji (talo¾i se MnO2), a drugo, mo¾da jer je generalno, kolièina organskih materija u vodi jako mala, pa je mali i utro¹ak KMnO4, i zato je neophodno precizno odreðivanje. Zato uzme¹ 15ml oksalne kiseline poznate koncentracije (0.005M) i titrira¹ je rastvorom KMnO4 (0.002M). Oksalna i KMnO4 reaguju, KMnO4 se redukuje i obezbojava...a prvi vi¹ak KMnO4 daæe roze obojenje rastvora. Utro¹ena kolièina KMnO4 bi trebalo da bude negde oko 15ml (tj. izmeðu 14 i 16ml) - mo¾e se iz stehiometrijskog odnosa reakcije permanganata i oksalne (2:5), i datih koncentracija (koje su takoðe 2:5 :)) videti za¹to je to tako - i ni¹ta...
onda se samo iz tablice proèita sadr¾aj permanganata (mg/ml) na osnovu utro¹ka KMnO4 pri titraciji oksalne.

E sad... je l' to bio zadatak ili teorijsko pitanje? Kako je taèno glasio? Ne verujem da su dali tablice, znaèi mora da je trebalo da se raèuna pe¹ke :hm Bezveze... Dajte zadatak pa æu da probam da izraèunam :K

MiKy

zadatak je bio ok,samo sto sam se ja spetljala racunao se po onoj semi iz praktikuma,dali su i tablicu...

ali je druga grupa imala to teorijsko pitanje...ne znam kako je tacno glasilo ali su svi bili zbunjeni sta se trazilo

yeca

Ja sam bila ba¹ ta druga grupa koja je imala teorijsko pitanje ba¹ kako sam ga navela Masl..
Nije bio zadatak.

Evo jo¹ jedared:
Kako se odredjuje sadr¾aj KMnO4 u 1ml istog rastvora metodom kojom se odredjuje utro¹ak KMnO4 u vodi za piæe??

Jedino ¹to mi je prihvatiljivo je da se objasni princip metode, pa dali mi 1ml ili 100l vode, isto je!