Prijavite greske u udzbenicima/praktikumima

Started by Bred, 24-08-2007, 01:24:10

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Ovde prijavite sve greske na koje naidjete, bilo stamparske ili sustinske, u udzbenicima i praktikumima profesora sa naseg fakulteta.Cilj je da se ukaze na greske koje bi trebale biti uklonjene u narednim izdanjima a sve u cilju poboljsanja kvaliteta samih udzbenika i pomoci profesorima!
Da ja prvi pocnem:
Zorica Duric-Farmaceutska tehnologija sa biofarmacijom-I izdanje: 232.strana V pasus X red stoji "(ili se u njega prenese ako nije podesan za toljenje i homogenizaciju)..."  -treba toPljenje
234.strana IV pasus III red -"mikrobiloloski"-treba mikrobioloski
244.str naslov-"Ispitivanja koja za rektalne preparate popisuje Ph.Jug V"-ovo mozda i nije greska mada se verovatno kaze pRopisuje
ista "greska" i na strani 245.
246str IIIpasus I red-"takodje ne sme doci do oPstecenja"-treba ostecenja
250str II pasus I red-"Ovim aparatom se ispituju karkteristike topljenja supozitorija."-treba karAkteristika
ista greska na 252.strani I pasus II red
253strana III pasus II red-"fazu, i raspOrostiranje supstance po sluzokozi..."-treba rasprostiranje

Uragoga

Lepa je ovo tema, mada mislim da su sustinske greske mnooogooo bitnije od stamparskih. Npr. u "Opstoj biohemiji"
- numerisanje skeleta kod ugljenih hidrata je pogresno (poglavlje: ugljeni hidrati);
- u poglavlju Anabolizam lipida, kod biosinteze holesterola: umesto izopenil-5-pirofosfat mora izopentenil-5-pirofosfat (mislim da je to greska u prevodu)
- poglavlje aminokiseline: prolin jeste opticki aktivan

Davno sam polozio ovaj ispit, pa sad ne mogu da ceprkam po knjizi, ali generalan savet: za sve u njoj gde vam se cini da je nesto direktno suprostavljeno osnovama organske hemije,- kladim se da ste vi u pravu :>. Obzirom na to kakvi se detalji traze na testovima... stvarno nema smisla!

Bred

da, znam da ima gresaka u knjizi iz opste biohemije no profesorke su obecale da ce to biti ispravljeno u sledecim izdanjima. no nije na odmet da napisete sve te greske ovde da i njima malo olaksamo posao :wink:

Enea

iz malo knjiga sam ja uchila
ANALITIKA LEKOVA- broj stepeni slobode za linearne i nelinearne molekule

BOTANIKA FARMACEUTIKA-neshto kod limuna

Bred

pa enea moras konkretno da navedes, vidis kako sam ja to uradio ?  :wink:

Enea

sine, tebi je ta knjiga bila ispred nosa, meni ove nisu.. nikada tebi udovoljiti :K

Bred

ma ne meni, nego ako hocemo da pomognemo, moramo biti konkretni  :wink:

Enea

ne znam na kojim str je greshka, ako mislish da ovaj moj info nije dovoljan, pa ti uzmi i obrishi post

next time, kada budem uchila iz neke knjige (?) obraticju vishe paznje na progutana slova..

Enea

@mod
ne mogu da editujem post, a nisam kriva shto josh niko nije odgovorio..

lm

STATISTIKA, uputsvo za vezbe, str15. stoji formula tb = ( b - 1 ) x Sb, a treba da bude tb = ( 1 - b ) / Sb

Bred

               
Jela Milic, Marija Primorac, Mirjana Stupar-Prirucnik za vezbe iz farmaceutske tehnologije sa biofarmacijom, oblast: sterilni lekoviti preparati izdanje 2005.god-strana 34 V pasus I red-Voda za injekcije (Aqua pro injectione) je najvazniji i najvise upotrebljavanJi...-visak je ovo j
39 str. VII pasus II red-Sredsvo-treba sredstvo
ista strana VII pasus V red-...sredastva-treba sredstva
ista strana VII pasus VII red-...njinovo-treba njihovo
42.str III pasus III red-... proizvodnu-treba prozivodnJu
3. strana V pasus I red-Ph.Jug IV daje precUzne podatke...-treba precIzne...
9. strana zadnji pasus II red-...koncetracija prisutnog endotoksina.-treba konceNtracija
9.strana kod LAL testa pretposlednje nabrajanje-pogodan za ispitivanje pirogena u toku proizvodvodnje -treba proizvodnje
23.strana IX pasus -... u Farmakopeji u poglalju Kontejneri-treba poglaVlju.
25.srana XII pasus I red-... ima mogucnost regulisanja temerature na 121...-treba temPerature
34.strana V pasus I red -...je najvazniji i najvise upotrebljavanJi- treba bez j[valjda]
52.strana I pasus IV red-.. i cesticama (mehanickog onaciscenja)-treba onEciscenja
ista strana III pasus III red-...na uredjaj za filtriranj a potom...-treba filtriranje
55.strana IV pasus I red-TPN traba da...-treba trEba :)
ista strana IX pasus II red  -Utvrdjeno je da emulzije da ovim koncentracijama...-ovo drugo da je visak

kiza


    Udžbenik iz Medicinske biohemije-Spasić,Jelić-Ivanović,Kalimanovska,izdanje 2003:

   Postoji greška kod poglavlja 7-Acido-bazna regulacija ,fali čitava strana broj 12,a umesto nje je štampana strana 14 dva puta!